logo
logo
Prawo miejscowe » Uchwały Rady Gminy » 2005 - 2006
Uchwała nr XXIII/148/05 z dnia 9 lutego 2005 roku
A R T Y K U Ł   A R C H I W A L N Y
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Latowicz na 2005 rok

UCHWAŁA Nr XXIII/148/2005

Rady Gminy w Latowiczu
z dnia 09 lutego 2005 roku.


w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Latowicz na 2005 rok.


Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym /Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami / oraz art. 4 1 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 z późn. zm.) Rada Gminy w Latowiczu, uchwala co następuje :

§ 1

Uchwala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Latowicz na 2005 rok, w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.














Załącznik
do uchwały Nr XXIII /148/2005
Rady Gminy w Latowiczu
z dnia 9 lutego 2005 r.

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA TERENIE GMINY LATOWICZ NA ROK 2005.

I. ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI POMOCY TERAPEUTYCZNEJ I REHABILITACYJNEJ DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU.

1. Utrzymywanie stałych kontaktów z Poradnią Odwykową w Mińsku Mazowieckim i Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Oddziałem Odwykowym w Łukowie i w Pruszkowie, do których kierowani są lub sami się zgłaszają mieszkańcy gminy.

2. Finansowanie dojazdów na zajęcia pogłębionej fazy psychoterapii uzależnienia od alkoholu do Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej na Oddział Odwykowy.

3. Utrzymywanie stałej współpracy z Powiatowym Punktem Konsultacyjno – Informacyjnym w Mińsku Mazowieckim ul. Konstytucji 3-go Maja celem korzystania z pomocy psychologicznej i prawnej.

4. Kontynuowanie prac Gminnego Punktu Konsultacyjnego w miejscowości Latowicz jako miejsc pierwszego kontaktu dla osób z problemem alkoholowym oraz członków ich rodzin.

5. Organizowanie uroczystości promujących trzeźwy styl życia i obyczaje połączonych z obchodami rocznic grup samopomocowych, w tym grupy AA.

6. Udzielanie wsparcia po zakończonym leczeniu w placówce lecznictwa odwykowego.


II . UDZIELANIE RODZINOM, W KTÓRYCH WYSTĘPUJĄ PROBLEMY ALKOHOLOWE POMOCY PSYCHOSPOŁECZNEJ I PRAWNEJ, A W SZCZEGÓLNOŚCI OCHRONY PRZED PRZEMOCĄ W RODZINIE.

1. Zapraszanie na posiedzenia Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych osób nadużywających alkohol, celem przeprowadzenia z nimi rozmów na temat dobrowolnego podjęcia leczenia - (psychoterapii ) z chorob alkoholowej.

2. Kierowanie osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny – na badania przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie stopnia uzależnienia od alkoholu i wskazania zakładu leczniczego.

3. Dofinansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych zwiększających kompetencje w zakresie pomagania ofiarom przemocy domowej, organizowanych dla pracowników służb społecznych i instytucji stykających się z ofiarami przemocy domowej.

4. Informowanie członków rodzin osób uzależnionych od alkoholu, że uzyskują bezpłatnie świadczenia zdrowotne w zakresie terapii i rehabilitacji oraz pomoc psychologiczną i socjoterapeutyczną w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

5. Zapewnienie w miarę możliwości rodzinom osób nadużywających alkoholu , a w szczególności dzieciom z tych rodzin pomocy materialnej i wychowawczej oraz preferowanie tych dzieci na kolonie letnie, zimowiska i obozy.

6. Kontynuowanie pracy świetlicy socjoterapeutycznej przy Zespole Szkół w Latowiczu, której celem będzie praca z dziećmi w kontakcie indywidualnym , w kontakcie grupowym oraz utrzymywanie kontaktów z rodzicami lub rodziną dziecka , przygotowywanie i realizacja indywidualnych programów rozwojowo – terapeutycznych dla dzieci.

7. Stała współpraca z Ośrodkiem Pomocy Społecznej , szkołami na terenie gminy oraz Sądem Rejonowym w Mińsku Mazowieckim.


III. PROWADZENIE PROFILAKTYCZNEJ DZIAŁALNOŚCI INFORMACYJNEJ I EDUKACYJNEJ W ZAKRESIE ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH I PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII , W SZCZEGÓLNOŚCI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY, W TYM PROWADZENIE POZLEKCYJNYCH ZAJĘĆ SPORTOWYCH, A TAKŻE DZIAŁAŃ NA RZECZ DOŻYWANIA DZIECI UCZESTNICZĄCYCH W
POZALEKCYJNYCH PROGRAMACH OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZYCH I SOCJOTERAPEUTYCZNYCH.

