logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2006-2010
10 sesja Rady Gminy Latowicz
A R T Y K U Ł   A R C H I W A L N Y
3 sierpnia 2007 roku

PROTOKÓŁ NR X/07

z sesji Rady Gminy Latowicz
odbytej dnia 3 sierpnia 2007 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy Latowicz


1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy - Jan Domański, o godzinie 930 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, (nieobecni: p. Witold Kłos oraz p. Marek Skrzycki), co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych oraz sołtysów w załączeniu do protokołu).
W sesji uczestniczyli m.in.:
1. Bogdan Świątek-Górski - Wójt Gminy,
2. Wojciech Osiński - Zastępca Wójta Gminy,
3. Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy,
4. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy,


2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie wniesienia zażalenia do Ministra Edukacji Narodowej na postanowienie Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie w sprawie negatywnej opinii dotyczącej zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Redzyńskim.
5. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr IX/45/07 Rady Gminy Latowicz z dnia 31 maja 2007 r. w sprawie utworzenia samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Latowiczu.
6. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Latowiczu.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2007.
8. Podjęcie uchwały w sprawie powołania zespołu do zaopiniowania kandydatów na ławników do sądów powszechnych na okres kadencji 2008 - 2011.
9. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady Gminy w okresie między sesjami.
10. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
11. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
12. Sprawy różne.
13. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
14. Zamknięcie sesji Rady Gminy.

Przewodniczący poprosił Radę oraz Wójta o wyrażenie stanowiska odnośnie zaproponowanego porządku obrad.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych wniosków, przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.

3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH

Pan radny Kazimierz Sekuła zapytał kiedy zostaną ustawione znaki drogowe na terenie Redzyńskiego, które są zakupione i o których ustawienie prosi p. Wójta już od jesieni. O termin ustawienia tych znaków pytają także mieszkańcy.
Wójt Gminy powiedział, że w Gminie Latowicz nie ma Zakładu Gospodarki Komunalnej i w związku z tym są ograniczone możliwości wykonywania tego typu prac jak ustawienie znaków - prace te można wykonać wtedy gdy "są wolni" pracownicy będący w dyspozycji Wójta. Z tego właśnie wynika fakt, że mimo, iż długi okres minął od zakupienia znaków, to nie są one jeszcze ustawione. Jeśli radny i sołtys stwierdzą, iż nie chcą dłużej czekać i są w stanie sami zorganizować ich ustawienie to można to zrobić także w ten sposób.
Pan radny Kazimierz Sekuła powiedział, że już kilkakrotnie zgłaszał chęć zorganizowania i wykonania prac związanych z ustawieniem przedmiotowych znaków drogowych - znaki miały być dostarczone w tym celu przez Gminę do Redzyńskiego, ale nie zostały dostarczone. Pan radny powiedział, że inicjatywę taką jak mówi zgłaszał w przeszłości i nie spotkała się ona z jakimś odzewem ze strony Gminy natomiast w chwili obecnej stan zdrowia nie pozwala mu na zajęcie się tą sprawą.
Pan Wójt powiedział, że rozumie, iż p. radny nie może obecnie zająć się sprawą i w takim razie pozostaje tylko poczekać, aż będzie to możliwe do wykonania przez Gminę.
Pan radny powiedział, że termin tego oczekiwania jest zbyt długi biorąc pod uwagę, że na ustawienie kilku znaków czeka się już od jesieni.
Pan Wójt powiedział, że sprawa nie jest taka prosta - nie chodzi tylko o kilka znaków - jest ich więcej - sprawa nie dotyczy tylko Redzyńskiego i Generałowa i potrzebni są po prostu ludzie, którzy te znaki rozwiozą i zamontują. Jeśli radni uważają, że jest to takie ważne i sprawa nie może czekać to można zamówić usługę, wydać na to pieniądze i znaki zostaną zamontowane. Pan Wójt zauważył także, iż spośród radnych tylko p. Sekuła aż tak bardzo monituje o ustawienie tych znaków.
Pan radny Kazimierz Sekuła powiedział, że problem jest ważny nie tylko dla niego ale także dla mieszkańców, którzy często go o tą sprawę pytają i mówią, że jest ona dla nich istotna. Mieszkańcy poruszali tą sprawę również m.in. na zebraniu wiejskim. W Redzyńskim główny problem polega na tym, iż osoby jadące od strony Latowicza w kierunku Borowia mylą się na skutek braku oznakowania i jadą niepotrzebnie w kierunku Generałowa.


