logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2006-2010
30 sesja Rady Gminy Latowicz

29 stycznia 2010 r.

PROTOKÓŁ NR XXX/10
Z SESJI RADY GMINY LATOWICZ
Z DNIA 29 STYCZNIA 2010 ROKU

1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy - p. Jan Domański, o godzinie 10.00 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych /nieobecny p. radny Sławomir Odziemczyk/, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych oraz sołtysów w załączeniu do protokołu).
W sesji uczestniczyli m.in.:
1. Bogdan Świątek-Górski - Wójt Gminy,
2. Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy,
3. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy,

2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD

Przewodniczący Rady Gminy
Przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Informacja na temat działalności Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ) w Mińsku Mazowieckim oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (NZOZ) "Centrum".
5. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na najem lokalu położonego w miejscowości Latowicz przy ul. Rynek 1 stanowiącego własność Gminy Latowicz.
6. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości stanowiących własność Gminy Latowicz na rzecz Województwa Mazowieckiego.
7. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Programu Usuwania Azbestu i wyrobów zawierających azbest na lata 2009 - 2032 dla Gminy Latowicz.
8. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Latowicz na rok 2010.
9. Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Transborze.
10. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2010.
11. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2010.
12. Sprawozdanie z wykonania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za rok 2009 oraz sprawozdanie z wykonania Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2009.
13. Sprawozdanie z działalności Rady Gminy Latowicz za rok 2009 oraz sprawozdania z działalności stałych komisji Rady Gminy Latowicz za rok 2009.
14. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady w okresie między sesjami.
15. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
16. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
17. Sprawy różne.
18. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
19. Zamknięcie sesji Rady Gminy.

Następnie Przewodniczący Rady zapytał czy są jakieś uwagi lub wnioski co do zaproponowanego porządku obrad.

Ponieważ uwag ani wniosków nie zgłoszono przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.

3
INTERPELACJE I ZAPYTANIA RADNYCH

Nie zgłoszono zapytań ani interpelacji.


4
INFORMACJA NA TEMAT DZIAŁALNOŚCI SAMODZIELNEGO PUBLICZNEGO ZESPOŁU OPIEKI ZDROWOTNEJ (SP ZOZ) W MIŃSKU MAZOWIECKIM ORAZ NIEPUBLICZNEGO ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ (NZOZ) "CENTRUM".

Informacje przedstawili: p. Mieczysław Romejko - Dyrektor SP ZOZ w Mińsku Mazowieckim oraz p. Paweł Żuk - Prezes NZOZ "Centrum".
Obszernie omówili bieżącą działalność. Pan Romejko poruszył m.in. sprawę, która niedawno wywołała poruszenie wśród lokalnej opinii publicznej - doszło do śmierci pacjenta, któremu odmówiono przyjęcia do szpitala gdy zgłosił się na Szpitalny Oddział Ratowniczy skarżąc się na dolegliwości kardiologiczne. Pan Dyrektor powiedział, że lekarz dyżurujący wtedy na SOR już w szpitalu nie pracuje i prowadzone jest w jego sprawie postępowanie, natomiast zaistniałą sytuację uważa za niedopuszczalną. Pan Romejko powiedział, że w celu pomocy pacjentom w takich i innych sprawach powołał w szpitalu Rzecznika Praw Pacjenta. Różnego rodzaju problemy można zgłaszać także bezpośrednio do Dyrektora.
Obaj prelegenci wysłuchali i ustosunkowali się do uwag dotyczących funkcjonowania nocnej pomocy medycznej ("Centrum") i pogotowia ratunkowego (SP ZOZ) oraz współpracy pomiędzy NZOZ "Centrum" a SP ZOZ. Zapewnili, że postarają się, aby sytuacja w tej kwestii uległa poprawie oraz poprosili, aby wszelkie problemy związane z w/w sprawami (a także innymi dot. korzystania z usług "Centrum" i SP ZOZ) zgłaszać na bieżąco, bowiem wtedy jest większa możliwość prawidłowej reakcji i wyciągnięcia konsekwencji wobec winnych.


