PROTOKÓŁ NR XIX/04
z sesji Rady Gminy Latowicz
odbytej dnia 30 lipca 2004 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy Latowicz
1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY
Przewodniczący Rady Gminy – Witold Kłos, o godzinie 930 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych (nieobecny p. Marian Ośko), co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych, sołtysów oraz gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu). Przewodniczący Rady poinformował, iż dzisiejsza sesja została zwołana na Wniosek Wójta Gminy z dnia 27 lipca 2004 r.
W sesji uczestniczyli:
1. Bogdan Świątek-Górski – Wójt Gminy;
2. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy,
3. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy.
Przewodniczący Rady poinformował, iż dzisiejsza sesja została zwołana na Wniosek Wójta Gminy z dnia 27 lipca 2004 r.
2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD
Przewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
Przewodniczący poprosił Radę oraz Wójta o wyrażenie stanowiska odnośnie zaproponowanego porządku obrad.
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2004.
5. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady w okresie między sesjami.
6. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
7. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
8. Sprawy różne.
9. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
10. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Wniosków do proponowanego porządku obrad nie wniesiono, wobec czego przystąpiono do realizacji kolejnych punktów przedstawionego porządku obrad.
3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH
Pan radny Stanisław Parol powiedział, iż mieszkańcy wsi Borówek pytają się kiedy zacznie być budowana droga Borówek – Starogród tzn. kiedy zostanie wykonane utwardzenie przedmiotowej drogi. Pan Stanisław Parol stwierdził, że obecnie jest właściwy moment, aby to utwardzenie wykonać bowiem aktualnie panują odpowiednie warunki pogodowe. Pan radny powiedział, iż w związku z powyższym chciałby się dowiedzieć od p. Wójta kiedy zostaną rozpoczęte przedmiotowe prace.
4
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN W BUDŻECIE GMINY LATOWICZ NA ROK 2004
Projekt uchwały przedstawił p. Bogdan Świątek-Górski – Wójt Gminy.
Wójt poinformował, że obecnie prace związane z inwestycjami wodociągowymi współfinansowanymi z funduszu SAPARD dobiegają końca. Realizując tego typu inwestycje nie jest możliwe wykonanie wszystkiego identycznie tak jak zostało zawarte, zaplanowane w projekcie. Jest rzeczą normalną, iż w takich przypadkach występują zmiany w lokalizacji, w długości sieci głównej lub ulega zmianie ilość przyłączy. Powyższe sprawy doprowadzają do konieczności dokonania zmian w budżecie. Sytuacja podobna do przedstawionej ma właśnie miejsce w przypadku realizacji budowy sieci wodociągowej z przyłączami w m. Transbór (II etap), Budy Wielgoleskie. Zadanie to zostało już praktycznie zrealizowane. Po obliczeniach geodety czyli po dokonaniu inwentaryzacji okazało się, że ogólnie wartość zadania wzrośnie o kwotę 2.669,71 zł czyli o tyle więcej środków na zadanie trzeba zabezpieczyć w budżecie. Konieczność zwiększenia środków zachodzi także w przypadku drugiej inwestycji tzn. budowy sieci wodociągowej z przyłączami w m. Chyżyny (II etap), Transbór (I etap), Borówek. Zadanie to jest w trakcie realizacji. Gdy ubiegano się o pozwolenie na budowę, które było niezbędne do złożenia wniosku o dofinansowanie z programu SAPARD, dwóch właścicieli działek nie chciało wyrazić zgody na przejście sieci wodociągowej. Aby nie blokować złożenia wniosku trzeba było wykreślić z projektu część zakresu robót obejmujący działki, odnośnie których nie uzyskano zgody właścicieli. W trakcie realizacji zadania udało się uzyskać zgody od właścicieli przedmiotowych działek i byłoby dobrze wykonać także ten odcinek sieci wodociągowej. Aby to zrobić konieczne jest zwiększenie środków na zadanie o 43.446 zł. Jako źródło, z którego miałoby pochodzić zwiększenie środków w przypadku obu omówionych powyżej inwestycji Wójt Gminy wskazał część rekompensującą subwencji ogólnej.
Nastepnie p. Elzbieta Strzelec – insp. ds. księgowości budżetowej przedstawiła w całości treść projektu uchwały zawierający proponowane zmiany w budżecie, natomiast p. Tadeusz Nowicki – insp. ds. inwestycji zapoznał radnych z zakresem rzeczowym zmian.
Pan radny Stanisław Parol – zapytał czy omawiane zwiększenie zakresu zadań będzie także objęte dofinansowaniem z SAPARD-u?
