logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2002-2006
PROTOKÓŁ NR XV/04

23 marca 2004 roku

PROTOKÓŁ NR XV/04

z sesji Rady Gminy Latowicz
odbytej dnia 23 marca 2004 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy Latowicz


1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy – Witold Kłos, o godzinie 930 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych (nieobecny p. Marian Ośko), co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych, sołtysów oraz gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu).
W sesji uczestniczyli:
1. Bogdan Świątek-Górski – Wójt Gminy;
2. Wojciech
3. Barbara Zgódka – Sekretarz Gminy,
4. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy,
5. Alina Saracka – radca prawny.
Obradom przysłuchiwali się przedstawiciele lokalnej prasy.

2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Rozpatrzenie skargi na działalność Urzędu Gminy.
5. Wystąpienie Powiatowego Lekarza Weterynarii.
6. Informacja przedstawiciela Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin na temat dostosowania gospodarstw rolnych do wymagań weterynaryjnych.
7. Informacja Kierownika Powiatowego Biura ARiMR w zakresie składania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników.
8. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości stanowiącej własność gminy Latowicz na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Budach Wielgoleskich na cele publiczne.
9. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne użyczenie Samodzielnemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej nieruchomości stanowiących własność gminy Latowicz położonych w miejscowościach Latowicz oraz Wielgolas.
10. Podjęcie uchwały w sprawie zbycia budynku po byłym przedszkolu w Latowiczu położonego na nieruchomości nr 599 stanowiącej własność gminy Latowicz.
11. Podjęcie uchwały w sprawie zbycia nieruchomości w miejscowości Kamionka stanowiącej własność gminy Latowicz.
12. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia procedury wyboru banku dla obsługi budżetu gminy Latowicz.
13. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Latowicz.
14. Informacja z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w roku 2003 oraz rozpatrzenie sprawozdania z wykonania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za rok 2003.
15. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych na terenie gminy Latowicz na rok 2004.
16. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia krótkoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy sieci wodociągowej z przyłączami w m.: Chyżyny (II etap), Transbór (I etap), Borówek”.
17. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia krótkoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy sieci wodociągowej z przyłączami w m.: Transbór (II etap), Budy Wielgoleskie”.
18. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy sieci wodociągowej z przyłączami w m.: Strachomin, Oleksianka”.
19. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy sieci wodociągowej z przyłączami w m.: Dębe Małe, Gołełąki, Budziska, Generałowo, Redzyńskie”.
20. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy II etapu Stacji Uzdatniania Wody Chyżyny”.
21. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Termomodernizacji budynku Zespołu Szkół w Wielgolesie”.
22. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy Latowicz na rok 2004.
23. Przedstawienie sprawozdania z działalności Rady Gminy Latowicz w roku 2003 oraz przedstawienie sprawozdań z działalności stałych komisji Rady Gminy Latowicz w roku 2003.
24. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady w okresie między sesjami.
25. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
26. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
27. Sprawy różne.
28. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
29. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Przewodniczący poprosił Radę oraz Wójta o wyrażenie stanowiska odnośnie zaproponowanego porządku obrad.
Głos zabrał Wójt Gminy. Zaproponował, aby pkt. 22 porządku obrad tzn. „Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na rok 2004” przesunąć i umieścić jako pkt. 15a. Wójt uzasadnił swoją propozycję tym, iż najpierw należy uchwalić budżet a dopiero w następnej kolejności podejmować uchwały w sprawie zaciągania pożyczek i taka powinna być kolejność zawarta w porządku obrad.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Zaproponował wykreślenie z porządku obrad pkt. 4 „Rozpatrzenie skargi na działalność Urzędu Gminy”, ponieważ nie było możliwości wysłuchania przez radnych strony skarżącej, wobec czego Rada nie dysponuje dostatecznymi informacjami pozwalającymi na podjecie obiektywnej decyzji. Jednocześnie p. Parol zaproponował ustalenie posiedzenia Komisji Rewizyjnej z udziałem strony skarżącej.
Więcej wniosków do proponowanego porządku obrad nie wniesiono, wobec czego Przewodniczący poddał zgłoszone wnioski pod głosowanie.
Jako pierwszy głosowany był wniosek zgłoszony przez Wójta Gminy. Rada Gminy w obecności 14 radnych, 13 głosami „za” przy 1 „wstrzymującym” opowiedziała się za zmianą w porządku obrad proponowaną przez Wójta.
Jako drugi głosowany był wniosek zgłoszony przez p. Stanisława Parola. Rada Gminy w obecności 14 radnych, 8 głosami „za” przy 6 „wstrzymujących” opowiedziała się za zmianą w porządku obrad proponowaną przez p. Parola.
Następnie Przewodniczący Rady poinformował, że wpłynął do niego pisemny wniosek podpisany przez 3 radnych – Członków Komisji Rewizyjnej. Przewodniczący odczytał wniosek. Radni zawnioskowali o zdjęcie z porządku obrad pkt. 21 – „Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Termomodernizacji budynku Zespołu Szkół w Wielgolesie”. Radni uzasadnili swój wniosek trudną sytuacją finansową gminy (wniosek w załączeniu do protokołu).
Głos zabrał p. radny Zbigniew Piłatkowski. Powiedział, iż z informacji przedstawionych przez Wójta oraz p. Skarbnik na posiedzeniach Komisji, wynika, że przy założeniu, iż koszt zadania termomodernizacji byłby ok. 200 tyś. zł, to gminę inwestycja kosztowałaby ok. 40 tyś. zł, a reszta środków pochodziłaby z zewnątrz. Pan radny stwierdził, że jest to jedyna okazja pozwalająca tak małym kosztem własnym dokonać zakończenia inwestycji oświatowej w Wielgolesie. W dalszej części swojej wypowiedzi p. radny poinformował, iż okna w budynku starej szkoły w Wielgolesie są bardzo stare i obecnie pozabijane gwoździami (nieszczelne). Sytuacja taka powoduje bardzo duże straty ciepła. Pan Piłatkowski powiedział, iż mieszkańcy Wielgolasu przeznaczyli w bieżącym roku cały fundusz wiejski na tą inwestycję (ok. 10 tyś. zł). Pan radny stwierdził, że jest za zaciągnięciem pożyczki i wykonaniem inwestycji, ponieważ jest to korzystna dla gminy sytuacja tzn. duże środki przychodzą z zewnątrz i jest mały udział środków własnych. Pan radny powiedział, iż jest dla niego oczywiste, że radni z miejscowości „przypisanych” do Zespołu Szkół w Wielgolesie mają podobne zdanie, do tego, jakie przedstawił, natomiast chciałby prosić pozostałych radnych, aby ustosunkowali się do sprawy pozytywnie, bowiem jest to zadanie, które przyniesie gminie Latowicz same korzyści.
Głos zabrał Wójt Gminy. Powiedział, iż zaciągnięcie pożyczki na wykonanie termomodernizacji nie niesie za sobą żadnego zagrożenia ani dla realizacji zaplanowanych inwestycji ani też w kwestii długu publicznego. Zadanie można realizować niezależnie od realizacji inwestycji wodociągowych. Wójt stwierdził, że jego zdaniem nadarza się okazja skorzystania z dobrego montażu finansowego i dobrze byłoby z niej skorzystać. Wójt zaapelował do radnych, aby patrzyli „przez pryzmat konieczności, a nie przez pryzmat konkurencji”.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Powiedział, iż p. Piłatkowski ma rację, co do zasadności przeprowadzenia modernizacji w Wielgolesie, ale Komisja Rewizyjna uważa, iż przedmiotowe zadanie należy przesunąć na przyszły rok z uwagi m.in. na to, iż szkoła w Wielgolesie była i jest doinwestowana i obecnie znajduje się w dobrym stanie. W dużo gorszym stanie jest szkoła w Transborze, głównie otwory okienne (są zniszczone, nieszczelne, w pomieszczeniach panuje niska temperatura, w okresie zimowym dzieci marzną). Z powyższych względów Komisja Rewizyjna proponuje zaoszczędzone w wyniku rezygnacji z termomodernizacji szkoły w Wielgolesie środki, przeznaczyć w 2004 roku na wymianę okien w szkole w Transborze.
