logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2002-2006
PROTOKÓŁ NR IV/02

30 grudnia 2002 roku

PROTOKÓŁ NR IV/02

z sesji Rady Gminy w Latowiczu
odbytej dnia 30 grudnia 2002 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Latowiczu

1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Papiński o godzinie 9 35 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych, sołtysów oraz gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu).
W sesji uczestniczyli:
1. Bogdan Świątek – Wójt Gminy;
2. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy,
Obradom przysłuchiwała się p. Anna Spodar z tygodnika „Co słychać”.

2
UCHWALENIE PORZĄDKU OBRAD

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił przekazany wcześniej wszystkim radnym, następujący porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Uchwalenie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy w Latowiczu na rok 2003.
5. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planów pracy stałych komisji Rady Gminy w Latowiczu na rok 2003.
6. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2002.
7. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy Latowicz na rok 2003.
8. Informacja z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
9. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
10. Sprawy różne.
11. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
12. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Przewodniczący poprosił Radę oraz Wójta o wyrażenie stanowiska w kwestii ewentualnego włączenia do porządku obrad nowych punktów.
Wniosków odnośnie wprowadzenia do przedstawionego porządku obrad dodatkowych punktów nie wniesiono, wobec czego przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.

3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH

Radni nie wnieśli żadnych zapytań ani interpelacji.


4
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UCHWALENIA PLANU PRACY RADY GMINY W LATOWICZU NA ROK 2003

Projekt uchwały przedstawił Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Papiński. Na rok 2003 zaplanowano sześć sesji Rady Gminy.
Do przedstawionego projektu uchwały radni nie wnieśli pytań, wobec czego Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, 13 głosami „za” przy 2 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy w Latowiczu na rok 2003, która stanowi załącznik do protokołu – uchwała nr IV/19/02.

5
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZATWIERDZENIA PLANÓW PRACY STAŁYCH KOMISJI RADY GMINY W LATOWICZU NA ROK 2003

Projekt uchwały przedstawił Przewodniczący Rady Gminy. Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady Gminy przedstawili plany pracy na rok 2003. Na rok 2003 zaplanowano następująca liczbę posiedzeń poszczególnych Komisji Rady Gminy:
1) Komisja Rewizyjna – 9 posiedzeń
2) Komisja Planowania Budżetu i Finansów – 8 posiedzeń
3) Komisja Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Środowiska – 8 posiedzeń
4) Komisja Zdrowia, Spraw Socjalnych, Oświaty i Kultury Fizycznej – 7 posiedzeń
5) Komisja Rolnictwa – 8 posiedzeń
Do przedstawionego projektu uchwały radni nie wnieśli pytań, wobec czego Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, 13 głosami „za” przy 2 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia planów pracy stałych komisji Rady Gminy w Latowiczu na rok 2003, która stanowi załącznik do protokołu – uchwała nr IV/20/02.


6
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN W BUDŻECIE GMINY LATOWICZ NA ROK 2002

Projekt uchwały przedstawiła Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada gminy w obecności 15 radnych, 13 głosami „za” przy 2 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2002, która stanowi załącznik do protokołu – uchwała nr IV/21/02.


6
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UCHWALENIA BUDŻETU GMINY LATOWICZ NA ROK 2003

