logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2002-2006
PROTOKÓŁ NR X/03

24 sierpnia 2003 roku

PROTOKÓŁ NR X/03

z sesji Rady Gminy Latowicz
odbytej dnia 24 sierpnia 2003 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy Latowicz


1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy - Jerzy Papiński, o godzinie 14 30 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych, sołtysów oraz gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu).
W sesji uczestniczyli:
1. Bogdan Świątek – Wójt Gminy,
2. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy,
3. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy
4. Alina Saracka – radca prawny,
Obradom przysłuchiwali się przedstawiciele lokalnej prasy: p. Eugeniusz Karpiński z „Życia Mińska”, p. Sławomir Stosio z „Nowego Dzwonu”oraz p. Franciszek Zwierzyński z tygodnika „Co słychać?”.
Na sesję Rady przybył kierownik Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w Mińsku Mazowieckim – p. Paweł Jastrzębski. Na wstępie p. Jastrzębski rozdał obecnym na sesji sołtysom harmonogram szkoleń dotyczących sposobu wypełniania wniosków o dopłaty bezpośrednie ze środków Unii Europejskiej. Pan Jastrzębski powiedział, iż w przypadku, jeśli któryś z radnych lub sołtysów stwierdzi potrzebę zorganizowania dodatkowego szkolenia w swojej miejscowości to może skontaktować się telefonicznie z Biurem Powiatowym i po uzgodnieniu terminu szkolenie takie zostanie przeprowadzone. Pan kierownik poinformował zebranych, iż wnioski o dopłaty bezpośrednie będzie można składać od 1 stycznia 2004 r. do (prawdopodobnie) końca marca 2004 r., ale termin ten nie jest jeszcze ostatecznie ustalony. Pan Jastrzębski poprosił sołtysów, aby rozpowszechniali informację o mających się odbyć szkoleniach.
Następnie p. kierownik rozdał sołtysom ulotki informacyjne dotyczące rejestracji zwierząt hodowlanych i poprosił o ich wywieszenie na tablicach ogłoszeń. Poinformował, iż zwierzęta, o których traktują przedmiotowe ulotki to trzoda chlewna, owce oraz kozy. Posiadacze tych zwierząt powinni przede wszystkim je oznakować. W celu oznakowania zwierzęcia należy zgłosić się do Biura Powiatowego ARiMR. Biuro dokona rejestracji gospodarstwa i nada numery zwierzętom. Obecnie hodowcy trzody, owiec oraz kóz mają już podobne obowiązki jak hodowcy bydła tzn. trzeba prowadzić księgę rejestracji stada a także zgłaszać do Biura Powiatowego wszelkie zdarzenia powodujące zmianę ilości sztuk w stadzie (sprzedaż, zakup, padnięcie, itp.). Trzoda, owce oraz kozy podobnie jak bydło podlegają obowiązkowi rejestracji i znakowania, ale nie będzie przeprowadzanej masowej akcji kolczykowania jak to miało miejsce w przypadku bydła, lecz każdy z gospodarzy będzie musiał oznakować zwierzęta we własnym zakresie. Koszty związane z rejestracja ujęte zostały w treści rozdanych ulotek. Obecnie istnieje jeszcze możliwość oznakowania zwierzęcia poprzez wytatuowanie numeru, który zostanie nadany przez Biuro, natomiast docelowo przewidziane jest znakowanie poprzez zakładanie kolczyków. Niestety Biuro Powiatowe nie dysponuje tatuownicami w związku z czym każdy musi postarać się o takie urządzenie na własna rękę. Szczegółowe informacje dotyczące kosztów znakowania zawiera rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości opłat za czynności związane z oznakowaniem zwierząt.
Głos zabrał p. radny Wtold Kłos. Stwierdził, iż jego zdaniem w Waliskach istnieje potrzeba zorganizowania szkolenia dotyczącego dopłat bezpośrednich a nie zostało to ujęte w zaprezentowanym harmonogramie szkoleń.
Pan Jastrzębski odpowiedział, iż jeśli jest takie zapotrzebowanie to szkolenie w Waliskach zostanie przeprowadzone.
Pan sołtys Ryszard Podobas poruszył kwestię rejestracji koni.
Ustosunkowując się do powyższego, p. Jastrzębski powiedział, że rejestracją koni będzie się zajmował Związek Hodowców Koni.
Ponieważ nie było więcej pytań, p. Paweł Jastrzębski podziękował za umożliwienie mu wystąpienia podczas sesji Rady a następnie opuścił salę posiedzeń.