Pan Stanisław Parol powiedział, iż Komisja Rewizyjna zastanawiała się nad dylematem „skąd wziąć pieniądze?” i stąd dzisiejszy wniosek. Zastanawiano się nad środkami, jakie gmina przeznacza na funkcjonowanie jednostek OSP. Są to duże pieniądze (blisko 10% dochodów budżetu gminy), ale straż „bardzo silnie stała na swoim stanowisku, aby nie dać ani grosza na dofinansowanie ocieplenia tej szkoły”.
Pan Stanisław Parol powiedział, że jeśliby p. Skarbnik stwierdziła, iż jest możliwe znalezienie w budżecie środków dla szkoły w Transborze (30 tyś. zł) to automatycznie zostałby wycofany wniosek radnych o zdjęcie punktu z porządku obrad.
Głos zabrał p. radny Sławomir Świątek. Powiedział, co następuje: „Pan radny tutaj bardzo ładnie mówi, chce nas ująć swoja wymowa, natomiast prawda jest troszkę inna. Przede wszystkim radni, czy Komisja Rewizyjna, która chce zablokować inwestycję w Wielgolesie (…) działa w ten sposób, że tam zabiera, żeby po prostu dać sobie lub swoim wyborcom. Pierwsza sprawa: droga do Starogrodu. Jest to droga powiatowa. Pan radny z grupą radnych już znalazł pieniądze w budżecie i wyasygnował te pieniądze w kwocie 30 tyś. zł, gdzie będziemy realizować zadania powiatu (…). Tutaj podejrzewam też jest chęć zablokowania inwestycji w Wielgolesie żeby wystąpić o inwestycję w Transborze”.
Pan Świątek dodał, iż może należałoby, tak jak powiedział p. Parol poszukać środków dla Transboru, ale nie należy blokować inwestycji w Wielgolesie.
Głos zabrała p. Zofia Salamon – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Transborze. Powiedziała jn:
„Chciałam zapytać radnych, co to znaczy zabranie jednej szkole i danie drugiej szkole? (…). My nie chcemy zabierać Wielgolasowi, bo te zwiększone subwencje to ministerstwo daje nam stąd, że daje te pieniądze totolotek na usuwanie zagrożeń. To nie znaczy, że daje konkretnie na Wielgolas czy daje konkretnie na Transbór. To gmina występuje z wnioskiem. To, że Transbór chce zrobić te okna to nie znaczy, że chce z puli Wielgolasu zabrać, bo ministerstwo nie daje na Wielgolas tylko to zależy od tego jak jest sprecyzowany wniosek”.
Głos zabrał p. radny Sławomir Świątek. Powiedział, iż został chyba źle zrozumiany. Wyjaśnił, iż nie ma nic przeciwko temu, aby Wójt złożył wniosek o dotację dla Transboru w celu zrealizowania wymiany okien. Chodzi tylko o to, aby działać wspólnie, a nie, blokować pewne sprawy w celu realizacji innych.
Głos zabrał p. radny Zbigniew Piłatkowski. Powiedział, że jeśli Komisja Rewizyjna stawia wniosek o wyrzucenie punktu z porządku obrad, to jest to blokowanie.
Głos zabrał p. radny Jarosław Płatek. Zapytał, jakie inwestycje były w ostatnim czasie poczynione przez gminę w Wielgolesie, a jakie, w Transborze?
Wójt Gminy powiedział, iż trzeba myśleć w ten sposób, że szkoły w Latowiczu oraz w Wielgolesie będą na pewno istnieć natomiast nie wiadomo, jakie będą losy małych szkół. Konsekwencją tego jest fakt, iż inwestuje się w dużych szkołach w Latowiczu i Wielgolesie. Wynika to z demografii, która zapewnia, że w/w duże szkoły będą na pewno funkcjonować i o nie przede wszystkim należy dbać. Wójt Gminy dodał, iż ma wrażenie, że próbuje się wywrzeć na nim presję, aby zmienił wniosek, tzn. aby przygotował wniosek do ministerstwa o na okna w szkole w Transborze.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Powiedział, iż jeśli został zrozumiany, że próbuje wywierać presję, to chciałby powiedzieć, że jest to błędne zrozumienie. Następnie, p. radny stwierdził, co następuje: „Nam chodzi o to, żeby w szkole w Transborze wymieniono okna. Może przy okazji tak budowy lub ocieplenia w Wielgolesie, być może, że znajdą się lub można poszukać tych pieniędzy na Transbór. Jest to 30 tyś. zł. Pan Wójt również zna źródła pozyskania tych pieniędzy. Jeżeliby (…) w razie gdyby nie można było, mówi się 40 tyś. zł, gmina, taka prawda jest, że wpadnie, jeżeli to będziemy realizować ok. 60% (…) zadłużenia w skali rocznej (…).
Wójt Gminy stwierdził jn:
„Równie dobrze realizując jakieś inne zadanie generujemy dług publiczny (…)”.
Wobec tego, iż nie zgłoszono więcej uwag lub wniosków, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek 3 radnych o wykreślenie z porządku obrad punktu 21.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 4 głosami „za” przy 8 głosach „przeciw” oraz 2 „wstrzymujących” odrzuciła wniosek o zdjęcie z porządku obrad punktu 21.
Więcej wniosków do proponowanego porządku obrad nie wniesiono, wobec czego przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad, który po wprowadzonych zmianach przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. W y k r e ś l o n y
5. Wystąpienie Powiatowego Lekarza Weterynarii.
6. Informacja przedstawiciela Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin na temat dostosowania gospodarstw rolnych do wymagań weterynaryjnych.
7. Informacja Kierownika Powiatowego Biura AriMR w zakresie składania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników.
8. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości stanowiącej własność gminy Latowicz na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Budach Wielgoleskich na cele publiczne.
9. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne użyczenie Samodzielnemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej nieruchomości stanowiących własność gminy Latowicz położonych w miejscowościach Latowicz oraz Wielgolas.
10. Podjęcie uchwały w sprawie zbycia budynku po byłym przedszkolu w Latowiczu położonego na nieruchomości nr 599 stanowiącej własność gminy Latowicz.
11. Podjęcie uchwały w sprawie zbycia nieruchomości w miejscowości Kamionka stanowiącej własność gminy Latowicz.
12. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia procedury wyboru banku dla obsługi budżetu gminy Latowicz.
13. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Latowicz.
14. Informacja z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w roku 2003 oraz rozpatrzenie sprawozdania z wykonania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za rok 2003.
15. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych na terenie gminy Latowicz na rok 2004.
15a. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy Latowicz na rok 2004.
16. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia krótkoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy sieci wodociągowej z przyłączami w m.: Chyżyny (II etap), Transbór (I etap), Borówek”.
17. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia krótkoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy sieci wodociągowej z przyłączami w m.: Transbór (II etap), Budy Wielgoleskie”.
18. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy sieci wodociągowej z przyłączami w m.: Strachomin, Oleksianka”.
19. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy sieci wodociągowej z przyłączami w m.: Dębe Małe, Gołełąki, Budziska, Generałowo, Redzyńskie”.
20. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy II etapu Stacji Uzdatniania Wody Chyżyny”.
21. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Termomodernizacji budynku Zespołu Szkół w Wielgolesie”.
22. Punkt przeniesiony i umieszczony w porządku obrad jako 15a.
23. Przedstawienie sprawozdania z działalności Rady Gminy Latowicz w roku 2003 oraz przedstawienie sprawozdań z działalności stałych komisji Rady Gminy Latowicz w roku 2003.
24. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady w okresie między sesjami.
25. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
26. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
27. Sprawy różne.
28. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
29. Zamknięcie sesji Rady Gminy.


3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH

Pani radna Jadwiga Śluzek zapytała jak i kiedy będzie naprawiana ulica Grundowa w Latowiczu?
Wójt Gminy poinformował, iż nie jest jeszcze wykonany przegląd dróg – pracownik merytoryczny jest obecnie na urlopie. Przegląd zostanie zrobiony na początku kwietnia. Na ulicy Grundowej zostaną wykonane niezbędne prace remontowe tzn. doziarnienie. Nie będzie to remont kapitalny, lecz bieżący.

