PROTOKÓŁ NR XIII/03
z sesji Rady Gminy Latowicz
odbytej dnia 9 grudnia 2003 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy Latowicz
1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY
Przewodniczący Rady Gminy – Witold Kłos, o godzinie 930 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych (nieobecny p. Marian Ośko), co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych, sołtysów oraz gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu).
W sesji uczestniczyli:
1. Bogdan Świątek-Górski – Wójt Gminy;
2. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy,
3. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy,
4. Alina Saracka – radca prawny.
Obradom przysłuchiwali się przedstawiciele lokalnej prasy: p. Sławomir Stosio z tygodnika „Nowy Dzwon”, p. Eugeniusz Karpiński z „Życia Mińska oraz p. Franciszek Zwierzyński z „Co Słychać?”.
2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD
Przewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Informacja na temat zamierzeń inwestycyjno – remontowych, w tym w zakresie dróg, na podstawie założeń do projektu budżetu Powiatu na rok 2004.
5. Informacja o działalności Powiatowego Zespołu Doradców Rolnych w Mińsku Mazowieckim.
6. Podjęcie uchwały w sprawie nadania imienia Zespołowi Szkół w Wielgolesie.
7. Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia na terenie gminy Latowicz średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2003 roku ustalonej na podstawie komunikatu Prezesa GUS przyjmowanej jako podstawa obliczenia podatku rolnego na 2004 rok.
8. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia wysokości stawek, zasad poboru oraz zwolnień z podatku od nieruchomości położonych na terenie gminy Latowicz na 2004 rok.
9. Podjęcie uchwały w sprawie zasad ustalania i wysokości, poboru oraz terminów płatności dziennych stawek opłaty targowej.
10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia stawek, zwolnień, zasad ustalania i poboru oraz terminu płatności podatku od posiadania psów na 2004 rok.
11. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych.
12. Podjęcie uchwały w sprawie określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso łącznego zobowiązania pieniężnego, podatku od nieruchomości oraz podatku leśnego na 2004 r. na terenie gminy Latowicz.
13. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2003.
14. Podjęcie uchwały w sprawie zbycia zabudowanej nieruchomości gruntowej w miejscowości Oleksianka stanowiącej własność gminy Latowicz.
15. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady w okresie między sesjami.
16. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
17. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
18. Sprawy różne.
19. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
20. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Przewodniczący poprosił Radę oraz Wójta o wyrażenie stanowiska odnośnie zaproponowanego porządku obrad.
Wniosków do proponowanego porządku obrad nie wniesiono, wobec czego przystąpiono do realizacji kolejnych punktów przedstawionego porządku obrad.
3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH
Pani radna Jadwiga Śluzek zapytała (w formie ustnej) Wójta Gminy czy zwrócił już na konto Urzędu Gminy diety niesłusznie wypłacone p. Grażynie Jedynak oraz p. Jerzemu Papińskiemu?
Pan radny Stanisław Parol odczytał a następnie złożył na ręce Przewodniczącego Rady wniosek, w którym zwrócił się do władz gminnych z prośbą o wystąpienie do władz powiatowych oraz wojewódzkich w sprawie udzielenia pozwolenia na usytuowanie w pasie drogowym, w miejscach wymienionych we wniosku, dwóch przystanków autobusowych (wniosek na stanowisku ds. Obsługi Rady).
4
INFORMACJA NA TEMAT ZAMIERZEŃ INWESTYCYJNO – REMONTOWYCH, W TYM W ZAKRESIE DRÓG, NA PODSTAWIE ZAŁOŻEŃ DO PROJEKTU BUDŻETU POWIATU NA ROK 2004
Informacje na temat zamierzeń inwestycyjnych Powiatu przedstawił przybyły na sesję Rady p. Krzysztof Michalik – Wicestarosta Powiatu Mińskiego.
Na wstępie p. Starosta powiedział, iż Przewodniczący Rady postawił go w nieco trudnej sytuacji, bowiem przedstawienie przedmiotowych informacji nie jest na dzień dzisiejszy możliwe. Aby projekt budżetu na 2004 r. mógł być oficjalnie prezentowany, musi zostać przyjęty przez Zarząd Powiatu. Zarząd jeszcze nie przyjął projektu. Wobec powyższego trudno byłoby mówić o zadaniach inwestycyjnych, które zostały wprowadzone do budżetu, jeśli nie jest jeszcze wiadomo czy zyskają one akceptację Zarządu. Z tych względów można na dzień dzisiejszy podać jedynie informacje o charakterze ogólnym.