5
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE WYRAŻENIA ZGODY NA NAJEM LOKALU POŁOŻONEGO W MIEJSCOWOŚCI LATOWICZ PRZY UL. RYNEK 1 STANOWIĄCEGO WŁASNOŚĆ GMINY LATOWICZ.

Projekt uchwały przedstawiła p. Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy. Poinformowała, że chodzi o wynajęcie w drodze przetargu, na prowadzenie apteki, części nieruchomości, która dotychczas także była użytkowana jako apteka. Wójt Gminy proponuje, aby wynajem nastąpił na okres 8 lat ale zapis w uchwale będzie brzmiał: "na okres dłuższy niż 3 lata", bowiem tak wynika z przepisów.
Wójt Gminy powiedział, że ze strony "Centrum" rozważane było postawienie w wersji "kontenerowej" budynku spełniającego wymagane normy na prowadzenie apteki, na działce gminnej obok Ośrodka Zdrowia ale wydaje się, że korzystniej będzie jeśli apteka pozostanie w tym obiekcie, w którym była dotychczas, dlatego lepiej jest chyba nie wyrazić zgody na postawienie tego kontenera lecz poczekać na otwarcie apteki w dotychczasowym miejscu, co nie oznacza oczywiście, że "Centrum" nie będzie mogło przystąpić do przetargu na prowadzenie apteki w dotychczasowym "aptecznym" budynku.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji nie zgłoszono pytań, uwag ani wniosków i Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę - uchwała w załączeniu do protokołu.

6
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE WYRAŻENIA ZGODY NA DOKONANIE DAROWIZNY NIERUCHOMOŚCI STANOWIĄCYCH WŁASNOŚĆ GMINY LATOWICZ NA RZECZ WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Projekt uchwały przedstawiła p. Elżbieta Całka - insp. ds. gospodarki nieruchomościami. Poinformowała, że chodzi o fragmenty działek, które zostały przekazane na poszerzenie chodnika podczas modernizacji odcinka drogi 802 w Latowiczu.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji nie zgłoszono pytań, uwag ani wniosków i Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę - uchwała w załączeniu do protokołu.


7
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UCHWALENIA PROGRAMU USUWANIA AZBESTU I WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST NA LATA 2009 - 2032 DLA GMINY LATOWICZ

Projekt uchwały przedstawiła Sekretarz Gminy - p. Barbara Zgódka. Poinformowała, że podjęcie uchwały umożliwi mieszkańcom gminy stopniowe, bezpłatne zdejmowanie i pozbywanie się eternitowych pokryć dachowych - w pierwszej kolejności planowany jest odbiór pokryć już zdjętych.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli pytań ani uwag i Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę - uchwała w załączeniu do protokołu.

8
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UCHWALENIA BUDŻETU GMINY LATOWICZ NA ROK 2010

