logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2002-2006
PROTOKÓŁ NR VI/07

29 marca 2007 roku

PROTOKÓŁ NR VI/07

z sesji Rady Gminy Latowicz
odbytej dnia 29 marca 2007 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy Latowicz


1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy – Jan Domański, o godzinie 930 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych oraz sołtysów w załączeniu do protokołu).
W sesji uczestniczyli m.in.:
1. Bogdan Świątek-Górski – Wójt Gminy,
2. Wojciech Osiński – Zastępca Wójta,
3. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy,
4. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy,


2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie powiadomienia Sekretarza i Skarbnika Gminy Latowicz o obowiązku przedłożenia Radzie Gminy Latowicz oświadczenia lustracyjnego.
5. Omówienie sprawy nazw i składów stałych komisji Rady Gminy w związku z wejściem w życie zmian w Statucie Gminy Latowicz (podjęcie uchwały).
6. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Latowicz na rok 2007.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z WFOŚiGW w Warszawie dla Gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy sieci kanalizacyjnej w m. Latowicz – III etap”.
8. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy Latowicz, samorządowej instytucji kultury za pierwsze półrocze roku budżetowego.
9. Podjęcie uchwały w sprawie zbycia nieruchomości rolnej w m. Wielgolas.
10. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność organów Gminy Latowicz.
11. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady w okresie między sesjami.
12. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
13. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
14. Sprawy różne.
15. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
16. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Przewodniczący poprosił Radę oraz Wójta o wyrażenie stanowiska odnośnie zaproponowanego porządku obrad.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych wniosków, przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.

3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH

Pan radny Wiesław Świątek złożył do Wójta Gminy interpelację, w której poprosił o udzielenie pisemnej informacji na temat inwestycji prowadzonych przez gminę w poprzedniej kadencji (kopia interpelacji w załączeniu do protokołu). Pan radny powiedział m.in. że interpelację tą składa ponieważ jest nowym radnym a mieszkańcy jego wsi narzekają, iż czują się od dawna pomijani, dyskryminowani pod względem inwestowania środków – w porównaniu z innymi miejscowościach na terenie gminy.

4
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE POWIADOMIENIA SEKRETARZA I SKARBNIKA GMINY LATOWICZ O OBOWIĄZKU PRZEDŁOŻENIA RADZIE GMINY LATOWICZ
OŚWIADCZENIA LUSTRACYJNEGO

Projekt uchwały przedstawiła p. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy. Poinformowała, że z przepisów „ustawy lustracyjnej” wynika, że Rada Gminy informuje Skarbnika oraz Sekretarza o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego. Na złożenie oświadczenia jest czas 30 dni od dnia poinformowania. Oświadczenia lustracyjne będą składać także radni oraz Wójt Gminy – w tym przypadku organem informującym o tym obowiązku jest Wojewoda Mazowiecki. Radni zapewne otrzymają niebawem pisma od Wojewody w tej sprawie.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie powiadomienia Sekretarza i Skarbnika Gminy Latowicz o obowiązku przedłożenia Radzie Gminy Latowicz oświadczenia lustracyjnego – uchwała stanowi załącznik do protokołu.


5
OMÓWIENIE SPRAWY NAZW I SKŁADÓW STAŁYCH KOMISJIRADY GMINY W ZWIĄZKU Z WEJŚCIEM W ŻYCIE ZMIAN W STATUCIE GMINY LATOWICZ
(PODJĘCIE UCHWAŁY)

