logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2002-2006
PROTOKÓŁ NR IX/03

16 lipca 2003 roku

PROTOKÓŁ NR IX/03

z sesji Rady Gminy w Latowiczu
odbytej dnia 16 lipca 2003 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Latowiczu


1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy - Jerzy Papiński, o godzinie 9 35 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, (nieobecny p. Sławomir Świątek) co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych, sołtysów oraz gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu).
W sesji uczestniczyli:
1. Bogdan Świątek – Wójt Gminy;
2. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy,
3. Alina Saracka – radca prawny.
Obradom przysłuchiwali się przedstawiciele lokalnej prasy: p. Eugeniusz Karpiński z „Życia Mińska”, p. Sławomir Stosio z „Nowego Dzwonu”, p. Franciszek Zwierzyński z tygodnika „Co słychać?”oraz p. Mirosław Buczek z „Tygodnika Siedleckiego”.


2
UCHWALENIE PORZĄDKU OBRAD

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym proponowany porządek obrad.
Przewodniczący poinformował, iż w dniu 14 lipca br. wpłynęło do Rady Gminy rozstrzygnięcie nadzorcze dotyczące uchwały Nr VIII/41/2003 w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Latowicz.
Głos zabrał Wójt Gminy – Bogdan Świątek. Zaproponował, w związku z wpłynięciem rozstrzygnięcia nadzorczego, włączenie do porządku obrad dodatkowego punktu 3a w brzmieniu:
„3a. Informacja dotycząca rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody dotyczącego Statutu Gminy Latowicz i ewentualnie podjęcie uchwały.”
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Przewodniczący poddał pod głosowanie włączenie do porządku obrad punktu zaproponowanego przez Wójta Gminy.
Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie zdecydowała o wprowadzeniu do porządku obrad dodatkowego punktu 3a w brzmieniu proponowanym przez Wójta Gminy.
Przewodniczący Rady poinformował, że z powodu zbliżających się wyborów ławników sądowych zasadne byłoby powołanie na dzisiejszej sesji Zespołu opiniującego kandydatów na ławników. W związku z powyższym Przewodniczący zaproponował wprowadzenie do porządku punktu 3b w brzmieniu: „3b. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Zespołu do zaopiniowania kandydatów na ławników do sądów powszechnych na okres kadencji 2004 – 2007.”
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Przewodniczący poddał pod głosowanie włączenie do porządku obrad proponowanego punktu 3b.
Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie zdecydowała o wprowadzeniu do porządku obrad dodatkowego punktu 3b w zaproponowanym powyżej brzmieniu.
Więcej wniosków do przedstawionego porządku obrad nie wniesiono, wobec czego Przewodniczący poddał zaproponowany porządek obrad pod głosowanie. Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie uchwaliła porządek obrad.
Uchwalony porządek obrad przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Uchwalenie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
3a. Informacja dotycząca rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody dotyczącego Statutu Gminy Latowicz i ewentualnie podjęcie uchwały.
3b. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Zespołu do zaopiniowania kandydatów na ławników do sądów powszechnych na okres kadencji 2004 – 2007.
4. Analiza wniosku Komisji Zdrowia, Spraw Socjalnych, Oświaty i Kultury Fizycznej dotyczącego odwołania dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Latowiczu, zapoznanie się ze stanowiskiem i uwagami Wójta oraz innych Komisji Rady – podjęcie ewentualnych decyzji w przedmiotowej sprawie.
5. Informacja z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
6. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
7. Sprawy różne.
8. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
9. Zamknięcie sesji Rady Gminy.

3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH

Radni nie wnieśli żadnych zapytań ani interpelacji.