1. Organizowanie i finansowanie szkolnych programów profilaktycznych tj. programu „Jasne Granice „ dla uczniów VI klasy Szkoły Podstawowej i uczniów Gimnazjum w Zespole Szkół w Wielgolesie , programu ,,SAPER,, dla Zespołu Szkół w Latowiczu realizowanych przez Zespół Pedagogów ,,DEZYDERIA,, Barbarę Paź ,Warszawa ul Scemińska 17/27 i dowiezienie uczniów ze Szkół Podstawowych w Dębem Małym , Transborze i Redzyńskiem na powyższe programy.
2. Wspieranie i kształcenia w dziedzinie profilaktyki pedagoga szkolnego i nauczycieli pracujących w szkołach na terenie gminy.

3.Propagowanie sportu i turystyki jako czynników kształtujących zainteresowania młodzieży, których zaspakajanie motywuje powstrzymywanie się od spożywania napojów alkoholowych.

4. Współdziałanie z Kościołem Katolickim i innymi Kościołami w zakresie
rozwiązywania problemów alkoholowych.

5. Dofinansowywanie do wypoczynku letniego i zimowego oraz zajęć sportowych dla dzieci z rodzin mających problem alkoholowy oraz zajęć pozalekcyjnych o treści profilaktycznej.

6. Włączenie się do Powiatowego Spotkania Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych organizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mińsku Mazowieckim .

7. Podejmowanie działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo- wychowawczych i socjoterapeutycznych.

IV. WSPOMAGANIE DZIAŁALNOŚCI INSTYTUCJI STOWARZYSZEŃ I OSÓB FIZYCZNYCH SŁUŻĄCEJ ROZWIĄZYWANIU PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH.

1. Wspomaganie w środki dla Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – udzielanie pomocy finansowej i materialnej rodzinom z problemem alkoholowym .

2. Wsparcie materialne dla organizacji zajmujących się statutowo rozwiązywaniem problemów alkoholowych.

3. Organizowanie publicznych konkursów ofert i zlecanie organizacjom pozarządowym specjalizującym się w problematyce alkoholowej realizacji określonych zamierzeń wynikających z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z jednoczesnym przekazywaniem środków finansowych na ich wykonanie.

V. PODEJMOWANIE INTERWENCJI W ZWIĄZKU Z NARUSZENIEM PRZEPISÓW OKREŚLONYCH W ART. 131 I ART. 15 USTAWY ORAZ WYSTĘPOWANIE PRZED SĄDEM W CHARAKTERZE OSKARŻYCIELA POSIŁKOWEGO.

1. Podejmowanie działań interwencyjnych w przypadku stwierdzenia naruszeń przepisów ustawy – wymienionych w ust. 1 poprzez zawiadomienie organów ścigania o popełnieniu wykroczeń wymienionych w art. 43 i art.452 Ustawy .

2. W przypadkach szczególnie uzasadnionych okolicznościami sprawy zgłaszanie przez Wójta Gminy lub z jego upoważnienia przez Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych udziału w sprawie w charakterze oskarżyciela publicznego.

VI. WSPIERANIE ZATRUDNIENIA SOCJALNEGO POPRZEZ ORGANIZOWANIE I FINANSOWANIE CENTRÓW INTEGRACJI SPOŁECZNEJ.

Prowadzenie działań związanych z integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu jest nowym zadaniem własnym gminy, obok działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych , zaś wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie Centrów Integracji Społecznej stanowi jedną z form realizacji tego zadania.

VII. ZASADY WYNAGRADZANIA GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH.

Ustala się wynagrodzenie liczone od przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego z III kwartału 2004 r. ogłoszonego w „ Monitor Polski „ z 2005 r. Nr 48 , poz. 883 ogłoszonego w formie komunikatu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w wysokości : 9,10 % tego wynagrodzenia dla Przewodniczącego Komisji 5,60 % tego wynagrodzenia dla członków Komisji za udział w posiedzeniu Komisji .

VII. HARMONOGRAM DZIAŁAŃ ZWIĄZANYCH Z REALIZACJĄ GIMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH GMINY LATOWICZ NA 2005 R. Z PRELIMINARZEM KOSZTÓW.

L Zadania szczegółowe do wykonania Osoby odpowiedzialne za realizację Termin realizacji Koszty
realizacji w zł.

I ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI POMOCY TERAPEUTYCZNEJ I REHABILITACYJNEJ DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU.
1.
KONTYNUOWANIE PRACY GMINNGO PUNKTU KONSULTACYJNEGO.
Wójt Gminy 31.12.2005r. 2500,00 zł
2. BIEŻĄCE UTRZYMANIE I DOPOSAŻENIE GMINNEGO PUNKU KONSULTACYJNEGO PRZEZNACZONEGO JEDNOCZEŚNIE DLA GRUP SAMOPOMOCOWYCH.
Wójt Gminy 31.12.2005r. 300,00 zł
3. FINANSOWANIE DOJAZDÓW NA ZAJĘCIA POGŁĘBIONEJ FAZY PSYCHOTERAPII UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU DO SAMODZIELNYCH PUBLICZNYCH ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ NA ODDZIAŁ ODWYKOWY.
Wójt Gminy 31 .12.2005r. 3000,00 zł
4. FINANSOWANIE ZADAŃ ZWIĄZANYCH Z EALIZACJĄ CELÓW OKREŚLONYCH W NINIEJSZYM PROGRAMIE , W TYM ZADAŃ SPOTROWYCH ZAKUP SPRZĘTU SPORTOWEGO I NAGRÓD DLA ZWYCIĘZCÓW OLIMPIAD SPORTOWYCH PROMUJĄCYCH TRZEŹWY STYL ŻYCIA I OBYCZAJE.
Wójt Gminy Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Szkoły z terenu gminy.
31.12.2005 r. 7000,00 zł

II. UDZIELANIE RODZINOM, W KTÓRYCH WYSTĘPUJĄ PROBLEMY ALKOHOLOWE, POMOCY PSYCHOSPOŁECZNEJ I PRAWNEJ, A W SZCZEGÓLNOŚCI OCHRONY PRZED PRZEMOCĄ W RODZINIE.
5. WYNAGRODZENIE GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH.
Wójt Gminy 31.12.2005r. 4100,00 zł
6. SFINANSOWANIE SZKOLEŃ DLA CZŁONKÓW GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH I ZWROTU KOSZTÓW DELERGACJI SŁUŻBOWYCH.
Wójt Gminy, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 31.12.2005 r 500,00 zł
7. ZORGANIZOWANIE I SFINANSOWANIE WYJAZDU NA OBÓZ TERAPEUTYCZNY DZIECI I MŁODZIEŻY Z RODZIN DYSFUNKCYJNYCH Z POWODU CHOROBY ALKOHOLOWEJ.
Wójt Gminy, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 31.12.2005r 9 576,00 zł
8. SFINANSOWANIE KOSZTÓW PROWADZENIA ŚWIETLICY SOCJIOTERAPEUTYCZNEJ PRZY ZESPOLE SZKÓŁ W LATOWICZU.
Wójt Gminy, Dyrektor Zespołu Szkół w Latowiczu 31.12.2005r 2900,00 zł
III. PROWADZENIE PROFILAKTYCZNEJ DZIAŁALNOŚCI INFORMACYJNEJ I EDUKACYJNEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY, W TYM PROWADZENIE POZALEKCYJNYCH ZAJĘĆ SPORTOWYCH , A TAKŻE DZIAŁAŃ NA RZECZ DOŻYWIANIA DZIECI UCZESTNICZACYCH W POZALEKCYJNYCH PROGRAMACH OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZYCH I SOCJOTERAPEUTYCZNYCH.
9. REALIZACJA PROGRAMÓW PROFILAKTYCZNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH I W GIMNAZJACH Z TERENU GMINY,TJ; PROGRAMU „ JASNE GRANICE „
Wójt Gminy, Dyrektor Zespołu Szkół w Latowiczu i Wielgolesie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 31.12.2005 r. 2500,00 zł
10. DOFINANSOWANIE POWIATOWEGO FESTYNU INTEGRACYJNEGO OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W MIŃSKU MAZOWIECKIM
Wójt Gminy Latowicz 31.12.2005r 500,00 zł
11. ZAKUP WYDAWNICTW FACHOWYCH, CZASOPISM I INNYCH MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH DLA POTRZEB KLIENTÓW GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH I GMINNEGO PUNKTU KONSULTACYJNEGO.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 31.12.2005 r. 200,00 zł
12. DOFINANSOWANIE DZIAŁALNOŚCI POWIATOWEGO CENTRUM POMOCY RODZINIE W MIŃSKU MAZOWIECKIM W ZAKRESIE OBIĘTYM UMOWĄ W SPRAWIE WSPÓLNEGO WYKONYWANIA ZADAŃ.
Wójt Gminy, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
31.12.2005r. 1000,00
13. ZORGANIZOWANIE I SFINANSOWANIE IMPREZY TRZEŹWOŚCIOWEJ PROMUJĄCEJ TRZEŹWY STYL ŻYCIA I OBYCZAJE .
Wójt Gminy GKRPA
Grupa AA 31.12.2005 r. 500,00 ZŁ

RAZEM : 34.576.00 ZŁ









Autor : Przewodniczący GKRPA
Zredagował(a) : 
Data wprowadzenia : 2005-08-04 13:19:47
Data ostatniej modyfikacji : 2005-08-04 13:19:47
Liczba wyświetleń : 1029

Redaktor  Data modyfikacji 
Przemysław Wróbel  04.08.2005 13:12pokaż tą wersję
Przemysław Wróbel  17.01.2012 14:32pokaż tą wersję



licznik odwiedzin: 2648217