Projekt uchwały przedstawiła p. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy. Wyjaśniła, że projekt uchwały jest związany z dokonanymi już przez Radę Gminy zmianami w Statucie polegającymi na redukcji liczby stałych komisji z 5 na 3. Rada Gminy podjęła w tej sprawie uchwałę podczas sesji w dniu 4 grudnia 2006 r. Zgodnie z w/w uchwałą kompetencje zlikwidowanych 2 komisji przejęły 2, które pozostały. Trzecią komisją jest Komisja Rewizyjna, której zmiany te nie dotyczyły. Obecnie Rada Gminy powinna określić czy zgadza się, aby składy osobowe powołanych w grudniu 2006 r. komisji pozostały składami osobowymi komisji po rozbudowaniu ich zakresu działania. Jeśli nie, to możliwe jest dokonanie zmian w składach 2 w/w komisji.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Przewodniczący poddał pod głosowanie pytanie, czy Rada zgadza się, aby dotychczasowy skład osobowy Komisji Planowania, Budżetu i Finansów stał się składem osobowym nowej Komisji Planowania, Budżetu, Finansów, Zdrowia, Spraw Socjalnych, Oświaty i Kultury Fizycznej.
Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych, 14 głosami „za” przy 1 „wstrzymującym” zgodziła się na przedstawioną propozycję.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Przewodniczący poddał pod głosowanie pytanie, czy Rada zgadza się, aby dotychczasowy skład osobowy Komisji Rolnictwa stał się składem osobowym nowej komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Środowiska.
Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych, 14 głosami „za” przy 1 „wstrzymującym” zgodziła się na przedstawioną propozycję.
Tym samym Rada Gminy podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie powołania i ustalenia składów osobowych stałych komisji Rady Gminy Latowicz – uchwała w załączeniu do protokołu.


6
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN W BUDŻECIE GMINY LATOWICZ NA ROK 2007

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli pytan i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2007– uchwała stanowi załącznik do protokołu.

7
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZACIĄGNIĘCIA DŁUGOTERMINOWEJ POŻYCZKI Z WFOŚIGW W WARSZAWIE DLA GMINY LATOWICZ NA SFINANSOWANIE WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM „BUDOWY SIECI KANALIZACYJNEJ W M. LATOWICZ – III ETAP”

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy. Poinformowała m.in., że pożyczka będzie w wysokości do 164tyś.zł.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli pytan i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z WFOŚiGW w Warszawie dla Gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy sieci kanalizacyjnej w m. Latowicz – III etap”– uchwała stanowi załącznik do protokołu.


8
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE OKREŚLENIA ZAKRESU I FORMY INFORMACJI O PRZEBIEGU WYKONANIA BUDŻETU GMINY LATOWICZ, SAMORZĄDOWEJ INSTYTUCJI KULTURY ZA PIERWSZE PÓŁROCZE ROKU BUDŻETOWEGO

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli pytan i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy Latowicz, samorządowej instytucji kultury za pierwsze półrocze roku budżetowego – uchwała stanowi załącznik do protokołu.

9
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZBYCIA NIERUCHOMOŚCI ROLNEJ W M. WIELGOLAS

Projekt uchwały przedstawił p. Wojciech Osiński – Zastępca Wójta. Poinformował m.in. że nieruchomość, której dotyczy uchwała ma powierzchnię 0,3000ha.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli pytan i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zbycia nieruchomości rolnej w m. Wielgolas – uchwała stanowi załącznik do protokołu.

