logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2006-2010
11 sesja Rady Gminy Latowicz
A R T Y K U Ł   A R C H I W A L N Y
13 września 2007 roku

PROTOKÓŁ NR XII/07

z sesji Rady Gminy Latowicz
odbytej dnia 13 września 2007 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy Latowicz


1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy - Jan Domański, o godzinie 1000 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych oraz sołtysów w załączeniu do protokołu).
W sesji uczestniczyli m.in.:
1. Bogdan Świątek-Górski - Wójt Gminy,
2. Wojciech Osiński - Zastępca Wójta Gminy,
3. Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy,
4. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy,


2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla Gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem zadania pn.: "Budowa przyzagrodowych oczyszczalni ścieków we wsiach Gminy Latowicz".
5. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2007.
6. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę Rady Gminy Latowicz Nr VIII/47/03 z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie zatwierdzenia Programu Gospodarki Ściekowej Gminy Latowicz.
7. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady Gminy w okresie między sesjami.
8. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
9. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
10. Sprawy różne.
11. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
12. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Przewodniczący poprosił Radę oraz Wójta o wyrażenie stanowiska odnośnie zaproponowanego porządku obrad.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych wniosków, przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.


3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH

Nie zgłoszono zapytań ani interpelacji.


4
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZACIĄGNIĘCIA DŁUGOTERMINOWEJ POŻYCZKI Z WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE DLA GMINY LATOWICZ NA SFINANSOWANIE WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM ZADANIA PN.: "BUDOWA PRZYZAGRODOWYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW WE WSIACH GMINY LATOWICZ"


Na wstępie głos zabrał Wójt Gminy mówiąc, że chciałby na kilku słowach uzasadnić konieczność zwołania dzisiejszej sesji.. Powiedział, że powodem zwołania dzisiejszej sesji jest to, że ma zamiar ubiegać się o środki na remont kapitalny ośrodków zdrowia. Urząd Marszałkowski stara się przekazywać pewną ilość środków ze swojego budżetu powiatom oraz gminom. W tym celu tworzy różne tzw. komponenty - obecnie powstał komponent pn. "G" z którego środki przeznaczone mogą być na placówki służby zdrowia prowadzone przez samorządy - termin składania wniosku upływa w dniu jutrzejszym. Dlatego trzeba było zwołać dzisiejszą sesję, bowiem w celu złożenia wniosku należy dokonać stosownych zmian w budżecie gminy. Inne punkty włączono do porządku obrad w pewnym sensie "przy okazji" i nie są one już tak istotne jak wspomniane powyżej zmiany w budżecie.
Następnie, w celu przedstawienia projektu uchwały głos zabrała p. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy. Poinformowała, że gmina Latowicz zaciągnęła już na przedmiotowy cel pożyczkę w wysokości 1mln.300tyś.zł. Obecnie wiadomo, że jest szansa ubiegania się jeszcze nawet o 260tyś.zł. Pożyczki te są korzystne, bowiem umorzenie wynosi 35%.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że nie jest przeciwny zaciągnięciu tej pożyczki ale nie zrozumiał jak na razie jej zasadności - tzn. nie zostało wyjaśnione radnym, czy inwestycja ma być powiększona - ilościowo lub jakościowo, czy coś uległo podrożeniu np. materiały do wykonania oczyszczalni itd. tzn. w skrócie - na co wydane będą te pieniądze z pożyczki.
Wójt Gminy powiedział, że na początku zakładano, iż budowa przyzagrodowych oczyszczalni będzie kosztowała 1mln.500tyś.zł. Po otwarciu ofert w przetargu okazało się , że najtańsza oferta przewyższa tą planowaną kwotę i wynosi ok. 1mln.800tyś.zł. W takiej sytuacji Skarbnik Gminy ma obowiązek dokonać montażu finansowego zadania w taki sposób - w przypadku WFOŚiGW wygląda to w ten sposób, że montaż zasadniczy polega na 10% wkładzie własnym - reszta to środki z WFOŚiGW. Taka jest zasada. Jeśli gmina dostanie 90% środków z WFOŚiGW to po spełnieniu określonych kryteriów tzn. jeśli zadanie zostanie zrealizowane i zostanie osiągnięty efekt ekologiczny i nastąpi spłata połowy tej pożyczki to gmina ma prawo ubiegać się o umorzenie tej pożyczki i efekt umorzeniowy w naszym przypadku to 35%. Z tego powodu opłaca się zaciągać ta dodatkową pożyczkę 260tyś.zł bo efekt umorzeniowy będzie wtedy większy. Pan Wójt powiedział, że to co gmina aktualnie robi w kwestii oczyszczalni przyzagrodowych wynika z planów zawartych w Planie Rozwoju Lokalnego oraz Programu Gospodarki Ściekowej na Terenie Gminy Latowicz - dokumentów uchwalonych przez Radę Gminy w poprzednich latach. Prawdopodobnie w grudniu br. ruszy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - jeśli tak się stanie to być może z części tej pożyczki z WFOŚiGW gmina zrezygnuje na rzecz środków z PROW-u. Być może wtedy Wójt zwróci się do Rady o podjęcie uchwały zmniejszającej wielkość pożyczki bo PROW będzie lepszym źródłem finansowania. Na razie PROW nie działa i dlatego propozycja zwiększenia pożyczki.
Ponieważ nie zgłoszono więcej pytań Przewodniczący poddał proponowany projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla Gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem zadania pn.: "Budowa przyzagrodowych oczyszczalni ścieków we wsiach Gminy Latowicz" - uchwała w załączeniu do protokołu.