4
w y k r e ś l o n y

5
WYSTĄPIENIE POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII

Na sesję Rady przybył p. Marian Gomółka – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Powiecie Mińskim.
Pan Gomółka przedstawił zebranym informacje ogólne dotyczące działalności instytucji, którą reprezentuje oraz wyjaśnił szczegóły dotyczące ubiegania się o certyfikaty związane z wymogami dla producentów mleka. Dużo miejsca poświęcił dokładnemu omówieniu wymogów nakładanych na rolników – producentów mleka przez powiatowe służby weterynaryjne.

6
INFORMACJA PRZEDSTAWICIELA ZARZĄDU OKRĘGOWEJ SPÓŁDZIELNI MLECZARSKIEJ GARWOLIN NA TEMAT DOSTOSOWANIA GOSPODARSTW ROLNYCH DO WYMAGAŃ WETERYNARYJNYCH

Informacje przedstawił przybyły na sesję przedstawiciel Zarządu OSM Garwolin – p. Henryk Góźdź. Poinformował, iż pod względem ekonomicznym OSM funkcjonuje w chwili obecnej dosyć dobrze (podał najważniejsze dane). Następnie p. Góźdż zajął się odpowiadaniem na pytania zadawane przez radnych i sołtysów.

7
INFORMACJA KIEROWNIKA POWIATOWEGO BIURA ARIMR W ZAKRESIE SKŁADANIA WNIOSKÓW O DOPŁATY BEZPOŚREDNIE DLA ROLNIKÓW

Pan Paweł Jastrzębski – Kierownik Powiatowego Biura ARiMR przedstawił informacje o działalności placówki, którą kieruje, skupiając się na sprawach bieżących i odpowiadając na zadawane pytania.
W sposób najbardziej szczegółowy omówił problemy związane z ubieganiem się rolników o tzw. dopłaty bezpośrednie z Unii Europejskiej. Podał najważniejsze terminy i konieczne do spełnienia wymogi. Stwierdził, iż będzie się starał, aby w okresie składania wniosków o dopłaty w każdym Urzędzie Gminy pełnił dyżury pracownik Biura Powiatowego ARiMR w celu niesienia pomocy w zakresie wypełniania wniosków.


8
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE WYRAŻENIA ZGODY NA DOKONANIE DAROWIZNY NIERUCHOMOŚCI STANOWIĄCEJ WŁASNOŚĆ GMINY LATOWICZ NA RZECZ OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W BUDACH WIELGOLESKICH NA CELE PUBLICZNE

Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy. Pnformował, że chodzi o przekazanie jednostce OSP działki, na której niegdys znajdowała się szkoła. Strażacy użytkują obecnie działkę i dbają o nią przez co zasługują, aby stała się ona ich własnością. Na działce zbudowano garaż dla samochodu strażackiego.
Najlepszym rozwiązaniem było w tej sytuacji zasiedzenie działki na rzecz Skarbu Państwa a następnie uzyskanie zgody Wojewody, aby gmina Latowicz stała się jej właścicielem. Przedmiotową decyzję uzyskano i obecnie gmina Latowicz może przekazać działkę na rzecz OSP. Wójt poinformował, iż w akcie notarialnym zapisana zostanie możliwość korzystania przez gminę (na zasadzie służebności) z pętli autobusowej znajdującej się na przekazywanej działce.
W związku z tym, że projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań ani wniosków i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości stanowiącej własność gminy Latowicz na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Budach Wielgoleskich na cele publiczne - uchwała Nr XV/79/04 stanowi załącznik do protokołu.
Głos zabrał p. Stanisław Parol – radny z Bud Wielgoleskich. Podziękował radnym za jednogłośne podjęcie uchwały i wyraził przekonanie, że przekazana strażakom działka będzie tak jak dotychczas służyła celom społecznym.
Głos zabrał p. radny Jarosław Płatek. Powiedział, co następuje: „ Pamiętam taką sytuację, że my zwracaliśmy się do p. Wójta, do p. mecenas, pytaliśmy się czy można taką sprawę zrobić nawet na terenie Oleksianki i otrzymaliśmy odpowiedź, że w żadnym wypadku (...)”.
Głos zabrała p. mecenas Alina Saracka. Powiedziała, że było to podyktowane stanowiskiem nadzoru w Siedlcach, który twierdził, iż zgodnie z art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami nie jest wymieniony cel straży pożarnej jako cel społeczny. W okresie, gdy Latowicz podlegał pod nadzór w Siedlcach takie było stanowisko nadzoru. Udało się tylko raz i to z wielkimi trudnościami przeprowadzić podobną uchwałę. W chwili obecnej, po ustaleniach z organem nadzoru w Warszawie, pod który teraz podlega gmina Latowicz okazało się, iż zmieniła się interpretacja przepisów i organ nadzoru nie wniósł przeciwwskazań do podjęcia przez Radę Gminy Latowicz przedmiotowej uchwały.
Wójt Gminy powiedział, że nie chciałby, aby ktoś pomyślał, iż jednostka OSP w Budach Wielgoleskich została przez Wójta potraktowana w sposób wyjątkowo przychylny. Wójt poinformował, że jeśli OSP w Oleksiance będzie chciała się uwłaszczyć i będzie taka możliwość prawna to zostanie to wykonane.
Pani mecenas Alina Saracka dodała, iż będzie to możliwe do realizacji jeśli nie zmieni się interpretacja przepisów.
Pan Stanisław Parol powiedział, iż rzeczywiście nie można sądzić, że OSP w Budach została potraktowana w sposób wyjątkowy. Pan radny poinformował, iż przedmiotowa działka była od wielu lat przeznaczona przez właściciela na cele społeczne dla wsi. Także spadkobiercy właściciela zrzekli się swoich praw do działki i zdecydowali, iż powinna ona służyć celom publicznym. Pan Parol powiedział, że działka ta nigdy nie była własnością gminy.






9
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE WYRAŻENIA ZGODY NA NIEODPŁATNE UŻYCZENIE SAMODZIELNEMU ZESPOŁOWI OPIEKI ZDROWOTNEJ NIERUCHOMOŚCI STANOWIĄCYCH WŁASNOŚĆ GMINY LATOWICZ POŁOŻONYCH W MIEJSCOWOŚCIACH LATOWICZ ORAZ WIELGOLAS

Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy. Poinformował, iż na terenie gminy Latowicz funkcjonują dwa Ośrodki Zdrowia: w Latowiczu i w Wielgolesie. Oba działają w strukturach SP ZOZ w Mińsku Mazowieckim. ZOZ płaci gminie czynsz za użytkowanie obiektów. W ramach tych dochodów gmina utrzymuje obiekty. Środki są w zasadzie wystarczające. ZOZ szukając oszczędności wystąpił do gminy z propozycją bezpłatnego użyczenia budynków (nie płaciliby podatku VAT). Opinie Komisji są takie, że lepiej nie oddawać Ośrodków Zdrowia w bezpłatne użyczenie, bo nie będzie bezpośredniego wpływu gminy na stan techniczny obiektów.
W związku z tym, że projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, nie wniesiono pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 12 głosami „przeciw” przy 2 głosach „wstrzymujących” odrzuciła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne użyczenie Samodzielnemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej nieruchomości stanowiących własność gminy Latowicz położonych w miejscowościach Latowicz oraz Wielgolas.