Projekt uchwały przedstawili: Wójt Gminy oraz Skarbnik Gminy. Wójt Gminy poinformował że zakładane w budżecie dochody to kwota ponad 13mln.zł natomiast wydatki ponad 20mln.zł. Różnica między dochodami a wydatkami czyli tzw. deficyt to kwota ponad 7,5mln.zł. - jest to duża kwota, wynikająca z tego, iż Gmina Latowicz będzie w 2010 r. realizować bardzo duże przedsięwzięcie na skalę ponad 7mln.zł. Chodzi tu o inwestycję kanalizacyjną czyli budowę pierwszych 100 przydomowych oczyszczalni ścieków oraz zakończenie budowy sieci kanalizacyjnej w Latowiczu. Jest to zadanie bardzo duże, skalkulowane na ponad 7mln.zł z czego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) Unii Europejskiej pochodzić będzie kwota ponad 3,5mln.zł. Aby to ogromne zadanie zrealizować trzeba będzie w Banku Gospodarstwa Krajowej (BGK) zaciągnąć krótkoterminowy kredyt na czas realizacji zadania a później ubiegać się o refundację z PROW. W momencie uchwalania budżetu dług jest znaczny ale w momencie gdy inwestycja zostanie ukończona a środki zrefundowane zmniejszy się on o połowę. Wydatki przeznaczone w budżecie na inwestycje to kwota ponad 9mln.zł. Trudno powiedzieć, czy wszystkie te zamiary uda się zrealizować - to pokaże czas. Doświadczenie mówi, iż różnie bywa - w przypadku oczyszczalni przydomowych sprawa ciągnie się już kilka lat, chodzi oczywiście o pieniądze, trzeba było czekać aż uruchomiony zostanie PROW, który jest idealnym programem na taki cel. Na takie sprawy jak przedłużanie się naboru wniosków do PROW, co miało miejsce, niestety nie mamy wpływu. Wydaje się jednak, że w 2010 r. powinno udać się zrealizować w końcu te planowane inwestycje kanalizacyjne.
Wójt Gminy przedstawił z kolei inne, mniejsze, planowane do realizacji w 2010 r. inwestycje. Na wstępnie poinformował o planowanym na 2010 r. wykonaniu chodnika i oświetlenia ulicznego wzdłuż drogi 802 na odcinku łączącym centrum Latowicza z Rozstankami - w tym celu będzie zawarte stosowne porozumienie z Zarządem Dróg Wojewódzkich. Inne planowane zadania to m.in. budowy i przebudowy dróg w takich miejscowościach jak: Stawek (nakładka bitumiczna na odcinkach drogi przez wieś, na których jest już wykonana podbudowa), Latowicz (ul. Grundowa - podbudowa na całej długości ulicy lub podbudowa na całej ulicy i nakładka bitumiczna na części ulicy), Dąbrówka (droga w kierunku Łukówca), Wielgolas (droga przy szkole - nakładka bitumiczna na istniejącej podbudowie), droga Oleksianka - Strachomin (nakładka bitumiczna na istniejącej podbudowie), droga Latowicz - Chyżyny (podbudowa i nakładka bitumiczna). Realizacja w/w inwestycji drogowych uzależniona jest od tego czy uda się uzyskać w 2010 r. dofinansowanie na te zadania.. Ponadto jest planowany m.in. zakup samochodu służbowego dla Urzędu Gminy za kwotę ok. 35tyś.zł. Inne planowane inwestycje to m.in. :
- utworzenie w Latowiczu i w Wielgolesie szkolnych placów zabaw dla dzieci w ramach programu rządowego "Radosna Szkoła"
- zakup kuchni gazowej i taboretu elektrycznego dla Zespołu Szkół w Latowiczu
- wykonanie projektów zamiennych sieci kanalizacyjnej w m. Latowicz i Wielgolas
- budowa przydomowych oczyszczalni ścieków
- wykonanie monitoringu przepompowni ścieków w Latowiczu
- dobudowa punktów oświetleniowych we wsiach Budy Wielgolesie oraz Latowicz - Wymyśle
- przebudowa chodników i stanowisk postojowych przy ul. Rynek w Latowiczu (od strony byłego przedszkola)
- zagospodarowanie parku w centrum Latowicza
- wykonanie zaplecza socjalnego na boisku sportowym w Latowiczu
- zakup i montaż szaletu publicznego w Latowiczu - głównie z powodu tego, iż planowana jest rozbiórka budynku starej remizy OSP, w której obecnie mieści się szalet