10
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ROZPATRZENIA SKARGI NA DZIAŁALNOŚĆ ORGANÓW GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawiła p. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy. Poinformowała o zarzutach zawartych w skardze mieszkanki gminy. Zaznaczyła, iż dane personalne skarżącej są danymi osobowymi i podlegają ochronie – osoby obecne na sesji powinny zachować usłyszane informacje do wyłącznie własnej wiadomości.. Stwierdziła, że skarżąca wnosi skargi już od wielu lat – wszystko co złego dzieje się w rodzinie skarżącej i ma chociaż luźny związek z gminą jest automatycznie i bez uzasadnienia przypisywane organom gminy jako winnym. Oprócz tego w skargach (także tej ostatniej) znajdują się zarzuty zupełnie absurdalne – dotyczące spraw nie mających żadnego związku z działalnością i kompetencjami organów gminy.
Pani sekretarz powiedziała, że Wójt Gminy wnosi o uznanie przedstawionej skargi za bezzasadną.
Pan radny Kazimierz Sekuła zaproponował, aby Komisja Rewizyjna pojechała do skarżącej i zbadała sprawę.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że jego zdaniem także Komisja Rewizyjna powinna tam pojechać, chociaż nie wiadomo oczywiście, czy cokolwiek to da, ale radni mają jednak pewne obowiązki względem społeczeństwa – uchwałę będzie można podjąć na następnej sesji.
Pan Wojciech Osiński – Zastępca Wójta poinformował, że był u skarżącej na interwencji gdy skarżyła się ona, iż jest jej działka zalewana przez wodę pompowaną z działki sąsiada – gmina ratowała wtedy budynek przed zalaniem wodą z awarii sieci drenarskiej spowodowanej przez drzewa rosnące na działce skarżącej – drzewa, których usunąć skarżąca nie chce. Skarżąca ma taką mentalność, iż w przypadku gdy np. Wójt przyzna jej decyzją 3tyś.zł i będzie napisane, że od tego służy odwołanie to ona się na pewno od tego odwoła – był już przypadek, że odwołała się od pozytywnej dla niej decyzji. Natomiast córka skarżącej „przecierała oczy ze zdumienia” gdy dowiedziała się jakie sprawy matka porusza w skargach. Ponadto należy wiedzieć, że skarżąca już od roku nie jest właścicielką gospodarstwa rolnego, o którym pisze w skardze czyli w zasadzie nie jest stroną w postępowaniu skargowym - w kwestiach dotyczących tego gospodarstwa. Zastępca Wójta stwierdził, że Komisja Rewizyjna może oczywiście jechać i zbadać sprawę jeśli tak zdecyduje Rada, ale jego zdaniem na pewno nie uzdrowi to sytuacji.
Pani Alina Saracka – radca prawny, powiedziała, że Komisja może tam jechać, tylko trzeba wziąć pod uwagę, że w takim przypadku to, czego należy się spodziewać to opowiedzenie przez skarżącą Komisji tego samego co napisała już w skardze. Dlatego może lepiej, aby Komisja zajęła się rozpatrzeniem sprawy w oparciu o dokumenty – stwierdziła w ten sposób zasadność lub bezzasadność zarzutów.
Zastępca Wójta dodał, że wyjazd Komisji Rewizyjnej może skutkować skargą na tą komisję za najście.
Pani Sekretarz powiedziała, że skarżąca była informowana o posiedzeniu Komisji Rewizyjnej oraz o dzisiejszej sesji – otrzymała propozycję uczestniczenia w tych posiedzeniach i z tej propozycji nie skorzystała.
Pan radny Wiesław Świątek powiedział, że jako nowy radny chciał bliżej poznać problem i zapoznał się dokładnie ze skargą – po zapoznaniu się może stwierdzić, iż zamieszczone tam zarzuty są „z kosmosu” czyli absurdalne, jeden z nich dotyczy np. tego, że gmina nie skosiła skarżącej zboża kombajnem, inny dotyczy stanu zdrowia skarżącej. Pan Świątek stwierdził, że skarżąca była zaproszona na posiedzenie Komisji Rewizyjnej i nie pojawiła się na tym posiedzeniu czyli należy sądzić, iż nie chce się z tą komisją spotkać.
Pan radny Tadeusz Szczepańczyk powiedział, że jako radny o dużym stażu zna bardzo dobrze skargi wnoszone przez skarżącą. Trzeba próbować załatwiać sprawy jeśli jest to realne, ale jeśli wiadomo, że skargi są tego typu, iż nie da się ich załatwić to nie ma sensu jechać do skarżących – a z taką sytuacją czyli sprawami nie do załatwienia mamy właśnie w przedmiotowej kwestii do czynienia.
Ponieważ radni nie wnieśli więcej pytań, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie pytanie, czy Rada Gminy jest za tym, aby Komisja Rewizyjna udała się do skarżącej w celu zbadania sprawy.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, 5 głosami „za” przy 10 głosach „przeciw” odrzuciła propozycję zlecenia Komisji Rewizyjnej wyjazdu do autorki rozpatrywanej skargi.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie proponowany projekt uchwały zawierający zapis o uznaniu skargi za bezzasadną.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, 12 głosami „za” przy 3 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi uznając ją za bezzasadną – uchwała w załączeniu do protokołu.