10
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZBYCIA BUDYNKU PO BYŁYM PRZEDSZKOLU W LATOWICZU POŁOŻONEGO NA NIERUCHOMOŚCI NR 599 STANOWIĄCEJ WŁASNOŚĆ GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy. Poinformował, że temat był już umieszczony w porządku obrad w lipcu 2002 r. Punkt został wtedy zdjęty z porządku obrad na wniosek Komisji Rewizyjnej. Wójt został zobowiązany do zasięgnięcia w przedmiotowej sprawie opinii mieszkańców Latowicza i po wysłuchaniu tej opinii Rada miała podjąć decyzję. Zwołano w przedmiotowej sprawie zebranie mieszkańców. Efekt konsultacji był taki, że trudno było nawet policzyć głosy „za” oraz „przeciw”. Osoby, które były przeciw przemieszczeniu obiektu wychodziły z sali. Trudno było stwierdzić gdzie jest większość tzn. konsultacje zakończyły się fiaskiem. Rada jest władna, aby podejmować w przedmiotowej sprawie decyzje. Wnioski mieszkańców należy brać pod uwagę i w tym przypadku są one brane pod uwagę. Chodzi tu o opinię Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Latowiczu wyrażoną na spotkaniu poświęconym kwestii dalszego losu budynku po byłym przedszkolu. Rada rodziców wyraziła pogląd, iż należy budynek usunąć, aby powiększyć plac zabaw dla dzieci. Projekt uchwały zmierza do tego, aby zbyć budynek tzn. zorganizować przetarg, znaleźć podmiot, który będzie zainteresowany przemieszczeniem obiektu, tak, aby najlepiej dało się go jeszcze wykorzystać. Inną alternatywą jest tylko znalezienie środków na remont a następnie znalezienie sposobu wykorzystania obiektu.
Następnie Wójt powiedział, co następuje: „W moim przekonaniu mamy tyle inwestycji, które są dla nas priorytetowe i trudno żebyśmy szukali następnych środków, generowali dodatkowe wydatki a potem pamiętali o kosztach eksploatacji obiektu. Obiekt jest zniszczony. Kiedy była wycena w roku 1999 (...) to wskazywała na średnio 80% zużycie (...). Wiadomo, że stan dewastacji się posunął, bo jest upływ czasu (...)”.
Głos zabrała p. radna Jadwiga Śluzek. Odczytała pismo w sprawie budynku po byłym przedszkolu (pismo w załączeniu do protokołu).
Głos zabrała p. Joanna Papińska – Dyrektor Zespołu szkół w Latowiczu. Powiedziała jn:
„Jest nieprawdą, że przedszkola nie ma, bo w statucie Zespołu Szkół w Latowiczu jest zapis, iż w jego skład wchodzi przedszkole, tylko, że jego działalność jest obecnie zawieszona z braku chętnych. Corocznie prowadzony jest nabór – jeśli zgłosi się wymagana liczba chętnych to przedszkole zostanie uruchomione”. Następnie p. Papińska zapytała p. Śluzek ile osób podpisało odczytaną przez nią petycję?
Pani Jadwiga Śluzek odpowiedziała, iż odczytane przez nią pismo nie jest petycją, lecz pismem podpisanym przez radną Jadwigę Śluzek. Następnie p. radna powiedziała, co następuje: „Ponieważ cały czas proszę Pani (...) o to wszystko staram się ja jako radna Jadwiga Śluzek, która ma upoważnienia od Komitetu Protestacyjnego, Komitetu Zbórki Pieniędzy i ze wszystkich innych”.
Pani Joanna Papińska stwierdziła: „Ja to odbieram tak, że Pani to sobie założyła, że to jest jakieś moje widzimisie – rozebranie tego budynku, natomiast to jest inicjatywa Rady Rodziców i nie tylko Rady Rodziców, bo na zebraniu były 74 osoby i z tych 73 osoby opowiedziały się za zbyciem budynku i 1 osoba wstrzymała się od głosu”.
Pani Jadwiga Śluzek powiedziała: „Jakby się Pani czuła jako mieszkanka Wielgolasu gdyby mieszkańcy Latowicza próbowali zniszczyć Pani, choć jakąś część historii. Dziwię się Pani, że jako nauczycielka z naszego terenu nie jest Pani zainteresowana, aby edukacja naszych dzieci rozpoczynała się właśnie od przedszkola, ale nie od przedszkola 5 latków – jak Pani to mówi, tylko od przedszkola dzieci 3 letnich. I proszę mi pokazać miejsce. Jak Pani to urządzi, żeby dzieci nie były zamknięte jak w izolatce i za każdym razem nie wiem z kim przechodziły na plac zabaw. Pani jest gościem u nas i naprawdę jest mi bardzo przykro (...)”.
Następnie p. Śluzek powiedział, iż w piśmie zwróciła się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o ustalenie stanu faktycznego obiektu po byłym przedszkolu. Poinformowała, że z informacji ustnych wiadomo, że budynek został przekazany przez mieszkańców Latowicz na cele oświatowe.
Pani Joanna Papińska powiedziała, że jeszcze raz chciała poinformować, iż przedszkole jest i ma miejsce natomiast dzieci na plac zabaw będą udawały się z opiekunem.
Pani Jadwiga Śluzek stwierdziła, iż właściwym miejscem dla przedszkola jest budynek, w którym już się ono mieściło. Następnie poprosiła radnych o podjęcie takiej uchwały, która umożliwiłaby wyremontowanie obiektu.
Pani Joanna Papińska powiedziała, iż należy liczyć się z tym, że koszt remontu budynku po 1 maja 2004 r. będzie dużo większy jak suma wykazana w kosztorysie z 1999 r. Następnie p. Papińska stwierdziła: „Obawiam się, że przyjdzie taki moment, kiedy trzeba będzie podjąć decyzję o budowie sali gimnastycznej (...) i obawiam się takiej sytuacji jaka miała miejsce na początku tej sesji - antagonizowania szkół. I wtedy Państwo będziecie szukać: a może okna w Dębem Małym, a może sala gimnastyczna w Latowiczu”.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Powiedział, co następuje: „Szanowani są tutaj goście zaproszeni, ale (...) p. Papińska nie powinna wypowiadać słów o antagonizowaniu. Radny nie ma takiego ani w zamiarze, ani też w wystąpieniu, w skutkach, nie było antagonizowania jakichkolwiek szkół. Tym bardziej nie może mówić szkoła w Latowiczu, że jest (...) czy pomijana czy w jakiś sposób antagonizowana. Jest to pomówienie radnych i uważam, że p. Przewodniczący powinien w sposób oczywisty zwrócić uwagę p. Dyrektor”.
Wójt Gminy stwierdził, iż w planie inwestycyjnym na rok 2005 zapisano wstępnie budoę sali gimnastycznej w Latowiczu,. Jest to ogromna inwestycja, której koszt może sięgną nawet 2 mln. zł. Będzie to bardzo duży wysiłek dla gminy Latowicz. Wójt zwracając się do radnych zapytał: „Czy w takiej sytuacji mielibyśmy równolegle szukać pieniędzy na remont budynku przedszkola?”.
Pani Jadwiga Śluzek powiedziała: „Nie mamy szukać”
Wójt Gminy stwierdził, iż przecież ktoś musi prowadzić inwestycję.
Pani Śluzek odpowiedziała: „Więc będziemy prowadzić. Pod Pana nadzorem przez przywiezione przez nas pieniądze. Nie chcemy z gminy żadnych pieniędzy”.
Pani Jadwiga Śluzek powiedziała, iż chciałaby, aby p. radca pomogła przygotować taką uchwałę, aby można było wykonać remont pod nadzorem Wójta, ale żeby nie była to taka uchwała jak kiedyś, kiedy to był przetarg i wymóg zapłacenia podatku VAT, bo to było krzywdzące. Chodziłoby tylko o nadzór ze strony Wójta i pracowników Urzędu Gminy a nie o zbieranie pieniędzy. Pani Śluzek poinformowała, że obecnie w banku znajduje się już 7 tyś. zł pochodzące z dobrowolnych datków złożonych na remont budynku przedszkola.
Następnie p. radna powiedziała: „W 1996 r. podczas wizyty uroczystej Premiera Józefa Oleksego zostały za naszą prośbą – zwróciliśmy się wtedy do Premiera i do Kuratora, - zostały nam przekazane pieniądze w wysokości: 350 tyś. zŁ na budowę szkoły w Wielgolesie i 50 tyś. zł (...) na szkołę w Latowiczu”. Pani Śluzek powiedziała, iż gdyby wtedy zrobiono remont przedszkola to obecnie ta sprawa nie powodowałaby tyle kontrowersji.
Głos zabrał p. radny Jan Domański. Powiedział, że jeśli p. Śluzek wypowiada się w imieniu mieszkańców Latowicza to powinna być na ostatnim zebraniu i zobaczyłaby wtedy, na co ludzie chcieli przeznaczyć te pieniądze, które zebrała i są obecnie w banku. Otóż chcieli je przeznaczyć na utworzenie placu zabaw – na zakup przyrządów. Następnie p. Domański powiedział: „Ten Pani zabytek nie jest żadną walką ludzi z Latowicza tylko indywidualną Pani sprawą. Już miała Pani szansę wykazania się, a niestety Pani już przez tyle lat obiecywała i w tamtej kadencji, że zajmie się tą sprawą, wyremontuje to wszystko i to upadło na niczym. A teraz Pani nie przychodzi na zebranie ogólne z mieszkańcami, którzy by Pani przedstawili sytuację większościową, bo z tego, co Pani mówi to nie są dla Pani ważne sprawy społeczeństwa tylko sprawy Pani przynależności partyjnej”.
Pani Jadwiga Śluzek powiedziała, iż zaproszenie na spotkanie w szkole poświęcone sprawie budynku po byłym przedszkolu dostała bardzo późno, „w ostatniej chwili”, kiedy miała już zaplanowane inne, ważne spotkanie i tylko dlatego nie była obecna na spotkaniu w szkole. Oprócz tego p. Śluzek poinformowała, że nie należy do żadnej partii politycznej. Następnie p. radna powiedziała, iż]ż wiedząc już, że nie będzie mogła być obecna na spotkaniu w szkole, poprosiła o przedstawienie podczas spotkania pisma, które zostawiła. W piśmie p. Śluzek zaapelowała do zebranych, aby nie burzyć, lecz remontować obiekt. Pismo zostało odczytane. Następnie p. Jadwiga Śluzek powiedziała, iż plac, na którym znajduje się budynek przedszkolny nie jest własnością p. Dyrektor. Jest to plac skomunalizowany przez gminę i jest własnością gminy i Rady Gminy.