W planie jest jeszcze termomodernizacja byłego budynku posterunku Policji w Latowiczu ale nie wiadomo czy będzie to robione bowiem pojawiła się koncepcja, aby korzystając z tego, iż lokal mieszkalny w budynku apteki opuści niebawem jego lokatorka - pomyśleć o docelowym umieszczeniu tam właśnie Posterunku Policji, ponieważ byłaby to chyba lepsza lokalizacja. Oprócz dwóch pomieszczeń zajmowanych przez aktualną właścicielkę apteki byłyby do dyspozycji Policji jeszcze dwa pomieszczenia zajmowane obecnie przez "centrum" komputerowe - razem daje to 4 pomieszczenia dla ew. posterunku. Nie wiadomo jednak, czy takie rozwiązanie będzie możliwe ponieważ budynek byłego posterunku Policji został przekazany gminie przez Skarb Państwa poprzez Wojewodę Mazowieckiego nieodpłatnie w celu wykorzystania go właśnie na posterunek Policji - sprawa ta będzie wyjaśniana.
(pełny, szczegółowy wykaz inwestycji planowanych na rok 2010 wraz z ich prognozowanymi kosztami w załączeniu do protokołu - jako załącznik Nr 3 do uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Latowicz na rok 2010).
Pan Wójt powiedział, że nie wiadomo oczywiście ile z tych w/w zadań uda się zrealizować bowiem na wiele z nich gmina będzie starała się o uzyskanie dotacji i od powodzenia tych starań wiele zależy - na to, czy dotacje zostaną przyznane ma się niestety niewielki wpływ.
Pani radna Hanna Zawadka powiedziała, że w planie jest wykonanie odcinka drogi przy szkole w Wielgolesie w związku z czym chciałaby zapytać czy gmina nie mogłaby wykonać od razu chodnika przy tym odcinku - to niewielki odcinek. Wszyscy są nastawieni, że razem z nawierzchnią drogi będzie wykonany także chodnik, tym bardziej, że mają być zrobione krawężniki. Pani radna zauważyła, że nie planuje się wykonania tego chodnika a jednocześnie planuje się przeznaczyć 50tyś.zł na szalet do Latowicza.
Pan Wójt poprosił, aby nie traktować tego planowanego szaletu jako "szaletu dla Latowicza" bowiem ma on być dostępny dla wszystkich, np. dla osób przyjeżdżających na targ.
Pani radna Hanna Zawadka powiedziała, że w ostatnim okresie żadne inwestycje oprócz tego fragmentu drogi nie są w Wielgolesie robione.
Pan Wójt powiedział, że nie da się niestety przy takim budżecie jak Gminy Latowicz budować jednocześnie kanalizacji w Latowiczu i w Wielgolesie - gminy na to nie stać. Zostanie ukończona sieć kanalizacyjna w Latowiczu i prace przeniosą się do Wielgolasu. Dokumentacja techniczna na drogę przy szkole jest wykonana na całość tzn. i na podbudowę i na nakładkę bitumiczną i na chodnik tylko zadanie to jest etapowane - w 2009 wykonano podbudowę, na 2010 planowana jest nakładka i krawężniki a na 2011 r. chodnik (ok. 200m).
Pan radny Stanisław Parol zapytał, czy są zrobione projekty sieci kanalizacyjnej w Wielgolesie tzn. czy przypadkiem w miejscu gdzie ma być chodnik nie jest przypadkiem planowana kanalizacja ?
Wójt Gminy powiedział, że w tym miejscu nie jest planowana sieć kanalizacyjna.
Pan radny Wiesław Świątek powiedział, że ten odcinek drogi przy szkole nie jest robiony tylko dla potrzeb Wielgolasu, ponieważ do szkoły chodzą dzieci z wielu miejscowości gminy - jego zdaniem należy od razu, wykonując nakładkę bitumiczną zrobić także chodnik. Pan radny zapytał jaki może być koszt wykonania tego chodnika ?
Pan Wójt powiedział, że byłby to koszt ok. 30tyś.zł.
Pan Jan Domański - Przewodniczący Rady, powiedział, żeby radni nie przesadzali - w 2010 r. będzie wykonana nakładka bitumiczna, na drodze tej nie ma dużego ruchu i rok na wykonanie chodnika można jeszcze poczekać.