W pierwszej części swojego wystąpienia p. Starosta przedstawił informacje dotyczące roku 2003. Poinformował, iż w roku 2003 władzom powiatowym udało się na realizacje inwestycji pozyskać ok. 1 mln. 200 tyś. zł środków z zewnątrz. Były to m.in. środki pochodzące z funduszu SAPARD (na wykonanie modernizacji drogi .Mlęcin – Rudzienko) a także środki przyznane w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich (na budowę drogi Brzeziny – Halinów).
W roku 2003 zrealizowano także szereg zadań (inwestycji) oświatowych – głównie były to termomodernizacje obiektów - Zespół Szkół Nr 2 w Mińsku Mazowieckim (Technikum Mechaniczne), Zespół Szkół przy ul. 1 PLM w Mińsku Mazowieckim. Inwestycje wykonano dzięki preferencyjnym pożyczkom (30% umorzenia). Wykonano także remont kapitalny w Domu Pomocy Społecznej w Mieni (wymieniono pokrycie dachowe). W kwestii pomocy Policji nadmienić należy, iż w roku 2003 zakupiono 3 samochody policyjne – częściowo ze środków samorządowych gmin. Na rok 2004 planowany jest zakup samochodu pożarniczego dla Straży.
Następnie p. Wicestarosta przeszedł do omawiania spraw związanych z budżetem na rok 2004. Poinformował, iż zmianie uległa ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – duża część dotacji i subwencji została zlikwidowana na poczet zwiększonego udziału w podatku od osób fizycznych. W przypadku powiatów dotychczasowy udział wynosił 1% teraz będzie to 8%. Ponadto wprowadzono udział w podatku od osób prawnych – na poziomie 1,4%. Po dokonanym przez Skarbnika Powiatu zestawieniu dochodów i wydatków okazuje się, iż może zabraknąć pieniędzy na inwestycje. Na szczęście odnośnie kilku zadań jest już opracowana dokumentacja techniczna. Jeśli zadania te zostaną przyjęte do realizacji w ramach programu SAPARD to zostaną wykonane. Jeśli powyższy zamiar się nie uda, wtedy trzeba będzie zmienić plany – być może zamiast dwóch zadań z udziałem SAPARD-u zrealizować tylko jedno, ale samodzielnie. Zadania inwestycyjne, o których mowa to modernizacje odcinków dróg powiatowych Jędrzejów – Jakubów – Dobre oraz Stara Wieś – Kuflew.
Wicestarosta poinformował, iż łączna długość dróg będących pod zarządem Powiatu wynosi 512 km w tym 80 km stanowią drogi nieutwardzone. Kwota subwencji drogowej to ok. 4 mln. 650 tyś. zł. Istnieje wieloletni plan modernizacji dróg powiatowych, który jest sukcesywnie realizowany. Wg. powyższego planu za najważniejsze uznano następujące drogi:
1) Mińsk Mazowiecki – Cegłów – Mrozy.
2) Jakubów – Dobre.
3) Stara Wieś – Kuflew (z planowanym rondem w Kuflewie).
4) Halinów – Okuniew.
5) Stanisławów – Kamionka.
Modernizacje w/w dróg Powiat ma zamiar przeprowadzać z udziałem funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Aby z przedmiotowych funduszy skorzystać konieczne jest posiadanie strategii rozwoju Powiatu oraz uregulowany stan prawny dróg – obecnie prowadzone są działania, aby powyższe warunki były z chwilą składania wniosków spełnione. W roku 2004 Powiat ma także zamiar wystąpić z wnioskiem o środki z Terenowego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Planowany budżet Powiatu na rok 2004 jest zbliżony do tego, jaki został uchwalony na rok 2003. Środki na remonty i modernizacje dróg zostały w projekcie budżetu na 2004 zwiększone w stosunku do roku 2003 ale nie wiadomo czy wzrost ten zostanie zaakceptowany i utrzymany.
