logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2002-2006
PROTOKÓŁ NR XXI/04

30 listopada 2004 roku

PROTOKÓŁ NR XXI/04

z sesji Rady Gminy Latowicz
odbytej dnia 30 listopada 2004 roku
w sali Szkoły Podstawowej w Dębem Małym


1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy – Witold Kłos, o godzinie 945 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 13 radnych (nieobecny p. Jan Domański), co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych, sołtysów oraz gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu).
W sesji uczestniczyli:
1. Bogdan Świątek-Górski – Wójt Gminy;
2. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy,


2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Informacja Kierownika Biura Powiatowego ARiMR na temat możliwości wykorzystania przez rolników funduszy strukturalnych UE.
5. Informacja na temat planu wykorzystania obiektu po byłej mleczarni w Latowiczu.
6. Informacja Dyrektora ZGK w Mrozach na temat kosztów dostarczania odbiorcom wody oraz zasad usuwania awarii sieci wodociągowej.
7. Wystąpienie przedstawicieli Kół Łowieckich działających na terenie Gminy Latowicz.
8. Uzupełnienie składu osobowego Komisji Rewizyjnej – podjęcie uchwały w sprawie zmiany składów osobowych stałych komisji Rady Gminy.
9. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Latowicz na 2004 r.
10. Podjęcie uchwały w sprawie zbycia niezabudowanych nieruchomości w miejscowości Dębe Małe stanowiących własność Gminy Latowicz.
11. Podjęcie uchwały w sprawie zbycia niezabudowanych nieruchomości w miejscowości Stawek stanowiących własność Gminy Latowicz.
12. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę Nr XVIII/112/2004 Rady Gminy Latowicz z dnia 8 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia Statutu Związku Gmin Doliny Świdra.
13. Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia na terenie Gminy Latowicz średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2004 r. ustalonej na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, przyjmowanej jako podstawa obliczenia podatku rolnego na 2005 r.
14. Podjęcie uchwały w sprawie określenia stawek i zwolnień od podatku od nieruchomości na 2005 r.
15. Podjęcie uchwały w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości z tytułu utworzonych nowych miejsc pracy w roku 2005 na terenie Gminy Latowicz.
16. Podjecie uchwały w sprawie wzoru deklaracji na podatek rolny oraz wzoru informacji w sprawie podatku rolnego, wzoru deklaracji na podatek od nieruchomości, wzoru informacji w sprawie podatku od nieruchomości, wzoru deklaracji na podatek leśny oraz wzoru informacji w sprawie podatku leśnego.
17. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych.
18. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zasad ustalania i wysokości, poboru oraz terminów płatności dziennych stawek opłaty targowej.
19. Podjęcie uchwały w sprawie określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso łącznego zobowiązania pieniężnego, podatku od nieruchomości oraz podatku leśnego na 2005 r. na terenie Gminy Latowicz.
20. Podjecie uchwały w sprawie ustalenia stawek, zwolnień, zasad ustalania i poboru oraz terminu płatności podatku od posiadania psów na 2005 r.
21. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady w okresie między sesjami.
22. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
23. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
24. Sprawy różne.
25. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
26. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Przewodniczący poprosił Radę oraz Wójta o wyrażenie stanowiska odnośnie zaproponowanego porządku obrad.
Pan Ryszard Podobas – sołtys z m. Stawek zauważył, iż do Przewodniczącego Rady wpłynęło pismo od mieszkańców Stawku. Przewodniczący Rady powiedział, iż miał zamiar przedstawić pismo w innym miejscu porządku obrad, ale jeśli p. sołtys sobie tego życzy to można pismo przedstawić już teraz. Następnie Przewodniczący Rady odczytał treść przedmiotowego pisma (pismo w załączeniu do protokołu). Pismo dotyczyło kwestii szkód wyrządzanej w uprawach rolnych przez zwierzynę łowną.
Przewodniczący Rady stwierdził, że jego zdaniem temat pisma będzie omawiany w punkcie nr 7 porządku obrad, ale z uwag na to, iż w treści pisma jest zawarta prośba o wprowadzenie oddzielnego punktu 7a poświęconego poruszanym w piśmie kwestiom proponuje przegłosować proponowane włączenie do porządku obrad pkt. 7a.
Ponieważ nie zgłoszono pytań Przewodniczący poddał pod głosowanie włączenie do porządku obrad pkt, 7a w brzmieniu: „7a. Rozpatrzenie pisma od mieszkańców sołectwa Stawek”.
Rada Gminy w obecności 13 radnych jednogłośnie zdecydowała o włączeniu proponowanego punktu do porządku obrad i umieszczenie go jako punktu 7a.
Ponieważ do przedstawionego porządku obrad nie zgłoszono więcej uwag, przystąpiono do realizacji kolejnych punktów ustalonego porządku obrad.

