logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2002-2006
PROTOKÓŁ NR V/07

7 lutego 2007 roku

PROTOKÓŁ NR V/07

z sesji Rady Gminy Latowicz
odbytej dnia 7 lutego 2007 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy Latowicz


1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy – Jan Domański, o godzinie 930 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady Gminy wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych oraz sołtysów w załączeniu do protokołu).
W sesji uczestniczyli m.in.:
1. Bogdan Świątek-Górski – Wójt Gminy,
2. Wojciech Osiński – Zastępca Wójta,
3. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy,
4. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy,


2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Latowicz na rok 2007.
5. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego.
6. Podjęcie uchwały w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania ulg w spłacaniu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, przypadających Gminie Latowicz lub jej jednostkom organizacyjnym.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Redzyńskim.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zajęcia stanowiska odnośnie granic Obszaru Metropolitalnego Warszawy.
9. Informacja z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz sprawozdanie z wykonania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2006.
10. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady w okresie między sesjami.
11. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
12. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
13. Sprawy różne.
14. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
15. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Przewodniczący Rady poprosił Radę Gminy oraz Wójta Gminy o wyrażenie stanowiska odnośnie zaproponowanego porządku obrad.
Głos zabrała obecna na sesji p. Żmudzin – poinformowała, iż jest mieszkanką kolonii wsi Budy Wielgoleskie. Powiedziała, że chciałaby poruszyć problem braku dostępu do sieci wodociągowej, który występuje u niej oraz jej sąsiadów. Pani Żmudzin powiedziała m.in. że w w/w sprawie złożyła już dawno do Wójta Gminy oficjalne pismo.
Wójt potwierdził, iż takie pismo rzeczywiście do niego trafiło. Następnie powiedział, że kwestia kolonii w Budach Wielgoleskich to „wycinek” większego zagadnienia, bowiem takich mieszkańców bez przyłączy wodociągowych jest niestety na terenie gminy więcej – pozostały w kilku miejscach gminy przysiółki, do których wodociąg jeszcze nie dotarł. Pan Wójt stwierdził, że termin wykonania tych przyłączy jest uzależniony od tego kiedy będzie możliwe uzyskanie na przedmiotowe zadanie środków z UE.
Głos zabrał p. Stanisław Parol – radny z Bud Wielgoleskich. Zaproponował, aby w związku z powyższym wprowadzić do porządku obrad punkt dotyczący przyłączenia mieszkańców kolonii wsi Budy Wielgoleskie do sieci wodociągowej (jako punkt „3a”).
Przewodniczący Rady poddał pod glosowanie propozycję p. radnego Stanisława Parola.
Rada Gminy w obecności 15 radnych 12 głosami „za” przy 3 „wstrzymujących” wyraziła zgodę na włączenie do porządku obrad punktu zaproponowanego przez p. Parola.
Następnie Przewodniczący Rady poinformował, że uczestniczył w spotkaniu z rodzicami dzieci uczęszczającymi do przedszkola. Pan Przewodniczący poinformował, że wniosek ze spotkania jest taki, iż potrzebne jest obniżenie opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu, w związku z czym proponuje włączenie do porządku obrad punktu „4a” pn. : „Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia stałej opłaty za pobyt dzieci w Gminnym Przedszkolu działającym w ramach Zespołu Szkół w Latowiczu”.
Przewodniczący poddał pod głosowanie propozycje włączenia do porządku obrad punktu „4a”.
Rada Gminy w obecności 15 radnych jednogłośnie wyraziła zgodę na włączenie do porządku obrad punktu zaproponowanego przez Przewodniczącego.
Następnie Przewodniczący powiedział, iż z uwagi na obecność na sesji delegacji rodziców z Redzyńskiego proponuje przenieść punkt dotyczący planowanej likwidacji szkoły filialnej w Redzyńskim na miejsce punktu Nr 4 a punkt Nr 4 umieścić w porządku obrad na miejscu punktu Nr 7 – czyli po prostu zamienić miejscami punkty Nr 4 i Nr 7.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań Przewodniczący poddał powyższą propozycję pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, 14 głosami „za” przy 1 „wstrzymującym” wyraziła zgodę na zmiany w porządku obrad zaproponowane przez Przewodniczącego tzn. zamianę miejscami punktów Nr 4 i Nr 7.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy. Zaproponował włączenie do porządku obrad jeszcze trzech dodatkowych punktów: „8a” – „Podjęcie uchwały w sprawie zbycia nieruchomości w m. Latowicz stanowiących własność Gminy Latowicz”, „8b” – „Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pn. Zielony Szlak Rowerowy Mazowsza” oraz „9a” – „Informacja Komendanta Komisariatu Policji w Mrozach na temat bezpieczeństwa na terenie Gminy Latowicz”.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań Przewodniczący poddał powyższą propozycję pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 15 radnych jednogłośnie wyraziła zgodę na zmiany w porządku obrad zaproponowane przez Wójta Gminy (włączenie każdego z punktów głosowano oddzielenie).
Ponieważ nie zgłoszono innych wniosków odnośnie proponowanego porządku obrad, przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.