2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD

Przed przedstawieniem proponowanego do realizacji porządku obrad p. Jerzy Papiński - Przewodniczący Rady poinformował, iż na następnej sesji zamierza zrezygnować z funkcji Przewodniczącego Rady Gminy Latowicz. Pan Jerzy Papiński powiedział, że przyczynę swojej rezygnacji poda na następnej sesji.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Latowicz.
5. Podjęcie uchwały w sprawie nadania Statutu Zespołowi Szkół w Latowiczu.
6. Podjęcie uchwały w sprawie nadania Statutu Zespołowi Szkół w Wielgolesie.
7. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia ceny wody pobieranej z urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę stanowiących własność gminy Latowicz.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zbycia nieruchomości gruntowej w miejscowości Budy Wielgoleskie stanowiącej własność gminy Latowicz.
9. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na 2003 rok.
10. Rozpatrzenie wniosków dotyczących zalesień gruntów rolnych na terenie gminy Latowicz.
11. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady w okresie między sesjami.
12. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
13. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
14. Sprawy różne.
- wyrażenie stanowiska w sprawie wykonania prawa pierwokupu działki w miejscowości Wielgolas.
15. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
16. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Przewodniczący poprosił radnych oraz Wójta o wyrażenie stanowiska odnośnie przedstawionego porządku obrad.
Głos zabrał Wójt Gminy – Bogdan Świątek. Zaproponował wprowadzenie do porządku obrad dodatkowego punktu 7a. w następującym brzmieniu:
„7a. Podjecie uchwały o wprowadzeniu zmian w uchwale Nr VIII/47/2003 Rady Gminy Latowicz z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie zatwierdzenia Programu Gospodarki Ściekowej Gminy Latowicz’.
Wójt Gminy powiedział, iż na ostatniej sesji Rady została podjęta uchwała, w której określono, kiedy gospodarka ściekowa będzie uregulowana odnośnie wsi Chyżyny. Wiązało się to z wnioskiem o pomoc finansową z programu SAPARD na budowę Stacji Uzdatniania Wody Chyżyny. W trakcie przygotowywania się do kolejnej edycji SAPARD-u i składania wniosków do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, niezbędne stało się określenie terminów rozwiązania gospodarki ściekowej w pozostałych miejscowościach, w których będą budowane wodociągi. Z powyższych względów wypływa konieczność podjęcia proponowanej uchwały, określającej termin realizacji Programu Gospodarki Ściekowej w przedmiotowych miejscowościach.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Przewodniczący poddał pod głosowanie wprowadzenie do porządku obrad punktu zaproponowanego przez Wójta Gminy.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, 11 głosami „za” przy 4 głosach „wstrzymujących” zdecydowała o wprowadzeniu do porządku obrad dodatkowego punktu 7a w brzmieniu proponowanym przez Wójta Gminy.
Głos zabrał Przewodniczący Rady. Zaproponował wprowadzenie do porządku obrad dodatkowego punktu 10a. w następującym brzmieniu:
„10a. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławników sądowych do Sądu Okręgowego w Siedlcach oraz do Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim”.
Przewodniczący powiedział, iż o szczegółach dotyczących przedmiotowej uchwały poinformuje radnych p. Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy.