3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH

Pani Jadwiga Śluzek powiedziała, iż zarówno w imieniu mieszkańców ul. Grundowej w Latowiczu jak też w imieniu wszystkich jej użytkowników oraz w swoim własnym chciała zapytać, kiedy będzie ta ulica przejezdna oraz dostosowana do swobodnego przejścia.

Pan Stanisław Parol powiedział, iż chciałby zgłosić interpelację dotycząca podziału działki nr 620 w Budach Wielgoleskich. Działka ta została podzielona i został skasowany dojazd do pól dla rolników. Pan Parol powiedział, iż droga, którą obecnie proponuje się jako dojazdową przebiega obok obiektów sakralnych. Nie jest ona zaprojektowana, ale powstała w sposób samoczynny. Przedmiotowa droga nie zapewnia możliwości dojazdu cięższym, większym sprzętem. Pan radny zapytał jak Wójt widzi możliwość rozwiązania tej sprawy?. Pan Stanisław Parol wspomniał także, iż obecny właściciel wydzielonej działki jest gotów do rozmów w kwestii ewentualnego odtworzenia drogi, o której wspomniał na wstępie.

Pani Jadwiga Śluzek powiedziała, iż chciałaby poprosić Wójta Gminy o wyjaśnienie czy uważa, iż jeśli w roku 2003 Rada Gminy zatwierdziła w budżecie gminy podwyżkę w wysokości 3% dla wszystkich pracowników to czy wszyscy pracownicy powinni dostać 3% podwyżki?


4
INFORMACJA KIEROWNIKA BIURA POWIATOWEGO ARIMR NA TEMAT MOŻLIWOŚCI WYKORZYSTANIA PRZEZ ROLNIKÓW FUNDUSZY STRUKTURALNYCH UE

Przedmiotowe informacje przedstawił zaproszony na sesję p. Paweł Jastrzębski – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Mińsku Mazowieckim.
Podczas referowania zaplanowanej tematyki p. Kierownik udzielał licznych odpowiedzi na pytania zadawane przez radnych oraz obecnych na sesji sołtysów. Po zakończeniu swojego wystąpienia p. Jastrzębski pozostawił zebranym fachowe materiały informacyjne dotyczące zagadnień poruszanych w toku dyskusji.


5
INFORMACJA NA TEMAT PLANU WYKORZYSTANIA OBIEKTU PO BYŁEJ MLECZARNI W LATOWICZU

Przewodniczący Rady poinformował, iż na sesję zaproszony został p. Piotr Nalepa – Prezes fundacji, która jest obecnie właścicielem budynku po byłej mleczarni. Pan Nalepa nie przybył na sesję, wobec czego radni nie będą mogli niestety zapoznać się z planami odnoście wykorzystania przedmiotowego obiektu.

6
INFORMACJA DYREKTORA ZGK W MROZACH NA TEMAT KOSZTÓW DOSTARCZANIA ODBIORCOM WODY ORAZ ZASAD USUWANIA AWARII SIECI WODOCIĄGOWEJ


Na sesję, w zastępstwie Dyrektora ZGK w Mrozach przybyła p. Grażyna Rzyśkiewicz – Główna Księgowa. Pani Rzyśkiewicz przedstawiła radnym następujące materiały:
- zestawienie przychodów i wydatków związanych z eksploatacją SUW i wodociągów za okres 01.01.04 r. – 30.09.04. r.
- zestawienie ilościowe długości i ilości przyłączy wodociągowych na dzień 31.12.03 r.
- zestawienie pobranej wody przez poszczególne Gminy za okres 01.01.2004 r. – 30.09.04 r.
- zestawienie awarii wodociągowych za okres 01.01.04 r. – 30.09.04 r.
Przedmiotowe materiały stanowią załącznik do protokołu.
Pani Jadwiga Śluzek poprosiła p. księgową o wyjaśnienie sprawy gwałtownego, dużego wzrostu ciśnienia w instalacji wodociągowej, co miało miejsce przed kilkoma dniami w Latowiczu. Pani Śluzek poinformowała, iż w/w wzrost ciśnienia spowodował liczne awarie instalacji i urządzeń u odbiorców.
Pani księgowa powiedziała, iż nie posiada fachowych informacji odnośnie powyższego. Osobą kompetentną byłby tutaj Dyrektor ZGK w Mrozach. Z tego, co wie to przyczyną był brak na głównej sieci reduktora ciśnienia.
Pani Jadwiga Śluzek powiedziała, iż chciałaby wraz z innymi radnymi poznać koszty jakie ZGK poniósł w związku z w/w awarią – p. radna powiedziała, iż chciałaby, aby p. księgowa podesłała do UG dane na powyższy temat. Pani księgowa powiedziała, że postara się to życzenie spełnić.
Pan Witold Kłos – Przewodniczący Rady poinformował, iż w m. Stawek robiona była przez OSP kontrola sprawności hydrantów i okazało się, że połowa hydrantów była niesprawna. Wniosek jest taki, iż ZGK nie dba o sprawność hydrantów w należyty sposób, a są to sprawy, które mają związek z bezpieczeństwem mieszkańców na wypadek pożaru.