3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH


Nie złożono żadnych zapytań ani interpelacji.




3a
ROZPATRZENIE KWESTII PRZYŁĄCZENIA DO SIECI WODOCIĄGOWEJ MIESZKAŃCÓW KOLONII
WSI BUDY WIELGOLESKIE

Głos zabrał p. Bogdan Świątek-Górski – Wójt Gminy. Poinformował, że sprawa dot. zakończenia procesu wodociągowania gminy Latowicz jest obecnie na etapie projektowania. Wójt powiedział, że realizacji tego zadania nie umieścił w projekcie budżetu gminy na rok 2007 – realizacja ta jest natomiast umieszczona w wieloletnim planie inwestycyjnym na lata 2008 – 2009. Pan Wójt powiedział, że nie jest tak, iż władze gminy zapominają o mieszkańcach kolonii, którzy nie mają jeszcze wodociągu, tylko gmina musi realizować równolegle także szereg innych zadań. Dlatego, nie może być tak, iż mieszkańcy kolonii Bud Wielgoleskich składają podanie i podanie jest od razu realizowane, bowiem decyzje podejmowane prze Radę i Wójta dotyczą spraw w ujęciu kompleksowym i jest to kwestia dokonywania pewnych wyborów tzn. w przypadku akceptacji takiego podania gmina musiałaby zrezygnować z realizacji innego zadania. Wójt Gminy powiedział, że wodociąg do kolonii będzie budowany, tylko, że będzie to robione w ujęciu kompleksowym.
Pani Żmudzin powiedziała, że temat ten nie pojawił się z chwilą złożenia podania – złożenie podania było poprzedzone wielokrotnymi rozmowami z p. Wójtem w tej sprawie. Pan Wójt „kazał nam usuwać drzewa” – było już wyznaczone miejsce na wodociąg – p. Wójt narobił mieszkańcom dużych nadziei na wodociąg, którego dotąd nie ma. Sieć wodociągowa jest oddalona zaledwie o kilometr od zabudowań na koloniach. U mieszkańców kolonii wysychają studnie – mieszkają tam m.in. młodzi rolnicy, są rozwijające się gospodarstwa, dla których dostęp do wodociągu jest szczególnie ważny.
Obecny na sesji sąsiad p. Żmudzin stwierdził, iż nie byłoby problemu gdyby Wójt Gminy nie zwodził ich już od czterech lat bliską perspektywą przyłączenia do wodociągu. Pan Wójt co roku obiecywał, że już w roku następnym nastąpi to przyłączenie. Gdyby było wiadomo, iż potrwa to tak długo można byłoby wykonać prywatnie studnię głębinową.
Wójt Gminy powiedział, że pieniądze na wodociągi to nie są jego prywatne pieniądze, którymi on dowolnie dysponuje. Nie są to łatwe sprawy – wiąże się to z dokonywaniem pewnych wyborów. W przypadku innych mieszkańców gminy wyglądało to podobnie – także mogliby powiedzieć, że zanim dotarł do nich wodociąg byli zwodzeni – tak było ponieważ kwestie finansowania i budowy sieci wodociągowej nie są sprawami prostymi i nie zawsze to co się zaplanuje okazuje się później możliwe do realizacji w planowanym terminie – z różnych względów. Jednocześnie p. Wójt dodał, że rozumie jak ważny dla mieszkańców kolonii w Budach Wielgoleskich jest problem wodociągu ale prosi też, aby mieszkańcy kolonii spróbowali zrozumieć jego.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że poruszany problem jest mu znany (wielokrotnie go poruszał) i znany jest zapewne także innym radnym, którzy sprawowali swoją funkcję w poprzedniej kadencji – temat jest też znany od dawna p. Wójtowi.
Pan Stanisław Parol powiedział, iż przed wodociągowaniem Bud Wielgoleskich nie miał wiedzy, iż kolonie (tzw. Małe Budki) nie będą zwodociągowane łącznie z pozostałą częścią wsi. Kiedy pytał wtedy Wójta, czy będzie to robione łącznie otrzymał odpowiedź, że tak. Gdyby wiedział, że mieszkańcy tych kolonii nie będą ujęci przy wodociągowaniu to próbowałby coś w tej sprawie zrobić i może udałoby się podłączyć także tamtych mieszkańców. Pan Parol powiedział, że mieszkaniec kolonii mówiący przed chwilą o zwodzeniu przez Wójta ma w pewnym sensie rację – chociaż nie jest to być może zwodzenie w złej intencji – jest zrozumiałe, iż występuje brak pieniędzy. Tym niemniej brak pieniędzy będzie występował zawsze – od dłuższego czasu przyłącza te są wciąż na etapie projektowania. Pan radny Parol powiedział, że w imieniu mieszkańców i swoim prosiłby Wójta, aby etap projektowania skończył się jak najszybciej. Mając projekty będzie można złożyć wniosek o dotacje z funduszy unijnych i w oparciu o przyznane środki realizować zadanie. Pan Stanisław Parol dodał, że w omawianej sprawie występował jako radny dwukrotnie oficjalnie z interpelacjami do p. Wójta – odpowiedź jaką uzyskał była taka jak udzielona przez Wójta na dzisiejszej sesji.
Wójt Gminy powiedział, że wg. jego wiedzy w miesiącach listopad – grudzień 2007 będzie nabór wniosków o dofinansowanie budowy wodociągów z funduszy unijnych. Do tego czasu trzeba przygotować dokumentację i złożyć wniosek. Jeśli wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie to na wiosnę 2008 r. będzie można przystąpić do budowy wodociągu. Budowa jest możliwa tylko w oparciu o dotacje unijne przy 25% udziale własnym gminy – gminy nie stać w żadnym wypadku na wykonanie zadania wyłącznie z własnych środków.
Pani Żmudzin powiedziała, że ma żal do gminy, iż mieszkańcy kolonii Bud Wielgoleskich zostali potraktowani jako ci gorsi tzn. nie zostali ujęci w projekcie wodociągowania razem z pozostałą częścią wsi.
Wójt Gminy stwierdził, że istotnie wtedy mieszkańcy ci zostali źle potraktowani. Na późniejszym etapie chciał ten błąd naprawić, ale okazało się to niemożliwe do wykonania – trzeba byłoby zlecić dodatkowe doprojektowanie, a to wydłużyłoby czas realizacji inwestycji i groziło utratą dotacji.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że jego zdaniem w przypadku prawidłowo złożonego wniosku o dofinansowanie można mieć prawie 100% pewność, że pieniądze zostaną przyznane, bowiem wodociągi traktowane są jako inwestycje priorytetowe.