5
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN W BUDŻECIE GMINY LATOWICZ NA ROK 2007

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy. Poinformowała, że zgodnie z tym, co mówił p. Wójt na początku sesji złożony ma być do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dotacje na remonty budynków ośrodków zdrowia - w tym celu do budżetu wprowadza się nowe zadanie inwestycyjne pn.: "Termomodernizacja budynków ośrodków zdrowia w Latowiczu i ośrodka zdrowia w Wielgolesie oraz roboty remontowe zewnętrzne i wewnętrzne". Łącznie wartość zadania ma stanowić 870tyś.zł. Są to koszty szacunkowe podane wg. inspektora nadzoru ponieważ nie ma jeszcze kosztorysu odnośnie robót wewnętrznych. Jakie będą koszty rzeczywiste to pokaże przetarg. Montaż finansowy zadania wyglądałby w sposób następujący:
- 500tyś.zł - dotacja z Urzędu Marszałkowskiego
- 130tyś.zł - pożyczka z WFOŚiGW
- 240tyś.zł - środki z budżetu gminy.
Pan radny Kazimierz Sekuła zauważył, iż była mowa, że podmiot, który będzie prowadził usługi w zakresie POZ sam wykona remonty wewnętrzne - dlaczego w takim razie wniosek ma być składany także na remonty wewnętrzne.
Pan Wójt powiedział, że zastanawiał się czy nie ubiegać się tylko o dotacje na roboty zewnętrzne ale po analizie okazało się, że finansowo potencjalnie korzystniejsze jest wystąpienie o dotacje zarówno na roboty zewnętrzne jak i wewnętrzne. Ponadto wiadomo już, iż czynsz jaki zaoferuje taki podmiot będzie o wiele za mały, aby pozwolił na wykonanie tych robót przez ten podmiot właśnie w ramach czynszu czyli bez pewnej pomocy finansowej gminy i tak się nie obejdzie. Wartość szacunkowa tych robót wewnętrznych to ok. 400tyś.zł. Dobrze byłoby uzyskać na tą pomoc środki z dotacji i dlatego wniosek do Urzędu Marszałkowskiego obejmuje także te prace.
Ponieważ nie zgłoszono pytań Przewodniczący poddał proponowany projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych, 13 głosami "za" przy 1 "wstrzymującym" podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2007.