Pan radny Wiesław Świątek powiedział, że jego zdaniem ten odcinek drogi powinien być wykonany jako "deptak", aby nie było tam właśnie dużego ruchu - po wykonaniu nakładki bitumicznej na pewno ruch się zwiększy a z tego co wie Wielgolas planuje w przyszłości przedłużenie wykonania nakładki na dalszą część drogi a wtedy ruch zwiększy się jeszcze bardziej. W każdym razie chodnik przy drodze należy wykonać jednocześnie z nakładką i krawężnikami.
Pani radna Cecylia Pielasa powiedziała, że "była mowa o drodze a nie było mowy o chodniku".
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że projekt budżetu można oczywiście zmieniać w trakcie roku budżetowego w miarę możliwości w zależności od dochodów ale brutalna prawda jest taka, że z reguły aby u siebie coś zrobić, coś pobudować to trzeba komuś wziąć. Pan Parol powiedział, że on np. jest w takiej sytuacji, że projektowana jest linia oświetleniowa na jego terenie, ze względów bezpieczeństwa, bo potrzebne jest doświetlenie przy przystanku, przy drodze wojewódzkiej. I gdzie zabrać ? Pan radny zaproponował, aby zostawić tą sprawę chodnika tak jak jest planowana - tam nie ma szybkiego ruchu - chociaż nie znaczy to, że chodnik ten nie jest potrzebny.
Pan radny Wiesław Świątek powiedział, że jest to błędne pojęcie ponieważ żaden z radnych nie jest radnym danej wsi tylko każdy jest radnym całej gminy, dla ogółu - uchwalany jest budżet gminy a nie budżet danej miejscowości.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że mówił to w tym kontekście, aby wskazać "komu zabrać" ?, komu jest racjonalne zabrać ?, bo budżet ma tą zasadę, że "aby jednemu dać to trzeba innemu zabrać".
Pan Wójt powiedział, że wobec powyższego, jest gotów zrezygnować z zakupu samochodu służbowego dla Urzędu Gminy i przeznaczyć te środki na wykonanie tego odcinka chodnika, o którym toczy się dyskusja tylko prosiłby radnych o to, aby w trakcie roku budżetowego, jeśli pojawią się jakieś dodatkowe środki pozwolili na wprowadzenie zakupu samochodu z powrotem do budżetu. Wadą takiego rozwiązania jest to, iż obecnie można kupić samochód taniej w ramach wyprzedaży z rocznika 2009 oraz jest jeszcze ryzyko związane z tym, iż obecny samochód (FIAT "Panda") jest już bardzo wyeksploatowany i nie wiadomo ile jeszcze wytrzyma.
Pan Jan Domański - Przewodniczący Rady, zauważył, że p. radny Wiesław Świątek był przeciwko likwidacji szkoły w Transborze, na której to operacji można byłoby uzyskać 160tyś.zł oszczędności a teraz jest za wykonaniem chodnika w Wielgolesie - czyli "i tamto zostawić i to zrobić" - tak się nie da, trzeba się na coś zdecydować.
Pan Wójt powiedział, że tak jak już wspomniał zgłasza wniosek o wykreślenie z budżetu kwoty 35tyś.zł na zakup samochodu służbowego i przeznaczenie jej na wykonanie chodnika wzdłuż odcinka drogi przy szkole w Wielgolesie.
Pani radna Cecylia Pielasa powiedziała, że jest to "stawianie radnych pod ścianą" - "jaki to ma sens ? - albo uchwalamy budżet tak jak jest albo każdy rwie do siebie" - powiedziała p. radna.
Przewodniczący Rady powiedział, że Wójt zgłosił wniosek i trzeba go przegłosować - następnie poddał wniosek pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych, 3 głosami "za" przy 3 głosach "przeciw" oraz 8 głosach "wstrzymujących" odrzuciła wniosek zgłoszony przez Wójta Gminy.
Ponieważ projekt uchwały w sprawie budżetu na rok 2010 był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli więcej pytań ani uwag i Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych, 12 głosami "za" przy 2 głosach "wstrzymujących" podjęła uchwałę - uchwała w załączeniu do protokołu.