4
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZAMIARU LIKWIDACJI SZKOŁY FILIALNEJ W REDZYŃSKIM

Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy. Poinformował o procedurze obowiązującej w kwestii likwidacji szkół – poinformował, iż organ prowadzący (Rada Gminy, w której imieniu występuje Wójt Gminy) ma obowiązek nie później niż na 6 miesięcy przed planowaną likwidacją placówki poinformować rodziców o tym zamiarze. Wójt powiedział, że informacje tą przedstawił w wymaganym terminie rodzicom na zebraniu wiejskim. Procedura mówi, że po spełnieniu warunku powiadomienia rodziców organ prowadzący podejmuje uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły – uchwalę tą przesyła się do kuratorium oświaty. Kurator Oświaty musi wyrazić zgodę na likwidację szkoły. Jedynym i najistotniejszym argumentem przemawiającym za konicznością likwidacji Szkoły Filialnej w Redzyńskim jest demografia – zarówno stan aktualny jak też prognozowany powoduje, iż utrzymywanie tej placówki jest nieracjonalne. Obowiązkiem organu prowadzącego jest natomiast zapewnienie prawidłowego, bezpiecznego dowozu dzieci po likwidacji szkoły z Redzyńskiego do szkoły w Latowiczu. Pan Wójt powiedział, że jest już po rozmowie z firmą przewozową RAPIT i ustalono, że w przypadku likwidacji szkoły w Redzyńskim będzie zapewniony kurs autobusu bezpośrednio z Redzyńskiego do Latowicza – najwyżej autobus robiłby jeszcze pętlę w Lalinach w celu zabrania do Latowicza kilkorga dzieci także z tej miejscowości.
Pani Wiesława Proczka – insp. ds. oświaty przedstawiła szczegółowe dane demograficzne dotyczące Szkoły Filialnej w Redzyńskim (obecne oraz prognozowane) oraz koszty funkcjonowania przedmiotowej placówki z podziałem na środki pochodzące z subwencji oświatowej oraz z budżetu gminy (materiały w załączeniu do protokołu).
Następnie obecna na sali delegacja mieszkańców wsi Redzyńskie przedstawiła pismo (zostało odczytane) – prośbę o rezygnację z zamiaru likwidacji szkoły w Redzyńskim (pismo w załączeniu do protokołu).
Mieszkańcy Redzyńskiego zauważyli, że wg. nich w grę wchodzi nie likwidacja całej szkoły lecz ewentualne zrezygnowanie tylko z trzeciej klasy – wtedy zostałby tylko jeden oddział i koszty byłyby mniejsze – szkoła mogłaby nadal funkcjonować.
Jeden z obecnych z rodziców zauważył, że rodzice ponoszą na funkcjonowanie szkoły wydatki – pomagają w jej utrzymaniu.
Glos zabrał p. radny Kazimierz Sekuła. Powiedział, że wg. niego koszty funkcjonowania szkoły w Redzyńskim przedstawione przez p. Proczkę są trochę zawyżone. Należy wziąć pod uwagę, że rodzice w różnej formie ponoszą wydatki na funkcjonowanie tej placówki i w ten sposób pomagają gminie w jej utrzymaniu. Pan Sekuła stwierdził, że nie zgadza się z argumentacją, iż przeniesienie dzieci do szkoły w Latowiczu będzie posunięciem „dla dobra dziecka”. Pan radny powiedział, że on uważa, iż dla dziecka jest lepiej gdy szkoła jest jak najbliżej domu – zwłaszcza w przypadku tak małych dzieci. Pan radny poprosił Radę Gminy, aby przychyliła się do prośby mieszkańców Radzyńskiego o pozostawienie w Redzyńskim szkoły.
Pan radny Witold Kłos powiedział, że chciałby usłyszeć w tej sprawie zdanie komisji oświaty.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że ten temat był już rozpatrywany w poprzedniej kadencji. Pan radny poinformował, że jako radny w poprzedniej kadencji był w szkole w Redzyńskim i zauważył panującą tam dobrą, ciepłą atmosferę. W szkole tej nie ma spraw, które można by zaliczyć w jakiejś mierze do tzw. patologii szkolnej – tak obecnie powszechnej i dotkliwej. W szkole w Redzyńskim te sprawy nie występują m.in. dlatego, iż uczęszczają tam najmłodsze dzieci – ponadto dzieci te są pod dobrą opieką – czują się prawie tak jak u siebie w domu. Pan radny powiedział następnie, iż nie podejrzewa, aby poziom nauki odbiegał w tej szkole od innych szkół – jeśli jednak tak jest to może należałoby ta szkołę doposażyć np. w dodatkowe komputery lub w jakiś inny sposób. Pan Parol powiedział, żeby nowi radni nie wierzyli, iż na likwidacji tej szkoły cos się zaoszczędzi, ponieważ te pieniądze i tak zostaną wydane na inne cele. Pan Stanisław Parol zaproponował, aby decyzję o dalszym losie szkoły pozostawić samorządowi Redzyńskiego, ponieważ Redzyńskie bierze udział w utrzymaniu tej szkoły. Pan radny powiedział, że prosiłby o zawieszenie sprawy likwidacji szkoły lub głosowanie w ten sposób, aby ta szkoła została utrzymana.