Głos zabrał p. radny Sławomir Świątek. Powiedział, iż zgadza się ze stwierdzeniem, iż plac i budynek jest własnością mieszkańców Latowicz, ale należy pamiętać, że w poprzedniej kadencji wola Rady była taka, aby załatwili to mieszkańcy Latowicza. Rada dała upoważnienie p. Śluzek. Pani Śluzek zobowiązała się do wystarania się o pieniądze i do tego, że wyremontuje obiekt. Pan Świątek powiedział, iż radnym nie zależy na tym, aby nie remontować budynku tylko chodzi o pieniądze, których nie ma.
Pani Jadwiga Śluzek powiedziała, że nie jest prawdą, iż otrzymała upoważnienie od Rady i zobowiązała się do wykonania remontu. Poinformowała także, iż nie żąda i nigdy nie żądała od gminy żadnych pieniędzy na ten cel.
Pan Sławomir Świątek stwierdził: „Była dobra wola Rady. Pani miała pieniądze zorganizować i wyszykować budynek. Tak się nie stało, więc zróbmy coś z tym tematem”.
Wójt Gminy zapytał, czy p. Jadwidze Śluzek chodzi o to, aby Rada Gminy podjęła uchwałę o bezpłatnym użyczeniu obiektu na rzecz jej stowarzyszenia?
Pani radna Śluzek powiedziała, iż chodziłoby właśnie o taką uchwałę, tzn. przekazanie obiektu tylko na czas remontu Stowarzyszeniu.
Wójt Gminy zapytał czy Stowarzyszenie p. Śluzek ma w swoim statucie działania oświatowe?
Pani Jadwiga Śluzek poinformowała, iż w statucie Stowarzyszenie nie ma działalności oświatowej, ale ma różnego rodzaju zbiórki. Ponadto, jeśli będzie trzeba to złożony zostanie do sądu wniosek o wpisanie do statutu Stowarzyszenia także działalności oświatowej. Pani radna poprosiła następnie Wójta Gminy o sprostowanie, iż nigdy nie posiadała upoważnienia od Rady i nie zobowiązywała się do wyremontowania budynku, którego rzekomo nie dotrzymała.
Wójt Gminy stwierdził, iż będąc Wójtem Gminy Latowicz nie widzi potrzeby i konieczności korzystania z budynku po byłym przedszkolu dla potrzeb oświatowych. Wójt powiedział, że jego pogląd w przedmiotowej sprawie pokrywa się w pełni z poglądem p. Dyrektor i Rady Rodziców. Jego zdaniem projekt architektoniczny budynku Zespołu Szkół w Latowiczu został tak zaplanowany, aby zapewnione zostało tam miejsce dla przedszkola. Jeśli okazałoby się, iż jest zapotrzebowanie na przedszkole, to przedszkole zostanie uruchomione. Nie ma przeszkód.
Pani Jadwiga Śluzek powiedziała, że z jej punktu widzenia są przeszkody, bowiem budynek i plac po byłym przedszkolu jest odpowiednim miejscem dla przedszkola, a nie obiekt Zespołu Szkół gdzie jest obecna młodzież. Pani radna powiedziała, iż w przypadku gdyby w przyszłości okazało się, iż gminy nie stać na prowadzenie przedszkola, to istnieje jeszcze możliwość przekształcenia go na przedszkole prywatne.
Wójt zaznaczył, iż należy wziąć pod uwagę, że w przypadku umieszczenia przedszkola w budynku Zespołu Szkół byłby jeden koszt, jeśli chodzi o eksploatację. Wójt Gminy zasugerował, iż należy podać inny cel przeznaczenia budynku niż oświatowy.
Pani Joanna Papińska – Dyrektor Zespołu Szkół w Latowiczu powiedziała, iż w Zespole są przygotowane na przedszkole dwie sale z łazienką, z szatnią, z oddzielnym wejściem.
Pani Hanna Banasiak – sołtys z Latowicza, zwróciła uwagę, iż nie ma chętnych do przedszkola m. in. z powodu dużej opłaty stałej.
Wójt powiedział, iż rodzice muszą się liczyć z opłatami w przypadku gdyby przedszkole zaczęło funkcjonować. Decyzje o wysokości opłat podejmują radni. Wójt Gminy stwierdził, iż radni biorą pod uwagę, które sprawy są w ich przekonaniu priorytetowe i nie wydaje się, aby byli skłonni ustalać bardzo niskie opłaty za przedszkole. Radnych najbardziej interesują inwestycje i na drugim miejscu oświata. Do oświaty gmina dokłada corocznie bardzo duże pieniądze. W związku z tym należy spodziewać się, iż radni nie będą „chodzić koło tego, żeby był duży nabór do przedszkola”. Wójt powiedział, że w jego przekonaniu koszt 1 oddziału przedszkola dla gminy to ok. 150 tyś. zł rocznie.
Głos zabrała p. mecenas Alina Saracka. Powiedziała, iż jeśli dobrze zrozumiała, to p. Jadwiga Śluzek proponuje zawarcie umowy gminy ze Stowarzyszeniem. Umowy pod nazwą: „umowa o bezpłatnym użyczeniu” na rzecz Stowarzyszenia.
Pani mecenas poinformowała, że tam, gdzie była proponowana umowa nieodpłatnego użyczenia na rzecz SP ZOZ to była to umowa faktyczna, rzeczywista, czyli osoba prawna stojąca po drugiej stronie miała z tego przedmiotu umowy korzystać w sposób określony w umowie. Natomiast w przypadku, o którym mówi p. Śluzek mamy do czynienia z budynkiem, który w chwili obecnej nie nadaje się, z uwagi na jego stan techniczny do prowadzenia żadnej działalności, w tym również do prowadzenia przedszkola. W związku z tym proponowana umowa nie byłaby umową użyczenia, ponieważ umowa użyczenia byłaby w tym przypadku umowa pozorną. Tą umową nie oddawalibyśmy budynku, żeby w nim się coś działo, tak naprawdę byłaby to umowa o wykonaniu remontu w tym budynku. I tak tą umowę należałoby nazwać. Skoro jest to wykonanie remontu to jest to jakiegoś rodzaju zamówienie i obowiązuje tu ustawa o zamówieniach publicznych. Za realizację odpowiada ten, kto dokonał zamówienia, czyli w omawianym przypadku Wójt Gminy, który zgodnie z procedurami zawartymi w ustawie ma obowiązek wyłonić wykonawcę tego zamówienia. Należy mieć świadomość, iż nie można omijając przepisy powierzyć komuś budynek, aby go wyremontował.
Głos zabrała p. radna Jadwiga Śluzek. Powiedziała, co następuje: „Panie Wójcie nie musi być i przetarg i nic, bo pieniążki poproszone mogą być dane darowizną lub w postaci materiałów np. zwracamy się z pismem o blachę (..) i dostajemy blachę, a nie dostajemy pieniążków (…). Ja nie chcę żadnych pieniążków, ja chcę materiały, które nam dadzą szansę odrestaurowania tego. Chyba, że na wykonawcę dostaniemy jakieś pieniądze z ochrony zabytków, które będą napisane do gminy, że są to pieniążki z ochrony na ten budynek”.
Pani mecenas Alina Saracka powiedziała, iż niezależnie od źródeł pochodzenia pieniędzy trzeba wziąć pod uwagę, iż jest to budynek komunalny i w związku z tym odpowiedzialność za zarząd mieniem gminnym spoczywa na Wójcie i jeżeli dokonujemy remontu to należy pamiętać o tym, że niezależnie od tego, jaką umowę się zawrze to odpowiedzialność zarówno w zakresie właściwości przeprowadzonej procedury jak też w zakresie staranności w wyborze wykonawcy spoczywa na Wójcie.
Pani Jadwiga Śluzek powiedziała: „(…) Przecież p. Wójt będzie, jest to działka Urzędu Gminy, z nami współpracował i odbierał to, co my dostajemy (…) może być tak umowa sprecyzowana, że tam nie będzie figurowało nazwisko Śluzek, no, ale proszę list motywacyjny, że właśnie my mamy przyzwolenie od Wójta zebrania tych pieniążków, tych materiałów (…)”.
Pani mecenas powiedziała, iż czym innym są kompetencje statutowe do zbierania pieniędzy, do zbierania darowizn w postaci gotówki lub innych przedmiotów a czym innym jest wykonawstwo robót budowlanych.
Pani Jadwiga Śluzek powiedziała, iż to, co uda się zebrać będzie przekazane Wójtowi.
Pani mecenas zapytała, czy to ma oznaczać, że to p. Wójt będzie wykonywał remont?
Pani Śluzek powiedziała, iż Wójt nie będzie wykonywał remontu, ale „musi to iść przez gminę”.
Pani mecenas powiedziała: „Remont może wykonać osoba do tego uprawniona, czyli kto, konkretnie ?
Pani Śluzek powiedziała: „Wójt, ponieważ pieniądze i materiały to wpłyną na konto gminy, a my możemy tylko wszystko pozwozić”.
Następnie p. Śluzek poinformowała, że otrzymała pismo od p. Dyrektor Banku Spółdzielczego w Mińsku Mazowieckim, w którym jest napisane, iż z chwilą przedstawienia kosztorysu przebiegu remontu budynku przedszkolnego będzie zebrana Rada Nadzorcza Banku, która udzieli jakąś sumę pieniędzy na przedmiotowe prace.
Pan Jan Domański powiedział, iż p. Śluzek działa już ze swoim komitetem 5 lat i nie ma żadnego dokumentu, iż ktoś zagwarantował jakieś środki.
Pani Śluzek powiedziała, iż ma już 7 tyś. zł na koncie w banku.
Ponieważ radni nie wnieśli więcej pytań ani wniosków, Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 5 głosami „za” przy 7 głosach „przeciw” oraz 2 „wstrzymujących” odrzuciła projekt uchwały w sprawie zbycia budynku po byłym przedszkolu w Latowiczu położonego na nieruchomości nr 599 stanowiącej własność gminy Latowicz.
Głos zabrała p. radna Jadwiga Śluzek. Podziękowała radnym za odrzucenie projektu uchwały i powiedziała, iż dołoży całego serca, aby budynek po byłym przedszkolu „stał się wizytówką”.
Pani Joanna Papińska – Dyrektor Zespołu Szkół w Latowiczu powiedziała, iż dziwi się postawie Przewodniczącego Rady, które miał inne zdanie w przedmiotowej sprawie na spotkaniu z rodzicami, a inne zaprezentował na sesji.
Przewodniczący Rady powiedział, że nie wypowiadał się na ten temat publicznie a ponadto na spotkaniu w szkole był obecny nieoficjalnie, ponieważ nie otrzymał zaproszenia.