Pani Sekretarz stwierdziła, iż na posiedzeniach Komisji sygnalizowała, że na sesji być może wprowadzony zostanie punkt dotyczący wyboru ławników. Wiązało się to bezpośrednio z uzyskaniem materiałów z Krajowego Rejestru Karnego tzn. informacji o kandydatach zgłoszonych na ławników. Informacje te były niezbędne, aby kandydaci mogli zostać zaopiniowani przez powołany na poprzedniej sesji Zespół Opiniujący. Materiały przyszły dopiero w dniu sesji. Zespół opiniujący zebrał się przed sesją, odbył posiedzenie i zaopiniował kandydatów. Jeśli Rada zgodzi się na wprowadzenie do porządku obrad zaproponowanego punktu to we wprowadzonym punkcie porządku obrad Zespół przedstawi swoją opinię o kandydatach a następnie przeprowadzone zostaną tajne wybory.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Przewodniczący poddał pod głosowanie wprowadzenie do porządku obrad punktu zaproponowanego przez Przewodniczącego Rady.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, jednogłośnie zdecydowała o wprowadzeniu do porządku obrad dodatkowego punktu 10a. w brzmieniu proponowanym przez Przewodniczącego Rady.
Głos zabrał p. radny Witold Kłos. Powiedział, iż w imieniu Komisji Rewizyjnej chciałby złożyć wniosek pisemny do Przewodniczącego Rady. Następnie p. radny Kłos wręczył przedmiotowy wniosek Przewodniczącemu.
Przewodniczący Rady odczytał treść wniosku, z której wynikało, iż podpisani pod wnioskiem radni (w liczbie ośmiu) wnioskują o odwołanie p. Jerzego Papińskiego z funkcji Przewodniczącego Rady Gminy Latowicz. (wniosek stanowi załącznik do niniejszego protokołu).
Wnioskodawcy zaproponowali wprowadzenie do porządku obrad głosowania nad odwołaniem Przewodniczącego jako punktu 2a.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Przewodniczący poddał pod głosowanie wprowadzenie do porządku obrad punktu 2a w następującym brzmieniu:
„2a. Podjęcie uchwały w sprawie odwołania Jerzego Papińskiego z funkcji Przewodniczącego Rady Gminy Latowicz”.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, 8 głosami „za” przy 6 głosach „przeciw” oraz 1 głosie „wstrzymującym” zdecydowała o wprowadzeniu do porządku obrad dodatkowego punktu 2a. w zaproponowanym powyżej brzmieniu.
Głos zabrał p. radny Tadeusz Szczepańczyk. Zauważył, iż wniosek o odwołanie Przewodniczącego nazwany został wnioskiem Komisji Rewizyjnej tymczasem on jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej i nic o wniosku nie wiedział.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol (jeden z wnioskodawców). Stwierdził, iż został popełniony błąd techniczny tzn. oczywiście nie jest to wniosek Komisji Rewizyjnej tylko wniosek radnych.
Ponieważ radni nie wnieśli więcej pytań ani wniosków, Przewodniczący przedstawił porządek obrad w formie, jaką uzyskał on po wprowadzeniu trzech dodatkowych punktów.
Porządek obrad przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Uchwalenie porządku obrad.
2a. Podjęcie uchwały w sprawie odwołania Jerzego Papińskiego z funkcji Przewodniczącego Rady Gminy Latowicz.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Latowicz.
5. Podjęcie uchwały w sprawie nadania Statutu Zespołowi Szkół w Latowiczu.
6. Podjęcie uchwały w sprawie nadania Statutu Zespołowi Szkół w Wielgolesie.
7. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia ceny wody pobieranej z urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę stanowiących własność gminy Latowicz.
7a. Podjecie uchwały o wprowadzeniu zmian w uchwale Nr VIII/47/2003 Rady Gminy Latowicz z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie zatwierdzenia Programu Gospodarki Ściekowej Gminy Latowicz.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zbycia nieruchomości gruntowej w miejscowości Budy Wielgoleskie stanowiącej własność gminy Latowicz.
9. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na 2003 rok.
10. Rozpatrzenie wniosków dotyczących zalesień gruntów rolnych na terenie gminy Latowicz.
10a. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławników sądowych do Sądu Okręgowego w Siedlcach oraz do Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim”.
11. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady w okresie między sesjami.
12. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
13. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
14. Sprawy różne.
- wyrażenie stanowiska w sprawie wykonania prawa pierwokupu działki w miejscowości Wielgolas.
15. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
16. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.