Wójt Gminy powiedział, że dla niego argumentem jest demografia. Nie używa argumentu finansowego, chociaż faktem jest, iż do funkcjonowania wszystkich szkół na terenie gminy dokłada się z budżetu gminy (do subwencji) co roku ok. 400tyś.zł. Najważniejszy jest jednak argument demograficzny, który jest nie do obalenia. Jeśli dobro dziecka utożsamiano by z bliskością dziecka do szkoły to nigdy żadna szkoła nie zostałaby zlikwidowana. Tymczasem w przeszłości zlikwidowano szkoły w Waliskach, Oleksiance, Budach Wielgoleskich. Zrobiono tak z uwagi na demografię. Pan Wójt przypomniał, że fakt likwidacji szkoły uchwałą Rady nie musi oznaczać jej fizycznej likwidacji – szkoła ta może funkcjonować jako stowarzyszenie. W takiej sytuacji gmina przekaże stowarzyszeniu część subwencji oświatowej jaka przypada na tą szkołę. Są takie przykłady funkcjonujących szkół np. w Lipinach czy też w Dłużewie.
Pan radny Kazimierz Sekuła powiedział, że jeśli stowarzyszenie jest takim dobrym pomysłem jak mówi p. Wójt to może, biorąc pod uwagę, iż gmina tyle dokłada do szkół, należałoby spowodować, aby wszystkie szkoły w gminie były prowadzone prze stowarzyszenia. Pan radny powiedział, że do szkoły w Redzyńskim wcale tak dużo się nie dokłada, a koszty te można by jeszcze zmniejszyć zatrudniając nauczyciela stażystę.
Pani radna Hanna Zawadka powiedziała, że komisja oświaty debatowała nad tą sprawą. Pani radna stwierdziła, że szanuje to, co dla szkoły robią rodzice z Redzyńskiego, ale ona patrzy na ta sprawe nie tylko z pozycji radnej ale też z pozycji nauczycielki i musi stwierdzić, że w dużych szkołach także z Rady Rodziców są finansowane te rzeczy, które ze środków rodziców są finansowane w Redzyńskim. Pani Zawadka powiedziała, że zdaje sobie sprawę, iż mała szkoła jest drugim domem dla dziecka – każda szkoła jest dla dziecka drugim domem. Im wcześniej dzieci weszłyby do większej szkoły, im wcześniej będą miały kontakt z dziećmi w większej grupie, z większym środowiskiem to tym lepiej dla nich, zapewni im to większe możliwości rozwijania się (np. w kółkach zainteresowań) – tak wygląda to z punktu widzenia nauczyciela. Pani Zawadka powiedziała, że rozumie obawy rodziców związane z koniecznością dojazdów dzieci do szkoły ale w ten sposób dzieci dojeżdżają już z wielu miejscowości na terenie gminy i ona uważa, że im wcześniej dziecko zacznie dojeżdżać tym lepiej się w to wdroży. Pani radna powiedziała, że nauczyciele także mają na uwadze przede wszystkim dobro dziecka i sądzi, że p. Dyrektor szkoły w Latowiczu zrobi wszystko, aby dzieci z Redzyńskiego zostały przyjęte do kierowanej przez nią szkoły w sposób serdeczny, dobry i nie odczuły odtrącenia i zagubienia. Pani radna dodała, aby nie obawiać się zagrożeń występujących w dużych szkołach ponieważ ona uczy w klasach nauczania początkowego i może stwierdzić, iż takich zagrożeń tam nie ma. Na zakończenie p. radna poprosiła, aby rodzice wzięli jednak pod uwagę, że dla dobra dziecka jest lepiej gdy uczęszcza do dużej dobrze wyposażonej szkoły.
Pan radny Sławomir Odziemczyk powiedział, że wg. niego p. Hanna Zawadka nie poruszyła jeszcze jednej najważniejszej sprawy. Pan Odziemczyk poinformował, że jest rodzicem dziecka uczęszczającego obecnie do trzeciej klasy – w związku z tym ma świadomość jak trudny program nauczania obowiązuje już na tym etapie edukacji i twierdzi, iż nie jest możliwe, aby jeden nauczyciel ogarnął 4 roczniki dzieci w sposób gwarantujący ich prawidłowe przygotowanie. Później dziecko z takiej szkoły idzie dalej i ma z pewnymi sprawami trudności – nie ma właściwego przygotowania, bowiem nauczyciel uczący jednocześnie 4 roczniki nie jest w stanie mu tego przygotowania zapewnić. A programy nauczania w szkole są obecnie bardzo trudne – gdy dziecko na początku nie nadąża za innymi dziećmi to „robią się problemy”.