11
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZBYCIA NIERUCHOMOŚCI W MIEJSCOWOŚCI KAMIONKA STANOWIĄCEJ WŁASNOŚĆ GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawił p. Wojciech Osiński – Zastępca Wójta. Poinformował, iż uchwała dotyczy nieruchomości nr 174 o powierzchni 0,11 ha. Na działce znajdują się budynki stanowiące oddzielny od gruntu przedmiot własności.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli uwag i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie
Rada Gminy w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zbycia nieruchomości w miejscowości Kamionka stanowiącej własność gminy Latowicz. – uchwała Nr XV/80/04 stanowi załącznik do protokołu.


12
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UCHWALENIA PROCEDURY WYBORU BANKU DLA OBSŁUGI BUDŻETU GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli uwag i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie
Rada Gminy w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia procedury wyboru banku dla obsługi budżetu gminy Latowicz – uchwała Nr XV/81/04 stanowi załącznik do protokołu.


13
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE USTALENIA WYNAGRODZENIA WÓJTA GMINY LATOWICZ


Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy. Poinformowała, iż zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 11 lutego 2003 roku, Wójt Gminy powinien mieć podwyższone wynagrodzenie do minimalnych kwot wynikających z tego rozporządzenia.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli uwag i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie
Rada Gminy w obecności 12 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Latowicz – uchwała Nr XV/82/04 stanowi załącznik do protokołu.


14
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W ROKU 2003 ORAZ ROZPATRZENIE SPRAWOZDANIA Z WYKONANIA GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ZA ROK 2003

Przedmiotowe sprawy przedstawiła p. Janina Broda – Przewodnicząca GKRPA (szczegółowe materiały stanowią załącznik do protokołu). Radni nie wnieśli do powyższego uwag ani zastrzeżeń.


15
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UCHWALENIA GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA TERENIE GMINY LATOWICZ NA ROK 2004

Projekt uchwały przedstawiła p. Janina Broda – Przewodnicząca GKRPA.
Podczas realizacji tego punktu porządku obrad, na sesji pojawił się członek miejscowej grupy AA, który przedstawił się jako Jurek – rzecznik AA. Pan Jurek powiedział, iż grupa AA nie chce użytkować przeznaczonego dla nich pomieszczenia przy szkole. Woli, nawet własnym kosztem utrzymywać nadal lokal przy plebani i tam się spotykać. Wójt Gminy powiedział, iż nikt nie ma nic przeciwko temu, aby AA spotykali się nadal w lokalu przy plebanii tylko, że gmina nie będzie ponosić kosztów utrzymania lokalu.
Następnie p. Jurek poruszył kwestię refundacji kosztów dojazdów dla AA do specjalistycznej placówki w Łukowie (dojazdy na zajęcia pogłębionej fazy psychoterapii). Powiedział, iż w ostatnim okresie AA zostali tych środków w dużej mierze pozbawieni.
Wójt Gminy zapytał, czy rezygnacja z refundacji kosztów dojazdów może wpłynąć na powrót do nałogu?
Pan Jurek odpowiedział, iż nie może mówić w tym wypadku za wszystkich.
Pani Mariola Kluska powiedziała, iż chciałaby, aby zwrócić większą uwagę na profilaktykę przeciwalkoholową, bo problem z alkoholem zaczyna się już w bardzo młodym wieku.
Wójt Gminy powiedział, że trzeba w Gminnym Programie znaleźć 1000 zł na dojazdy.
Pan radny Jarosław Płatek powiedział, iż jego zdaniem nie ma sensu utrzymywanie dwóch punktów konsultacyjnych GKRPA na terenie gminy Latowicz tzn. w Latowiczu oraz w Wielgolesie. Należy zlikwidować jeden punkt i będą oszczędności a tym samym znajdą się pieniądze na dojazdy. Pan Płatek powiedział, że zgłasza wniosek o zlikwidowanie jednego punktu konsultacyjnego na terenie gminy.
Przewodniczący Rady poddał zgłoszony wniosek pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 7 głosami „za’ przy 3 głosach „przeciw” oraz 4 „wstrzymujących” poparła wniosek zgłoszony przez p. radnego.
Głos zabrał p. radny Robert Skwara. Powiedział, iż zgłasza wniosek, aby pozostały punkt konsultacyjny znajdował się w Latowiczu.
Przewodniczący Rady poddał zgłoszony wniosek pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 10 głosami „za’ przy 4 głosach „przeciw” poparła wniosek zgłoszony przez p. radnego.
Odnośnie pozostałej treści projektu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych radni nie wnieśli wniosków ani też uwag, w związku z czym Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 13 głosami „za’ przy 1 „wstrzymującym” podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych na terenie gminy Latowicz na rok 2004 – uchwała Nr XV/83/04 stanowi załącznik do protokołu.