2a
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ODWOŁANIA JERZEGO PAPIŃSKIEGO Z FUNKCJI PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY LATOWICZ

Przewodniczący Rady poinformował, iż odwołanie Przewodniczącego Rady dokonywane jest poprzez głosowanie tajne, bezwzględną większością głosów. Wobec powyższego zachodzi konieczność powołania Komisji Skrutacyjnej, która zajmie się przeprowadzeniem głosowania.
Przystąpiono do zgłaszania kandydatów na członków Komisji Skrutacyjnej.
Zgłoszono następujących radnych:
1. Sławomir Świątek,
2. Jadwiga Śluzek,
3. Robert Skwara.
Zgłoszone osoby wyraziły zgodę na kandydowanie.
Przystąpiono do głosowania nad zaproponowanym składem Komisji.
Rada Gminy w obecności 15 radnych 10 głosami „za” przy 5 głosach „wstrzymujących” opowiedziała się za powołaniem Komisji Skrutacyjnej w zaproponowanym składzie.
Przewodniczący Rady zarządził przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania.
Po zakończeniu przerwy Przewodniczący Rady poinformował, iż w przypadku jego odwołania wyznacza do wypełniania zadań Przewodniczącego p. Zbigniewa Piłatkowskiego – jednego z Wiceprzewodniczących.
Komisja Skrutacyjna poinformowała, iż na jej przewodniczącego wybrany został podczas przerwy p. Robert Skwara. Przewodniczący Komisji przedstawił radnym krótką informację o sposobie głosowania (informacja taka została również umieszczona na każdej karcie).
Przewodniczący Rady poddał przedstawiony sposób głosowania pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, 14 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym” zaakceptowała zasady głosowania przedstawione przez Komisję Skrutacyjną.
Następnie rozdano radnym karty i nastąpił akt głosowania.
Po zakończeniu głosowania Przewodniczący Rady zarządził przerwę na ustalenie wyników głosowania.
Po zakończeniu przerwy Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z głosowania (protokół w załączeniu).
Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż w wyniku przeprowadzonego tajnego głosowania, w którym uczestniczyło 15 obecnych na sali obrad radnych, 8 głosami „za” przy 6 głosach „przeciw” oraz 1 głosie „wstrzymującym” p. Jerzy Papiński został odwołany z funkcji Przewodniczącego Rady Gminy Latowicz – uchwała Nr X/51/2003 w sprawie odwołania Jerzego Papińskiego z funkcji Przewodniczącego Rady Gminy Latowicz stanowi załącznik do protokołu.
Pan Zbigniew Piłatkowski – Wiceprzewodniczący Rady odczytał treść uchwały w sprawie odwołania Jerzego Papińskiego z funkcji Przewodniczącego Rady Gminy Latowicz i poddał jej przyjęcie pod głosowanie. Rada Gminy w obecności 15 radnych, 8 głosami „za” przy 1 głosie „przeciw” i 6 głosach „wstrzymujących” przegłosowała przyjęcie uchwały.
Głos zabrał p. Jerzy Papiński. Powiedział, iż chciałby podziękować tym wszystkim, którzy go wspierali w jego działalności. Następnie podziękował za współpracę Wójtowi Gminy, p. mecenas Alinie Sarackiej, p. Sekretarz oraz pozostałym pracownikom Urzędu Gminy a także obu Wiceprzewodniczącym Rady Gminy.
Głos zabrał Wójt Gminy – Bogdan Świątek. Podziękował p. Jerzemu Papińskiemu za współpracę i stwierdził, że współpraca ta układała się w sposób właściwy.

3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH

Pan radny Witold Kłos wręczył Wiceprzewodniczącemu Rady pisemną interpelację i poprosił o jej odczytanie.
Przedmiotowa interpelacja dotyczyła pracy Komisji Planowania Budżetu i Finansów kadencji 1998 – 2002 w dniu 27 listopada 2000 r. Interpelujący zarzucili p. Jerzemu Papińskiemu (ówczesnemu Przewodniczącemu Komisji Planowania Budżetu i Finansów), oraz p. Grażynie Jedynak (będącej ówcześnie członkiem Komisji Planowania Budżetu i Finansów), iż w przedmiotowym dniu, mimo braku wymaganego quorum odbyli posiedzenie Komisji i pobrali za uczestnictwo w nim diety (interpelacja znajduje się na stanowisku ds. obsługi Rady, w teczce „Interpelacje i wnioski radnych”).
W trakcie odczytywania interpelacji przez Wiceprzewodniczącego głos zabrał p. Jerzy Papiński. Powiedział, iż w okresie, kiedy był Przewodniczącym Komisji Planowania Budżetu i Finansów nigdy nie doszło do sytuacji, w której przy obecności tylko dwóch osób (tzn. przy braku quorum) odbyło się posiedzenie Komisji. Pan Jerzy Papiński zarzuty zawarte w interpelacji nazwał pomówieniem i poprosił, aby Wiceprzewodniczący nie odczytywał jej w dniu dzisiejszym do końca. Następnie poprosił aby sprawa została zbadana, wyjaśniona a odpowiedź na interpelację sporządzona na piśmie i przedstawiona na następnej sesji Rady.
Pani mecenas Alina Saracka poinformowała, iż zgodnie ze Statutem odpowiedź na interpelację udzielana jest przez Wójta, w formie pisemnej, w terminie 21 dni, na ręce Przewodniczącego Rady i radnego składającego interpelację.
Następnie Wiceprzewodniczący przekazał interpelację Wójtowi Gminy.
Głos zabrał p. Stanisław Parol. Powiedział, iż w związku z oddaniem do użytku SUW Chyżyny chciałby skierować do Wójta Gminy zapytanie o następującej treści: „Kiedy i w jaki sposób zostanie zorganizowany punkt poboru wody dla odbiorców tych, którzy nie maja ujęć a brak jest wody w ich studniach?” Pan radny dodał, iż zapytanie to zrodziło się ze spotkania z mieszkańcami, głównie Chyżyn, którzy zwrócili się do niego z przedmiotowym problemem i poprosili o przekazanie sprawy. Pan Stanisław Parol stwierdził, że nie wymaga odpowiedzi w dniu dzisiejszym, lecz może ona być udzielona na następnej sesji.
Głos zabrał p. radny Jarosław Płatek. Zapytał czy będąc jednocześnie radnym i sołtysem powinien podpisywać na sesji jedną czy też dwie listy obecności?
Pani Alina Saracka – radca prawny wyjaśniła, iż p. Płatek może podpisywać się tylko na liście radnych i wtedy na liście sołtysów należy dać adnotację: „podpisany na liście radnych poz. ……, lub może podpisywać się na obu listach i też będzie to prawidłowe.

