logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2006-2010
21 sesja Rady Gminy Latowicz

20 października 2008 roku

PROTOKÓŁ NR XXI/08
Z SESJI RADY GMINY LATOWICZ
Z DNIA 20 PAŹDZIERNIKA 2008 ROKU

1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy - p. Jan Domański, o godzinie 9.30 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 13 radnych /nieobecni: p. radny Wiesław Świątek i p. radny Marek Skrzycki/, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych oraz sołtysów w załączeniu do protokołu).
W sesji uczestniczyli m.in.:
1. Bogdan Świątek-Górski - Wójt Gminy,
2. Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy,
3. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy,

2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD

Przewodniczący Rady Gminy
Przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Informacja Dyrektora MZDW Rejonu Drogowego Węgrów - Siedlce dotycząca realizacji przebudowy drogi wojewódzkiej Nr 802.
5. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Latowicz na rok 2008.
6. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia w roku 2008 zobowiązania na realizację zadania pn: "Budowa kanalizacji sanitarnej w Latowiczu w ulicy Grundowej".
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy Latowicz w sprawie przystąpienia Gminy Latowicz do Stowarzyszenia "Kapitał - Praca - Rozwój".
8. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady w okresie między sesjami.
9. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
10. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
11. Sprawy różne.
12. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
13. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Następnie Przewodniczący Rady zapytał czy są jakieś uwagi lub wnioski co do zaproponowanego porządku obrad.
Ponieważ uwag ani wniosków nie zgłoszono, przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.

3
INTERPELACJE I ZAPYTANIA RADNYCH

Nie zgłoszono zapytań ani interpelacji.

