logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2002-2006
PROTOKÓŁ NR V/03

27 lutego 2003 roku

PROTOKÓŁ NR V/03

z sesji Rady Gminy w Latowiczu
odbytej dnia 27 lutego 2003 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Latowiczu


1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy - Jerzy Papiński, o godzinie 9 35 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, (nieobecny p. Marian Ośko) co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych, sołtysów oraz gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu).
W sesji uczestniczyli:
1. Bogdan Świątek – Wójt Gminy;
2. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy,
Obradom przysłuchiwali się: p. Anna Spodar z tygodnika „Co słychać?” oraz
p. Sławomir Stosio z tygodnika „Nowy Dzwon”.

2
UCHWALENIE PORZĄDKU OBRAD

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy
2. Uchwalenie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2003.
5. Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Publicznego Gimnazjum w Latowiczu.
6. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Szkół w Latowiczu.
7. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Szkół w Wielgolesie.
8. Informacja z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz rozpatrzenie sprawozdania z wykonania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2002 rok.
9. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Latowicz na 2003 rok.
10.Informacja na temat stanu mienia komunalnego oraz mienia proponowanego do sprzedaży.
11. Informacja z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
12. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
13. Sprawy różne.
14. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
15. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Przewodniczący poprosił Radę oraz Wójta o wyrażenie stanowiska odnośnie proponowanego porządku obrad.
Wniosków do przedstawionego porządku obrad nie wniesiono, wobec czego przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.


3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH

Radni nie wnieśli żadnych zapytań ani interpelacji.


4
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN W BUDŻECIE GMINY LATOWICZ NA ROK 2003.

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga – Skarbnik Gminy.
W odniesieniu do przedstawionego projektu uchwały głos zabrała p. radna Jadwiga Śluzek. Powiedziała, że wnosi o dokonanie poprawki w budżecie, w Dz. 750 r.75022 § 3030 (środki zaplanowane na diety radnych). Pani Jadwiga Śluzek stwierdziła, iż proponuje podwyższenie diet radnych z kwoty 100 zł do kwoty 114 zł. Następnie p. radna dodała, że obniżenie sobie diet przez Radę podczas gdy inni otrzymują podwyżki uważa za krzywdzące dla radnych.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Stwierdził, że jak się domyśla p. Śluzek chodzi prawdopodobnie o to, że Rada Gminy obniżyła sobie diety wyrażając jednocześnie zgodę na podwyższenie innym wynagrodzenia.
Głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy p. Jerzy Papiński. Zaapelował do wnioskującej oraz innych radnych o odłożenie rozpatrzenia sprawy ewentualnej podwyżki diet radnych do czasu kolejnej sesji. Następnie zaproponował przegłosowanie powyższej propozycji.
Pani radna Jadwiga Śluzek stwierdziła, iż nie jest pewna czy na kolejnej sesji wnioskowana przez nią zmiana będzie mogła być zrealizowana tzn. czy będą środki.
Przewodniczący Rady poprosił o opinię w tej sprawie p. Skarbnik.
Pani Skarbnik – Zofia Łodyga powiedziała, że wniosek p. Jadwigi Śluzek będzie można zrealizować na następnej sesji.
Ponieważ radni nie wnieśli więcej pytań Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie kwestię odłożenia do następnej sesji dyskusji nad ewentualną podwyżką diet radnych.
Rada Gminy 8 głosami „za” przy 5 głosach „przeciw” oraz 1 głosie „wstrzymującym” zdecydowała o odłożeniu do następnej sesji sprawy ewentualnego dokonania podwyżki diet dla radnych.
Ponieważ radni nie wnieśli więcej pytań ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony przez p. Skarbnik projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na 2003 r.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 7 głosami „za”, przy 4 głosach „przeciw” oraz 4 „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na 2003 r. - uchwała Nr V/23/03 stanowi załącznik do protokołu.