9
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZAMIARU LIKWIDACJI SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO W TRANSBORZE

Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy. Powiedział, że jedynym powodem zamiaru likwidacji szkoły w Transborze jest demografia. Jeśli szkoła zostanie zlikwidowana to uczące się tam dzieci zostaną przeniesione do szkoły w Wielgolesie. Problemem jest wykorzystanie budynku po likwidacji szkoły. Nie można pozwolić na to, aby obiekt ten został zdewastowany i sprzedany. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli gmina ogłosi przetarg na długoterminową dzierżawę, to znajdzie się ktoś chętny do zainwestowanie tam i do wykorzystania obiektu na cele związane ze służbą zdrowia lub z pomocą społeczną. Jest w tej sprawie zainteresowanie m.in. ze strony NZOZ Kaśmin" prowadzącego ośrodek rehabilitacyjny w Drożdżówce ale o tym kto będzie ewentualnie prowadził tam działalność zadecyduje w przypadku likwidacji szkoły przetarg. Pan Wójt powiedział, że nie jest zwolennikiem utworzenia w tym obiekcie przedszkola ponieważ przeprowadzony sondaż wskazał, iż chodziłoby do niego średnio 15 dzieci rocznie i byłyby to głównie dzieci z Transboru i najbliższych okolic - z Wielgolasu byłaby to szczątkowa liczba dzieci. Przy tak małej liczbie dzieci trzeba byłoby utrzymywać cały, duży obiekt co nie jest dobrym rozwiązaniem.
Pan radny Tadeusz Szczepańczyk powiedział, że w momencie gdy szkoła była redukowana z 6 klasowej do 3 klasowej była mowa, żeby zostawić jednak te 3 klasy i teraz jest trochę nie w porządku wobec tamtych ustaleń. Jeśli chodzi o mała ilość dzieci w szkole to jest to m.in. spowodowane niepewnością rodziców co do przyszłości tej szkoły - dlatego niektórzy posyłają dzieci do innej szkoły. Pod względem "gospodarczym" lepiej byłoby zostawić szkołę 1-3 i zobaczyć co uda się zrobić w kwestii zorganizowania tam dodatkowo przedszkola, bo tak naprawdę to na poprzedniej sesji była dyskusja na ten temat i zakończyła się ona tym, że trzeba w celu porównania sporządzić kalkulację kosztów utworzenia przedszkola w Wielgolesie oraz w Transborze - na tym stanęło. Co do ew. inwestora odnośnie obiektu po ew. likwidacji szkoły to na dzień dzisiejszy wcale nie jest powiedziane, że on będzie, nie ma takiej pewności. Dlatego też w chwili obecnej należałoby nie likwidować szkoły. Jeśli chodzi o liczbę deklarowanych osób zainteresowanych przedszkolem w Transborze to na pewno liczba ta jeśli chodzi o osoby z Wielgolasu uległaby zwiększeniu w sytuacji gdyby przedszkole już działało. Co do koniecznego przystosowania obiektu dla potrzeb przedszkola to nie jest to aż takie duże zadanie i śmiało można spróbować to wykonać.
Pan radny Wiesław Świątek zapytał ile obecnie jest uczniów w szkole w Transborze ?
Pani Wiesława Proczka - insp. ds. oświaty poinformowała, że obecnie w szkole tej jest 13 uczniów w klasach 2-3 (połączonych w jeden oddział) oraz 6 uczniów w klasie "0". Klasy "1" nie ma z powodu braku dzieci. Zatrudnionych jest 2 nauczycieli w pełnym wymiarze oraz 2 w niepełnym wymiarze. Z obwodu szkoły w Transborze obecnie 18 dzieci uczęszcza do szkoły podstawowej w Wielgolesie (z przedziału wiekowego klas 0-3).
Następnie p. Wiesława Proczka odczytała uzasadnienie do proponowanej uchwały (w załączeniu do protokołu - jako załącznik do uchwały).