Głos zabrał p. Ryszard Podobas – sołtys ze wsi Stawek. Poruszył sprawę braku zatoczki dla autobusów przy drodze powiatowej w miejscowości Stawek. Pan sołtys powiedział, iż brak przedmiotowej zatoczki stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla pieszych jak też dla poruszających się pojazdami. Autobusy zatrzymują się obecnie na przystanku, który usytuowany jest w pobliżu skrzyżowania, na zakręcie, w miejscu gdzie obowiązuje zakaz wyprzedzania.
Pan Wicestarosta powiedział, iż istotnie podczas opracowywania dokumentacji przedmiotowej drogi ktoś przeoczył zajazd dla autobusów w miejscowości Stawek. Wicestarosta stwierdził, że zobowiąże dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych, aby zatoczka dla autobusów w Stawku została w 2004 r. wykonana.
Głos zabrała p. radna Mariola Kluska. Zapytała, jakie szanse istnieją na remont odcinka drogi powiatowej od Latowicza do Strachomina. Pani radna stwierdziła, iż przedmiotowy odcinek jest wprawdzie corocznie remontowany, ale efekty tych remontów nie są satysfakcjonujące.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Powiedział, iż chciałby w imieniu mieszkańców Borówka i Bud Wielgoleskich podziękować Panu Staroście za wykonanie nawierzchni na odcinku drogi powiatowej od Bud Wielgoleskich do Borówka. Pan radny stwierdził, iż dla mieszkańców w/w miejscowości jest to ważny odcinek drogi i są z jego wykonania bardzo zadowoleni. Pan Stanisław Parol zauważył, iż bardzo wskazane byłoby przeprowadzenie remontu odcinka drogi powiatowej z Borówka do Starogrodu. Pan radny stwierdził, iż przedmiotowa droga jest dosyć intensywnie uczęszczana przez mieszkańców gminy Latowicz m.in. z powodu dojazdów do pracy do Stodzewa, w którym znajduje się dosyć duży zakład produkcyjny. W dalszej części swojej wypowiedzi p. Stanisław Parol poprosił Wicestarostę, aby sprawę remontu przedmiotowej drogi mieć na uwadze w momencie gdyby pojawiły się możliwości pozyskania na ten cel jakiś środków z zewnątrz.
Głos zabrała p. Krystyna Dąbrowska – sołtys wsi Borówek. Powiedziała, że droga, o której mówił p. Stanisław Parol była równana przed 1 listopada 2003 r. i obecnie jest już cała w dołkach. Samochody zmuszone są do poruszania się po niej z prędkością 10 km/h. Pani sołtys potwierdziła, iż w/w drogą porusza się duża ilość pojazdów, głównie ze względu na dojazdy do pracy do Stodzewa.
Głos zabrał p. radny Jarosław Płatek. Zapytał p. Wicestarostę czy są jakieś szanse na remont odcinka drogi od Oleksianki do granicy z gminą Borowie. Jest to odcinek o długości ok. 1,5 km. Kiedyś została tam położona nawierzchnia na podkładzie, którym był bruk. Obecnie nawierzchnia ta jest już pokruszona a ruch na przedmiotowym odcinku staje się coraz większy.
Głos zabrał Wójt Gminy – p. Bogdan Świątek-Górski. Stwierdził, iż chciałby, aby p. Starosta zwrócił uwagę na następujący, istotny dla gminy Latowicz element: pod zarządem Powiatu jest 512 km dróg, z czego 80 km to drogi nieutwardzone; wśród nich 56 km znajduje się na terenie gminy Latowicz (tylko w gminie Mrozy jest więcej kilometrów dróg powiatowych), z czego 20 km to drogi nieutwardzone. Wójt Gminy powiedział, iż na terenie gminy Latowicz jest kilka istotnych ciągów dróg powiatowych. Każdy z nich jest ważny dla danej społeczności lokalnej. Gdyby chcieć podjąć próbę ich hierarchizacji to na pierwszym planie wypadałoby umieścić drogę Borówek – Starogród. Należy dążyć do wykonania tej drogi z udziałem środków z Powiatu oraz z gmin Latowicz i Siennica.