5
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE PRZEKSZTAŁCENIA PUBLICZNEGO GIMNAZJUM W LATOWICZU

Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy. Przypomniał historię powołania Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Latowiczu oraz Gimnazjum w Latowiczu z oddziałami w Wielgolesie. Stwierdził, iż system ten funkcjonuje do dnia dzisiejszego i w miarę się sprawdza. Należy jednak stwierdzić, że są także trudności (głównie w zarządzaniu) spowodowane przez dwoistość: Gimnazjum – oddziały. Oprócz tego trzeba powiedzieć, że zmiany wymuszają przepisy. Ustawodawca przedłużył zezwolenie na działalność takiego systemu do 1 września 2003 r. Z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać należy, iż na dłuższe funkcjonowanie pozwolenia nie będzie.
Wójt Gminy powiedział, iż w związku z powyższym proponuje powołanie dwóch Zespołów Szkół: jednego w Latowiczu i jednego w Wielgolesie. Zespoły składać się będą z gimnazjum oraz ze szkoły podstawowej. W celu powołania proponowanych Zespołów konieczne jest wcześniejsze podjęcie uchwały o przekształceniu Gimnazjum w Latowiczu.
Pan Wójt poinformował, że odbył spotkanie z radami pedagogicznymi w celu poznania ich opinii w sprawie utworzenia Zespołów Szkół. Opinia ta była w większości pozytywna. Negatywnie do planów powołania Zespołów odnieśli się nauczyciele Zespołu Szkolno Przedszkolnego.
Głos zabrał p. radny Witold Kłos. Zapytał ile gminę będzie kosztowało utworzenie Zespołów Szkół?
Wójt Gminy odpowiedział, że w obecnej chwili nie można tego dokładnie określić.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Stwierdził, że „radni nie chcieliby podejmować uchwał w oderwaniu od opinii osób zainteresowanych”. Następnie p. radny powiedział, że byłoby wskazane aby w kwestii powołania Zespołów wypowiedzieli się obecni na sali dyrektorzy szkół.
Przewodniczący Rady poprosił obecnych na sesji dyrektorów szkół o zabranie głosu.
Głos zabrał p. radny Zbigniew Piłatkowski – p.o. dyrektora w Gimnazjum w Latowiczu z oddziałami w Wielgolesie. Stwierdził, iż jest za powołaniem Zespołów Szkół. Powiedział, iż ułatwi to zarządzanie obiektami oraz wprowadzi zdrowe współzawodnictwo pomiędzy placówkami.
Głos zabrała p. Elżbieta Wieczorek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dębem Małym. Stwierdziła, że podziela poglądy wyrażone przez p. Zbigniewa Piłatkowskiego i podobnie jak on jest za powołaniem Zespołów.
Głos zabrała p. Zofia Salamon – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Transborze. Powiedziała, iż także jest za powołaniem Zespołów Szkół. Stwierdziła, iż widzi szansę na odniesienie przy tej okazji pewnych korzyści wychowawczych. Obecnie młodzież (z gimnazjum) nie czuje się zobowiązana do pomocy młodszym bo chodzą oni do innej szkoły. Po utworzeniu Zespołów istnieje szansa, że zachowania te się zmienią.
Głos zabrała p. Bożena Kania – Dyrektor zespołu Szkolno Przedszkolnego. Stwierdziła, że trudno jest dzisiaj mówić czy powołanie Zespołów będzie korzystne. Czy tak się stanie pokaże dopiero czas. Pani Dyrektor stwierdziła, że widzi strony dodatnie utworzenia Zespołów w odniesieniu do kwestii zarządzania oraz tworzenia arkuszy organizacyjnych. Ma natomiast obawy czy wszyscy nauczyciele (zwlaszcza ci, którzy nie uczą przedmiotów podstawowych) znajdą w nowych placówkach zatrudnienie. Pani Bożena Kania powiedziała także, iż obawia się pogorszenia kwestii wychowawczych co wyniknąć może z połączenia młodzieży gimnazjalnej w jednym budynku z małymi dziećmi. Pani Dyrektor zauważyła, iż obecnie istnieje w tej materii pewna możliwość separacji.
Głos zabrała p. Hanna Zawadka – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielgolesie. Stwierdziła, iż uważa, że planowane do utworzenia Zespoły Szkół będą dobrymi, sprawnymi tworami. Następnie, odnosząc się do wypowiedzi swojej przedmówczyni, dodała że p. Wójt zapewnił, iż wszyscy nauczyciele obecnych placówek znajdą po przekształceniach zatrudnienie w Zespołach.
Głos zabrał p. Zbigniew Piłatkowski. Zapytał p. Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego, czy uważa, iż 4 lata temu popełniono błąd nie powołując dwóch gimnazjów?
Pani Bożena Kania odpowiedziała, iż zawsze była zwolenniczką jednego gimnazjum.
Głos zabrał p. Ryszard Podobas – sołtys ze wsi Stawek. Stwierdził, iż gmina powinna zorganizować dowóz dzieci do swoich szkół tak aby nie chodziły one do szkół poza gminą. Pan sołtys stwierdził, że za tymi dziećmi „przyszłyby pieniądze”.
Wójt Gminy odpowiedział, że to rodzice a nie gmina decydują, do której szkoły chodzić ma dane dziecko.
Głos zabrał p. radny Jan Domański. Stwierdził, że zastanawiające jest, iż tylko rada pedagogiczna w Zespole Szkolno Przedszkolnym głosowała przeciw powołaniu Zespołów Szkół. Pan radny wyraził opinię, iż może to być spowodowane faktem, że p. Dyrektor obawia się utraty stanowiska a Rada Pedagogiczna nie jest dobrze poinformowana.
Pani Bożena Kania – Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego odpowiedziała, iż nikogo nie ukierunkowywała w jego poglądach. Stwierdziła, że jest już 12 lat dyrektorem ale może pracować także na innym stanowisku. Dodała, że jeśli dyrektorem będzie ktoś inny to będzie życzyła mu powodzenia.
Ponieważ radni nie wnieśli więcej pytań ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały w sprawie przekształcenia Publicznego Gimnazjum w Latowiczu.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 10 głosami „za”, przy 4 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie przekształcenia Publicznego Gimnazjum w Latowiczu – uchwała Nr V/24/03 stanowi załącznik do protokołu.