3a
INFORMACJA DOTYCZĄCA ROZSTRZYGNIĘCIA NADZORCZEGO WOJEWODY DOTYCZĄCEGO STATUTU GMINY LATOWICZ I EWENTUALNIE PODJĘCIE UCHWAŁY

Pani Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy przedstawiła główną treść rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody, jak niżej:
„…1. § 15 Statutu Gminy Latowicz – zwanego dalej „Statutem” – uznał, że Przewodniczący Rady oraz I i II Wiceprzewodniczący, a także Komisje Rady są organami wewnętrznymi Rady.
Stanowisko takie nie znajduje uzasadnienia w ustawie o samorządzie gminnym, która to ustawa nie daje możliwości tworzenia ani uznawania wewnętrznych jednostek organizacyjnych rady (komisji), czy stanowisk (przewodniczący, wiceprzewodniczący) za organy rady.
Organem w tym przypadku jest wyłącznie Rada Gminy.
2. Regulacje § § 63 i 64 statutu, zawierające określenie zwykłej i bezwzględnej większości głosów, nie mają podstawy prawnej. Żaden przepis (rangi ustawy) nie dał kompetencji organom gminy, aby w ramach przepisów prawa miejscowego ustalały takie definicje.
3. § 74 i § 75 Statutu regulują zagadnienie odbywania wspólnych sesji z radnymi innych jst. Tymczasem z żadnego przepisu prawa nie wynika możliwość stanowienia przez Radę Gminy takich regulacji. Ustawodawca nie przewidział odbywania wspólnych obrad organów różnych jst. ani też nie poddał tej materii rozstrzygnięciu Rady Gminy na drodze ustawowej…”
W odniesieniu do przedstawionej treści rozstrzygnięcia głos zabrała p. mecenas Alina Saracka.
Pani mecenas stwierdziła, iż nie zgadza się z przedmiotowym rozstrzygnięciem nadzorczym. Powiedziała, że w obecnej chwili jest już wiele opublikowanych statutów zawierających zapisy takie jak w Statucie Gminy Latowicz. Statuty te nie zostały uchylone przez Wojewodę Mazowieckiego. W odniesieniu do punktu pierwszego rozstrzygnięcia p. mecenas powiedziała, że nie rozumie stanowiska nadzoru, ponieważ § 22 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym określa, iż „Organizację wewnętrzną oraz tryb pracy organów gminy określa Statut Gminy.” Ustosunkowując się do punktu drugiego rozstrzygnięcia, p. Saracka stwierdziła, że ma świadomość, iż określanie pojęcia zwykłej i bezwzględnej większości głosów nie należy do kompetencji Rady Gminy ale w tym przypadku zastosowano powtórzenie zapisu ustawowego w celu wyeliminowania ewentualnych niejasności i uniknięcia problemów mogących pojawić się podczas głosowania. Pani mecenas dodała, że podobny zapis zamieściły w swoich statutach także inne gminy. Odnosząc się do trzeciego punktu rozstrzygnięcia p. Saracka poinformowała, iż pracuje w gminie, w której statucie umieszczono taki sam zapis i nadzór nie miał żadnych zastrzeżeń.
Sekretarz Gminy stwierdziła, iż na przedmiotowe rozstrzygnięcie Radzie Gminy przysługuje prawo skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W związku z powyższym Rada musi zdecydować czy chce skorzystać z powyższego prawa i wnieść skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Przewodniczący poddał pod głosowanie kwestię ewentualnego wniesienia skargi na rozstrzygnięcie Wojewody.
Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie zdecydowała o nie wnoszeniu skargi na przedmiotowe rozstrzygnięcie nadzorcze.
3b
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE POWOŁANIA ZESPOŁU DO ZAOPINIOWANIA KANDYDATÓW NA ŁAWNIKÓW DO SĄDÓW POWSZECHNYCH NA OKRES KADENCJI 2004 – 2007

Projekt uchwały przedstawiła p. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy.
Pani Sekretarz poinformowała, iż zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych, do kompetencji Rad Gmin należy dokonanie wyboru ławników do sądów rejonowych oraz okręgowych. Przed przystąpieniem do wyborów Rada Gminy musi powołać zespół, który przedstawia Radzie Gminy na sesji swoją opinię o zgłoszonych kandydatach na ławników.
Przewodniczący Rady poprosił o zgłaszanie kandydatów do zespołu opiniującego.
Zgłoszono następujących kandydatów:
1. Ryszard Podobas – sołtys,
2. Robert Skwara – radny,
3. Halina Rosochacka – sołtys,
4. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy.
W związku z tym, że radni nie wnieśli pytań Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie powołania Zespołu do zaopiniowania kandydatów na ławników do sądów powszechnych na okres kadencji 2004 – 2007 – uchwała Nr IX/50/03 w załączeniu do protokołu.