4
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIANY STATUTU GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawiła p. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy. Wyjaśniła, iż podjęcie uchwały związane jest z rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody Mazowieckiego uchylającym § 15 Statutu Gminy Latowicz, który mówił o organach wewnętrznych Rady Gminy a głównie o liczbie Wiceprzewodniczących. W związku z przedmiotowym uchyleniem formalnie w Statucie nie ma zapisu, że Rada wybiera dwóch Wiceprzewodniczących i stąd dzisiejsza propozycja zmiany Statutu, która polegałaby na wprowadzeniu § 15 w brzmieniu:
„§ 15. Rada Gminy wybiera ze swojego grona dwóch Wiceprzewodniczących”.
W związku z tym, że projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Wiceprzewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany Statutu Gminy Latowicz – uchwała Nr X/52/03 w załączeniu do protokołu.





5
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE NADANIA STATUTU ZESPOŁOWI SZKÓŁ W LATOWICZU

Projekt uchwały przedstawiła p. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy.
Pani Sekretarz poinformowała, iż projekty uchwał w sprawie nadania Statutu Zespołowi Szkół w Latowiczu oraz w sprawie nadania Statutu Zespołowi Szkół w Wielgolesie są prawie identyczne tzn. różnią się głównie tym, że w Statucie dla Zespołu Szkół w Latowiczu znalazł się zapis mówiący o przedszkolu.
Pani Sekretarz stwierdziła, że przedmiotowe Statuty należy traktować jako materiał wyjściowy, bowiem będą one podlegały obróbce przez Rady Pedagogiczne obu Zespołów tzn. będą dostosowywane do indywidualnych potrzeb każdego z Zespołów.
Pani sekretarz omówiła krótko główną treść Statutu informując radnych o poprawkach naniesionych na skutek dyskusji nad projektami na posiedzeniach Komisji oraz wprowadzonych pod wpływem sugestii dyrektorów.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Zaproponował usunięcie ze Statutu zapisu mówiącego o tym, iż szkoła musi zapewnić uczniom opiekę na 15 minut przed rozpoczęciem zajęć, ponieważ dzieci mogą zjawić się w szkole wcześniej i wtedy także należy zapewnić im opiekę.
Głos zabrała p. Roma Piłatkowska – Dyrektor Zespołu Szkół w Wielgolesie. Stwierdziła, iż ważne jest, aby określić konkretnie, od kiedy szkoła ma obowiązek zapewnienia opieki, bowiem dziecko może zjawić się w szkole np. o godz. 715 kiedy szkoła jest już otwarta ale nie ma jeszcze nauczycieli i wtedy nie ma komu zaopiekować się dziećmi. Dyrektor nie może zmusić nauczycieli aby przychodzili do pracy np. o godz. 700.
Głos zabrała p. Alina Saracka – radca prawny. Stwierdziła, iż jej zdaniem nie sprecyzowanie, od kiedy szkoła ma obowiązek zapewnienia opieki doprowadzi do sytuacji, w której zapis „przed rozpoczęciem zajęć” będzie różnie interpretowany.
Głos zabrał p. Stanisław Parol. Stwierdził, iż w tej sytuacji modernizuje swój wniosek i zgadza się, aby w Statucie znalazł się zapis mówiący, iż szkoła ma zapewnić opiekę od godz. 730.
W związku z tym, że projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli więcej pytań i wiceprzewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 13 radnych, 6 głosami „za” przy 2 głosach „przeciw” oraz 5 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie nadania Statutu Zespołowi Szkół w Latowiczu – uchwała Nr X/53/03 w załączeniu do protokołu.


