logo
logo

Instrukcja obsługi Biuletynu
I.Struktura strony
Strona Biuletynu dzieli sie na trzy obszary:
1.Obszar Nagłówka
Zawiera logo podmiotu udostępniającego informacje, logo BIP, będące odnośnikiem do strony głównej Biuletynu Informacji Publicznej (http://www.bip.gov.pl), formularz wyszukiwania (tzw. moduł wyszukujący wymagany prawem), informacje o Biuletynie (Instrukcja obsługi), informacje o redakcji Biuletynu (Redakcja) oraz możliwość sprawdzenia stanu sprawy (Sprawdź stan spraw).
2.Obszar Menu Przedmiotowego (z lewej strony)
Zawiera spis kategorii w jakie zostały pogrupowane informacje zawarte w Biuletynie. U dołu menu znajduje się licznik odwiedzin całego serwisu.
3.Obszar Informacyjny
Miejsce wyświetlania treści artykułów przygotowanych w programie BIP-line. Niniejsza pomoc znajduje się właśnie w Obszarze Informacyjnym.

II.Menu przedmiotowe
Zawiera kategorie, w których umieszczone są pogrupowane informacje publiczne.

III.Wyświetlanie informacji publicznych
Po wybraniu kategorii w Obszarze Menu Przedmiotowego wyświetlane są podstrony o podobnej strukturze, w których Obszarze Informacyjnym umieszczone są informacje publiczne w formie skróconej, a w Menu Przedmiotowym licznik odwiedzin danej podstrony. Pełna zawartość artykułu jest dostępna po wybraniu przycisku "Więcej..." umieszczonego pod treścią skróconą. W widoku pełnym dostępne są dodatkowo:
 • czas dodania informacji
 • dane osobowe autora artykułu
 • czas i uzasadnienie modyfikacji informacji publicznej
 • dane osobowe użytkownika BIP-line, który dokonał modyfikacji
 • poprzedne wersje informacji publicznej

 • IV.Wyszukiwanie informacji
  Wyszukiwanie informacji jest możliwe poprzez wpisanie poszukiwanej frazy w okno wyszukiwania w Obszarze Nagłówka Biuletynu. Ażeby zawęzić obszar wyszukiwania do wybranej kategorii, to należy skorzystać z Menu Przedmiotowego i wybrać na liście hasło "Wyszukwarka". Jest to również moduł wyszukujący w rozumieniu rozporządzenia MSWiA z dnia 17 maja 2002 w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.

  V.Korzystanie z załączników
  Każdy załącznik opatrzony jest informacją o typie pliku, oraz jego nazwie. Po wybraniu odnośnika z hasłem "pobierz", przeglądarka pyta o sposób postepowania z plikiem (do wyboru wyświetl albo zapisz) - po wybraniu opcji "wyświetl" uruchomi się program skojarzony z danym typem plików - niezbędny do ich przeglądania (podobne zdarzenie będzie miało miejsce po zapisaniu pliku na dysku i nastepnie kliknięciu na ten plik).
  Jesli nie mogą Państwo wyświetlić danego załącznika, być może należy zainstalować na komputerze stosowne narzędzie, które to umozliwi. Poniżej znajduje się lista takich programów - wszystkie są darmowe:
  Przeglądarka plików Acrobat Reader (pliki: .pdf) - pod system Windows
  Przeglądarka plików Acrobat Reader (pliki: .pdf) - pod system Linux
  Przeglądarki plików OpenOffice/StarOffice - zarówno Windows, jak i Linux  licznik odwiedzin: 2648214