11
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Przewodniczący poinformował, że w okresie między sesjami jego działalność polegała głównie na pełnieniu cotygodniowych dyżurów w Urzędzie Gminy oraz udziale w posiedzeniach stałych komisji Rady Gminy.
Ponadto, Przewodniczący Rady poinformował, że w dniu 26 marca br. uczestniczył wraz z Wójtem Gminy w konferencji poświęconej polityce rozwoju regionalnego Mazowsza – konferencja ta odbyła się w Siedlcach i objęta była patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego p. Adama Struzika.


12
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI WÓJTA
W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Wójt Gminy – p. Bogdan Świątek-Górski złożył sprawozdanie z działalności w okresie między sesjami tj. od dnia 7 lutego 2007 r. do dnia 29 marca 2007 r. (sprawozdanie w załączeniu do protokołu).


13
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE
I ZAPYTANIA RADNYCH

Ustalono, że odpowiedź na złożoną przez p. radnego Wiesława Świątka interpelację udzielona zostanie pisemnie.



14
SPRAWY RÓŻNE

Pan Wojciech Osiński – Zastępca Wójta przedstawił propozycję zbycia budynku po byłym przedszkolu w Latowiczu. Pan Osiński poinformował, że sprawa ta była już w przeszłości przedmiotem obrad Rady Gminy ale uchwała w tek kwestii nie została ostatecznie podjęta. Rada Rodziców Zespołu Szkół w Latowiczu wyraziła się natomiast jednoznacznie za rozbiórką tego budynku. Pan Zastępca powiedział, że nie jest tu potrzebna uchwała ponieważ chodzi o naniesienia na nieruchomości, a nie o zbycie nieruchomości. Działka pozostałaby oczywiście własnością gminy. Obiekt jest w bardzo złym stanie technicznym, który wyklucza opłacalność i celowość jego remontu. Najlepiej byłoby zainteresować tym budynkiem kogoś kto zajmuje się gromadzeniem starej architektury np. jakiś skansen – są takie osoby. Pan Osiński poprosił radnych, aby przegłosowali czy są za rozbiórką budynku i zbyciu go. Pan Osiński powiedział, że kontaktował się w tej sprawie z konserwatorem zabytków – obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków ale jest w strefie ochrony konserwatorskiej. Konserwator stwierdził, że mógłby wydać decyzję o przeniesieniu budynku w inne miejsce – w ten sposób można byłoby zabezpieczyć się przed tym, aby potencjalny nabywca rzeczywiście tak jak zadeklaruje przeniósł budynek i umieścił go w innym miejscu a nie np. zniszczył.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie pytanie, czy Rada Gminy jest za tym, aby zbyć budynek po byłym przedszkolu w Latowiczu zgodnie z przedstawioną propozycją.
Rada Gminy w obecności 15 radnych jednogłośnie wyraziła zgodę na zbycie budynku po byłym przedszkolu w Latowiczu.
Następnie p. Wójt przedstawił sprawę dotyczącą Ośrodków Zdrowia na terenie Gminy Latowicz. Pan Wójt powiedział, że gmina zobowiązana jest do zapewnienia swoim mieszkańcom podstawowej opieki zdrowotnej. Może to jednak robić na kilka sposobów. Obecnie Gmina Latowicz wynajmuje budynki Ośrodków Zdrowia Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim (SP ZOZ) – na tej podstawie świadczone są usługi medyczne. Z czynszu opłacane są m.in. sprzątaczki. Przed 8 laty p. Wójt próbował zmienić tą sytuację i wprowadzić w gminie Gminny SP ZOZ ale zamiar ten się nie powiódł. Obecnie gmina jest zmuszona podjąć decyzję o formie dalszego funkcjonowania opieki zdrowotnej na jej terenie. Budynki Ośrodków Zdrowia trzeba dostosować do wymogów UE. Trzeba do końca czerwca 2007 r. napisać programy dostosowawcze. Konieczna przebudowa Ośrodków będzie bardzo kosztowna. W przypadku pozostawienia aktualnej sytuacji gmina nie będzie miała prawa