4
ANALIZA WNIOSKU KOMISJI ZDROWIA, SPRAW SOCJALNYCH, OŚWIATY I KULTURY FIZYCZNEJ DOTYCZĄCEGO ODWOŁANIA DYREKTOR ZESPOŁU SZKOLNO PRZEDSZKOLNEGO W LATOWICZU, ZAPOZNANIE SIĘ ZE STANOWISKIEM I UWAGAMI WÓJTA ORAZ INNYCH KOMISJI RADY – PODJĘCIE EWENTUALNYCH DECYZJI W PRZEDMIOTOWEJ SPRAWIE

Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Poprosił o sprecyzowanie zawartego w pkt. 4 porządku obrad sformułowania „podjęcie ewentualnych decyzji”.
Pani Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy wyjaśniła, że przedmiotowy zapis umieszczono ponieważ w momencie sporządzania porządku obrad nie było wiadomo czy Rada Gminy postanowi na dzisiejszej sesji podjąć w przedmiotowej sprawie jakieś decyzje i nie wiadomo było jakie to mogą być decyzje.
Pan Stanisław Parol poprosił o odczytanie protokołu z posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbytego dnia 30 czerwca 2003 r. i poświęconego wyjaśnieniu sprawy złożenia przez dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Latowiczu – p. Bożenę Kania oświadczenia o rezygnacji z uczestnictwa w konkursie na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Latowiczu.
Przemysław Wróbel – insp. ds. obsługi Rady przedstawił projekt protokołu z posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbytego dnia 30 czerwca 2003 r. (protokół w teczce z protokołami z posiedzeń Komisji Rewizyjnej).
Następnie Wójt Gminy odczytał pismo będące jego odpowiedzią na wniosek Komisji Zdrowia, Spraw Socjalnych, Oświaty i Kultury Fizycznej z dnia 23 maja 2003 r. o odwołanie p. Bożeny Kania ze stanowiska dyrektora Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Latowiczu. (pismo Wójta oraz wniosek Komisji Oświaty w załączeniu do protokołu).
Pan radny Witold Kłos powiedział, że jego zdaniem przedmiotowy wniosek powinien zostać przedstawiony radnym na czerwcowej sesji. Pan Witold Kłos dodał, iż zapoznał się z protokołami z posiedzeń Komisji Oświatowej i stwierdził, że „na kilku posiedzeniach był temat tylko p. Kania”.
Następnie Wójt Gminy odczytał pismo od Rady Pedagogicznej Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Latowiczu. (pismo w załączeniu do protokołu).
Głos zabrał p. radny Andrzej Giziński. Stwierdził, że posiedzenie Rady Pedagogicznej, o którym jest mowa w piśmie, zwołane zostało nieprawidłowo tzn. posiedzenie zwołał pracownik a powinien to zrobić dyrektor. Pan Giziński stwierdził ponadto, iż sprzeczny z regulaminem był sposób powiadamiania o posiedzeniu. Jako inne uchybienie formalne p. Giziński podał fakt, iż nie było podanego celu posiedzenia. Pan radny stwierdził także, iż pod przedstawionym pismem określanym jako stanowisko Rady Pedagogicznej, zbierano podpisy od osób, których nie było na posiedzeniu.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Stwierdził, że „w tej sytuacji p. Giziński się określił. Jako czynnik społeczny p. Giziński nie powinien zabierać istotnego głosu w (tych) sprawach”.
Głos zabrała p. radna Jadwiga Śluzek. Zapytała p. Gizińskiego czy przyszedł do pracy z właściwym przygotowaniem a także czy się dokształcał oraz czy był dofinansowany?
Pan Andrzej Giziński powiedział, że żaden inny nauczyciel nie ma ukończonych tylu studiów podyplomowych, co on. Pan Giziński poinformował, iż ukończył 5 kierunków studiów, przy czym w jednym przypadku korzystał z dofinansowania.
Pani radna Jadwiga Śluzek zapytała czy były przypadki pomocy ze strony Wójta odnośnie zatrudniania nauczycieli?
Pani dyrektor Bożena Kania powiedziała: „nie zgodzę się, że zawsze moich nauczycieli zatrudniano”. Następnie p. dyrektor stwierdziła, że dzięki pomocy p. Wójta i p. dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielgolesie udało się rozwiązać problem zatrudnienia nauczycielki ze Szkoły Filialnej w Redzyńskiem.
Głos zabrał Wójt Gminy – Bogdan Świątek. Powiedział, że jego zdaniem polityka kadrowa w zespole Szkolno Przedszkolnym nie jest dobrze realizowana. Stwierdził, iż w przypadku innych szkół nie było problemów odnośnie arkuszy organizacyjnych.