Przed przystąpieniem do realizacji kolejnego punktu porządku obrad Przewodniczący Rady zapytał radnych czy mają jakieś pytania do obecnej na sesji p. Joanny Papińskiej – Dyrektora Zespołu szkół w Latowiczu, bowiem jeśli nie ma pytań to p. Papińska mogłaby opuścić sesję.
Głos zabrała p. radna Jadwiga Śluzek. Odczytała wniosek o udzielenie kary nagany p. Joannie Papińskiej za nieprzestrzeganie dyscypliny budżetowej poprzez samowolne zatrudnienie pracownika w szkole (wniosek w załączeniu do protokołu). Wniosek został podpisany przez 3 radnych - członków Komisji Rewizyjnej.
Głos zabrał Wójt Gminy. Poinformował, iż sprawa zatrudnienia w Zespole Szkół pracownika – konserwatora była z nim konsultowana i wyraził na to zatrudnienie zgodę tzn. nie była to decyzja podjęta samowolnie przez p. Papińską. Wójt powiedział, iż w jego przekonaniu była potrzeba, aby takiego pracownika zatrudnić. Ponadto, p. Wójt stwierdził, iż mówił p. Papińskiej, aby nie generować w związku z zatrudnieniem konserwatora innych kosztów tzn. nie powoływać zastępcy oraz nie zwiększać zatrudnienia w obsłudze, gdyby jakaś osoba odeszła (kuchnia i sprzątaczki).
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Powiedział, co następuje: „Panie Wójcie nam chodzi o to, że (...) jeszcze przed uchwaleniem budżetu jak gdyby sięgnięto nowym etatem po te środki. Kiedy brak było jeszcze uchwały budżetowej”.
Wójt Gminy powiedział: „Pani Skarbnik, czy plan finansowy, kiedy otrzymali plan finansowy dyrektorzy szkół, w związku z projektem?
Głos zabrała p. Skarbnik Gminy. Powiedziała, co następuje: „Plan finansowy jest na podstawie projektu. (...) Tak to wygląda, że w tej chwili musiały być środki zwiększone na to zatrudnienie, ale jak w ciągu roku ktoś tam odejdzie i nie będzie nowa osoba zatrudniona to w skali roku wyjdzie na zero”.
Wójt Gminy powiedział, iż p. Dyrektor musi zmieścić się w planie finansowym. Następnie dodał, że nie można tworzyć sytuacji, w której radni mieliby decydujący wpływ na to czy kogoś zatrudnić. Ważne jest, aby Dyrektor zmieścił się w planie finansowym. Dyrektor wie najlepiej czy dany pracownik jest w szkole potrzebny. Tak jak wie czy może odpuścić sobie wicedyrektora.
Pani Jadwiga Śluzek powiedziała, iż radni nie mają nic przeciwko temu, aby został powołany wicedyrektor natomiast są przeciw zatrudnieniu konserwatora, bo nie jest on potrzebny. Szkoła jest w bardzo dobrym stanie. Niedawno wykonany został remont.
Pan radny Jarosław Płatek zauważył, iż były wcześniej rozmowy, żeby konserwator, który jest obecnie w Wielgolesie pracował we wszystkich szkołach na terenie gminy. Pan radny powiedział, że nie można zatrudniać konserwatora do nowego budynku, bo nie ma tam dla niego dostatecznej ilości pracy.
Wójt Gminy stwierdził, że odnośnie potrzeby zatrudnienia konserwatora to najlepiej żeby wypowiedziała się p. Papińska natomiast on uważa, iż dzięki konserwatorom w Wielgolesie oraz w Latowiczu będzie można także zorganizować pomoc dla szkół w Transborze oraz w Dębem Małym tzn. ci konserwatorzy będą mogli pracować także w w/w placówkach.
Pani Jadwiga Śluzek powiedziała, że p. konserwator z Wielgolasu jest zupełnie wystarczający. Gminy nie stać na zatrudnienie dodatkowego konserwatora i jest to „manewr niezdyscyplinowania ze strony p. Dyrektor”.
Wójt Gminy przypomniał, iż doszło do tego, bowiem są oszczędności: po pierwsze nie ma wicedyrektora, po drugie nie będzie większego zatrudnienia w obsłudze.
Pan radny Kazimierz Sekuła zauważył, iż przecież konserwator nie zastąpi wicedyrektora. Nie zastąpi także sprzątaczki ani kucharki – te osoby są potrzebne.
Głos zabrała p. Joanna Papińska. Powiedziała, iż Wójt mówi o pieniądzach natomiast radni o zakresie obowiązków. Stwierdziła, że jeśli rezygnuje z wicedyrektora to wtedy sama musi pracować za dwie osoby, ale woli, aby za te zaoszczędzone pieniądze był zatrudniony konserwator. Następnie p. Dyrektor powiedziała, iż radni mylą pojęcie remontów z konserwacją. Są to dwie różne sprawy. W szkole jest ponad 300 osób. Bez przerwy są psute drzwi, klamki itp.
Przewodniczący Rady zapytał p. Papińskiej, co wpłynęło na decyzję o zatrudnieniu konserwatora? Czy były jakieś braki?
Pani Papińska powiedziała, że były zdewastowane ławki, drzwi, potłuczone żarówki, powyrywane klamki, połamane muszle klozetowe, poobijane ściany.
Pan Przewodniczący zapytał czy zatrudniony pracownik jest takim fachowcem, który te wszystkie naprawy wykona?
Pani Papińska potwierdziła, iż jest to takiego typu fachowiec.
Pan radny Kazimierz Sekuła zapytał jak w takim razie dopilnowują tych spraw nauczyciele, skoro mówi się o tak dużej dewastacji. Są przecież dyżury.
Pan radny Jan Domański powiedział, że na posiedzeniu Komisji Oświaty sprawa zatrudnienia konserwatora była omawiana i wszyscy byli za zatrudnieniem bo konserwator w Wielgolesie jest tak zajęty, że nie może już pracować w Latowiczu a Zespół Szkół w Latowiczu będąc dużą placówką nie może pozostać bez konserwatora. Następnie p. radny powiedział, iż chyba lepiej zatrudnić kogoś znanego, sprawdzonego jak kogoś z Urzędu Pracy, kto może w ogóle się nie sprawdzić i nic nie umieć. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że konserwatorzy z Latowicza i Wielgolasu będą przeprowadzać remont w Urzędzie Gminy.
Pani Jadwiga Śluzek powiedziała, że konserwatorzy nie będą robić remontu bo radni nie dadzą na to przyzwolenia.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Powiedział, co następuje: „W zasadzie (...) trudno powiedzieć w tej chwili nie znając ani zakresu obowiązków, ani zakresu potrzeby itd. w zasadzie trudno powiedzieć w tej chwili niemniej jednak odczucie moje (...) jest takie, że jest to osoba przyjęta na zasadzie tzw. zadośćuczynienia, jak gdyby w poparciu we wcześniejszych wyborach p. Papińskiej, która po prostu współpracowała żona tego człowieka z p. Papińskim, kiedy p. Papiński swoimi poczynaniami różnego sposobu doprowadził swoją małżonkę do Dyrektora. Kwestia wyboru – ja nie kwestionuję, kwestionuję natomiast sposób, w jaki p. były Przewodniczący na podstawie jak gdyby doprowadzania tego wszystkiego do finału utracił swoje stanowisko Przewodniczącego. W związku z tym ja, gdybym miał się odnieść do tego, ja takie mam odczucie, natomiast nie wypowiadam się na temat czy jest potrzebny czy nie.”
Następnie p. Parol poruszył sprawę godzin ponadwymiarowych nauczycieli. Powiedział, iż radni dowiadują się, że jest np. 40 takich godzin. Karta Nauczyciela mówi o etacie 18 godzinnym. Jest możliwość zatrudnienia kogoś, jeśli nie na wszystkie to przynajmniej na część tych godzin ponadwymiarowych np. dwa etaty. Pan radny zwrócił uwagę na tę kwestię Wójtowi Gminy – powiedział, iż przy dużym bezrobociu jest cenna każda możliwość zatrudnienia. Następnie p. Parol zauważył, iż radni nie znają zakresu czynności konserwatora – nie wiadomo, jakie ma uprawnienia tzn., jakie prace może wykonywać. W dalszej części wypowiedzi, p. radny odniósł się krytycznie do ewentualnego remontowania Urzędu Gminy metodą gospodarczą, mówiąc, iż jest to nieopłacalne zarówno ze względu na jakość wykonanych prac jak też na brak jakiejkolwiek gwarancji oraz z innych względów.
Pani Joanna Papińska powiedziała, iż dziwne jest, że osoby, które nie mają pojęcia o organizacji pracy w szkole dyskutują na temat godzin ponadwymiarowych. Pani Papińska wyjaśniła, że godziny ponadwymiarowe wynikają z ilości godzin danego przedmiotu.
Pan radny Andrzej Giziński powiedział, iż po to, aby mieć obecnie godziny ponadwymiarowe ukończył 4 studia podyplomowe płacąc za nie z własnej kieszeni. Następnie p. radny powiedział, iż uważa, że, aby dyskutować o problemach szkoły trzeba by poznać specyfikę pracy w szkole.
Pan radny Jarosław Płatek powiedział, iż chciałby zauważyć, że Rada tworzy „wirtualne prawo”. Przypomniał, iż niegdyś zarzucano p. Bożenie Kani, żę ma godziny ponadwymiarowe, a obecnie panie dyrektorki także mają takie godziny – wbrew uchwale Rady Gminy.
Pani Joanna Papińska przytoczyła art. 39 pkt 5 ustawy o systemie oświaty, który mówi, iż Dyrektor dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także może zorganizować administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę szkoły.
Pan radny Jan Domański powiedział, iż w zarzutach do p. Kani chodziło o to, że była umowa między Dyrektorami na terenie gminy, iż żaden dyrektor nie będzie brał dla siebie tych godzin natomiast może dać nauczycielom i p. Kania tej umowy nie przestrzegała.
Pan Zbigniew Piłatkowski powiedział, iż godziny ponadwymiarowe nauczycieli, o których obecnie jest mowa są godzinami przeprowadzanymi przez nauczycieli ponad wymiar swoich obowiązków. Natomiast godziny p. Kani były krótkotrwałymi, nieplanowanymi zastępstwami.
Przewodniczący Rady poinformował, iż niedawno wpłynęło pismo od grupy nauczycieli i Dyrektorów o płatne zastępstwa, czyli o to co zarzucano p. Kani.
Pani Joanna Papińska poinformowała, iż ma 1 godzinę ponadwymiarową w tygodniu, która wynika z organizacji pracy, organizacji nauki biologii. Pani Dyrektor powiedział, że jest jedynym biologiem w szkole i po to, aby nie mieć 4 godzin ponadwymiarowych oddała 3 godziny osobie bez kwalifikacji.
Pani Jadwiga Śluzek przytoczyła zamieszczoną w prasie wypowiedź Wicestarosty Siedleckego - p. Zygmunta Wielogórskiego, który stwierdził, iż w obecnej sytuacji na rynku pracy lepiej zlikwidować drogie godziny nadliczbowe a w zamian zatrudnić więcej nauczycieli. Wicestarosta Siedlecki zawarł w cytowanej wypowiedzi stwierdzenie, że nie może być tak, iż jedni pracują na półtora etatu a inni nie mają szans na zatrudnienie.
Wójt Gminy powiedział, iż ze względów społecznych można przeprowadzić analizę i spróbować wygospodarować dodatkowe etaty. Natomiast ze względów finansowych nie musi okazać się to tańsze.