6
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE NADANIA STATUTU ZESPOŁOWI SZKÓŁ W WIELGOLESIE

Projekt uchwały przedstawiła p. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy.
W związku z tym, że projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli więcej pytań i Wiceprzewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 13 radnych, 6 głosami „za” przy 1 głosie „przeciw” oraz 6 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie nadania Statutu Zespołowi Szkół w Wielgolesie – uchwała Nr X/54/03 w załączeniu do protokołu.
Głos zabrał Wójt Gminy. Poinformował o przebiegu konkursów na dyrektorów Zespołu Szkół w Latowiczu oraz Zespołu Szkół w Wielgolesie.
Wójt Gminy odczytał akt powierzenia stanowiska Dyrektora Zespołu Szkół w Latowiczu sporządzony dla p. Joanny Papińskiej oraz akt powierzenia stanowiska Dyrektora Zespołu Szkół w Wielgolesie sporządzony dla p. Romy Alicji Piłatkowskiej. Następnie p. Wójt wręczył przedmiotowe akty obu paniom, życząc im powodzenia w sprawowaniu funkcji dyrektora szkoły.
Wójt Gminy podziękował także p. Hannie Zawadka – ustępującej dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielgolesie; za wszystko, co zrobiła dla oświaty w gminie i w samym Wielgolesie.

7
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE USTALENIA CENY WODY POBIERANEJ Z URZĄDZEŃ ZBIOROWEGO ZAOPATRZENIA W WODĘ STANOWIĄCYCH WŁASNOŚĆ GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawiła p. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy.
Poinformowała, iż projekt uchwały zakłada ustalenie ceny wody dostarczanej mieszkańcom i podmiotom gospodarczym gminy Latowicz z wodociągu grupowego zasilanego ze Stacji Uzdatniania Wody Chyżyny jn:
1) dla odbiorców indywidualnych w kwocie netto 1,50 zł + 7% VAT, co stanowi łączną kwotę 1,60 zł (jeden złoty sześćdziesiąt groszy),
2) na cele przemysłowe w kwocie netto 1,90 zł + 7% VAT, co stanowi łączną kwotę 2,03 zł (dwa złote trzy grosze).
Głos zabrała p. radna Jadwiga Śluzek. Poprosiła o wyjaśnienie, z jakiego powodu na rachunkach za wodę sporządzanych przez ZGK w Mrozach znajduje się opłata stała, która nie była zatwierdzana przez Radę Gminy.
Pani Sekretarz powiedziała, iż rzeczywiście na rachunkach za wodę znajduje się opłata stała, której Rada nie zatwierdzała. Nie wiadomo, na jakiej podstawie ZGK ustalił tę opłatę. Zostanie wystosowane pismo do ZGK z żądaniem udzielenia wyjaśnień w tej sprawie.
W związku z tym, że projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli więcej pytań i Wiceprzewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 13 radnych, 11 głosami „za” przy 2 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie ustalenia ceny wody pobieranej z urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę stanowiących własność gminy Latowicz – uchwała Nr X/55/03 w załączeniu do protokołu.


7a
PODJECIE UCHWAŁY O WPROWADZENIU ZMIAN W UCHWALE NR VIII/47/2003 RADY GMINY LATOWICZ Z DNIA 24 CZERWCA 2003 R. W SPRAWIE ZATWIERDZENIA PROGRAMU GOSPODARKI ŚCIEKOWEJ GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy.
W związku z tym, że projekt uchwały został omówiony przed jego wprowadzeniem do porządku obrad sesji, radni nie wnieśli więcej pytań i Wiceprzewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 13 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę o wprowadzeniu zmian w uchwale Nr VIII/47/2003 Rady Gminy Latowicz z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie zatwierdzenia Programu Gospodarki Ściekowej Gminy Latowicz - uchwała Nr X/56/03 w załączeniu do protokołu.