5
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE WNIESIENIA SKARGI DO NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO NA ROZSTRZYGNIĘCIE NADZORCZE WOJEWODY MAZOWIECKIEGO LEX. I. 0911/73/03 Z DNIA 29 WRZEŚNIA 2003 R. STWIERDZAJĄCE NIEWAŻNOŚĆ UCHWAŁY NR X/55/2003 RADY GMINY LATOWICZ Z DNIA 25 SIERPNIA 2003 R. W SPRAWIE USTALENIA CENY WODY POBIERANEJ Z URZĄDZEŃ ZBIOROWEGO ZAOPATRZENIA W WODĘ STANOWIĄCYCH WŁASNOŚĆ GMINY LATOWICZ
Sprawę omówiła p. Alina Saracka – radca prawny Urzędu Gminy.
Powiedziała, iż Rada Gminy nie musi podejmować uchwały w sprawie wniesienia skargi do NSA, ale należy wziąć pod uwagę, iż w przypadku nie wniesienia skargi Rada Gminy ma do wyboru utworzenie jednostki gminnej, która zajmie się sprawą zaopatrzenia w wodę lub oddanie w zarząd tych spraw jakiemuś istniejącemu już przedsiębiorstwu wodociągowemu.
Pani mecenas stwierdziła, iż w jej ocenie należy kierować się tropem wskazanym przez Urząd Mieszkalnictwa, iż małych gmin nie stać na tworzenie własnych jednostek organizacyjnych do spraw wodociągów, ich w tej kwestii nie dotyczy ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i one mogą podejmować samodzielnie uchwały o ustaleniu opłat za wodę.
Jeśli Rada Gminy uznaje w/w punkt widzenia to nie pozostaje nic innego jak złożyć skargę na rozstrzygnięcie Wojewody do NSA i liczyć na pozytywne jej rozpatrzenie.
W związku z tym, że projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wniesienia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego LEX. I. 0911/73/03 z dnia 29 września 2003 r. stwierdzające nieważność uchwały Nr X/55/2003 Rady Gminy Latowicz z dnia 25 sierpnia 2003 r. w sprawie ustalenia ceny wody pobieranej z urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę stanowiących własność gminy Latowicz - uchwała Nr XII/64/03 stanowi załącznik do protokołu.
6
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN W BUDŻECIE GMINY LATOWICZ NA 2003 R.
Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy.
Głos zabrała p. radna Jadwiga Śluzek. Powiedziała, iż zgłasza wniosek „żeby przegłosowana została część oddzielnie „Transport i łączność” a w tym 14000 zł na budowę drogi w Wężyczynie i pozostała część na drugi raz”.
Głos zabrał Wójt Gminy – Bogdan Świątek-Górski. Poinformował, iż zwiększenie dochodów o 14000 zł. a także zwiększenie wydatków o 30000 zł. w dziale „Transport” związane jest z tym, że gmina Latowicz otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego propozycję przyznania dotacji z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na wykonanie drogi dojazdowej do pól i łąk Stawek – Wężyczyn. Aby skorzystać z dotacji konieczny jest wkład własny gminy Latowicz. Wniosek o dotację został złożony już w roku 2000 i czekał na rozpatrzenie aż do dzisiaj. Przedmiotowa droga jest remontowana praktycznie corocznie (jeździ tam ciężki sprzęt – m.in. mleczarki) albo poprzez środki samorządowe albo bezpośrednio przez środki z budżetu gminy.
Wójt Gminy stwierdził, iż dobrze byłoby zastanowić się czy nie warto skorzystać z dotacji 14000 zł i przy udziale własnym w wysokości 16000 zł przeprowadzić porządny remont przedmiotowej drogi zabezpieczający ją na kilka lat. Wójt Gminy poinformował, iż sprawa remontu w/w drogi przedstawiana była na posiedzeniach Komisji i zdanie części radnych jest takie, że remont drogi powinien być realizowany przy udziale środków samorządowych sołectwa Wężyczyn. Wójt powiedział, iż w związku z tym proponuje, aby p. sołtys z Wężyczyna złożyła deklarację, aby w momencie podziału środków samorządowych zostały one przeznaczone na remont drogi do Stawku.
Głos zabrała p. radna Jadwiga Śluzek. Powiedziała, iż nie jest przeciwna realizacji remontu przedmiotowej drogi tylko jest przeciwna dofinansowaniu z budżetu gminy. Następnie poprosiła Wójta Gminy, aby przybliżył zwłaszcza nowym radnym kwestię związaną z tym, iż wieś Wężyczyn dostała od Rady Gminy działkę jako darowiznę.