6
PODJĘCIE UCHWAŁY ZMIENIAJĄCEJ UCHWAŁĘ RADY GMINY LATOWICZ NR VIII/47/03 Z DNIA 24 CZERWCA 2003 R. W SPRAWIE ZATWIERDZENIA PROGRAMU GOSPODARKI ŚCIEKOWEJ
GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy. Na wstępie przypomniał, że Rada Gminy Latowicz w roku 2003 podjęła uchwałę zatwierdzającą Program Gospodarki Ściekowej na terenie Gminy Latowicz - przed dzisiejszą sesją wszyscy radni otrzymali kopie tej uchwały, jedni dla przypomnienia inni (nowi) dla zapoznania się z jej treścią. Pan Wójt powiedział, że w Programie zawarto plan rozwiązania kwestii odprowadzania ścieków na terenie gminy Latowicz, który zakładał budowę oczyszczalni w Latowiczu (dla Latowicza, Wielgolasu i - być może jeszcze dla Bud Wielgoleskich) oraz budowę w miejscowościach o zwartej zabudowie (np. Wężyczyn, Kamionka) kilku małych oczyszczalni. W późniejszym okresie, w trakcie analizy zagadnienia zaczęto rozważać zastąpienie tych kilku małych oczyszczalni systemem indywidualnych oczyszczalni przyzagrodowych. WFOŚiGW stanął na stanowisku, iż może udzielić pomocy finansowej na budowę oczyszczalni przyzagrodowych ale żąda uzasadnienia ekonomicznego, wyjaśnienia dlaczego wybrano to rozwiązanie a nie budowę kilku małych oczyszczalni dla pojedynczych dla pojedynczych wsi ew. grup 2-3 wsi. Pan Wójt poinformował, że sporządził takie uzasadnienie i zostało ono przez WFOŚiGW przyjęte. Ekonomicznie jest to zasadne - różnica jest tak duża, iż przy wyborze wariantu budowy kilku oczyszczalni Gmina Latowicz budowałaby ten system przez kilkanaście, może kilkadziesiąt lat. System oczyszczalni przyzagrodowych jest tańszy i szybszy w realizacji. W związku z decyzją o realizacji oczyszczalni przyzagrodowych zasadne jest dokonanie stosownej zmiany w Programie Gospodarki Ściekowej polegającej na nadaniu nowego brzmienia pkt. Nr 8 tego Programu poprzez wpisanie tam, iż Latowicz i Wielgolas połączone zostaną systemem kanalizacji odprowadzającej ścieki do oczyszczalni w Latowiczu natomiast w pozostałych wsiach gospodarka ściekowa rozwiązana zostanie poprzez budowę oczyszczalni przyzagrodowych oraz dowożenie ścieków do oczyszczalni w Latowiczu. Taką zmianę w Programie zakłada proponowany projekt uchwały.
Pan radny Marek Skrzycki powiedział, że jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest jednak budowa kanalizacji zbiorczej a nie oczyszczalni przyzagrodowych - jest to rozwiązanie kompleksowe i przyszłościowe a także najlepsze z punktu widzenia ochrony środowiska. Należy brać pod uwagę, że nie u każdego są warunki do instalacji oczyszczalni przyzagrodowej.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że na terenie Bud Wielgoleskich mieszkańcy opowiadają się raczej za kanalizacją zbiorową. Chociaż zapewne zgodzą się na oczyszczalnie przyzagrodowe i szczelne szamba (z wywożeniem ścieków) to jednak system kanalizacji zbiorczej uważają za lepszy.
Wójt Gminy powiedział, że on także ma dylematy, ale z punktu widzenia możliwości Gminy Latowicz system budowy oczyszczalni w kilku miejscowościach oddala zakończenie rozwiązania problemu gospodarki ściekowej na terenie gminy w bardzo daleką przyszłość. Natomiast w przypadku realizacji oczyszczalni przyzagrodowych odbędzie się to w znacznie krótszym czasie. Natomiast jeśli chodzi o kwestię ochrony środowiska to zgadza się, że kanalizacja zbiorcza jest tutaj najlepsza.
Pan Wojciech Osiński - Zastępca Wójta, powiedział, że teraz to już nie jest czas na to, żeby zmieniać koncepcje i np. przyłączać Budy Wielgoleskie do oczyszczalni zbiorczej lub budować oczyszczalnie w innych wsiach bowiem decyzje już zapadły i oczyszczalnie przyzagrodowe są w trakcie realizacji.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że chciałby być dobrze zrozumiały - chciał tylko powiedzieć jaka jest opinia mieszkańców, jednocześnie powiedział przecież, iż godzą się oni także na wariant z oczyszczalniami przyzagrodowymi.
Ponieważ nie zgłoszono więcej pytań Przewodniczący poddał proponowany projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę Rady Gminy Latowicz Nr VIII/47/03 z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie zatwierdzenia Programu Gospodarki Ściekowej Gminy Latowicz. - uchwała w załączeniu do protokołu.


7
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Przewodniczący poinformował, że w okresie między sesjami pełnił dyżury w Urzędzie Gminy natomiast w dniu 4 września br. wraz z Wójtem Gminy uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego w budynku Starostwa w Mińsku Mazowieckim. Spotkanie poświęcone było kwestii zasięgu sporządzonego przez Urząd Marszałkowski Planu Zagospodarowania Przestrzennego Obszaru Metropolitalnego Warszawy.