7
WYSTĄPIENIE PRZEDSTAWICIELI KÓŁ ŁOWIECKICH DZIAŁAJĄCYCH NA TERENIE GMINY LATOWICZ

Na sesję przybyli następujący przedstawiciele Kół Łowieckich:
- p. Jan Kurzyp z Mińsko – Mazowieckiego Koła Łowieckiego,
- p. Krzysztof Ositek z Koła Łowieckiego „Batalion”.
W/w przedstawili zebranym informacje dotyczące szacowania szkód i wypłacania odszkodowań rolnikom za szkody poczynione w uprawach przez zwierzynę łowną.

7a
ROZPATRZENIE PISMA OD MIESZKAŃCÓW SOŁECTWA STAWEK

Przewodniczący Rady przypomniał ponownie treść pisma (w załączeniu).
Ustalono, iż większość poruszanych w piśmie spraw została wyjaśniona w poprzednim punkcie. Pan Podobas zaproponował, aby pozostałe, niewyjaśnione kwestie odłożyć na okres jednego roku. Jeśli nadal będą występować skargi w związku ze szkodami to wróci się do tematu.

8
UZUPEŁNIENIE SKŁADU OSOBOWEGO KOMISJI REWIZYJNEJ – PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIANY SKŁADÓW OSOBOWYCH STAŁYCH KOMISJI RADY GMINY

Projekt uchwały przedstawił p. Przemysław Wróbel – insp. ds. obsługi Rady Gminy. Poinformował, iż od czasu stwierdzenia przez Radę Gminy faktu wygaśnięcia mandatu radnego – członka Komisji Rewizyjnej p. Mariana Ośko, komisja ta pracuje w składzie czteroosobowym, co jest sprzeczne z zapisem w Statucie Gminy Latowicz mówiącym o pięcioosobowej Komisji Rewizyjnej. Z tego powodu w porządku obrad dzisiejszej sesji znalazł się punkt dotyczący uzupełnienia składu osobowego przedmiotowej komisji. Na członka Komisji Rewizyjnej może być wybrany każdy z radnych. Kandydat musi wziąć pod uwagę, iż w przypadku wybrania go do składu Komisji Rewizyjnej będzie musiał złożyć rezygnację z członkostwa w jednej z komisji, w której pracuje obecnie. Jest to niezbędny wymóg, ponieważ Statut Gminy określa, że radny może być członkiem najwyżej dwóch stałych komisji Rady Gminy.
W uzupełnieniu powyższego, głos zabrała p. Alina Saracka – radca prawny UG. Wyjaśniła, iż jej zdaniem nie powinno się czekać z wyborem piątego członka Komisji Rewizyjnej do czasu rozstrzygnięcia wyborów uzupełniających do Rady Gminy, bo może to powodować problemy natury praktycznej np. związane z podejmowaniem decyzji – w Komisji może występować równa ilość głosów „za” oraz „przeciw”. Pani mecenas wyjaśniła, iż Rada ma prawo zawsze podjąć uchwałę zmieniającą skład Komisji Rewizyjnej, dlatego dzisiejszej decyzji nie należy traktować jako definitywnej, tzn. niemogącej ulec zmianie.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Przewodniczący poprosił o zgłaszanie kandydatów. Pan Jerzy Papiński zgłosił kandydaturę p. Sławomira Świątka. Pani Jadwiga Śluzek zauważyła, iż p. Świątek jest krewnym p. Wójta. Wójt Gminy stwierdził, że p. Śluzek ma rację. Jego zdaniem sytuacja, gdy krewny byłby członkiem Komisji Rewizyjnej byłaby niezdrowa.
Pani Jadwiga Śluzek zgłosiła kandydaturę p. Kazimierza Sekuły. Przewodniczący Rady zapytał p. Sekułę czy wyraża zgodę na kandydowanie. Pan Sekuła odpowiedział twierdząco. Następnie oświadczył, iż w przypadku wybrania go na członka Komisji Rewizyjnej składa rezygnację z członkostwa w Komisji Planowania Budżetu i Finansów.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Przewodniczący poddał pod głosowanie kandydaturę p. Kazimierza Sekuły.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 10 głosami „za” przy 3 głosach „wstrzymujących” dokonała wyboru p. Kazimierza Sekuły na członka Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Latowicz - uchwała Nr XXI/123/04 w sprawie zmiany składów osobowych stałych komisji Rady Gminy Latowicz stanowi załącznik do protokołu.