Wójt Gminy poinformował, iż Rada Gminy poprzedniej kadencji przekazała na zasadzie darowizny działkę, na której pobudowana jest strażnica OSP i na której postawiony został maszt antenowy telefonii komórkowej. Z dzierżawy masztu zysk czerpie jednostka OSP.
Głos zabrał p. Stanisław Parol. Powiedział, iż sprawa remontu drogi poruszana była na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej. Komisji nie chodziło o to żeby nie budować tej drogi tylko chodziło o to, iż przez kilka lat środki samorządowe sołectwa Wężyczyn były przeznaczane na remizę strażacką, czyli wieś nie brała udziału w polepszaniu drogi, nie traktowała tego jako sprawę pierwszej kolejności, nie widziała potrzeby remontu. Następnie p. Stanisław Parol powiedział, iż proponuje, aby wpisać do protokołu deklarację, że wieś Wężyczyn przeznaczy na rzecz remontu przedmiotowej drogi środki samorządowe z jednego lub kilku lat. Nie będzie to oczywiście wiążące, bo wieś może taką deklarację odwołać na zebraniu, ale taka deklaracja dałaby tyle, że przy podejmowaniu decyzji Rada robiłaby to ze świadomością, że pieniądze zostaną w najbliższych latach przez wieś refundowane.
Głos zabrała p. Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy. Powiedziała, iż nie można wymagać od p. sołtys, aby składała deklarację za całe zebranie wiejskie.
Głos zabrała p. Celina Jurkowska – sołtys wsi Wężyczyn. Powiedziała, że przedmiotowa droga jest obecnie w bardzo złym stanie. Pani sołtys dodała, iż droga była wielokrotnie remontowana m.in. czynem społecznym a także z użyciem środków samorządowych sołectwa. Pani sołtys zaznaczyła, iż „teraz pieniądze będą już szły tylko na drogi”.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Powiedział, iż chodzi o to, iż „zarówno zebranie wiejskie jak i zebranie strażackie jest prawomocne podjąć uchwałę co do przekazania środków na następny rok i na jakie cele (...) i chodzi o to żeby po prostu zrobić takie zebranie i żebyśmy wiedzieli, (...) że wieś bierze w jakiś sposób udział w budowie tej drogi”.
Głos zabrał Wójt Gminy. Wyjaśnił, iż Wężyczyn nie podjął decyzji o przeznaczeniu środków samorządowych w roku 2003 na remont drogi, ponieważ pojawiła się okazja uzyskania dotacji w wysokości 15000 zł na remont kapitalny remizy. Aby skorzystać z tej dotacji konieczny był wkład własny i stąd przeznaczenie środków w roku 2003 na potrzeby remizy OSP. Wójt Gminy stwierdził, iż obecnie należy doprowadzić do tego, aby środki z dwóch kolejnych lat zostały przeznaczone na remont drogi.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Powiedział, iż stawia wniosek, aby temat remontu drogi pozostał w zawieszeniu do chwili uzyskania stosownej uchwały o przeznaczeniu środków na remont drogi od sołectwa Wężyczyn.
Głos zabrał p. radny Zbigniew Piłatkowski. Zapytał czy w przypadku przesunięcia w czasie decyzji o podjęciu uchwały i skorzystaniu z dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, Rada Gminy nie straci tej dotacji?
Pani Zofia Łodyga odpowiedziała, iż w przypadku przełożenia decyzji na następną sesję (w grudniu) gmina Latowicz straci dotację.
Głos zabrał p. radny Zbigniew Piłatkowski. Powiedział, iż chciałby „zauważyć i wskazać wszystkim również p. Stanisławowi też, że jeżeli nie podejmiemy dzisiaj uchwały to te 14000 zł możemy stracić, czyli patrząc na gminę to po prostu do gminy nie wpłynie 14000 zł.”
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Powiedział, iż ma świadomość potrzeby wykonania remontu drogi, ale „świadomość powinna być wsi, która powinna po dzień dzisiejszy złożyć albo uchwałę albo deklarację i zaprezentować właśnie przez p. sołtys”.