15A
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UCHWALENIA BUDŻETU GMINY LATOWICZ NA ROK 2004
Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy. Przedstawiła opinię RIO odnośnie projektu uchwały budżetowej. Poinformowała o zmianach wprowadzonych przez Wójta w projekcie jako autopoprawki do uchwały spowodowane wnioskami radnych zgłaszanymi na posiedzeniach Komisji.
Ponieważ projekt był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Latowicz na rok 2004 – uchwała Nr XV/84/04 stanowi załącznik do protokołu.


16
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE USTALENIA MAKSYMALNEJ KWOTY DO ZACIĄGNIĘCIA KRÓTKOTERMINOWEJ POŻYCZKI Z WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE DLA GMINY LATOWICZ NA SFINANSOWANIE WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM „BUDOWY SIECI WODOCIĄGOWEJ Z PRZYŁĄCZAMI W M.: CHYŻYNY (II ETAP), TRANSBÓR (I ETAP), BORÓWEK”

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy. Ponieważ projekt był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia krótkoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy sieci wodociągowej z przyłączami w m.: Chyżyny (II etap), Transbór (I etap), Borówek”– uchwała Nr XV/85/04 stanowi załącznik do protokołu.


17
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE USTALENIA MAKSYMALNEJ KWOTY DO ZACIĄGNIĘCIA KRÓTKOTERMINOWEJ POŻYCZKI Z WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE DLA GMINY LATOWICZ NA SFINANSOWANIE WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM „BUDOWY SIECI WODOCIĄGOWEJ Z PRZYŁĄCZAMI W M.: TRANSBÓR (II ETAP), BUDY WIELGOLESKIE”

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy. Ponieważ projekt był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia krótkoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy sieci wodociągowej z przyłączami w m.: Transbór (II etap), Budy Wielgoleskie” – uchwała Nr XV/86/04 stanowi załącznik do protokołu.


18
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZACIĄGNIĘCIA DŁUGOTERMINOWEJ POŻYCZKI Z WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE DLA GMINY LATOWICZ NA SFINANSOWANIE WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM „BUDOWY SIECI WODOCIĄGOWEJ Z PRZYŁĄCZAMI W M.: STRACHOMIN, OLEKSIANKA”

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy. Ponieważ projekt był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy sieci wodociągowej z przyłączami w m.: Strachomin, Oleksianka”– uchwała Nr XV/87/04 stanowi załącznik do protokołu.


19
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZACIĄGNIĘCIA DŁUGOTERMINOWEJ POŻYCZKI Z WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE DLA GMINY LATOWICZ NA SFINANSOWANIE WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM „BUDOWY SIECI WODOCIĄGOWEJ Z PRZYŁĄCZAMI W M.: DĘBE MAŁE, GOŁEŁĄKI, BUDZISKA, GENERAŁOWO, REDZYŃSKIE”


Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy. Ponieważ projekt był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty do zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy sieci wodociągowej z przyłączami w m.: Dębe Małe, Gołełąki, Budziska, Generałowo, Redzyńskie” – uchwała Nr XV/88/04 stanowi załącznik do protokołu.





20
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE USTALENIA MAKSYMALNEJ KWOTY DO ZACIĄGNIĘCIA DŁUGOTERMINOWEJ POŻYCZKI Z WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE DLA GMINY LATOWICZ NA SFINANSOWANIE WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM „BUDOWY II ETAPU STACJI UZDATNIANIA WODY CHYŻYNY”

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy. Ponieważ projekt był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 12 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Budowy II etapu Stacji Uzdatniania Wody Chyżyny”.– uchwała Nr XV/89/04 stanowi załącznik do protokołu.


21
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZACIĄGNIĘCIA DŁUGOTERMINOWEJ POŻYCZKI Z WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE DLA GMINY LATOWICZ NA SFINANSOWANIE WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM „TERMOMODERNIZACJI BUDYNKU ZESPOŁU SZKÓŁ W WIELGOLESIE”

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy. Ponieważ projekt był przedmiotem obrad Komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 12 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem „Termomodernizacji budynku Zespołu Szkół w Wielgolesie”– uchwała Nr XV/90/
Autor : insp. ds. obsługi Rady
Zredagował(a) : Przemysław Wróbel
Data wprowadzenia : 2004-05-12 13:04:37
Data ostatniej modyfikacji : 2004-05-12 13:04:37
Liczba wyświetleń : 2608



licznik odwiedzin: 2648214