Pani Lidia Konopacka - p.o. Dyrektora Szkoły Podstawowej w Transborze, zapytała czy jest taka możliwość, aby zachować szkołę w Transborze przekształcając ją w filię szkoły w Wielgolesie - p. Konopacka zaproponowała, aby na razie zrobić w Transborze przedszkole oraz filię szkoły i zobaczyć jak dalej będzie przedstawiała się sytuacja.
Wójt Gminy powiedział, że jego zdaniem nie ma to sensu ponieważ w ten sposób tylko odciągnie się moment likwidacji szkoły co i tak trzeba będzie zrobić.
Pan radny Wiesław Świątek powiedział, że także jest za tym, aby w Transborze utworzyć przedszkole oraz pozostawić szkołę 1-3.
Pani Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy, powiedziała, że w przypadku założenia w Transborze przedszkola trzeba będzie tam zainwestować m.in. w kwestie socjalne tzn. dożywianie.
Pan radny Wiesław Świątek zapytał ile jest dzieci zadeklarowanych do przedszkola gdyby powstało ono ew. w Transborze ?
Pani Lidia Konopacka powiedziała, że do niej zgłoszono 15 dzieci a z tego co wie, to jest jeszcze 5 dzieci zgłoszonych z Wielgolasu.
Wójt Gminy powiedział, że na sprawę trzeba niestety patrzeć przez pryzmat kosztów. W tym momencie gminy nie stać na budowę nowego przedszkola w Wielgolesie gdzie jest na nie największe zapotrzebowanie ale nie ma też sensu wydawanie pieniędzy na adaptację obiektu w Transborze bowiem zainteresowanie przedszkolem w tej lokalizacji jest bardzo małe - zwłaszcza właśnie w Wielgolesie gdzie jest najwięcej dzieci. Koszt budowy przedszkola w Wielgolesie to ok. 750tyś.zł natomiast adaptacja budynku w Transborze to ok. 60% tej sumy.
Pan radny Wojciech Olko powiedział, że rozmawiał z rodzicami z Wielgolasu, którzy są zainteresowani przedszkolem i oni mówią, że przedszkole jest im potrzebne już a nie za np. 5 lat, dlatego są skłonni dowozić dzieci do Transboru.
Wójt Gminy powiedział, że jeśli będzie duże zainteresowanie to można stworzyć dodatkowy oddział przedszkolny w Latowiczu, co byłoby lepszym rozwiązaniem niż adaptacja budynku w Transborze. Byłoby to znacznie tańsze rozwiązanie i szybsze w realizacji.
Pani Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy, powiedziała, że w kwestii ew. przedszkola w Transborze trzeba się tez liczyć z tym, iż być może nawet nie wszyscy rodzice, którzy się zadeklarowali posłaliby w rzeczywistości swoje dzieci do tego przedszkola - taka sytuacja miała miejsce w Latowiczu.
Pani Teodora Jaroń - sołtys z Chyżyn powiedziała, że jest za tym, aby utworzyć w Transborze przedszkole i pozostawić szkołę 1-3 - obiekt jest w bardzo dobrym stanie, jest wyremontowany i szkoda byłoby oddać go w obce ręce.
Pan radny Robert Skwara powiedział, że na temat szkoły w Transborze dyskusja trwa już kilkanaście lat. Demografia pokazuje, że ludzi na wsi jest coraz mniej, dzieci jest coraz mniej. Ponadto widać, że rodzice inaczej podchodzą już do sprawy i nie zawsze posyłają dzieci do szkoły najbliższej ale mając na uwadze dobro dziecka wybierają szkołę kierując się także innymi względami. Na te procesy nie mamy wpływu. Próba opóźnienia likwidacji tej szkoły o rok czy dwa nie ma sensu, bo widać wyraźnie, że jest to z w/w powodów nieuchronne chociaż trzeba oczywiście zrozumieć głos p. Tadeusza Szczepańczyka czy p. Wojciecha Olko - radnych z tamtego terenu, ponieważ jest to dla nich trudna decyzja.