ubiegać się o żadne dofinansowania na ten cel ponieważ nie prowadzi usług. Prawo do ubiegania się o takie dofinansowanie zyska jeśli stworzy Gminny SP ZOZ. Jest jeszcze inne rozwiązanie – prywatyzacja usług medycznych na terenie gminy, czyli ogłoszenie konkursu (przetargu) na świadczenie usług i wynajęcie obiektów firmie, która taki konkurs wygra. Wtedy firma prowadząca usługi byłaby zobowiązana do dostosowania obiektów do wymogów UE. W związku z kosztami ponoszonymi na ten cel trzeba byłoby oczywiście zwolnić ją na jakiś czas z czynszu. W przypadku wyboru tej opcji należy liczyć się z polepszeniem jakości usług (gabinety otwarte np. od godziny 7.00. do godziny 18.00.) oraz wprowadzeniem usług specjalistycznych w formie dyżurów różnych lekarzy – specjalistów w określone dni.
Pani Lilla Sabak – sołtys z Wężyczyna stwierdziła, że z uwagi na zalety, o których wspomniał p. Wójt, taki samodzielny niepubliczny Ośrodek Zdrowia byłby najlepszym rozwiązaniem.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że na pewno trzeba utrzymać dwa Ośrodki Zdrowia. Jeśli chodzi o Wielgolas to należy dążyć do zapewnienia tam lekarza stomatologa. Pan radny zauważył, iż w ciągu całej poprzedniej kadencji lekarze nigdy nie informowali Rady o stanie zdrowia mieszkańców gminy. Pan radny powiedział, iż wie, że do Ośrodka Zdrowia w Wielgolesie potrzebny jest ultrasonograf – jakieś środki są już na ten cel zebrane, może gmina mogłaby ten zakup dofinansować. Pan radny stwierdził, że wg. niego Ośrodki są tak niedoinwestowanie, iż chyba jest za późno na oddanie ich w prywatne ręce, ponieważ wiąże się to z dużym zainwestowaniem zaraz na samym początku przez firmę, która wygra przetarg – z drugiej strony nie znaczy to jednak, iż jest to niemożliwe do realizacji. Na pewno jest natomiast bezpieczniejsze stworzenie Gminnego SP ZOZ. Wtedy gmina jest właścicielem – ma prawo ubiegać się o środki z zewnątrz, ma wpływ na jakość wykonywanych prac dostosowawczych. Pan Parol powiedział także, iż jest ogólnie wiadomo, że zazwyczaj Ośrodki Zdrowia prywatne są lepiej zarządzane.
Pan radny Stanisław Kowalski powiedział, że Wójt wspominał, iż obecni lekarze może zajmą się świadczeniem tych usług w ramach niepublicznego ZOZ-u ale to chyba „nie wypali” bo np. dr Słomski ma niewiele do emerytury.
Pan Wójt powiedział, że nie powinno się tak podchodzić do tematu – należy głównie myśleć o dobru pacjentów.
Pan radny Kazimierz Sekuła powiedział, że może jeden z Ośrodków trzeba zrobić gminnym a drugi sprywatyzować i zobaczyć, który wariant jest lepszy.
Pan radny Marek Skrzycki powiedział, że był pacjentem Ośrodka Zdrowia w Wielgolesie a obecnie jest pacjentem niepublicznego Centrum Medycznego w Mińsku Mazowieckiem – jakość usług jest nieporównywalna. W „Centrum” są wszystkie badania, specjaliści, bezproblemowe przyjęcia bez kolejek.
Pan radny Witold Kłos powiedział, że SP ZOZ świadczy nam obecnie usługi – otrzymuje na jednego pacjenta z gminy Latowicz środki z NFZ i inwestuje je w Mińsku Mazowieckim, a nie na terenie gminy Latowicz. Ponadto to gmina a nie SP ZOZ musi zadbać o stan budynków. W przypadku przejęcia Ośrodków przez gminę to gmina będzie otrzymywała środki na każdego pacjenta i decydowała gdzie te środki inwestować. Pan Kłos powiedział, że obecny układ jest niekorzystny i jego kontynuacja nie ma sensu. Pozostaje tylko wybór między prywatyzacją ośrodków a przejęciem ich powadzenia przez gminę. On sam jest raczej za prywatyzacją.