9
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN W BUDŻECIE GMINY LATOWICZ NA 2004 R.

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący Rady poddał przedstawiony projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 13 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Latowicz na 2004 r. - uchwała Nr XXI/124/04 stanowi załącznik do protokołu.

10
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZBYCIA NIEZABUDOWANYCH NIERUCHOMOŚCI W MIEJSCOWOŚCI DĘBE MAŁE STANOWIĄCYCH WŁASNOŚĆ GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawił p. Wojciech Osiński – Z-ca Wójta.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący Rady poddał przedstawiony projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 13 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zbycia niezabudowanych nieruchomości w miejscowości Dębe Małe stanowiących własność Gminy Latowicz - uchwała Nr XXI/125/04 stanowi załącznik do protokołu.

11
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZBYCIA NIEZABUDOWANYCH NIERUCHOMOŚCI W MIEJSCOWOŚCI STAWEK STANOWIĄCYCH WŁASNOŚĆ GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawił p. Wojciech Osiński – Z-ca Wójta.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący Rady poddał przedstawiony projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 13 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zbycia niezabudowanych nieruchomości w miejscowości Stawek stanowiących własność Gminy Latowicz - uchwała Nr XXI/126/04 stanowi załącznik do protokołu.

12
PODJĘCIE UCHWAŁY ZMIENIAJĄCEJ UCHWAŁĘ NR XVIII/112/2004 RADY GMINY LATOWICZ
Z DNIA 8 LIPCA 2004 R.
W SPRAWIE PRZYJĘCIA STATUTU
ZWIĄZKU GMIN DOLINY ŚWIDRA

Projekt uchwały przedstawił p. Wojciech Osiński – Z-ca Wójta. Poinformował, iż proponowane zmiany mają charakter formalny i związane są z uwagami wniesionymi przez służby prawne Wojewody Mazowieckiego do niektórych zapisów zawartych w przyjętym przez Radę Gminy Statucie. Proponowane zmiany są konieczne, aby Związek Gmin Doliny Świdra można było zarejestrować. Pan Wojciech Osiński odczytał pismo z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego zawierające stwierdzenie, iż Statut zawiera przepisy sprzeczne z prawem i nakazujące dokonanie określonych w treści pisma zmian.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący Rady poddał przedstawiony projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 13 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę Nr XVIII/112/2004 Rady Gminy Latowicz z dnia 8 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia Statutu Związku Gmin Doliny Świdra.- uchwała Nr XXI/127/04 stanowi załącznik do protokołu.

13
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE OBNIŻENIA NA TERENIE GMINY LATOWICZ ŚREDNIEJ CENY SKUPU ŻYTA ZA OKRES PIERWSZYCH TRZECH KWARTAŁÓW 2004 R. USTALONEJ NA PODSTAWIE KOMUNIKATU PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO, PRZYJMOWANEJ JAKO PODSTAWA OBLICZENIA PODATKU ROLNEGO NA 2005 R.

Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy – Bogdan Świątek-Górski.
Poinformował, iż Prezes GUS-u określił średnią cenę skupu żyta na 37,67 zł za 1q. Projekt uchwały przygotowany przez Wójta Gminy zawiera propozycję uchwalenia ceny 34 zł za, 1q, co oznacza podwyżkę podatku (w roku 2004 obowiązywała cena 32 zł). Jednocześnie p. Wójt poinformował, iż zrezygnował z próby forsowania likwidacji zwolnienia rolników z podatku od mieszkań i ulgę tą zawiera przygotowany przez niego projekt uchwały dotyczący podatku od nieruchomości. Zdecydował tak, mimo, iż gmina Latowicz jest już jedną z ostatnich gdzie takie zwolnienia funkcjonują.
Wójt Gminy przedstawił następujące uzasadnienie proponowanej przez niego podwyżki podatku rolnego:
- gmina prowadzi na szeroką skalę budowę wodociągów, z których także rolnicy będą korzystali – jest to dla nich ważna inwestycja, a dla gminy to duży wysiłek finansowy,
- na terenie powiatu nie ma drugiej gminy, która na taką skalę jak gmina Latowicz stosowałaby podatkowe ulgi inwestycyjne dla rolników – jest to wyraźna pomoc, rolnicy korzystający z takiej ulgi nawet przez kilka lat nie płaca podatków,
Wójt Gminy powiedział, iż ma świadomość, że sytuacja rolników jest trudna, ale należy mieć świadomość, iż część środków, jakie wpłyną z podatków do budżetu będzie przeznaczona na inwestycje, z których wszyscy będą korzystać.
Pan Jarosław Płatek powiedział, iż jako Przewodniczący Komisji Rolnictwa proponuje pozostawić podatek rolny na poziomie z roku 2004. Pan radny przypomniał, iż w ubiegłym roku Rada podwyższyła podatek rolny. Następnie p. Płatek powiedział, iż nie widzi żadnych oszczędności w administracji a nawet przeciwnie – koszty te wzrastają.
Wójt Gminy poinformował, iż koszty są, ale są także efekty – gmina Latowicz jest gminą przodującą w kwestii wykorzystania funduszy Unii Europejskiej. Pomyślnie zostały opracowane i złożone wnioski w ramach programu SAPARD, z którego gmina już skorzystała.
Pani Jadwiga Śluzek zauważyła, że jest wiele gmin, „które już to zakończyły, a my dopiero rozpoczęliśmy i pędzimy”.
Wójt stwierdził, iż „ten wysiłek administracyjny musi być, czyli te osoby muszą tam być żeby pracować i żeby te wnioski sporządzić poprawnie”.
Pan Jarosław Płatek powiedział, iż jego zdaniem „nie muszą być te osoby, nikt nikogo do niczego nie zmusza – chcesz pracować – masz pracować tak, żeby ludzie, na których rzecz pracujesz byli z ciebie zadowoleni, jeżeli nie chcesz pracować no to, ja nie rozumiem tej Pana wypowiedzi”.
Wójt zapytał czy p. Płatek uważa, iż oni źle pracują przygotowując te wnioski? bo on uważa, iż pracują dobrze.
Pan Płatek powiedział, że niczego takiego nie powiedział.
Pani Śluzek zauważyła, iż osoby przygotowujące wnioski biorą za to pieniądze i to dosyć duże pieniądze.
Pan Stanisław Parol powiedział, iż z rozmów z rolnikami wynika, że ich opinia odnośnie podwyżki podatku rolnego jest negatywna. Pan Parol zauważył, iż mówiąc o ulgach inwestycyjnych dla rolników trzeba także pamiętać o wyrzeczeniach, jakich zmuszeni są rolnicy dokonywać, aby te inwestycje realizować. Pan radny poinformował następnie, że obecnie cena wszystkich zbóż spadła i są problemy ze zbytem. Opinia ogólna jest taka, iż rolnicy chcieliby, aby podatek pozostawić na dotychczasowym poziomie i zachować obowiązujące obecnie zwolnienia. Pan Parol powiedział, iż rolnicy ze wsi, które reprezentuje (Budy Wielgoleskie i Borówek) chcą płacić podatki, ale w wysokości takiej, aby mogli je zapłacić i nie byli zmuszeni chodzić do Wójta z prośbą o przesunięcie terminu płatności. Pan Parol powiedział, iż przestawiając powyższe stanowisko rolników chciałby prosić o pozostawienie podatku na poziomie z roku 2004.
Ponieważ radni nie wnieśli pytań, Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 13 radnych, 1 głosem „za” przy 10 „przeciw” oraz 2 „wstrzymujących” odrzuciła projekt uchwały w sprawie obniżenia na terenie Gminy Latowicz średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2004 r. ustalonej na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, przyjmowanej jako podstawa obliczenia podatku rolnego na 2005 r.
Pani mecenas Alina Saracka poinformowała, iż nie podejmując uchwały Rada przyjęła średnią cenę skupu żyta ustaloną przez Prezesa GUS czyli 37 zł za 1 q. Pani mecenas powiedziała, iż z tego, co się zorientowała to chyba nie o to chodziło radnym głosującym przeciwko projektowi uchwały przedstawionym przez Wójta Gminy.
Radni potwierdzili, iż głosując przeciwko myśleli o utrzymaniu stawki podatku z roku 2004 przy utrzymaniu ceny żyta na poziomie 32 zł za 1 q.
Wobec powyższego p. mecenas zaproponowała, aby przedstawić wniosek, proponujący ustalenie innej ceny żyta jak ta w odrzuconym projekcie uchwały Wójta.
Następnie Przewodniczący Rady poinformował, iż wpłynął do niego wniosek o utrzymanie średniej ceny skupu żyta na poziomie z roku 2004 tj. 32 zł za 1q. Pod wnioskiem podpisało się troje radnych: p. Jadwiga Śluzek. p. Stanisław Parol, p. Jarosław Płatek.
Ponieważ innych wniosków nie zgłoszono, Przewodniczący rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie obniżenia na terenie Gminy Latowicz średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2004 r. ustalonej na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, przyjmowanej jako podstawa obliczenia podatku rolnego na 2005 r., na kwotę 32zł za 1q.
Rada Gminy w obecności 13 radnych, 10 głosami „za” przy 3 „przeciw” podjęła uchwałę w sprawie obniżenia na terenie Gminy Latowicz średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2004 r. ustalonej na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, przyjmowanej jako podstawa obliczenia podatku rolnego na 2005 r. – uchwała Nr XX/106/04 stanowi załącznik do protokołu.