Głos zabrała p. Jadwiga Śluzek. Powiedziała, iż odnośnie uwag o nadmiarze nauczycieli kształcących się w kierunku wychowania przedszkolnego, stwierdzić należy, iż osoby te podwyższają swoje kwalifikacje tzn. robią magisterium.
Pan Stanisław Parol powiedział, że chciałby się dowiedzieć, kto wysyłał wnioski o odwołanie p. Bożeny Kania i kto je firmował, podpisywał.
Przewodniczący Rady powiedział, że wnioski wysyłała Komisja Oświaty.
Pani radna Mariola Kluska – Przewodnicząca Komisji Oświaty stwierdziła, że „część członków Komisji sądziła, iż trzeba wysłać wnioski. Wójt uważał, iż nie. Ja nie wysyłałam”.
Głos zabrała p. Bożena Kania – dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Latowiczu. Stwierdziła, że zanim ustosunkuje się do pisma Wójta oraz wniosku Komisji chciałaby powiedzieć kilka zdań na temat swojej pracy i swojej szkoły.
Pani dyrektor powiedziała, że w ciągu 12 lat pełnienia funkcji dyrektora cały swój czas poświęcała szkole, była w pełni dyspozycyjna i systematycznie doskonaliła swój warsztat pracy. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania i studia podyplomowe z wychowania fizycznego a także wiele kursów. Ponadto posiada tytuł nauczyciela dyplomowanego a w ubiegłym roku otrzymała wyróżniającą ocenę pracy od Kuratorium.
W dalszej części swojej wypowiedzi, p. Bożena Kania stwierdziła, iż uważa, że po 12 latach rzetelnej i oddanej pracy nie zasłużyła sobie na wysunięte wobec niej, bezpodstawne zarzuty. Stwierdziła, że na przestrzeni lat 1991 – 2003 szkoła, którą kierowała stała się placówką nowoczesną, dobrze wyposażoną, skomputeryzowaną, z bardzo dobrą kadrą pedagogiczną i z nauczanym jęz. angielskim.
Następnie p. Bożena Kania wymieniła najważniejsze osiągnięcia szkoły, jakie miały miejsce podczas 12 – letniego okresu pełnienia przez nią funkcji dyrektora jn:
- 21 grudnia 1999 r. na posiedzeniu Sejmu RP poseł Grażyna Staniszewska wymieniła Szkołę Podstawową w Latowiczu jako przykład szkoły wiejskiej wyposażonej w pracownię komputerowa,
- w maju 2002 r. redaktorzy z Telewizji Regionalnej TVP 3 przeprowadzili wywiad z p. dyrektor oraz zwiedzili szkołę. Szkołę pokazano w telewizji w czerwcu 2002 r. ,
- o Szkole Podstawowej w Latowiczu mówiono w radio oraz pisano w prasie. Przeprowadzano również wywiady z nauczycielkami,
- w 1994 r. otworzono w szkole galerię rzeźby W. Lorentowicza, który przekazał swoje rzeźby szkole nieodpłatnie,
- utworzono w szkole pracownię komputerową, którą systematycznie doposaża się w nowe komputery,
- zanim powstała pracownia, Szkoła Podstawowa w Latowiczu jako pierwsza w gminie zakupiła komputery dla szkoły a następnie p. dyrektor pozyskała dodatkowe komputery od sponsorów,
- nauczyciel informatyki opracował stronę internetową szkoły,
- wprowadzono do nauczania język angielski,
- uczniowie zdobywają nagrody w konkursach na szczeblu gminy, powiatu, województwa i kraju (konkursy geograficzne, polonistyczne, ortograficzne, recytatorskie, plastyczne, ekologiczne, fotograficzne, piosenki przedszkolnej, informatyczne, jęz. angielskiego, sportowe)”.
Pani Bożena Kania stwierdziła, że oprócz sukcesów wypracowanych przez nauczycieli i uczniów także ona sama ma osobiste osiągnięcia. Następnie p. dyrektor wymieniła przedmiotowe osiągnięcia jn.
- w 2002 r. szkolna gazetka „Rozumek”, którą założyła razem z nauczycielką jęz. polskiego zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Tygodnika Siedleckiego”,
- od dwóch lat prowadzi wychowanie fizyczne i może pochwalić się sukcesami swoich dziewcząt m.in. I miejsce w turnieju tenisa stołowego w Siedlcach, IV miejsce w biegu „Mazowiecka Piętnastka”, III miejsce w biegu na 60 m w Woj. Zawodach Lekkoatletycznych, IV miejsce w skokach w dal, 6 pierwszych miejsc w poszczególnych dyscyplinach w organizowanych w 2003 r. „Dniach Sportu”,