Pan Tadeusz Nowicki poinformował, iż w funduszu SAPARD jest zasada wg. której zwiększenie zakresu robót nie jest objęte dofinansowaniem.
Wójt Gminy wyjaśnił, iż propozycja podjęcia zmian w budżecie akurat w dniu dzisiejszym jest związana z faktem, iż właśnie na dzisiaj wyznaczono termin podpisania aneksu do umowy z ARiMR odnośnie zwiększenia zakresu zadań.
W związku z tym, że radni nie wnieśli pytań ani wniosków Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2004.
Następnie Wójt Gminy poinformował, iż istnieje problem związany z budową sali gimnastycznej w Latowiczu. Do Urzędu Marszałkowskiego został złożony wniosek o pomoc finansową na realizację tego zadania. Wpłynęło pismo z Urzędu Marszałkowskiego, w którym zawarto uwagi odnośnie wykazanego montażu finansowego zadania. Niegdyś wymagano, aby wpisywać, że np. 75% udziału to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a 25% to środki własne. Obecnie Urząd Marszałkowski wymaga, aby te 25% rozbić na 15% z budżetu Gminy oraz 10% z budżetu Państwa. Wobec powyższego konieczne staje się dokonanie stosownych zmian w wieloletnim planie inwestycyjnym.
Następnie na sesję Rady przybył p. Tadeusz Nowicki – insp. ds. inwestycji. Poinformował, iż właśnie zakończył konsultacje telefonicznie z Urzędem Marszałkowskim w przedmiotowej sprawie. Pan Nowicki poinformował, że z powyższych ustaleń wynika, iż po to, aby spełnić wymogi Urzędu Marszałkowskiego należy dokonać zmian w wieloletnim planie inwestycyjnym odnośnie zapisu dot. planowanego montażu finansowego budowy sali gimnastycznej w Latowiczu.
Wójt zaproponował, aby wykonać jeszcze na dzisiejszej sesji odpowiednie zmiany w planie inwestycyjnym.
Radni zaakceptowali powyższą propozycję.
Wójt Gminy powiedział, iż kwota ogólna zadania pozostałaby bez zmian natomiast jedyną zmianą byłoby rozbicie wg. wskazówek Urzędu Marszałkowskiego planowanych 25% środków wpisanych jako środki własne na 15 % z budżetu Gminy oraz 10 % z budżetu Państwa. Bez zmian pozostałoby także 75% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wójt zaproponował, aby takich samych zmian dokonać od razu także odnośnie zadania budowy pierwszego etapu oczyszczalni w Latowiczu, ponieważ odnośnie tej inwestycji także planowane jest złożenie wniosku do Urzędu Marszałkowskiego, wobec czego spodziewać się można podobnych uwag jak w przypadku złożonego już wniosku dot. budowy sali gimnastycznej.
Pani Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy wyjaśniła, iż w takiej sytuacji, jeśli radni chcą wprowadzić proponowane przez Wójta zmiany, należy przeprowadzić reasumpcję głosowania nad uchwałą w sprawie zmian w budżecie.
Radni nie wnieśli pytań, wobec czego Przewodniczący Rady poddał powtórnie pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Latowicz na rok 2004 z uwzględnieniem zmian w wieloletnim planie inwestycyjnym proponowanych przez Wójta Gminy.
Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2004 - uchwała Nr XIX/116/04 stanowi załącznik do protokołu.
5
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI
Przewodniczący Rady – p. Witold Kłos poinformował o swojej działalności w okresie między sesjami tj. od dnia 8 lipca 2004 r. do dnia 30 lipca 2004 r. Przewodniczący Rady poinformował, że w krótkim okresie między sesjami przedmiot jego działalności stanowiły głównie cotygodniowe dyżury pełnione w Urzędzie Gminy. Przewodniczący stwierdził, iż w ostatnim czasie dociera do niego coraz więcej sygnałów od mieszkańców, którzy twierdzą, że na terenie Gminy robi się coraz mniej bezpiecznie. W związku z powyższym byłoby wskazane zaproszenie na sesję Rady Gminy Komendanta Powiatowego Policji z Mińska Mazowieckiego w celu uzyskania od niego informacji w sprawie możliwości poprawienia bezpieczeństwa na terenie Gminy.
6
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI WÓJTA W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI
Wójt Gminy – p. Bogdan Świątek-Górski złożył sprawozdanie z działalności w okresie między sesjami tj. od dnia 8 lipca 2004 r. do dnia 30 lipca 2004 r. (sprawozdanie w załączeniu do protokołu).