8
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOSCI WÓJTA GMINY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Wójt Gminy poinformował o następujących sprawach:
1) 3 września nastąpiło otwarcie ofert a 11 września podpisanie umowy na wykonanie termomodernizacji budynków ośrodków zdrowia w Latowiczu i w Wielgolesie. Roboty już rozpoczęto.
2) Robiona jest dokumentacja techniczna na remonty wewnętrzne w obiektach ośrodków zdrowia celem dostosowania ich do wymogów unijnych.
3) 4 września podpisano umowę na dobudowę punktów oświetlenia ulicznego w m. Wężyczyn, Dąbrówka, Budy Wielgoleskie.
4) Podpisano umowę na budowę przyzagrodowych oczyszczalni ścieków (z firmą p. Rychlika z Łabiszyna pod Bydgoszczą).
5) Przygotowywany jest odbiór III etapu kanalizacji w Latowiczu.
6) 29 sierpnia br. w CKU w Mińsku Mazowieckim p. Wójt uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego poświęcone Regionalnemu Programowi Operacyjnego.
7) Złożony został wniosek o dofinansowanie zakupu i instalacji monitoringu na terenie szkół w Latowiczu i w Wielgolesie.


9
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE
I ZAPYTANIA RADNYCH

Nie było zapytań ani interpelacji.

10
SPRAWY RÓŻNE

Pan radny Stanisław Parol powiedział, że chciałby w imieniu mieszkańców Bud Wielgoleskich podziękować Wójtowi i wszystkim radnym za doprowadzenie do postawienia nowego przystanku w Budach Wielgoleskich.
Następnie p. Stanisław Parol poinformował, że ostatnie obfite opady deszczu pokazały, że nie są drożne przepusty przez drogę powiatową w dwóch miejscach - na wysokości posesji p. Skalskiego oraz na wysokości posesji p. Rybackiego. Woda idzie na łąkę córki p. Rybackiego - przez tą łąkę jest poprowadzona droga, która jest rozmywana, właściciel twierdzi, że musiał nawieść 3 wywrotki żwiru, aby przywrócić drogę do używalności. Twierdzi, że mógłby we własnym zakresie spróbować tak spuścić tamtędy wodę, aby mu tej drogi nie rozmywało - byłoby wskazane, aby porozmawiał z nim na ten temat p. Jarzębski.
Pan Andrzej Jarzębski - insp. ds. gospodarki komunalnej powiedział, że sprawę przepustów już zgłosił.
Pani radna Hanna Zawadka powiedziała, że w okresie ostatnich dużych opadów deszczu została zupełnie rozmyta droga prowadząca do szkoły w Wielgolesie. Dzieci miały trudności z przejściem. Być może można byłoby ją utwardzić np. tłuczniem.
Pan Andrzej Jarzębski powiedział, że problem taki będzie występował Dotą d dokąd się tego odcinka drogi nie utwardzi.
Wójt Gminy powiedział, że p. Jarzębski ma rację natomiast o tą drogę trzeba będzie zadbać bo jest to droga dojazdowa do szkoły, ale żeby załatwić problem kompleksowo to najpierw trzeba porozmawiać z właścicielem działki przylegającej do drogi, aby fragment terenu odstąpił na cel poszerzenia tej drogi - wtedy będzie można ją zmodernizować.
Pani Hanna Zawadka powiedziała, że z tego co wie. To ta osoba jest zainteresowana sprzedażą tego niezbędnego fragmentu działki.
Pan Wójt powiedział, że w przeszłości były już czynione próby w tym kierunku ale nie przyniosły rezultatu, jeśli obecnie jest tak jak mówi p. radna to trzeba będzie na nowo porozmawiać z właścicielem o sprzedaży.

Wójt Gminy poinformował, że wkrótce będzie realizowane wzmocnienie drogi 802 na odcinku od Bud Wielgoleskich do Wielgolas - Wójt stara się, aby objęli tymi pracami odcinek dłuższy tzn. do Latowicza. Będą też wykonywane przepusty - w tym celu pytają w UG gdzie te przepusty montować. Jeśli sołtysi wiedzą gdzie takie przepusty są potrzebne to byłoby dobrze, aby udzielili takich informacji.