8
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZBYCIA NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWEJ W MIEJSCOWOŚCI BUDY WIELGOLESKIE STANOWIĄCEJ WŁASNOŚĆ GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawił p. Wojciech Osiński – insp. ds. gospodarki nieruchomościami.
W związku z tym, że projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Wiceprzewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zbycia nieruchomości gruntowej w miejscowości Budy Wielgoleskie stanowiącej własność gminy Latowicz – uchwała Nr X/57/03 w załączeniu do protokołu.




9
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN W BUDŻECIE GMINY LATOWICZ NA 2003 ROK

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy.
Głos zabrał p. radny Kazimierz Sekuła. Zauważył, iż w punkcie dotyczącym zmian w budżecie kryją się także zmiany w kolejności budowy wodociągów w poszczególnych miejscowościach gminy Latowicz.
Pani Skarbnik stwierdziła, iż istnieje możliwość wyłączenia z głosowania budzących kontrowersje punktów 5.3, 5.4 oraz 5.5. z załącznika pn. „Wydatki na zadania inwestycyjne 2003 r. oraz wieloletnie programy inwestycyjne planowane do realizacji przez gminę Latowicz”.
Wójt Gminy stwierdził, iż w takiej sytuacji wnosi autokorektę do projektu uchwały i proponuje wyłączenie z głosowania nad projektem uchwały punktów 5.3, 5.4 oraz 5.5. z przedmiotowego załącznika.
W związku z tym, że projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Wiceprzewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na 2003 rok – uchwała Nr X/58/03 w załączeniu do protokołu.

10
ROZPATRZENIE WNIOSKÓW DOTYCZĄCYCH ZALESIEŃ GRUNTÓW ROLNYCH NA TERENIE GMINY LATOWICZ

Sprawę przedstawił p. Wojciech Osiński – insp. ds. gospodarki nieruchomościami. Poinformował, iż po omówieniu przedmiotowych kwestii na posiedzeniach Komisji, istnieje propozycja, aby Rada odstąpiła od wyrażenia opinii na temat wniosków.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Wiceprzewodniczący poddał powyższą propozycję pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 15 radnych, jednogłośnie zdecydowała o odstąpieniu od opiniowania wniosków.


10a
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE WYBORU ŁAWNIKÓW SĄDOWYCH DO SĄDU OKRĘGOWEGO W SIEDLCACH ORAZ DO SĄDU REJONOWEGO W MIŃSKU MAZOWIECKIM

Projekt uchwały przedstawiła p. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy.
Przypomniała, iż na ostatniej sesji Rady Gminy został powołany Zespół do zaopiniowania kandydatów zgłaszanych na ławników. Do Rady Gminy w ustawowym terminie tzn. do 31 lipca 2003 r. wpłynęło 7 zgłoszeń:
1 – na ławnika do Sądu Okręgowego w Siedlcach,
6 – na ławnika do Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim.
Kolegium Sądu Okręgowego określił następującą liczbę ławników wybieranych przez Radę Gminy Latowicz:
2 – do Sądu Okręgowego w Siedlcach,
3 – do Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim.
Pani Sekretarz przedstawiła protokół z posiedzenia Zespołu do zaopiniowania kandydatów na ławników do sądów powszechnych, które odbyło się bezpośrednio przed sesją. Pani Sekretarz poinformowała, że Zespół stwierdził, iż wszyscy zgłoszeni do Rady Gminy kandydaci spełniają wymogi określone w § 158 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych. Zespół, po przeanalizowaniu dokumentów postanowił zaopiniować pozytywnie wszystkich zgłoszonych kandydatów.
Sekretarz Gminy poinformowała, iż wybór ławników dokonywany jest poprzez głosowanie tajne, zwykłą większością głosów. Wobec powyższego zachodzi konieczność powołania Komisji Skrutacyjnej, która zajmie się przeprowadzeniem głosowania.
Przystąpiono do zgłaszania kandydatów na członków Komisji Skrutacyjnej.
Zgłoszono następujących radnych:
1. Sławomir Świątek,
2. Mariola Kluska,
3. Robert Skwara.
Zgłoszone osoby wyraziły zgodę na kandydowanie.
Przystąpiono do głosowania nad zaproponowanym składem Komisji.
Rada Gminy w obecności 15 jednogłośnie opowiedziała się za powołaniem Komisji Skrutacyjnej w zaproponowanym składzie.
Przewodniczący Rady zarządził przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania.
Po przerwie Komisja Skrutacyjna poinformowała, iż na jej przewodniczącego wybrany został podczas przerwy p. Robert Skwara. Przewodniczący Komisji przedstawił radnym krótką informację o sposobie głosowania (informacja taka została również umieszczona na każdej karcie).
Wiceprzewodniczący Rady poddał przedstawiony sposób głosowania pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 15 radnych jednogłośnie zaakceptowała zasady głosowania przedstawione przez Komisję Skrutacyjną.
Następnie rozdano radnym karty i nastąpił akt głosowania.
Po zakończeniu głosowania Przewodniczący Rady zarządził przerwę na ustalenie wyników głosowania.
Po zakończeniu przerwy Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokoły z głosowania (protokoły w załączeniu).
Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż w wyniku przeprowadzonego tajnego głosowania, w którym uczestniczyło 15 obecnych na sali obrad radnych 11 głosami „za” przy 4 głosach „przeciw” p. Marzena Chlibiuk została wybrana ławnikiem do Sądu Okręgowego w Siedlcach natomiast p. Lidia Gaszewska (9 głosami „za”), p. Wojciech Osiński ( 11 głosami „za”) oraz p. Joanna Anna Piwowarczyk (6 głosami „za”) wybrani zostali na ławników do Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim – uchwała Nr X/59/2003 w sprawie wyboru ławników sądowych do Sądu Okręgowego w Siedlcach oraz do Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim stanowi załącznik do protokołu.