Pan radny Witold Kłos powiedział, że p. Hanna Zawadka mówi o pracy w zerówce a tymczasem w zerówce „to się praktycznie tylko kółka i kreski z dziećmi rysuje”. Taki jest program. Pan Kłos stwierdził, iż w szkołach na terenie gminy na 1 etat nauczyciela wypada 11 uczniów. W Redzyńskim trochę więcej. Pan radny powiedział, że mówi się, iż nie chodzi o pieniądze ale jednak chodzi o pieniądze. Zaraz rozpatrywany będzie problem przedszkola – wpływy z przedszkola planowane w budżecie wynoszą 2500zł. Do przedszkola planuje się dołożyć 60tyś.zł. „bo tam tylko dwie osoby płaciły” Pan radny zaproponował, aby sprawa szkoły w Redzyńskim jeszcze poczekała.
Pan Wojciech Osiński – Zastępca Wójta, powiedział, że nie wie do jakiej szkoły chodził p. Kłos, ale jego córka chodzi aktualnie do zerówki i jest tam już dodawanie i odejmowanie do 20. Pan Osiński powiedział, że pracuje w Urzędzie Gminy od 6 lat i od początku przewija się problem likwidacji szkoły w Redzyńskim. Były deklaracje rodziców, aby wstrzymać się jeszcze 2 lata. Ten okres minął i zostało to przeciągnięte na dalszy okres. Pan Osiński stwierdził, że jeśli chodzi o dobro dziecka to może powiedzieć, że jego córka chodzi obecnie do zerówki z dziećmi, które chodziły do tej samej grupy przedszkolnej od 3 roku życia. Jego córka i jeszcze jedna dziewczynka przyszły z zewnątrz. Córka do tej pory (a minęło już 5 miesięcy) jest na uboczu, jeszcze się nie zintegrowała i zapewne będzie miała ten problem już do końca roku lub dłużej. Lepiej dla dziecka, które idzie do szkoły jest pójść od razu do szkoły, w której będzie chodziło 6 lat, bo jest wtedy w takiej samej sytuacji jak inne dzieci. Natomiast gdy przychodzi później to jest na uboczu bowiem w grupie jest kimś nowym. Pan Osiński stwierdził następnie, że jeśli chodzi o finanse to ma on świadomość, że Redzyńskie cały fundusz sołecki przeznacza na szkołę, tylko należy pamiętać, że fundusz ten to są środki z budżetu gminy. Inne sołectwa fundusz ten przeznaczały np. na projekty wodociągów, kanalizacji, na drogi natomiast w Redzyńskim cały fundusz szedł na szkolę i te inne rzeczy były finansowane z budżetu gminy – z innych środków. Także nie jest tak, iż przeznaczanie funduszu sołeckiego na szkolę zmniejsza koszty funkcjonowania szkoły, bo są to też pieniądze z budżetu gminy.
Pan radny Kazimierz Sekuła powiedział, że jego zdaniem o dobru dziecka powinien decydować każdy rodzic, bo on wie najlepiej co jest dla jego dziecka najlepsze, a najlepiej jest wtedy gdy szkoła jest jak najbliżej. Ponadto wg. niego na terenie każdej większej wsi powinna być taka mała szkoła.
Pan radny Stanisław Parol powiedziała, że w kwestii wypowiedzi p. radnego Odziemczyka chciałby powiedzieć, iż on osobiście także uczył się w małej 7 klasowej szkole. Były tam łączone klasy. Ze szkoły tej wyszło wielu ludzi, którzy w późniejszym okresie uzyskali wyższe wykształcenie.
Pan radny Sławomir Odziemczyk powiedział, że także chodził kiedyś do szkoły – nie wie czy p. Parol ma styczność z obecnym programem nauczania – jest to zupełnie nieporównywalne z tym, co było kiedyś. Pan Odziemczyk powiedział, iż jego zdaniem przy takim programie dzieci mniej zdolne gdy nie dostaną fachowej pomocy na początku to zostają z problemami i problemy te się pogłębiają.
Przedstawiciel mieszkańców Redzyńskiego powiedział, iż słyszy, że mówi się, że dzieci z Redzyńskiego przychodzą do Latowicza niedouczone w związku z tym dobrze byłoby aby w tej sprawie zabrała glos p. Dyrektor szkoły w Latowiczu.
Pani Joanna Papińska – dyrektor Zespołu Szkół w Latowiczu powiedziała, że wiele osób pytało ją czy jest za czy przeciw likwidacji szkoły w Redzyńskim Pani Dyrektor powiedziała, że jako dyrektor jednostki byłaby chyba nienormalna gdyby była za likwidacją jednostki. Pani dyrektor stwierdziła następnie, że słyszała jak p. radny Parol mówił tu różne „fajne, nośne hasełka” że przemoc, że narkotyki itd. Pani Papińska powiedziała, że w jej szkole na pewno nie ma narkotyków i nie ma „lania się” jak to określił p. Parol. A dzieci przychodzące z Redzyńskiego na pewno nie są niedouczone.
Ponieważ radni nie wnieśli więcej pytań, Przewodniczący poddał projekt uchwały pod glosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych, 8 głosami „za” przy 5 „przeciw” oraz 2 „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Redzyńskim – uchwała w załączeniu do protokołu.