Głos zabrał p. radny Jarosław Płatek. Zauważył, iż w momencie, gdy działka, z dzierżawy której czerpie zysk OSP Wężyczyn była przekazywana przez gminę Latowicz, padła deklaracja ze strony strażaków, iż nie będą oni ubiegać się już o pomoc z budżetu gminy tymczasem nadal są z budżetu dofinansowywani.
Głos zabrała p. Alina Saracka. Zaproponowała, aby p. sołtys złożyła stosowną deklarację, która zostanie wpisana do protokołu.
Pani Celina Jurkowska – sołtys wsi Wężyczyn zadeklarowała, iż w terminie 1 tygodnia od dnia dzisiejszej sesji zwoła zebranie wiejskie celem omówienia kwestii finansowania budowy drogi gminnej Wężyczyn – Stawek, na którym zostanie podjęta uchwała o przeznaczeniu środków budżetowych samorządu mieszkańców wsi Wężyczyn w roku 2004 - kwoty ok. 4.370,00 zł, a w latach następnych tj. 2005 i dalszych kolejnych kwot do łącznej wysokości 16.000,00 zł na cele budowy tej drogi.
Głos zabrał p. Kot – sołtys wsi Budziska. Powiedział, iż Budziska przez trzy lata składały wnioski o budowę drogi i p. Wójt powiedział, iż po zrobieniu drogi Oleksianka – Strachomin Budziska będą realizowane w pierwszej kolejności. Pan sołtys dodał także, iż „u nas w Budziskach żadnej remizy się nie budowało, z żadnych pieniędzy z gminy nie korzystaliśmy, a wszystkie pieniądze wioskowe są przeznaczane na remont dróg. Obecnie są bardzo złe stany dróg a samochody odbierają mleko od każdego prawie rolnika (...). Ludzie sami zawożą dołki bo mówią, że nie będą od nich odbierać mleka”.
Głos zabrał wójt Gminy. Powiedział, że w 2000 r. złożono do Urzędu Marszałkowskiego trzy wnioski. Dotyczyły one Oleksianki, Wężyczyna oraz Budzisk. Dwa pierwsze zostały już rozpatrzone teraz jest kolej na ten dotyczący Budzisk.
Głos zabrał p. Stanisław Parol. powiedział, iż wycofuje swój wniosek o to, aby temat remontu drogi pozostał w zawieszeniu do chwili uzyskania stosownej uchwały o przeznaczeniu środków na remont drogi od sołectwa Wężyczyn.
W związku z tym, że radni nie wnieśli pytań Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na 2003 rok - uchwała Nr XII/65/03 stanowi załącznik do protokołu.
7
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIANY STATUTU GMINY LATOWICZ
Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Latowicz. Powiedziała, iż propozycję podjęcia przedmiotowej uchwały zgłosił na ostatniej sesji Rady Gminy p. radny Stanisław Parol.
Projekt uchwały przewiduje wprowadzenie zmiany określającej czas, w jakim w przypadku odwołania Przewodniczącego Rady należy przeprowadzić wybory nowego Przewodniczącego jn:
"W § 19 ust. 1 Statutu Gminy Latowicz stanowiącego załącznik do uchwały Nr VIII/41/2003 Rady Gminy w Latowiczu z dnia 25 czerwca 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Latowicz (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego Nr 198, poz. 5056) zmienionego uchwałą Nr X/52/2003 Rady Gminy Latowicz z dnia 25 sierpnia 2003 r. w sprawie zmiany Statutu Gminy Latowicz (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego Nr 238, poz. 6230) po wyrazach „najbliższej sesji” stawia się przecinek i dodaje wyrazy „zwołanej nie później niż w ciągu 30 dni od daty odwołania bądź wygaśnięcia mandatu”.”
W związku z tym, że radni nie wnieśli pytań Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany Statutu Gminy Latowicz - uchwała Nr XII/66/03 stanowi załącznik do protokołu.