14
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE OKREŚLENIA STAWEK I ZWOLNIEŃ OD PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI NA 2005 R.

Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy – Bogdan Świątek-Górski.
Poinformował m.in., iż projekt uchwały zawiera propozycję pomocy dla podmiotów gospodarczych już funkcjonujących na terenie gminy, w postaci obniżenia o połowę podatku od budynków i gruntów związanych z prowadzeniem działalności gosp. w przypadku utworzenia 3 nowych stanowisk pracy. Oprócz powyższego projekt nie zawiera propozycji będących dla radnych nowością tzn. niewystępujących w uchwale ubiegłorocznej.
Dokładną treść uchwały przedstawiła p. Hanna Gajowniczek – pracownik działu podatków UG.
Pan radny Jarosław Płatek powiedział, że Rada niedawno uchwalała zwolnienie z podatku dla przedsiębiorców z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy, ale było to robione „pod określone osoby” i nie chciałby, aby znowu ktoś nie płacił podatku dzięki takiej uchwale, bo na skutek tego gminie uciekły pieniądze. Pan radny stwierdził, iż nie podniesie ręki za tym, żeby ktoś nie płacił podatku dzięki zatrudnianiu tych samych osób, które przedtem zatrudniał na czarno – chodzi tu o były SKR w Latowiczu, gdzie te same osoby pracowały najpierw na czarno, a potem zostało to zalegalizowane i dzięki temu właściciel firmy uzyskał zwolnienie z podatku. Pan radny powiedział, że jego zdaniem nie ma sensu „tworzyć jakiś wirtualnych rzeczy”.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 13 radnych, 8 glosami „za” przy 3 glosach „przeciw” i 2 „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie określenia stawek i zwolnień od podatku od nieruchomości na 2005 r. - uchwała Nr XXI/128/04 stanowi załącznik do protokołu.

15
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZWOLNIEŃ OD PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI Z TYTUŁU UTWORZONYCH NOWYCH MIEJSC PRACY W ROKU 2005 NA TERENIE GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawiła p. Hanna Gajowniczek – pracownik działu podatków UG.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 13 radnych, przy 5 głosach „za”, 6 „przeciw” i 3 „wstrzymujących” odrzuciła projekt uchwały w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości z tytułu utworzonych nowych miejsc pracy w roku 2005 na terenie Gminy Latowicz.

16
PODJECIE UCHWAŁY W SPRAWIE WZORU DEKLARACJI NA PODATEK ROLNY ORAZ WZORU INFORMACJI W SPRAWIE PODATKU ROLNEGO, WZORU DEKLARACJI NA PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI, WZORU INFORMACJI W SPRAWIE PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI, WZORU DEKLARACJI NA PODATEK LEŚNY ORAZ WZORU INFORMACJI W SPRAWIE PODATKU LEŚNEGO

Projekt uchwały przedstawiła p. Hanna Gajowniczek – pracownik działu podatków UG.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 12 radnych (nieobecna p. Śluzek), jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wzoru deklaracji na podatek rolny oraz wzoru informacji w sprawie podatku rolnego, wzoru deklaracji na podatek od nieruchomości, wzoru informacji w sprawie podatku od nieruchomości, wzoru deklaracji na podatek leśny oraz wzoru informacji w sprawie podatku leśnego – uchwała Nr XXI/129/04 stanowi załącznik do protokołu.


17
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE OKREŚLENIA WYSOKOŚCI STAWEK PODATKU OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH

Projekt uchwały przedstawiła p. Krystyna Piętka – pracownik działu podatków UG. Poinformowała, iż projekt uchwały zakłada podwyżkę średnio o 3,2% z tym, że radni zaproponowali nie podnosić podatku i zachować stawki ubiegłoroczne w przypadku autobusów i taki zapis zawarty jest w projekcie uchwały.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 12 radnych (nieobecna p. Śluzek), jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych – uchwała Nr XXI/130/04 stanowi załącznik do protokołu.