11
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Głos zabrał p. Jerzy Papiński. Poinformował, iż w okresie między sesjami zajmował się sprawą p. Jadwigi Pieśko – mieszkanki wsi Strachomin. Pani Pieśko oskarżyła gminę Latowicz, iż wykonując modernizacje drogi Strachomin – Oleksianka źle wykonano odwodnienie na skutek czego działka p. Pieśko jest zalewana. Przewodniczący Rady wraz z Komisją Rewizyjną badał sprawę w terenie wiosną br. Doszło do pewnych ustaleń (miał być wykonany przepust oraz oczyszczony rów), lecz p. Pieśko wycofała się z oczyszczenia rowu i stwierdziła, iż wystarczy wykonanie przepustu. Sprawa ta została już załatwiona.

12
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI WÓJTA GMINY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Wójt Gminy – Bogdan Świątek przedstawił sprawozdanie z działalności za okres od 16 lipca 2003 r. do dnia 25 sierpnia 2003 r. (sprawozdanie w załączeniu do protokołu).


13
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE
I ZAPYTANIA RADNYCH

Odpowiedzi na złożoną interpelacje oraz zapytanie przedstawione zostaną zgodnie z ustaleniami zawartymi w punkcie trzecim porządku obrad niniejszej sesji.
14
SPRAWY RÓŻNE

- wyrażenie stanowiska w sprawie wykonania prawa pierwokupu działki w miejscowości Wielgolas.

Sprawę przedstawił p. Wojciech Osiński – insp. ds. gospodarki nieruchomościami.
Ponieważ sprawa była przedmiotem obrad Komisji Rady, radni nie wnieśli pytań i Wiceprzewodniczący poddał pod głosowanie kwestię ewentualnego skorzystania gminy z prawa pierwokupu.
Rada Gminy w obecności 12 radnych, 11 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym” zdecydowała o nie skorzystaniu z prawa pierwokupu przedmiotowej działki.

15
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY

Wiceprzewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Rada Gminy w obecności 12 radnych, jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji Rady Gminy.

16
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY

W związku z wyczerpaniem uchwalonego porządku obrad Wiceprzewodniczący Rady Gminy zamknął sesję Rady Gminy w Latowiczu.

Na tym protokół zakończono.

Protokołował:

Przemysław Wróbel

Wiceprzewodniczący
Rady Gminy
Zbigniew Piłatkowski
Autor : insp. ds. obsługi Rady
Zredagował(a) : Przemysław Wróbel
Data wprowadzenia : 2004-05-12 12:37:42
Data ostatniej modyfikacji : 2004-05-12 12:37:42
Liczba wyświetleń : 2369



licznik odwiedzin: 2648214