Pani sołtys Lilla Sabak poinformowała, że na drodze powiatowej w Wężyczynie oraz pomiędzy Wężyczynem a Dąbrówką są 2 niebezpieczne uskoki w nawierzchni.

Pani sołtys z Chyżyn poinformowała, że wandale zdewastowali przystanek autobusowy we wsi.
Pan Andrzej Jarzębski - insp. ds. gospodarki komunalnej powiedział, że Policja nie znalazła świadków.
Pani sołtys powiedziała, że sprawcy są znani. Ona sama może w tej sprawie świadczyć.

Pani radna Hanna Zawadka powiedziała, że potrzebne są pasy wyznaczające przejście dla pieszych na drodze powiatowej w okolicy szkoły w Wielgolesie.

Pan Wojciech Osiński poprosił p. Witolda Kłosa (radnego i sołtysa z Walisk) aby na nadchodzące wybory dopilnował właściwego przygotowania lokalu wyborczego w Waliskach.
Pani Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy powiedziała, że przy ostatnich wyborach były z tym pewne problemy a lokal musi spełniać pewne wymogi - zawsze może być kontrola lokali na terenie gminy z Delegatury Biura Wyborczego i wtedy byłyby kłopoty.
Pan radny Witold Kłos przyznał, że istotnie podczas kontroli p. Sekretarz i p. Zastępcy Wójta przy ostatnich wyborach lokal nie był przygotowany, był bałagan ale dlatego, że właśnie trwało malowanie. Wcześniej prosił o farbę, sygnalizował potrzebę pomalowania ale środki z UG na farbę otrzymał późno - gdyby stało się to wcześniej to wcześniej byłoby pomalowane i posprzątane.
Pani Sekretarz oraz p. Osiński powiedzieli, że pieniądze na przygotowanie lokalu można zawsze dać, ale tu głównie chodzi o to, że lokal nie jest zazwyczaj posprzątany i komisje wyborcze muszą go sprzątać. Pani Sekretarz powiedziała, że nie ma tu akurat pretensji do p. radnego Kłosa, bowiem był on jedynym, który w tym sprzątaniu brał udział - ale z drugiej strony zobowiązał się, że będzie tych osób sprzątających więcej i lokal zostanie posprzątany i tego nie było.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że należy zawsze przekazywać OSP w Waliskach odpowiednio wcześniej środki na przygotowanie lokalu wyborczego - nie należy przekazywać im tych środków w ostatniej chwili.

Pan radny Kazimierz Sekuła powiedział, że godziny odjazdów autobusów dowożących dzieci z Redzyńskiego i Generałowa do szkoły w Latowiczu nie są właściwe. Autobus odjeżdża zbyt wcześnie. Dzieci muszą wcześnie wstawać a później oczekują długo na rozpoczęcie lekcji.
Pani Wiesława Proczka - insp. ds. oświaty powiedziała, że godziny odjazdów tych autobusów były ustalane w oparciu o rozkład zajęć natomiast nie da się tak ustalić kursów autobusów, aby dziecko po przyjeździe do szkoły od razu zawsze miało lekcje.
Pan Wojciech Osiński - Zastępca Wójta stwierdził w kilku zdaniach, że wg. niego jeśli ktoś decyduje się na dziecko to powinien liczyć się z tym, że wiążą się z tym określone kłopoty, obowiązki np. związane z dowożeniem dziecka do szkoły. Jego dzieci także uczęszczają do szkoły i także bywa to kłopotliwe (podał przykłady).
Pan radny Kazimierz Sekuła powiedział (także w kilku zdaniach), iż p. Wojciech Osiński już nie pierwszy raz podczas różnych posiedzeń zwraca się do niego w takim niestosownym tonie, w niestosownej formie i on chciałby poinformować, że nie życzy sobie, aby p. Osiński to robił - m.in. ze względu na dużą różnicę wieku jaka ich dzieli, ze względu na to, iż jest on od p. Osińskiego dużo starszy.
Następnie p. radny Stanisław Parol zgłosił, iż chciałby zabrać głos.
Przewodniczący Rady zapytał w jakiej sprawie, bowiem jeśli w sprawie wymiany zdań pomiędzy p. Sekułą i p. Osińskim to nie wyraża zgody, aby ktokolwiek wypowiadał się już w tej sprawie, ponieważ sesja Rady Gminy nie jest miejscem na tego typu dyskusje jak ta w/w i dyskusje tą uważa za zakończoną.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że głos chciałby zabrać w "różnych sprawach". Następnie p. Parol powiedział, że rolą każdego radnego jest przedstawiać na forum Rady różne sprawy i chciałby, aby mógł zabierać głos na takiej samej zasadzie jak inni radni bowiem jak na razie to p. Przewodniczący stosuje wobec niego inne zasady niż w przypadku pozostałych radnych.
Pan Jan Domański - Przewodniczący Rady, powiedział, że jego obowiązkiem jest pilnowanie porządku podczas sesji, prowadzenie jej tak, aby przebiegała sprawnie - takie są obowiązki Przewodniczącego. Każdy radny na sesji ma prawo zabrać głos ale w odpowiedniej formie. Pan Parol nigdy natomiast jak dotychczas nie miał odbieranego głosu.