- organizowała imprezy środowiskowe: otwarcie szkoły w 1993 r. , otwarcie galerii rzeźby W. Lorentowicza, obchody rocznicy nadania praw miejskich Latowiczowi, 90 – lecie OSP w Latowiczu, Dzień Matki, odsłonięcie tablicy upamiętniającej więzienie w budynku szkolnym Polaków podczas II wojny światowej,
- współpracowała z Radą Rodziców – wspólnie organizowano imprezy dochodowe takie jak loteria, bal sylwestrowy, bal karnawałowy, dyskoteka, wspólnie z Radą Rodziców doposażała szkołę w nowe meble,
- wywiązała się z ustnej umowy odnośnie wyposażenia szkoły po przeprowadzonym remoncie - od sponsorów uzyskała na ten cel 6.650 zł natomiast razem z rodzicami zgromadziła na zakup mebli 30 tyś zł.,
- skutecznie wnioskowała o wykonanie remontu budynku szkolnego,
- współpracowała z Ośrodkiem Zdrowia, GOPS-em, GKRPA, Poradnią Psychologiczną w Mińsku Mazowieckim, ARiMR w Warszawie, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Mińsku Mazowieckim, wspólnie z ODR-em organizowała w szkole kursy dla mieszkańców gminy (dzięki tej współpracy do szkoły trafiał nowoczesny sprzęt komputerowy),
- w 2001 r. Rada Pedagogiczna wystąpiła dla niej z wnioskiem o nagrodę Kuratora Oświaty.
Pani Bożena Kania powiedziała, że odnośnie wniosku Komisji Oświatowej chciałaby ustosunkować się w formie pisma skierowanego do p. Wójta oraz p. Przewodniczącego Rady po czym przekazała adresatom przedmiotowe pismo (pismo w załączeniu do protokołu).
Następnie p. Bożena Kania stwierdziła co następuje: „nie mówię, że nie zgadzam się na kontrolę, ale nie można tak robić aby wysyłać wnioski bez mojego ustosunkowania się do zarzutów”.
Pani Kania powiedziała, iż chciałaby odnieść się do pisma p. Wójta będącego odpowiedzią na wniosek Komisji Oświatowej.
Pani dyrektor stwierdziła, że pierwszy zarzut (dotyczący sprawy sądowej sprzed 6 lat) nie powinien być rozpatrywany ponieważ nie ma swojego odzwierciedlenia w protokołach z posiedzeń Komisji Oświaty tzn. nie ma w tej sprawie żadnego zapisu co świadczy o tym, iż nie było żadnej kontroli. Pani Kania powiedziała ponadto, że polityka kadrowa dyrektora nie może być przyczyną do odwołania go ze stanowiska. Odnosząc się do poruszanej kwestii braku w Zespole Szkolno Przedszskolnym Rady Rodziców (drugi zarzut) p. dyrektor powiedziała, iż na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, w szkole może ale nie musi działać Rada Rodziców. Odnośnie trzeciego zarzutu, p. Kania stwierdziła, że w gminie Latowicz nie ma przepisów dotyczących nie pobierania przez dyrektora szkoły wynagrodzenia za okazjonalne zastępstwa. Pani dyrektor przyznała, iż przyznawała sobie płatne zastępstwa ale robiła to najczęściej w sytuacjach, wktórych nie mogła przydzielić ich innym nauczycielom. Pani dyrektor powiedziała ponadto, że oprócz godzin płatnych prowadziła także zajęcia nieodpłatnie jn:
- w roku szkolnym 2001/02 – 38 godzin płatnych i 68 nieodpłatnych,
- w roku szkolnym 2002/03 – 48 godzin płatnych i 86 nieodpłatnych.
Pani Bożena Kania poinformowała również, iż w roku szkolnym 2001/02 społecznie prowadziła koło taneczne i tenisa stołowego, a od roku 1999 szkolną gazetkę „Rozumek”.
Kontynuując swoją wypowiedź, p. dyrektor powiedziała, że ponadwymiarowe godziny wychowania fizycznego, które prowadziła były zaakceptowane i zatwierdzone przez p. Wójta w arkuszu organizacyjnym na rok 2002/2003. Ponadto, zaznaczyć należy, iż zgodnie z art. 42a ust. 3 Karty Nauczyciela, dyrektor szkoły może mieć przydzielone godziny ponadwymiarowe. Ustosunkowując się do uwag o nieprawidłowościach w arkuszu organizacyjnym, p. Kania stwierdziła, iż nie wie na czym te nieorawidłowości polegają ponieważ do zgłaszania nieprawidłowości są uprawnieni wizytatorzy Kuratorium. Pani dyrektor powiedziała, że nie wie czy wizytator wniesie jakieś uwagi. Może być uwaga odnośnie nauczycielki jęz. angielskiego (odnośnie jej kwalifikacji) ale obecna sytuacja jest nieunikniona (nauczycielka dokształca się). Odnosząc się do kwestii będących treścią szóstego zarzutu, p. dyrektor powiedziała, że zgodnie z art. 39 ust. 3 pkt 2 ustawy o systemie oświaty, o tym czy nauczyciel posiada odpowiednie kwalifikacje do nauczania przedmiotu decyduje dyrektor szkoły. Decyzję dyrektora podważyć może tylko Kuratorium Oświaty. Komisja nie ma w tym względzie kompetencji.