4a
PODJĘCIE UCHWAŁY ZMIENIAJĄCEJ UCHWAŁĘ W SPRAWIE USTALENIA STAŁEJ OPŁATY ZA POBYT DZIECI W GMINNYM PRZEDSZKOLU DZIAŁAJĄCYM W RAMACH ZESPOŁU SZKÓŁ W LATOWICZU

Projekt uchwały przedstawiła p. Wiesława Proczka – insp. ds. oświaty. Poinformowała, że projekt uchwały zakłada obniżenie opłaty ze 100zł na 70zł. Przewodniczący Rady powiedział, że może to wyglądać tak, iż gmina świadomie obniż swoje dochody obniżając wysokość opłaty ale w rzeczywistości wpływy powinny być większe.
Pan radny Stanisław Parol zapytał, czy proponowana obniżka opłaty została skonsultowana z tymi rodzicami, którzy obecnie nie dopłacają tych 50zł?.
Pani Wiesława Proczka potwierdziła, że zostało to skonsultowane. To samo potwierdziła p. Dyrektor Zespołu Szkół w Latowiczu.
Pan radny Witold Kłos powiedział, że zmieniamy opłatę, ale chciałby aby był przestrzegany zapis o minimum 15 dzieci w przedszkolu jako warunku jego funkcjonowania.
Ponieważ radni nie wnieśli więcej pytań, Przewodniczący poddał projekt uchwały pod glosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych, 14 głosami „za” oraz 1 „wstrzymującym” podjęła uchwałę w sprawie ustalenia stałej opłaty za pobyt dzieci w Gminnym Przedszkolu działającym w ramach Zespołu Szkół w Latowiczu.