6
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UTWORZENIA ZESPOŁU SZKÓŁ W LATOWICZU

Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy.
W związku z tym, że projekt był przedmiotem obrad Komisji radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 9 głosami „za”, przy 5 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Zespołu Szkół w Latowiczu – uchwała Nr V/25/03 w załączeniu do protokołu.


7
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UTWORZENIA ZESPOŁU SZKÓŁ W WIELGOLESIE

Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy.
W związku z tym, że projekt był przedmiotem obrad Komisji radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 9 głosami „za” przy 5 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Zespołu Szkół w Wielgolesie – uchwała Nr V/26/03 w załączeniu do protokołu.


8
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ ROZPATRZENIE SPRAWOZDANIA Z WYKONANIA GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ZA 2002 ROK.

Informacje i sprawozdanie przedstawiła p. Hanna Aksamitowska – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Latowiczu (sprawozdanie w załączeniu do protokołu).
W związku z tym, że przedmiotowe kwestie były przedmiotem obrad Komisji radni nie wnieśli pytań. Rada Gminy przyjęła przedstawione sprawozdanie do wiadomości nie wnosząc uwag ani zastrzeżeń.


9
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UCHWALENIA GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA TERENIE GMINY LATOWICZ NA 2003 ROK

Projekt uchwały przedstawiła p. Hanna Aksamitowska – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Latowiczu.
Głos zabrał p. radny Jan Domański. Powiedział, że proponuje zlikwidowanie gminnego punktu konsultacyjnego. Stwierdził, iż jest za tym ze względu na małe zainteresowanie oraz duże koszty utrzymania a także niewywiązywanie się z obowiązków zatrudnionego konsultanta.
Głos zabrał Wójt Gminy. Powiedział, że proponuje ograniczenie czasu funkcjonowania gminnego punktu. Odnosząc się do kwestii konsultanta stwierdził, iż wie, że nie wypełnia on w pełni swych zadań ale zostanie zdyscyplinowany.
Pan radny Jan Domański zapytał czy nie można by spróbować wynegocjować z Księdzem Proboszczem aby udostępnił lokal dla punktu konsultacyjnego za darmo?
Wójt Gminy odpowiedział, że poruszy tę sprawę z Komisją oraz z ks. Proboszczem. O wynikach poinformuje radnych.
Głos zabrał p. radny Stanisław Parol. Zaproponował zdjęcie 2 tyś. zł ze środków przeznaczonych na szkolenia Gminnej Komisjii Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i przeznaczenie ich na propagowanie sportu np. sfinansowanie zawodów sportowych (w ramach przewidzianych w programie działań profilaktycznych).
Pan radny Sławomir Świątek zauważył, iż Gminny Program omawiany był na Komisjach i nikt nie miał uwag.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, iż sprawę, którą obecnie poruszył sygnalizował także na posiedzeniu Komisji.
Wójt Gminy stwierdził, że sytuacja jest niekorzystna ponieważ na sesji nieobecna jest przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Następnie zaproponował zdjęcie (z przeznaczeniem na sfinansowanie imprezy sportowej) 1 tyś. zł ze środków przewidzianych na „Kontynuowanie pracy gminnego punktu konsultacyjnego” (str. 6 GPPiRPA) oraz 1 tyś. zł ze środków przewidzianych na „Wynagrodzenie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych” (str. 7 GPPiRPA).
Pan radny Stanisław Parol wyraził zgodę na powyższe rozwiązanie.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej pytań ani wniosków Przewodniczący poddał pod głosowanie projekt uchwały z uwzględnieniem zaproponowanej poprawki
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 13 głosami „za” przy 2 „wstrzymujących” podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Latowicz na 2003 rok – uchwała Nr V/27/03 stanowi załącznik do protokołu.