Na zakończenie swojego wystąpienia, p. dyrektor stwierdziła, że odnośnie wspomnianych przez p. Wójta konfliktów w Radzie Pedagogicznej i pretensji rodziców chciałaby powiedzieć, iż żadna praca w żadnym zakładzie „nie jest sielanką”. Dyrektor szkoły pracuje „z żywymi ludźmi”. Każdy ma swoich zwolenników i przeciwników, ale na tym polega demokracja. Najważniejsze jest porozumienie, a będzie ono wtedy gdy osoby spoza szkoły nie będą wtrącać się do życia wewnętrznego placówki. Pani Bożena Kania stwierdziła, iż przedstawione we wniosku – anonimie zarzuty zniesławiają jej osobę w środowisku. Powiedziała, że żałuje, iż jej osoba wzbudza aż tak silne emocje ale sądzi, że są to emocje osób, które wykorzystują swoją pozycję w Radzie Gminy do załatwiania spraw personalnych. Pani dyrektor wyraziła nadzieję, iż zarówno jej jak i nauczycieli, którzy ją popierają nie spotkają nieprzyjemności jakie miały miejsce przed poprzednimi konkursami.
Głos zabrał Wójt Gminy. Poprosił p. dyrektor, aby wytłumaczyła z czego wynika zaistniała sytuacja ponieważ jego zdaniem atmosfera w szkole nie jest najlepsza.
Pani dyrektor odparła, iż zaistniała sytuacja została spowodowana „bespośrednio zarzutami”, natomiast jeśli chodzi o atmosferę to o tym mówi pismo od Rady Pedagogicznej.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Poprosił o wytłumaczenie znajdujących się w piśmie Wójta stwierdzeń, iż organ prowadzący „poddawał w wątpliwość dalsze prowadzenie placówki” przez p. Bożenę Kania oraz, że organ prowadzący „nie znalazł podstaw” do jej odwołania. Pan radny powiedział, iż jego zdaniem są to dwie skrajności.
Wójt Gminy odpowiedział, że nie zgadza się z tym stwierdzeniem. Powiedział, iż stwierdził pewne rzeczy, o których napisał natomiast prawo nie pozwala mu postąpić zbyt daleko w stosunku do dyrektora. Następnie Wójt Gminy zauważył, iż nie próbuje ukierunkowywać składu Komisji Konkursowej w taki sposób aby mieć jak najwięcej do powiedzenia. Pan Wójt zapytał p. dyrektor „jak widzi fakt, że został z Rady Pedagogicznej zgłoszony do Komisji Konkursowej rodzic – nauczyciel?”
Pani dyrektor odpowiedziała, że nie jest to zabronione.
Głos zabrał p. radny Witold Kłos. Wysunął wniosek aby jako stanowisko Rady Gminy uznać stwierdzenie, iż „Rada Gminy odrzuca wniosek Komisji Oświaty ponieważ zarzuty przedstawione p. mgr Bożenie Kani są bezzasadne”.
Ponieważ radni nie zgłosili inych wniosków ani pytań Przewodniczący poddał zgłoszony wniosek pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 7 głosami „za” przy 3 głosach „przeciw” i 4 głosach „wstrzymujących” poparła wniosek zgłoszony przez p. Witolda Kłosa.
Następnie p. Witold Kłos wystąpił z wnioskiem, iż „należy przeprosić p. dyrektor na łamach prasy lokalnej”.
Ponieważ radni nie zgłosili inych wniosków ani pytań Przewodniczący poddał zgłoszony wniosek pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 3 głosami „za” przy 5 głosach „przeciw” i 6 głosach „wstrzymujących” odrzuciła wniosek zgłoszony przez p. Witolda Kłosa.
Następnie p. Witold Kłos odczytał treść kolejnego wniosku mówiącego o tym, że „należy wysłać pisma zawiadamiające o stanowisku Rady we wszystkie miejsca, do których zostały przesłane wnioski Komisji Oświaty”.
Ponieważ radni nie zgłosili inych wniosków ani pytań Przewodniczący poddał zgłoszony wniosek pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 7 głosami „za” przy 4 głosach „przeciw” i 3 głosach „wstrzymujących” poparła wniosek zgłoszony przez p. Witolda Kłosa.
Zdecydowano, iż przedmiotowe pisma należy wysłać w dniu 17 lipca br.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Powiedział, iż jego zdaniem Przewodniczący Rady powinien, szanując wyniki dzisiejszych głosowań, przeprosić p. Bożenę Kania w imieniu Rady.
Następnie Przewodniczący przeprosił p. dyrektor w imieniu Rady Gminy.