5
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE USTALENIA STAWKI OPŁATY ZA ZAJĘCIE PASA DROGOWEGO

Projekt uchwały przedstawił p. Andrzej Jarzębski – insp. ds. gospodarki komunalnej i dróg.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych, 13 głosami „za” przy 2 „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie ustalenia stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego – uchwała stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

6
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE SZCZEGÓŁOWYCH ZASAD I TRYBU UDZIELANIA ULG W SPŁACANIU NALEŻNOŚCI PIENIĘŻNYCH, DO KTÓRYCH NIE STOSUJE SIĘ PRZEPISÓW USTAWY – ORDYNACJA PODATKOWA, PRZYPADAJĄCYCH GMINIE LATOWICZ LUB JEJ JEDNOSTKOM ORGANIZACYJNYM

Projekt uchwały przedstawiła p. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy. Poinformowała, że projekt uchwały dotyczy opłat, do których nie ma zastosowania ordynacja podatkowa – należy w związku z tym określić zasady ich egzekwowania uchwałą.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie. Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie Podjęcie uchwały w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania ulg w spłacaniu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, przypadających Gminie Latowicz lub jej jednostkom organizacyjnym– uchwała stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

7
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UCHWALENIA BUDŻETU GMINY LATOWICZ NA ROK 2007

Projekt budżetu gminy Latowicz na rok 2007 przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy. Pani Skarbnik przedstawiła także opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie (Zespół w Siedlcach) odnośnie projektu budżetu na rok 2007 (w załączeniu do protokołu). Pani Skarbnik poinformowała, że w projekcie budżetu jaki otrzymali radni została dokonana zmiana polegająca na wpisaniu 100tyś. zł w dziale wydatków jako kosztów postępowania sądowego – chodzi o wpis sądowy w związku ze sprawą dotyczącą zwrotu dotacji na budowę sali gimnastycznej w Latowiczu – kwestia ta była przedmiotem obrad poprzedniej sesji Rady Gminy.
Pan radny Witold Kłos powiedział, że niepokoi go punkt w budżecie mówiący o projektach technicznych dróg na terenie gminy – dróg tych jest w gminie bardzo dużo a projektów technicznych w budżecie jest zaplanowanych mało. Pan Kłos przypomniał, że w poprzedniej kadencji radni prosili o wykonanie harmonogramu remontów dróg na terenie gminy. Pan Kłos zauważył także, iż już w kolejnym budżecie są środki na tą samą drogę (na koloniach Wielgolasu) – p. radny powiedział, że nie jest przeciwny tej drodze, ale chciałby zauważyć, iż do tej drogi już kolejny rok się dokłada. Pan Kłos zapytał także co będzie gdy się okaże, iż z FOGR-u nie wpłynie spodziewane 100tyś.zł tylko np. 70tyś.zł na ta drogę?. Czy wtedy będzie to dołożone z budżetu?.
Pan radny Stanisław Parol przypomniał, iż bardzo potrzebne jest wykonanie oświetlenia ulicznego na odcinku drogi w Budach Wielgoleskich (odcinek przez las). Potrzebna jest też dobudowa oświetlenia na drodze do Dzielnika.
Wójt stwierdził, że nie wie, które drogi będą robione, bo o tym zadecydują radni. W budżecie jest tylko tyle projektów, bo gminy nie stać, aby było ich więcej. Jeśli nie wpłyną środki z FOGR to są zabezpieczone środki samorządowe. Co do oświetlenia, to trzeba będzie wykonać projekt na dobudowę przy drodze powiatowej (odcinek przez las), bo chodzi tu bezpieczeństwo mieszkańców ale na razie nie będzie gminy stać na realizację.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli więcej pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie. Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych, 13 głosami „za” przy 1 „przeciw” oraz 1 „wstrzymującym” podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Latowicz na rok 2007– uchwała stanowi załącznik do niniejszego protokołu.


8
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZAJĘCIA STANOWISKA ODNOŚNIE GRANIC OBSZARU METROPOLITALNEGO WARSZAWY

Projekt uchwały przedstawił p. Wojciech Osiński – Zastępca Wójta. Poinformował, że w opracowywanym planie Obszaru Metropolitalnego Powiat Miński został częściowo tylko włączony w jego granice (zachodnia cześć powiatu). Projekt uchwały zawiera stwierdzenie, iż Rada Gminy Latowicz opowiada się za włączeniem całego Powiatu Mińskiego do planowanego Obszaru Metropolitalnego w tym także gminy Latowicz.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli więcej pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie. Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zajęcia stanowiska odnośnie granic Obszaru Metropolitalnego Warszawy uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. – uchwała stanowi załącznik do niniejszego protokołu.