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy.
Następnie p. Skarbnik odczytała opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat projektu uchwały budżetowej (w załączeniu do protokołu).
Po zaprezentowaniu projektu uchwały głos zabrał Wójt Gminy. Stwierdził, że przy konstruowaniu uchwały budżetowej brano pod uwagę, iż należy dążyć do dyscyplinowania wydatków. Poinformował, że obecnie opracowywana jest specyfikacja istotnych warunków zamówienia dla potrzeb przetargu na budowę stacji uzdatniania wody w Chyżynach oraz pierwszego etapu sieci wodociągowej z przyłączami. Jest to trudne, ponieważ ze względu na planowany udział w inwestycji środków pochodzących z funduszu przedakcesyjnego SAPARD, przetarg musi być przeprowadzony na zasadach określonych przez Unię Europejską. Wójt poprosił radnych aby głosując nad uchwałą budżetową wzięli pod uwagę, że budowa wodociągów jest zadaniem priorytetowym.
Głos zabrała p. radna Jadwiga Śluzek. Stwierdziła, że zawsze głosowała za pożyczkami i kredytami zaciąganymi na budowę wodociągu, ale p. Wójt zapewniał, iż ważną, priorytetową sprawą jest też kanalizacja. W tej sprawie nie zostało dotychczas nic zrobione a sytuacja z odprowadzaniem ścieków jest fatalna. Są one wywożone w różne nieodpowiednie miejsca np. do lasów lub na drogi. Pani radna stwierdziła, że z powodu nieujęcia budowy oczyszczalni ścieków w budżecie na rok 2003 będzie głosowała przeciwko uchwale budżetowej. Dodała również, że zamierza zdopingować gminę do dofinansowywania mieszkańcom wywozu ścieków do oczyszczalni. Następnie p. radna zauważyła, iż tworzy się oszczędności poprzez ograniczanie liczby posiedzeń Komisji Rady a jednocześnie nauczyciele oraz urzędnicy otrzymują podwyżki.
Głos zabrał Wójt Gminy. Powiedział, że przyczyna, z powodu której nie rozpoczyna się budowy oczyszczalni ścieków jest taka, że już obecnie zadłużenie gminy jest znaczne. Oprócz tego nie można mieć do końca pewności, iż wszystko ułoży się pomyślnie w kwestii skorzystania ze środków z SAPARDU, ponieważ są to sprawy nowe, których żadna gmina jeszcze nie przechodziła. W tej sytuacji, jeśli jest tyle niepewności, nie można włączać w budżet na rok 2003 budowy oczyszczalni. Odnosząc się do kwestii podwyżek p. Wójt stwierdził, że o podwyżkach dla nauczycieli decyduje Karta Nauczyciela. Podwyżki te muszą być zrealizowane i gmina nie ma na to wpływu. Co do proponowanych 4% podwyżki dla pracowników to należy powiedzieć, iż wynosi ona daną kwotę bowiem 4% otrzymają także nauczyciele. Chodziło o to aby było sprawiedliwie. Co do zasadności przyznania urzędnikom podwyżki, to pamiętać trzeba, że w ubiegłym roku płace pracowników Urzędu Gminy były zamrożone.
Głos zabrał p. radny Jan Domański. Spytał Wójta Gminy czy wszyscy pracownicy Urzędu Gminy otrzymają 4% podwyżki?
Pan Wójt odpowiedział, że on sam o tym zdecyduje, ponieważ najlepiej jest w stanie ocenić pracę swoich pracowników. W sumie, w skali Urzędu podwyżka wyniesie 4% ale w praktyce jedni pracownicy otrzymać mogą np. 3% a inni np. 5%.
Głos zabrał p. radny Tadeusz Szczepańczyk. Powiedział, iż według niego wszyscy pracownicy powinni otrzymać taką samą podwyżkę pensji, bez różnicowania.
Głos zabrał p. Ryszard Podobas – sołtys ze wsi Stawek. Powiedział, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej jeszcze wnikliwiej niż obecnie badana będzie czystość urządzeń oraz jakość wody w gospodarstwach. Wobec powyższego budowę wodociagów z całą pewnością uznać należy za zadanie priorytetowe.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Powiedział, iż nikt nie przeczy, że budowa wodociągów jest priorytetem. Następnie, odnosząc się do kwestii oświatowych stwierdził, iż Komisja Rewizyjna zastanawiała się nad sposobem dzielenia środków przeznaczonych na dofinansowanie kształcenia nauczycieli. Stwierdzono, że środki są dzielone nierówno. Pan radny stwierdził, że Rada Gminy chciałaby wiedzieć dlaczego tak jest. Powiedział, iż chciałby aby środki przeznaczone na dofinansowanie były „dobrze dzielone”. Należy brać pod uwagę m.in. wiek osoby, która otrzymuje środki na kształcenie. Wiadomo, że dużą kwotę otrzymał zatrudniony niedawno anglista. Pan radny wniósł również uwagę, że byłoby wskazane aby także dzieci z Dębego Małego oraz z Transboru uczone były języka angielskiego.
Głos zabrał p. radny Zbigniew Piłatkowski. Stwierdził, że istnieją różne formy kształcenia nauczycieli np. kursy, studia itd. Z tego wynikły różnice w kwotach jakie przyznano poszczególnym osobom. Odnosząc się do kwestii zatrudnienia specjalisty do nauki języka angielskiego, powiedział, że nie było innych, lepszych chętnych. Wynajęcie firmy byłoby kosztowniejsze. Oprócz tego należy mieć świadomość, iż przy obecnych, niskich pensjach nauczycielskich nie można liczyć na to, że do pracy w naszych szkołach zgłaszać się będą wybitni fachowcy.
Głos zabrał Przewodniczący Rady – p. Jerzy Papiński. Stwierdził, że projekt uchwały budżetowej nie jest może doskonały ale przy jego ocenie należy wziąć pod uwagę, że konstruowany był w przejściowym, trudnym dla gminy okresie. Ponadto zastanawiając się nad głosowaniem trzeba pamiętać, iż prowadzone są duże, bardzo ważne dla gminy inwestycje. Przewodniczący Rady poprosił radnych o poparcie przedstawionego projektu uchwały budżetowej.
Głos zabrał p. radny Zbigniew Piłatkowski. Przypomniał o uzyskanym przez Wójta blisko 70% poparciu jakie uzyskał w bespośrednich wyborach co świadczy o dużym zaufaniu u wyborców.
W związku z tym, iż żadnych nowych wniosków ani zapytań nie zgłoszono, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, 14 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Latowicz na rok 2003, która stanowi załącznik do protokołu - uchwała nr IV/22/02.