5
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI WÓJTA GMINY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Informacje przedstawił Wójt Gminy – Bogdan Świątek.
1) Dnia 31 lipca br. Rozstrzygnięty zostanie przetarg na remont Urzędu Gminy
2) Odbył się przetarg na obsługę selektywnej zbiórki odpadów na terenie gminy Latowicz. Przetarg wygrała p. Jolanta Glinka z Wilgi.
3) Przystąpiono do realizacji modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie gminy.
4) 26 czerwca br. odbyło się w Starostwie spotkanie Wójtów poświęcone sprawom opracowywania strategii rozwoju gminy.
5) Powołany został zastępca wójta. Został nim p. Wojciech Osiński.
6) Powołane zostały Komisje Konkursowe dla przeprowadzenia konkursów na dyrektorów Zespołu Szkół w Latowiczu oraz w Wielgolesie.
7) 13 lipca br. Odbyły się zawody strażackie w Latowiczu.


16
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE
I ZAPYTANIA RADNYCH

Interpelacji i zapytań radnych nie było.

10
SPRAWY RÓŻNE

Pan Ryszard Podobas – sołtys ze Stawku zasygnalizował potrzebę wykonania uzupełnienia drogowych znaków informacyjnych na terenie gminy.

11
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 13 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym” przyjęła protokół z poprzedniej sesji Rady Gminy.

12
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY

W związku z wyczerpaniem uchwalonego porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy zamknął sesję Rady Gminy w Latowiczu.

Na tym protokół zakończono.

Protokołował:

Przemysław Wróbel
Autor : insp. ds. obsługi Rady
Zredagował(a) : Przemysław Wróbel
Data wprowadzenia : 2004-05-12 12:34:13
Data ostatniej modyfikacji : 2004-05-12 12:34:13
Liczba wyświetleń : 2295



licznik odwiedzin: 2648214