8a
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZBYCIA NIERUCHOMOŚCI W M. LATOWICZ STANOWIĄCYCH WŁASNOŚĆ GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawił p. Wojciech Osiński – Zastępca Wójta. Poinformował, że w projekcie uchwały chodzi o zbycie działek budowlanych na osiedlu w Latowiczu (na Wymyślu).
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli więcej pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie. Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zbycia nieruchomości w m. Latowicz stanowiących własność Gminy Latowicz – uchwała stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

8b
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE PRZYSTĄPIENIA DO REALIZACJI PROJEKTU PN. ZIELONY SZLAK ROWEROWY MAZOWSZA


Projekt uchwały przedstawił p. Wojciech Osiński – Zastępca Wójta.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli więcej pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie. Rada Gminy Latowicz w obecności 15 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pn. Zielony Szlak Rowerowy Mazowsza – uchwała stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

9
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ SPRAWOZDANIE Z WYKONANIA GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH I GMINNEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII ZA ROK 2006

Informację przedstawiła p. Janina Broda – przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (informacja stanowi załącznik do protokołu).

9a
INFORMACJA KOMENDANTA KOMISARIATU POLICJI W MROZACH NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA
NA TERENIE GMINY LATOWICZ

Komendant przedstawił informacje statystyczne dotyczące terenu gminy Latowicz. Następnie przystąpiono do zadawania pytań. Poruszono m.in. następujące sprawy:
1) Planowany Posterunek Policji w Latowiczu – p. Komendant powiedział, że docelowo chciałby, aby było tu 5 policjantów. Aby posterunek działał całodobowo potrzebnych jest 10 policjantów.
2) Przewóz kruszywa, sprawdzanie tonażu – p. Komendant stwierdził, że trzeba będzie przeprowadzić częstsze ale krótkofalowe kontrole. Zastępca Wójta powiedział, iż należałoby zwrócić szczególną uwagę na transport żwiru ze żwirowni w Transborze. Pani Lilla Sabak – sołtys z Wężyczyna zauważyła, że kierowcy wiozący żwir nie przestrzegają także dozwolonej prędkości.

10
INFORMACJA Z DZIAŁANOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Przewodniczący poinformował, że przedmiot jego działalności stanowiły w okresie międzysesyjnym głównie cotygodniowe dyżury oraz udział w posiedzeniach komisji a także przygotowania porządku obrad dzisiejszej sesji. Ponadto Przewodniczący udzielił kilku odpowiedzi (informacji) Wojewodzie Mazowieckiemu oraz Państwowej Komisji Wyborczej na pisma związane ze składaniem przez radnych oświadczeń majątkowych dotyczących ich samych oraz ich współmałżonków.


11
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI WÓJTA GMINY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Wójt Gminy poinformował o następujących sprawach dotyczących okresu między sesjami:
1) Odbyły się wybory sołtysów.
2) Odbyły się wybory delegatów do Izb Rolniczych.
3) Odbyło się spotkanie z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego (w Siedlcach), w którym Wójt uczestniczył.
4) Miały miejsce podtopienia dróg w m. Generałowo, Budziska, Dębe Małe.
5) Zostało ustalone spotkanie z projektantem modernizacji odcinka drogi Nr 802 w Latowiczu poświęcone problemowi odwodnienia.


12
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE I ZAPYTANIA RADNYCH


Nie złożono zapytań ani interpelacji.


13
SPRAWY RÓŻNE

W sprawach różnych głos oddano przedstawicielom firmy „INSTAL-LECH” z Garwolina, która zajmuje się realizacją różnych typów przydomowych oczyszczalni ścieków. W celu przedstawienia niezbędnych informacji dotyczących przedmiotowego zagadnienia na sesje przybył p. Ryszard Szubiński – właściciel firmy oraz jego współpracownik. Obaj panowie udzielili wyczerpujących informacji w sprawie odpowiadając na liczne pytania zadawane przez radnych, sołtysów oraz przedstawicieli Urzędu Gminy.

14
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji Rady Gminy odbytej w dniu 28 grudnia 2006 r.


15
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY

W związku z wyczerpaniem się porządku obrad p. Jan Domański - Przewodniczący Rady zamknął V sesję Rady Gminy Latowicz.

Na tym protokół zakończono.

Protokołował:

Przemysław Wróbel
Autor : insp. ds. obsługi Rady
Zredagował(a) : 
Data wprowadzenia : 2007-06-29 13:31:57
Data ostatniej modyfikacji : 2007-06-29 13:31:57
Liczba wyświetleń : 1873



licznik odwiedzin: 2648214