7
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI WÓJTA GMINY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI


Wójt Gminy przedstawił radnym informacje z działalności w okresie międzysesyjnym.
P. Wójt poinformował, że w przedmiotowym okresie odbyły się zebrania wiejskie we wszystkich 20 sołectwach na terenie gminy Latowicz.
Głównymi punktami porządku obrad na zebraniach były:
- przedstawienie projektu budżetu gminy Latowicz na rok 2003
- wybór sołtysów oraz członków rad sołeckich
- przeznaczenie środków samorządowych sołectw na rok 2003
Wójt Gminy przedstawił wyniki wyborów sołeckich i pogratulował wybranym sołtysom. Następnie podziękował ustępującym sołtysom i wręczył im stosowne, pamiątkowe podziękowania wraz z życzeniami.
Następnie p. Wójt poinformował radnych o trwających przygotowaniach materiałów do przeprowadzenia przetargu na budowę Stacji Uzdatniania Wody w Chyżynach oraz pierwszego etapu sieci wodociągowej.
Wójt Gminy wspomniał także, iż obecnie trwają prace projektowe odnośnie przebiegu trasy wodociągu w Budach Wielgoleskich i Borówku.





12
SPRAWY RÓŻNE

Wójt Gminy przedstawił pismo od p. Piotra Nalepy – prezesa Fundacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Pociechom”.
W piśmie, p. Piotr Nalepa przedstawił plan przebudowy przez Fundację budynku byłej mleczarni w Latowiczu i stworzenia w nim ośrodka rehabilitacyjno – rekreacyjnego (kopia pisma w załączeniu do protokołu).
Pismo zawiera m.in. prośbę do Wójta Gminy Latowicz o odstąpienie od zabezpieczenia hipotecznego byłej mleczarni.
Wójt poprosił radnych o ustosunkowanie się poprzez głosowanie do prośby złożonej przez p. Piotra Nalepę.
Przewodniczacy Rady poddał powyższe pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, 5 głosami „za” przy 10 głosach „wstrzymujących” odniosła się pozytywnie do prośby p. Piotra Nalepy i tym samym wyraziła zgodę na wystąpienie Wójta Gminy do sądu o wykreślenie hipoteki przymusowej odnośnie budynku byłej mleczarni w Latowiczu.

Przewodniczący Rady odczytał wniosek podpisany przez 7 radnych oraz 4 sołtysów i skierowany do Wójta oraz do Rady Gminy w Latowiczu.
Wniosek zawiera propozycję, aby budowę głównej sieci wodociągowej z Chyżyn przez Dębe Małe, Gołełąki, Budziska, Generałowo, Redzyńskie wykonać zgodnie z planem w 2003 r. natomiast kolonie w/w miejscowości zwodociągować w roku następnym.
Wójt Gminy, ustosunkowując się do powyższego stwierdził, że w obecnej chwili nie widzi możliwości dokonania proponowanych we wniosku zmian.

Wójt Gminy poinformował, że w dniach 14 i 15 grudnia 2002 r. w Wielgolesie odbył się konkurs gry w piłkę siatkową drużyn amatorskich.
Kolejność zajętych miejsc przedstawiła się następująco:
1. Drużyna Przemysława Bojanowskiego z Latowicza
2. Drużyna PSP z Mińska Mazowieckiego
3. Drużyna Samorządu Gminy Latowicz
4. Drużyna Marka Murackiego z Latowicza
P. Wójt podziękował za organizację zawodów oraz sędziowanie p. radnemu Andrzejowi Gizińskiemu. Stwierdził także, iż chciałby uczynić salę gimnastyczną w Wielgolesie bardziej dostępną. Jest propozycja aby sala otwarta była w każdy piątek, w godzinach wieczornych.

Pan radny Stanisław Parol poinformował o prowadzonych przez niego wspólnie z GOPS-em działaniach zmierzających do zapewnienia lokalu mieszkalnego dla bezdomnego mieszkańca Bud Wielgoleskich. Kwestia kupna na w/w potrzeby barakowozu mieszkalnego została już zrealizowana.


Pani radna Jadwiga Śluzek stwierdziła, że chciałaby uzyskać informacje o ilości tzw. trudnej młodzieży w szkołach na terenie gminy Latowicz. Powiedziała, że pytanie zadaje w związku z faktem zatrudnienia specjalisty tzn. pedagoga szkolnego.

Pani radna Jadwiga Śluzek stwierdziła, iż od wielu miesięcy prosi na posiedzeniach Komisji o wyniki badań jakości wody pitnej z wodociągu, przeprowadzonych przez Sanepid i do tej pory ich nie otrzymała.


13
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, 14 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym” przyjęła protokół z poprzedniej sesji Rady Gminy.


14
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY

W związku z wyczerpaniem uchwalonego porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy zamknął sesję Rady Gminy w Latowiczu.

Na tym protokół zakończono.


Protokołował:

Przemysław Wróbel
Autor : insp. ds. obsługi Rady
Zredagował(a) : 
Data wprowadzenia : 2005-12-02 09:31:01
Data ostatniej modyfikacji : 2005-12-02 09:31:01
Liczba wyświetleń : 1872



licznik odwiedzin: 2648214