Po przegłosowaniu powyższej uchwały Przewodniczący zarządził 15 minutową przerwę w obradach.

Po zakończeniu przerwy głos zabrał p. Stanisław Parol – radny z okręgu obejmującego wsie: Budy Wielgoleskie, Borówek. W imieniu swoim oraz mieszkańców złożył podziękowanie Radzie Gminy za przyznanie środków na wykonanie drogi z Borówka w kierunku Starogrodu oraz Wójtowi za nadzór nad realizacją przedmiotowego zadania. Pan radny poinformował, iż wybudowano ok. 1300 m drogi i wspomniał, iż na uznanie zasługuje bardzo duże zaangażowanie mieszkańców Borówka w pracę społeczną przy budowie drogi.
Następnie podziękowanie za wykonanie drogi złożyła Radzie oraz Wójtowi Gminy, p. Krystyna Dąbrowska – sołtys wsi Borówek.
Wójt Gminy – p. Bogdan Świątek-Górski powiedział, że jego zdaniem wykonanie tej drogi „należało się” mieszkańcom Borówka. Wójt przypomniał, iż było to także zobowiązanie o charakterze moralnym, bowiem w przeszłości były radny z Borówka, - p. Oklesiński, postarał się o znaczną ilość środków finansowych przyznanych gminie Latowicz w ramach tzw. zwiększenia subwencji ogólnej. Pan Wójt wyraził nadzieję, iż w roku 2005 Starostwo położy nawierzchnię na przedmiotowej drodze, a kolejnym etapem będzie współdziałanie Starostwa z Gminą Siennica w kwestii przedłużenia wykonanego przez Gminę Latowicz odcinka drogi do samego Starogrodu.
Kończąc swoją wypowiedź, Wójt podziękował p. sołtys Krystynie Dąbrowskiej raz p. radnemu Stanisławowi Parolowi za osobiste zaangażowanie w doprowadzenie do realizacji wykonania odcinka drogi oraz mieszkańcom Borówka za ofiarną pracę przy budowie.

Następnie przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.


18
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UCHWALENIA ZASAD USTALANIA I WYSOKOŚCI, POBORU ORAZ TERMINÓW PŁATNOŚCI DZIENNYCH STAWEK OPŁATY TARGOWEJ

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy. Powiedziała, że projekt zakłada podwyżkę dla osób sprzedających towary na targowisku gminnym o 1 zł.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 12 radnych (nieobecna p. Śluzek), jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia zasad ustalania i wysokości, poboru oraz terminów płatności dziennych stawek opłaty targowej – uchwała Nr XXI/131/04 stanowi załącznik do protokołu.

19
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE OKREŚLENIA INKASENTÓW I WYSOKOŚCI WYNAGRODZENIA ZA INKASO ŁĄCZNEGO ZOBOWIĄZANIA PIENIĘŻNEGO, PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI ORAZ PODATKU LEŚNEGO NA 2005 R. NA TERENIE GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia łodyga – skarbnik Gminy. Poinformowała, że projekt zawiera propozycję powierzenia poboru podatków na terenie Gminy Latowicz sołtysom – z wyjątkiem dwóch sołectw, w których pobór podatków będą przeprowadzały osoby wyznaczone w uchwale. Proponowana stawka prowizji dla inkasentów to 12% w 6 sołectwach oraz 9% w 14 pozostałych.
Pani mecenas Alina Saracka powiedziała, iż chciałaby wyjaśnić niejasności jakie radni zgłaszali na komisjach odnośnie kwestii czy radny – sołtys może być inkasentem podatkowym. Pani mecenas wyjaśniła, że wątpliwości odnośnie możliwości powierzenia radnemu – sołtysowi przedmiotowych zadań budzi przepis ustawy o samorządzie, który mówi, że Wójt nie może powierzyć radnemu gminy wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. W tej kwestii były dwa stanowiska prawników. Jedni uważali, iż praca inkasenta jest pracą na podstawie umowy cywilnoprawnej – takich umów żądała np. RIO. Drugie zdanie mówiło, że w przypadku, gdy w uchwale radnych wyznacza się jako inkasentów to nie jest to praca na zasadach jw. tylko są oni wyznaczeni do wykonywania określonych czynności, co nie jest sprzeczne z prawem. Pani mecenas powiedziała, że jej zdaniem pobieranie pieniędzy przez inkasentów jest typowym przykładem umowy zlecenia. Pani radca powiedziała, iż wobec w/w rozbieżności można spróbować pokusić się o wyznaczenie uchwałą radnych – sołtysów jako inkasentów, ale ona nie może brać odpowiedzialności za konsekwencje tzn. jest mało prawdopodobne, aby uchwała została uchylona, ale być może RIO może kiedyś mieć jakieś zastrzeżenia odnośnie powyższego.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 13 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso łącznego zobowiązania pieniężnego, podatku od nieruchomości oraz podatku leśnego na 2005 r. na terenie Gminy Latowicz – uchwała Nr XXI/132/04 stanowi załącznik do protokołu.