4
INFORMACJA DYREKTORA MZDW REJONU DROGOWEGO WĘGRÓW - SIEDLCE DOTYCZĄCA REALIZACJI PRZEBUDOWY DROGI WOJEWÓDZKIEJ NR 802

Pan Stanisław Zyśk - Dyrektor MZDW Rejonu Drogowego Węgrów - Siedlce
Powiedział, że będąc ostatnio gościem na sesji Rady Gminy w Latowiczu obiecał, że będzie droga 802 w Latowiczu przebudowywana i słowa dotrzymał. Oczywiście tam gdzie prowadzone są inwestycje są też problemy - to oczywiste. W piśmie skierowanym do Wójta Gminy mieszkańcy zgłosili różne uwagi odnośnie przebudowy drogi, wskazali na pewne sprawy, które ich zdaniem nie powinny mieć miejsca - zgoda, można byłoby tak powiedzieć, ale jest projekt, którego wykonawca musi się trzymać. Za realizację niezgodnie z projektem są kary. Zadaniem MZDW jest pogodzenie projektu z tym, żeby ludzie byli zadowoleni z wykonania inwestycji ale tu potrzebny jest kompromis z obu stron. Dlatego wskazana i konieczna jest współpraca mieszkańców - tam gdzie są po wykonaniu chodnika duże różnice poziomu przy wjazdach na działki tam MZDW pomoże dostarczając mieszkańcom tłucznia i betonu w celu wykonania niwelacji spadku. Innej możliwości nie ma bo byłoby to niezgodne z projektem. Przykro natomiast, że z pisma złożonego przez mieszkańców wynika, iż kierownictwo budowy niewłaściwie reaguje w kwestii rozwiązywania problemów społecznych. Przy każdym sklepie spożywczym będzie wykonany postój ułatwiający dostarczenie towaru do sklepu - to zostało już załatwione chociaż w zasadzie także jest to już w pewnym sensie niezgodne z projektem ale ludziom trzeba pomagać. Jeśli chodzi o uwagi dotyczące szerokości jezdni to trzeba przyznać, że byłoby lepiej gdyby była ta jezdnia szersza ale to wymagałoby przełożenia sieci gazociągowej i telekomunikacyjnej co podniosłoby koszt przebudowy tego odcinka drogi o ok. 2mln.zł - przy 6mln. kosztów przebudowy obecnie. Także chodniki byłyby wtedy węższe i zwłaszcza zimą byłoby to uciążliwe - nie byłoby miejsca na śnieg.
Pan radny Witold Kłos
Powiedział, że rozumie, iż firma, która realizuje przebudowę drogi wygrała przetarg na określoną kwotę i chce jak najmniej do tego zadania dołożyć a każda dodatkowa ilość betonu itp. to dla niej dodatkowy koszt ale inną sprawą jest, że jak widać projekt przebudowy drogi został niewłaściwie zrobiony - np. w miejscu przy budynku byłej mleczarni widać już obecnie, że po przebudowie nie będzie możliwe, aby minęły się tam dwa "Tiry" nie wjeżdżając na krawężniki. Tą drogę buduje się na lata. Nie jest to inwestycja "na dziś". Ne może tak być, żeby samochód zawadzał o samochód. Jeśli p. Zyśk mówi o gazociągu, to trzeba sobie zadać pytanie kto wpuścił gazociąg w pas drogowy i czy były przy projektowaniu konsultacje z Wójtem ?
Pan Stanisław Zyśk
Powiedział, że może dostarczyć dane dotyczące częstotliwości przejazdów przez Latowicz i prosiłby żeby nie mówić, iż tą drogą, cyt: "jeżdżą same "Tiry" ". Zanim zapada decyzja jaką warstwę masy tj. o jakiej grubości położyć na danej drodze to są wcześniej prowadzone badania częstotliwości przejazdów i rodzaju ruchu na danym odcinku.
Wójt Gminy
Powiedział, że p. radny pytał kto wpuścił gazociąg w pas drogowy sugerując chyba, że to MZDW wpuścił i sobie sam kłopot przez to zrobił. Otóż przy ul. Św. Ducha w Latowiczu jest trudna sytuacja bowiem jest tam zwarta zabudowa natomiast ogrodzenia posesji a nawet czasami same domy zaczynają się już prawie w samym pasie drogowym. W takiej sytuacji nie ma innej możliwości jak wejście z mediami w pas drogowy i Zarząd Dróg Wojewódzkich zgodził się przecież na coś takiego na wniosek gminy, która budowała ten gazociąg, wodociąg itd. Tam gdzie jest to możliwe to robi się wszystko, żeby mediów w pasie drogowym nie było i MZDW tak robi i nie daje zgody ale w tym przypadku nie było wyjścia. Co do samej przebudowy drogi to jedyne o co można mieć ew. pretensje to te pasy zieleni, których być może mogłoby nie być a wtedy byłyby szersze chodniki ale trzeba tu też zrozumieć drogowców, którym chodzi o miejsce na śnieg usuwany z jezdni. Co do szerokości jezdni to nie było innego wyjścia chociaż ze strony gminy były starania, aby jezdnia była szersza chociaż o 1m lub w ostateczności o 0,5m. Niestety projektanci orzekli, że inaczej nie da się tego zaprojektować z uwagi na wspomniane już, istniejące w pasie drogowym media. Teraz natomiast trzeba zrobić wszystko, aby poprawić zjazdy na posesje i starać się nie konfliktować tych sytuacji tylko dążyć do kompromisu.
Pan Stanisław Zyśk
Powiedział, że na pewno MZDW o Latowiczu nie zapomni - będą niwelowane problemy związane z przejazdem dużych samochodów.
Pani Żaneta Pietrasik
Powiedziała, że faktem jest, iż tego projektu przebudowy nikt nie konsultował z mieszkańcami, nie było żadnych uzgodnień dlatego nie można mówić, że wszystko jest w porządku. Żyjemy w społeczeństwie obywatelskim i nie może być tak, że z dnia na dzień odcina się ludzi od świata wykonując im zjazdy uniemożliwiające wydostanie się samochodem z posesji dlatego p. Zyśk powinien wskazać osobę do której mieszkańcy mają się zwracać o pomoc w sprawie zadeklarowanej przez p. Zyśka pomocy.
Pan Stanisław Zyśk
Powiedział, że należy zwracać się do majstra budowy.
Pan radny Robert Skwara
Powiedział, że widział w innych miejscowościach, iż w przypadku gdy poziom wykonywanego chodnika znacznie różni się od poziomu gruntu na posesji robi się w tym miejscu łagodnie obniżony odcinek chodnika - tak można było zrobić w Latowiczu. W przypadku tak drastycznych różnic w poziomach między chodnikiem a działką jak u niektórych mieszkańców ul. Św. Ducha /np. ok. 0,5m/ nic nie da to o czym mówił p. Zyśk tzn. samo podsypanie wjazdu w celu niwelacji poziomów.
Pan radny Witold Kłos
Wyjaśnił, że on wbrew temu co mówi p. Zyśk, wcale nie stwierdził, iż w Latowiczu jest duży ruch "Tirów" tylko wskazał na problem, który może się zdarzyć, gdy dwa duże samochody będą się musiały minąć na zakręcie w miejscu obok byłej mleczarni. Jeden z nich będzie musiał w takiej sytuacji wyjechać na środek drogi, aby naczepa nie zachodziła mu na chodnik - drugi samochód także będzie musiał wtedy wyjechać poza jezdnię.
Pan Stanisław Zyśk
Powiedział, że dziękuje za zwrócenie uwagi na problemy - będą te problemy rozwiązywane. Będzie to poprawione.
Pani Marzena Wysocka
Powiedziała, że prowadzi działalność gospodarczą w centrum Latowicza. Bardzo często przyjeżdżają do niej duże samochody z dostawą towaru. Będzie problem gdy przyjedzie taki samochód i zablokuje całą, wąską ulicę a w dodatku należy się spodziewać, że w związku z tak wąską jezdnią na całej ulicy będą zakazy zatrzymywania - i co wtedy zrobić ?
Pan Stanisław Zyśk
Zaapelował, aby do tych spraw podchodzić spokojnie i nie wyprzedzać faktów.
Pan Kazimierz Kania