10
INFORMACJA NA TEMAT STANU MIENIA KOMUNALNEGO ORAZ MIENIA PROPONOWANEGO DO SPRZEDAŻY

Informacje o mieniu komunalnym, w tym o mieniu przeznaczonym do sprzedaży przedstawił Wojciech Osiński – insp. ds. gospodarki nieruchomościami i rolnictwa. (informacje w załączeniu do protokołu).
Rada Gminy przyjęła powyższe do wiadomości.

(Przed realizacją kolejnego punktu porządku obrad, sesję Rady opuścił (informując o przyczynie Przewodniczącego) p. radny Witold Kłos).

11
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI WÓJTA W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Wójt Gminy – p. Bogdan Świątek przedstawił informacje o działalności w okresie między sesjami. W przedmiotowym okresie działalność ta skupiała się na następujących sprawach:
1. Trwała praca komisji przetargowej powołanej dla przeprowadzenia przetargu na budowę SUW w Chyżynach oraz pierwszego etapu wodociągu.
3. Wykonano dokumentację techniczną do zrealizowania modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy Latowicz.
4. Odbyły się spotkania z radami pedagogicznymi poświęcone kwestii powołania Zespołów Szkół w Latowiczu i Wielgolesie.
5. Rozpatrywana była kwestia likwidacji szkoły filialnej w Redzyńskiem (sprawa została odłożona na rok).
6. Odbyło się posiedzenie Zarządu Gminnego OSP.
7. Odbyło się spotkanie z Komendantem Policji w Mrozach.
8. Prowadzone jest postępowanie zmierzające do zasiedzenia na rzecz gminy działek w Strachominie.
9. Odbyło się spotkanie z p. Jackiem Soską - doradcą Prezesa ARiMR. Tematem spotkania były sprawy związane z planowanym wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
10. Odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej więzienie przez hitlerowcóww lutym 1944 r. Polaków (głównie członków AK) w budynku SP w Latowiczu.
11. Odbyło się spotkanie w Kołbieli poświęcone projektowi wykorzystania rzeki Świder w celach rekreacyjnych.
12. Odbył się przetarg na wywóz nieczystości płynnych z budynków będących pod zarządem gminy.

12
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE
I ZAPYTANIA RADNYCH

Interpelacji i zapytań radnych nie było.


13
SPRAWY RÓŻNE

Na sesję Rady Gminy przybył p. Paweł Jastrzębski – kierownik powiatowego biura ARiMR. Przedstawił obecnym na sali podstawowe informacje dot. funkcjonowania placówki, którą kieruje oraz zaprosił na mające się odbyć dnia 10 marca 2003 r. w Urzędzie Gminy szkolenie. Zajęcia poświęcone będą m.in. problematyce dopłat obowiązujących na terenie UE.

Pan radny Andrzej Giziński poinformował, iż młodzież gimnazjalna uczestniczy w programie dotyczącym problematyki związanej z Unią Europejską a głównie zagadnieniu przystąpienia Polski do UE. Poprosił radnych o wypełnienie dla potrzeb powyższego przedsięwzięcia specjalnych, anonimowych ankiet.
(w tym momencie obrady opuściła p. radna Jadwiga Śluzek)
Następnie p. Giziński rozdał druki i radni wypełnili ankiety.



14
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Rada Gminy w obecności 12 radnych jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji Rady Gminy.





15
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY

W związku z wyczerpaniem uchwalonego porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy zamknął sesję Rady Gminy w Latowiczu.

Na tym protokół zakończono.

Protokołował:

Przemysław Wróbel
Autor : insp. ds. obsługi Rady
Zredagował(a) : Przemysław Wróbel
Data wprowadzenia : 2004-05-12 12:17:14
Data ostatniej modyfikacji : 2004-05-12 12:17:14
Liczba wyświetleń : 3002



licznik odwiedzin: 2648214