7
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE
I ZAPYTANIA RADNYCH
Wójt Gminy udzielił odpowiedzi na zapytanie p. Stanisława Parola zgłoszone w punkcie nr 3 aktualnej sesji.
Wójt powiedział, że wykonanie drogi Borówek – Starogród jest aktualne tzn. jest w planie inwestycyjnym i będzie realizowane istnieją jednak pewne przeszkody odnośnie rozpoczęcia zadania. Starostwo Powiatowe stoi na stanowisku, iż gmina musi zrobić projekt techniczny, czyli nie ma zgody Zarządu Powiatu Mińskiego na realizacje zadania bez dokumentacji technicznej. Wobec powyższego zostało zlecone wykonanie mapy zasadniczej tzn. podkładu geodezyjnego dla celów projektowych i ta mapa ma być przygotowana przez geodetę – p. Grażynę Szczepańską do końca lipca br. Pomiary w terenie były już robione i do końca lipca br. jest termin przekazania mapy zasadniczej inwestorowi. Nie można rozpocząć zadania bez dokumentacji technicznej. Dokumentacja ta ma dotyczyć całego zadania – nie tylko realizacji tego, co będzie robiła gmina w ramach udziału własnego czyli wykonania stabilizacji gruntu cementem. Dokumentacja ta ma pokazywać etapy realizacji zadania jn:
1) Wykonanie podbudowy przez gminę jako udział w realizacji zadania.
2) Wykonanie dwukrotnego lub trzykrotnego utrwalenia powierzchniowego albo masy bitumicznej przez Zarząd Dróg Powiatowych działający w imieniu Zarządu Powiatu.
Reasumując, brak dokumentacji technicznej powstrzymuje gminę od rozpoczęcia realizacji zadania Mimo, iż warunki pogodowe są obecnie sprzyjające to z uwagi na powyższe nie można formalnie rozpocząć budowy bo byłoby to złamanie prawa budowlanego. Należy przypuszczać, iż zadanie zostanie rozpoczęte w m-cu październiku br.
Pan Stanisław Parol zapytał czy przedstawione przez p. Wójta zdanie Zarządu Powiatu jest zdaniem wyrażonym przez p. Starostę Czesława Mroczka?
Wójt Gminy potwierdził powyższe.
Następnie p. Wójt powiedział, że cieszy się, iż Starostwo zrobiło ustępstwa, bo pierwotny zamiar Starostwa był taki, że realizujemy zadanie i koszty dzielimy równo po 50%. W takim układzie Gminy Latowicz nie byłoby stać na współudział i zadania nie udało by się zrealizować. Wobec powyższego wypada być zadowolonym z tego, iż Starostwo poszło na ustępstwa i zgodziło się uznać wykonanie stabilizacji gruntu cementem przez gminę Latowicz jako jej udział własny. Koszty dokumentacji będą podzielone po 50%.
Pan Parol zauważył, że to i tak duży koszt dla Gminy poniesiony na rzecz wykonania drogi powiatowej, wobec czego Powiat powinien być zadowolony, iż gmina chce przeznaczyć środki na ten cel i nie stwarzać trudności.
8
SPRAWY RÓŻNE
Pan radny Jarosław Płatek zgłosił potrzebę wycięcia zakrzaczeń przydrożnych obok posesji p. Nocka w Oleksiance ponieważ ograniczają one znacznie widoczność przez co zagrażają bezpieczeństwu użytkowników drogi.
Pan Jan Domański poinformował, że na drogę na Rozstankach (do p. G. Szeląga, T. Gajowniczka itd.) została nawieziona pospółka zamiast uzgodnionego grubego żwiru.
Wójt Gminy zaproponował, aby radni z II rejonu (w którym znajduje się przedmiotowa droga) udali się na drogę w towarzystwie p. Sławomira Niedka, który jest dostawcą żwiru oraz p. Andrzeja Jarzębskiego – pracownika nadzorującego z ramienia UG remonty dróg. Mogliby oni ustalić z p. Niedkiem sposób, w jaki zamierza on naprawić swój błąd polegający na nawiezieniu na drogę złej jakości materiału. Pan Wójt zaznaczył jednocześnie, iż p. Niedek za nawieziony materiał otrzyma zapłatę taką jak za pospółkę a nie jak za gruby żwir.
9
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, przy 13 głosach „za” i 1 głosie „wstrzymującym” przyjęła protokół z poprzedniej sesji Rady Gminy.
10
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY
W związku z wyczerpaniem porządku obrad p. Witold Kłos - Przewodniczący Rady Gminy zamknął XIX sesję Rady Gminy Latowicz.
Na tym protokół zakończono.
Protokołował:
Przemysław Wróbel
|