Przed przystąpieniem do realizacji kolejnego punktu porządku obrad na sesję Rady Gminy przybył p. Ryszard Przedlacki. Po udzieleniu mu głosu przez Przewodniczącego poinformował, że w Latowiczu powstała drużyna młodzieżowa piłki nożnej (na razie nieformalnie). Klub sportowy ma nosić nazwę „Olimpia Latowicz” trwają procedury związane z jego formalnym zarejestrowaniem. Organizowane są mecze piłkarskie. Przeprowadzony został remont boiska tzn. zostały wykonane linie boczne, bramkowe itd. Wójt Gminy przydzielił dwa samochody pospółki – nawierzchnia boiska została wyrównana. Pan Przedlacki powiedział, iż chciałby prosić, aby Rada Gminy w przyszłym roku dofinansowała zespół. Głównie chodzi o zakup wyposażenia oraz pokrycie kosztów wyjazdów na mecze towarzyskie.
Głos zabrał Wójt Gminy. Powiedział, iż uważa, że pomoc finansowa dla zespołu piłkarskiego może zostać udzielona przez Radę Gminy wtedy, gdy klub sportowy zostanie formalnie zarejestrowany. Wtedy będzie można rozpatrywać kwestię dofinansowania. Na razie wypada cieszyć się z tego, iż zostały poczynione starania odnośnie stworzenia drużyny. Wójt Gminy zwrócił się także do p. Przedlackiego aby w miarę możliwości starał się szukać sponsorów. dla drużyny
8
INFORMACJA Z WYKONANIA BUDŻETU GMINY LATOWICZ ZA PIERWSZE PÓŁROCZE 2003 R.
Informacje z wykonania budżetu gminy Latowicz za pierwsze półrocze 2003 r. przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy (informacja w załączeniu do protokołu). Rada przyjęła powyższe do wiadomości.
9
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI
Przewodniczący Rady – p. Witold Kłos poinformował o swojej działalności w okresie między sesjami tj. od dnia 15 września 2003r. do dnia 29 października 2003r.
W przedmiotowym okresie Przewodniczący Rady zajmował się m.in. następującymi sprawami:
1) W dniu 21 września br. uczestniczył wraz z jednostkami OSP w akcji „Sprzątanie Świata”.
2) Interweniował w Urzędzie Gminy w sprawie nie odbierania przez firmę „Byś” śmieci od mieszkańców kolonii we wsi Waliska.
3) W dniu 24 września b.r. uczestniczył w seminarium diagnostyczno – projektowym mającym na celu przekazanie wiedzy o aktualnej sytuacji gminy Latowicz, nakreślenie kierunków jej rozwoju i opracowanie Strategii Rozwoju Gminy Latowicz do roku 2020. Seminarium miało związek z faktem, iż w lipcu b.r. gmina Latowicz podpisała umowę w sprawie opracowania strategii rozwoju z Oddziałem Fundacji i Promocji Gmin Polskich w Gdańsku o nazwie „Bałtycki Instytut Gmin”.
4) Interweniował w Powiatowym Biurze ARiMR w sprawie ustalenia terminów szkoleń dot. dopłat bezpośrednich dla rolników, dla miejscowości Waliska oraz Stawek – w/w szkolenia odbędą się odpowiednio 18 i 19 marca br.
5) W dniu 8 października br. uczestniczył w ślubowaniu na ucznia klas pierwszych w Zespole Szkół w Latowiczu. Przy tej okazji zwiedził pomieszczenie, odnośnie którego istnieje projekt umieszczenia tam Gminnej Biblioteki Publicznej.
6) Próbował wyjaśnić sprawę sprzedawania rolnikom paliwa w Latowiczu na bony po zawyżonej cenie. Na podstawie rozmowy z pracownikiem stacji można odnieść wrażenie, iż właściciel stacji czuje się na tym terenie monopolistą, ponieważ sprzedaży na podstawie bonów nie prowadzą stacje w Seroczynie, Siennicy ani też w Parysowie. Właściciel tłumaczył się, iż prowadzi małą firmę, ma małe obroty, odbiera VAT z dużym poślizgiem i na zwroty za bony musi długo czekać. Powiedział, że postara się aby w przyszłym roku kwestia sprzedaży paliwa na bony przedstawiała się lepiej.
7) Odbył rozmowę telefoniczną z p. Wójtem Gminy w Siennicy w sprawie dokonanych przez niego zmian umów z kierowcami samochodów strażackich – na bardziej korzystne z punktu widzenia finansów gminnych. Wójt stwierdził, iż na zmianie umów zaoszczędził ok. 6 – 7 tyś. zł.