(p. radna Hanna Zawadka opuściła salę posiedzeń - tym samym stan radnych obecnych na sesji zmniejszył się do 13)

Pani Lidia Konopacka zapytała co stanie się z pracownikami szkoły w Transborze w przypadku jej likwidacji ?
Pan Wójt powiedział, że otrzymają oni pomoc tzn. znajdą zatrudnienie w szkole na terenie gminy.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli więcej pytań ani uwag i Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 13 radnych, 8 głosami "za" przy "4" przeciw i 1 "wstrzymującym" podjęła uchwałę - uchwała w załączeniu do protokołu.

(p. radna Hanna Zawadka powróciła na salę posiedzeń - tym samym stan radnych obecnych na sesji zwiększył się do 14)


10
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UCHWALENIA GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA ROK 2010

Projekt uchwały przedstawiła p. Janina Broda - Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad stałych komisji nie wniesiono pytań, uwag ani wniosków i Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę - uchwała w załączeniu do protokołu.


11
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UCHWALENIA GMINNEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA ROK 2010.

Projekt uchwały przedstawiła p. Janina Broda - Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad stałych komisji nie wniesiono pytań, uwag ani wniosków i Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę - uchwała w załączeniu do protokołu.


12
SPRAWOZDANIE Z WYKONANIA GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ZA ROK 2009 ORAZ SPRAWOZDANIE Z WYKONANIA GMINNEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII ZA ROK 2009

Sprawozdania przedstawiła p. Janina Broda - Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (sprawozdania w załączeniu do protokołu).


13
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI RADY GMINY LATOWICZ ZA ROK 2009 ORAZ SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI STAŁYCH KOMISJI RADY GMINY LATOWICZ ZA ROK 2009

Sprawozdanie z działalności Rady Gminy przedstawił p. Jan Domański - Przewodniczący Rady - poinformował m.in. że w roku 2010 odbyło się 6 sesji Rady Gminy (sprawozdanie w załączeniu).
Sprawozdania z działalności stałych komisji przedstawili Przewodniczący poszczególnych komisji:

Tadeusz Szczepańczyk - Komisja Rewizyjna - poinformował m.in. że w roku 2010 odbyło się 8 posiedzeń.
Witold Kłos - Komisja Rolnictwa, Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej - poinformował m.in. że w roku 2010 odbyło się 9 posiedzeń.
Robert Skwara - Komisja Planowania, Budżetu, Finansów Oświaty, Spraw Socjalnych i Kultury Fizycznej - poinformował m.in. że w roku 2010 odbyło się 6 posiedzeń.
(sprawozdania w załączeniu do protokołu)


14
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Sprawozdanie przedstawił p. Jan Domański - Przewodniczący Rady - poinformował, że w okresie między sesjami pełnił cotygodniowe dyżury w Urzędzie Gminy. Ponadto, w dniach 20, 25, 26 stycznia Brał udział w posiedzeniach stałych komisji Rady Gminy obradujących nad tematyką dzisiejszej sesji. W dniu 6 stycznia Przewodniczący uczestniczył w zebraniu Zarządu Gminnego OSP, na którym odbyło się uroczyste pożegnanie Komendanta Gminnego OSP p. Ryszarda Szajkowskiego, który zakończył pracę na w/w stanowisku. Przewodniczący powiedział, że p. Szajkowski prosił o przekazanie wszystkim radnym i sołtysom serdeczne podziękowania za bardzo dobrą współpracę.


15
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI WÓJTA GMINY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

(Sprawozdanie w załączeniu do protokołu).


16
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE
I ZAPYTANIA RADNYCH

Nie zgłoszono zapytań ani interpelacji.


17
SPRAWY RÓŻNE

Pani Elżbieta Belkiewicz - sołtys z Latowicza poprosiła o zakup maszyny do czyszczenia parkietu na sali gimnastycznej w Latowiczu. Pani Belkiewicz powiedział, że obecnie pracuje w szkole i zajmuje się m.in. czyszczeniem parkietu na tej sali - koszt zakupu maszyny czyszczącej to 4,5tyś.zł.

Pan Wójt powiedział, że zorientuje się jak funkcjonuje taka maszyna i jakie daje efekty.

Pani Lilla Sabak - sołtys z Wężyczyna zapytała gdzie ma zgłaszać takie sprawy jak np. wałęsające się psy, padłe ptaki (bociany), uwagi dotyczące odśnieżania dróg itp. sprawy w soboty i niedziele ?
Pan Wójt powiedział, żeby p. sołtys takie sprawy w weekendy zgłaszała do niego (telefonicznie). W tygodniu należy zgłaszać to bezpośrednio do Urzędu Gminy.

Pani Anna Strzelec - insp. ds. księgowości budżetowej przedstawiła sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego (w załączeniu do protokołu).


18
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z sesji Rady Gminy.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji.

19
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY

W związku z wyczerpaniem się porządku obrad p. Jan Domański - Przewodniczący Rady Gminy zamknął XXX sesję Rady Gminy Latowicz.

Na tym protokół zakończono.

Protokołował:

Przemysław Wróbel


Autor : insp.ds. Rady Gminy i organizacji
Zredagował(a) : Przemysław Wróbel
Data wprowadzenia : 2010-04-08 12:53:52
Data ostatniej modyfikacji : 2010-04-08 12:54:56
Liczba wyświetleń : 1503

Redaktor  Data modyfikacji 
Przemysław Wróbel  08.04.2010 11:53pokaż tą wersję



licznik odwiedzin: 2648214