Pan radny Wiesław Świątek powiedział, że do niedawna skłaniał się ku utworzeniu gminnego ZOZ-u. Po rozmowach z osobami, które są związane z Ośrodkami Zdrowia niepublicznymi doszedł jednak do wniosku, że prywatyzacja jest lepszym rozwiązaniem. Najlepiej gdy sami lekarze odpowiadają za działalność takich ośrodków tz. Starają się o środki, załatwiają kontrakty etc. W przypadku przejęcia przez gminę trzeba byłoby zatrudnić kierowników – specjalistów – to niepotrzebnie skomplikowałoby sprawę.
Ponieważ radni nie wnieśli więcej pytań ani uwag, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie pytanie, czy Rada Gminy jest za tym, aby ogłosić konkurs na prowadzenie usług medycznych na terenie gminy Latowicz – czyli iść w kierunku prywatyzacji – stworzenia niepublicznych Ośrodków Zdrowia.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, 13 głosami „za” przy 2 głosach „wstrzymujących” poparła w/w propozycję ogłoszenia konkursu.
Następnie ustalono, że w dniu 11 kwietnia 2007 r. o godzinie 14.00. odbędzie się wspólne posiedzenie stałych komisji Rady Gminy z udziałem lekarzy z terenu gminy Latowicz.
Z kolei p. Wójt przedstawił kwestię dotyczącą dróg na terenie gminy. Wójt powiedział, że niedługo Zarząd Województwa ogłosi nabór wniosków o dofinansowanie na inwestycje drogowe – można będzie uzyskać dofinansowanie do 300tyś.zł. (nie więcej niż 90% inwestycji). Sprawa była dyskutowana na posiedzeniach komisji. Obecnie trzeba wybrać zadanie, na które złożony będzie wniosek. Pojawiła się też nowa informacja, że w przypadku przystąpienia do projektu w ramach RPO czyli projektu z pieniędzy unijnych będzie można te środki z Urzędu Wojewódzkiego traktować jako wkład własny co dałoby możliwość ewentualnego wykonania inwestycji aż za 1mln.zł. Trzeba zastanowić się, która opcja jest lepsza. Pan Wójt powiedział, że on jest za tą drugą, większą opcją, bowiem trudno byłoby nie wystąpić o takie duże dofinansowanie z UE. Na posiedzeniach komisji radni skłaniali się do wyznaczenia do tej inwestycji ulic na osiedlu w Latowiczu. Za tym wariantem przemawia m.in. fakt, że na niewielkim terenie zamieszkuje tu ok. 200 osób i jest dalsza perspektywa rozwoju tego osiedla. Można tylko obawiać się, iż teren po wykopach kanalizacyjnych nie jest jeszcze gotowy do wykonywania nawierzchni – minął zbyt krótki okres.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że jest to duże osiedle, będzie się rozwijało i trzeba te drogi utwardzić. Pan radny wspomniał także o konieczności, o potrzebie zakończenia odcinka drogi do Starogrodu.
Pan radny Witold Kłos powiedział, że jest możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu równiarki i koparki – byłoby to w gminie przydatne już obecnie do robót drogowych a będzie jeszcze bardziej potrzebne gdy skończy się gwarancja na sieć wodociągową.
Ponieważ radni nie wnieśli więcej pytań, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie pytanie, czy Rada Gminy jest za tym, aby Wójt Gminy wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie na wykonanie (w pierwszej kolejności) ulic na osiedlu w Latowiczu (na Wymyślu) z wykorzystaniem przedstawionego powyżej drugiego z przedstawionych przez p. Wójta wariantów czyli udziału środków unijnych..
Rada Gminy w obecności 14 radnych, jednogłośnie wyraziła zgodę na powyższą propozycję.

15
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji Rady Gminy.

16
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY

W związku z wyczerpaniem się porządku obrad p. Jan Domański - Przewodniczący Rady Gminy zamknął sesję Rady Gminy Latowicz.

Na tym protokół zakończono.

Protokołował:

Przemysław Wróbel
Autor : insp. ds. obsługi Rady
Zredagował(a) : 
Data wprowadzenia : 2007-06-29 13:33:09
Data ostatniej modyfikacji : 2007-06-29 13:33:09
Liczba wyświetleń : 1053



licznik odwiedzin: 2648214