Wójt Gminy poinformował, że z dniem 1 października br. p. Wojciech Osiński - Zastępca Wójta odchodzi z pracy w Urzędzie Gminy Latowicz i obejmuje stanowisko w Starostwie Powiatowym w Mińsku Mazowieckim. Następnie p. Wójt podziękował p. Osińskiemu za współpracę, nadmieniając, że była ona dobra.
Pani sołtys Lilla Sabak zapytała Wójta dlaczego dzieje się tak, że z Urzędu Gminy Latowicz odchodzą dobrzy pracownicy, jakie są tego powody, niedawno odeszła p. Agnieszka Reda, teraz p. Wojciech Osiński, jak temu przeciwdziałać ?

Pan Wójt powiedział, że powody są głównie natury finansowej - on nie jest w stanie zaproponować konkurencyjnego wynagrodzenia takim osobom, które zamierzają odejść np. do starostwa.
Pan Wojciech Osiński powiedział, że na pożegnanie się z pracownikami UG oraz z Wójtem będzie miał jeszcze czas natomiast korzystając z okazji chciałby teraz podziękować za wszystkie lata współpracy radnym oraz sołtysom przy czym współpracę tą ocenia jako bardzo dobrą. Następnie p. Osiński nawiązując do poruszanej kwestii wynagrodzeń pracowników Urzędu Gminy powiedział, że sytuacja wygląda w ten sposób, iż zarobki brutto pracowników Urzędu Gminy w Latowiczu wynoszą przeciętnie tyle ile zarobki netto, czyli "do ręki" pracowników innych, porównywalnych wiejskich urzędów gmin w gminach o podobnej wielkości, przy czym należy zauważyć, iż słabiej wynagradzani pracownicy UG Latowicz mają przy tym więcej obowiązków niż ci w/w bowiem w UG Latowicz jest mniej etatów niż przeciętnie w urzędach na terenie gmin podobnej wielkości. Pan Osiński poprosił, aby radni pamiętali o wynagrodzeniach pracowników i zauważył, iż o podwyżce wynagrodzenia można mówić wtedy, gdy przekracza ona w stosunku rocznym, procentowo wskaźnik inflacji obowiązujący w danym roku, a nie wtedy gdy raz na kilka lat pracownicy otrzymują kilka procent waloryzacji w wysokości odpowiadającej wskaźnikowi inflacji w danym roku - a tak w Urzędzie Gminy Latowicz właśnie ta sprawa wygląda.
Następnie głos zabrał p. Jan Domański - Przewodniczący Rady. Podziękował p. Wojciechowi Osińskiemu za dobrą współpracę i życzył powodzenia w nowym miejscu zatrudnienia.


15
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY

Ponieważ nie zgłoszono uwag, Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Rada Gminy w obecności 13 radnych, jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji Rady Gminy.

16
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY

W związku z wyczerpaniem się porządku obrad p. Jan Domański - Przewodniczący Rady Gminy zamknął XII sesję Rady Gminy Latowicz.

Na tym protokół zakończono.

Protokołował:

Przemysław Wróbel
Autor : insp.ds. Rady Gminy i organizacji
Zredagował(a) : Przemysław Wróbel
Data wprowadzenia : 2009-03-13 11:57:33
Data ostatniej modyfikacji : 2009-03-13 11:57:33
Liczba wyświetleń : 563

Redaktor  Data modyfikacji 
Przemysław Wróbel  13.03.2009 10:58pokaż tą wersję



licznik odwiedzin: 2648215