4
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE WNIESIENIA ZAŻALENIA DO MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ NA POSTANOWIENIE MAZOWIECKIEGO KURATORA OŚWIATY W WARSZAWIE W SPRAWIE NEGATYWNEJ OPINII DOTYCZĄCEJ ZAMIARU LIKWIDACJI SZKOŁY FILIALNEJ W REDZYŃSKIM

Wójt Gminy wyjaśnił powód zwołania dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady. Poinformował, iż w dniu 27 lipca wpłynęło do Urzędu Gminy pismo od Kuratora Oświaty, który podtrzymuje w nim swoje stanowisko czyli powtórnie negatywnie opiniuje zamiar likwidacji Szkoły Filialnej w Redzyńskim. Sytuacja się powtarza - tak jak w przypadku poprzedniej negatywnej opinii Kuratora Rada Gminy ma 7 dni na ewentualne wniesienie zażalenia na postanowienie Kuratora do Ministra Edukacji Narodowej. Termin ten mija właśnie w dniu dzisiejszym i dlatego Wójt zwrócił się do Przewodniczącego Rady z wnioskiem o zwołanie dzisiaj sesji - bowiem uważa, iż takie zażalenie powinno się wnieść. Wójt powiedział, że on nadal uważa, że Kurator nie ma racji.
Następnie p. Wiesława Proczka - insp. ds. oświaty odczytała pismo Kuratora Oświaty, o którym wspomniał p. Wójt (kopia pisma w załączeniu do protokołu).
Przewodniczący Rady stwierdził, że nie ma chyba potrzeby odczytywania całego uzasadnienia do uchwały bowiem wszyscy radni otrzymali je i mogli się z nim zapoznać.
Pan radny Kazimierz Sekuła powiedział, że jego zdaniem w uzasadnieniu nie powinno być napisane, że Rada podjęła decyzję najpierw o zamiarze likwidacji szkoły a później o wniesieniu zażalenia na negatywne w tej sprawie postanowienie Kuratora, bowiem może się przez to wydawać, że cała Rada tak głosowała tymczasem w rzeczywistości było przecież inaczej.
Pani Alina Saracka - radca prawny wyjaśniła, że jeśli Rada Gminy podejmuje uchwałę to zasady są takie, że pisze się, iż Rada podjęła decyzję. Nie pisze się, że część radnych głosowała za uchwałą a cześć np. przeciw lub wstrzymała się. Jeśli większość głosów była "za" to Rada podjęła uchwałę czyli podjęła daną decyzję i jest to decyzja Rady jako całości, bo takie są zasady demokracji.
Pan radny Stanisław Parol zgłosił wniosek, aby odczytać treść uzasadnienia do uchwały tzn. projekt zażalenia, ponieważ na sesji są sołtysi oraz przedstawiciele lokalnej prasy, którym treść uzasadnienia nie jest znana. Ponadto temat jest dla mieszkańców ważny i zasługuje na szersze potraktowanie.
Pani Wiesława Proczka - insp. ds. oświaty odczytała projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.
Pan Ryszard Podobas - sołtys ze wsi Stawek powiedział, że jeśli Kurator uważa, że szkoła w Redzyńskim ma pozostać to powinien dać Gminie na jej funkcjonowanie dodatkowe pieniądze.
Pan radny Kazimierz Sekuła zapytał p. Podobasa czy w przypadku gdyby ta szkoła była w jego wsi to by jej nie bronił ?
Pan Podobas powiedział, że broniłby tej szkoły. Następnie dodał, że nie twierdzi, że należy szkołę w Redzyńskim zlikwidować - powiedział tylko, że Kurator powinien dać na jej działalność dodatkowe pieniądze - jeśli uważa, że powinna pozostać.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że chciałby na początek zadać pewne pytanie osobie, która redagowała projekt zażalenia na postanowienie Kuratora. Następnie p. radny zacytował fragment projektu zażalenia jn.:
"
Autor : insp.ds. Rady Gminy i organizacji
Zredagował(a) : Przemysław Wróbel
Data wprowadzenia : 2009-03-13 11:47:26
Data ostatniej modyfikacji : 2009-03-13 11:47:26
Liczba wyświetleń : 663

Redaktor  Data modyfikacji 
Przemysław Wróbel  13.03.2009 12:44pokaż tą wersję



licznik odwiedzin: 2648215