20
PODJECIE UCHWAŁY W SPRAWIE USTALENIA STAWEK, ZWOLNIEŃ, ZASAD USTALANIA I POBORU ORAZ TERMINU PŁATNOŚCI PODATKU OD POSIADANIA PSÓW NA 2005 R.

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy. Powiedziała, że projekt zakłada podwyżkę o 1 zł oraz zachowuje zwolnienia obowiązujące w roku 2004.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 12 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia stawek, zwolnień, zasad ustalania i poboru oraz terminu płatności podatku od posiadania psów na 2005 r. – uchwała Nr XXI/135/04 stanowi załącznik do protokołu.

21
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI


Informacja stanowi załącznik do protokołu.


22
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI WÓJTA W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.


23
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE
I ZAPYTANIA RADNYCH

Wójt Gminy, ustosunkowując się do zapytania p. radnej Jadwigi Śluzek, dotyczącego ul, Grundowej, powiedział, iż na razie stać gminę tylko na to, aby tą ulicę doziarniać i będzie to robione. Nie można teraz zdecydować się na nawierzchnię bitumiczną, ponieważ w planie jest kanalizacja, której budowa popsułaby nawierzchnię.

Następnie Wójt odniósł się do drugiego zapytania p. Śluzek dotyczącego 3% podwyżki. Wójt powiedział, iż nie ma w tej chwili szczegółowych informacji, ale jest przekonany, że wszyscy otrzymali 3% podwyżki, co nie oznacza jednak, iż wszyscy dostali równo 3% - jedni mogli dostać np. 2% a inni 4% - jest to w dyspozycji Wójta, tzn. może on w ten sposób rozdzielać podwyżki pracownikom Urzędu Gminy. W podobny sposób mogą decydować o podziale środków na podwyżki u swoich pracowników dyrektorzy szkół.
Pani Jadwiga Śluzek powiedziała, iż głosując za udzieleniem 3% podwyżki robiła to z przekonaniem, że wszyscy pracownicy otrzymają właśnie równe 3%. Pani radna zauważyła, iż jest to podwyżka a nie nagroda. Wójt może wyróżniać pracowników nagrodami, ale nie podwyżkami. Pani Śluzek zapytała czy istnieje jakiś regulamin odnośnie poruszanych kwestii wynagrodzeń, a jeśli jest to chciałaby, aby go przedstawiono radnym.

24
SPRAWY RÓŻNE

Pan Henryk Kot – sołtys z Budzisk złożył podziękowania Wójtowi Gminy za wykonanie w ostatnim czasie drogi w Budziskach. Pan sołtys powiedział, iż w Budziskach jest dużo rolników, od których odbierane jest mleko i dla nich ta droga jest bardzo ważna, bowiem zapewnia dojazd dla mleczarki.

Pan Henryk Kot zgłosił także, iż podczas budowy sieci wodociągowej uszkodzono na jego działce szambo i nie zostało to do dnia dzisiejszego naprawione.

Pani Halina Banasiak – sołtys z Latowicza powiedziała, iż mieszkańcy prosili ją, aby poruszyła sprawę obiektu po byłej mleczarni w Latowiczu. Budynek ten jest niezabezpieczony. Są tam pootwierane drzwi. Dzieci wchodzą do środka. Przebywają tam bez żadnego dozoru. Należałoby w jakiś sposób zabezpieczyć dostęp do wnętrza tego budynku.
Wójt Gminy powiedział, iż na dzisiejszą sesje zaproszony był prezes fundacji, która jest obecnie właścicielem obiektu, ale nie przyjechał. Wobec powyższego trzeba będzie podjąć działania administracyjne, ponieważ każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do pewnych czynności. Gmina nie ma tu dużych uprawnień, bowiem nie jest to własność gminna.

25
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji Rady Gminy.

26
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, o godzinie 1510 Przewodniczący Rady Gminy zamknął sesję Rady Gminy Latowicz.

Na tym protokół zakończono.

Protokołował:

Przemysław Wróbel
Autor : insp. ds. obsługi Rady
Zredagował(a) : 
Data wprowadzenia : 2005-04-28 09:11:54
Data ostatniej modyfikacji : 2005-04-28 09:11:54
Liczba wyświetleń : 2486



licznik odwiedzin: 2648214