8) Uczestniczył w większości posiedzeń Komisji Rady, jakie odbyły się w okresie międzysesyjnym.
10
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI WÓJTA W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI
Wójt Gminy – p. Bogdan Świątek-Górski złożył sprawozdanie z działalności w okresie między sesjami tj. od dnia 15 września 2003r. do dnia 29 października 2003r. (sprawozdanie w załączeniu do protokołu).
11
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE
I ZAPYTANIA RADNYCH
Nie złożono żadnych zapytań ani interpelacji.
12
SPRAWY RÓŻNE
Pan radny Andrzej Giziński poinformował, iż w ubiegłym roku od miesiąca stycznia była udostępniona sala gimnastyczna dla młodzieży. Efektem tych treningów jest fakt, iż zgłoszona została reprezentacja Latowicza, jako sekcja działającego przy Gimnazjum klubu ULKS „Bona Latowicz” do rozgrywek amatorskiej ligi powiatowej piłki siatkowej. Rozgrywki tej ligi rozpoczęły się w ubiegły piątek, drużyna rozegrała pierwszy mecz z zespołem z Halinowa. Rozgrywki będą trwały do końca maja. Bierze w nich udział 18 zespołów z terenu powiatu mińskiego. Pan radny powiedział, iż w związku z powyższym ma prośbę do Rady o pomoc, zwłaszcza odnośnie organizacji wyjazdów na mecze.
Pan Andrzej Jarzębski – insp. ds. gospodarki komunalnej przekazał sołtysom, z prośbą o rozprowadzenie wśród mieszkańców, ankiety dotyczące ewidencji osadników ścieków.
Pan radny Stanisław Parol zapytał, co dzieje się w sprawie planowanego do uruchomienia publicznego punktu poboru wody dla rolników?
Wójt Gminy przeprosił za zwłokę w tej sprawie. Stwierdził, iż jest to spowodowane nawałem innego rodzaju ważnych czynności. Powiedział, iż w listopadzie br. postara się, aby do mieszkańców trafiły w formie ogłoszeń informacje dotyczące zasad korzystania z planowanego do utworzenia punktu czerpalnego wody.
Głos zabrała p. radna Jadwiga Śluzek. Zapytała, co dzieje się w kwestii projektowania wodociągu?
Wójt Gminy odpowiedział, że wodociąg jest już zaprojektowany na mapie zasadniczej dla miejscowości Strachomin oraz Oleksianka natomiast brak jest pozwolenia wodno – prawnego i operatu na przejście przez rzekę Świder w miejscowości Strachomin, brakuje także uzgodnień z zarządcami dróg i ten projekt dopiero po tych uzgodnieniach trafi na ZUD. Jeśli chodzi o projektowanie w miejscowościach Dębe Małe, Gołełąki, Budziska, Generałowo, Redzyńskie to trzeba było aktualizować mapy zasadnicze. Zostało to już zrobione i teraz na tych mapach będzie można nanosić projekt.
Pani Jadwiga Śluzek zapytała czy ten sam projektant wykonuje projekt dla wszystkich wsi?
Wójt poinformował, iż jest to ten sam projektant. tzn. ta sama firma.
Pani Jadwiga Śluzek zapytała, do kiedy planuje p. Wójt zakończyć prace projektowe?
Wójt Gminy powiedział, iż chciałby żeby do końca listopada br. projekty były zamknięte, po uzgodnieniach, po ZUD-zie natomiast na początku grudnia br. byłoby dobrze wystąpić do Starosty o pozwolenie na budowę.
Pani Jadwiga Śluzek powiedziała, iż niegdyś zawsze po ukończonej inwestycji przy odbiorze uczestniczyli radni. Pani radna zapytała Wójta Gminy czy ten zwyczaj zaginął?
Wójt Gminy stwierdził, iż jeśli radni zechcą być obecni przy odbiorze inwestycji to jest on otwarty na propozycje. Następnie uzgodniono, że radni jako goście - przedstawiciele lokalnej społeczności, będą zapraszani do udziału w odbiorach inwestycji.
13
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji Rady Gminy.
14
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY
W związku z wyczerpaniem porządku obrad p. Witold Kłos - Przewodniczący Rady zamknął sesję Rady Gminy Latowicz.
Na tym protokół zakończono.
Protokołował:
Przemysław Wróbel
|