Powiedział, że jeśli się robi przebudowę drogi to powinno to być uzgadniane z właścicielami działek przylegających do tej drogi - jeśli byłyby takie uzgodnienia to nie byłoby tych problemów, które są na dzisiejszej sesji poruszane przez mieszkańców. Zostało to niedopilnowanie. Druga sprawa - MZDW przyjął od projektanta taki projekt i zgodził się na wszystko co w nim było zawarte. Widać także niewłaściwe wykonanie niektórych rzeczy np. podłoże pod chodnik nie jest właściwie przygotowywane - powinna tam być odpowiednia podsypka. Winny jest i MZDW a także trochę Wójt bo nie dopilnował. Teraz jedynym rozwiązaniem jest chyba, aby przejść do każdego mieszkańca zgłaszającego uwagi i uzgodnić z każdym w jaki sposób te niewłaściwie wykonane zjazdy poprawić.
Pan Stanisław Zyśk
Powiedział, że on, cyt: "nie idzie w zaparte".
Pani Bogusława Skwara
Powiedziała, że tak jak wspomniał jej syn stosowana jest w innych miejscowościach metoda, że w celu zniwelowania różnicy poziomów miedzy chodnikiem a posesją stosuje się łagodne obniżenie chodnika na danym odcinku - pytała o to fachowców, którzy taka metodę stosują i oni na pytanie dlaczego tak nie jest robione w Latowiczu odpowiedzieli, że zapewne dlatego, bo tak jak jest robione jest najłatwiej.
Pan Stanisław Zyśk
Powiedział, że przeprasza wszystkich za te wszystkie niedogodności. Trzeba przyznać, że nie wszyscy pracownicy podchodzą do swojej pracy tak jak powinni. Na pewno po skończeniu tej przebudowy będzie spotkanie, na którym będą poruszone te sprawy dotyczące rozwiązywania problemów społecznych podczas prowadzonych inwestycji.

5
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN W BUDŻECIE GMINY LATOWICZ NA ROK 2008

Pani Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy
Powiedziała, że zmiany w budżecie dotyczą inwestycji pn. "Budowa kanalizacji sanitarnej w Latowiczu, w ulicy Grundowej". W budżecie zabezpieczono na w/w inwestycję 400.000,00zł. Projekt uchwały zakłada zwiększenie tej kwoty o 150.000,00zł. Realizacja zadania przewidywana jest na lata 2008 - 2009. W związku z powyższym zmniejszono dochody o kwotę 150.000,00zł, w tym : 50.000,00zł - wkład mieszkańców oraz 100.000,00 zł - dotacja z Urzędu Marszałkowskiego i zmniejszono wydatki o kwotę 135.000,00zł. Wydatki w 2008 r. na powyższą inwestycję kanalizacyjną stanowią 265.000,00zł, zaś w 2009r. - 285.000,00 zł. Zwiększono także plan wydatków inwestycyjnych o kwotę 2.200,00zł na wykonanie projektu wraz z uzgodnieniami na oświetlenie uliczne w miejscowości Kamionka. Zmniejszono również plan wydatków w na budowę gminnego kompleksu sportowego w Latowiczu o kwotę 14.660,00zł. ponieważ po wykonaniu zadania pozostała jeszcze niewykorzystana w/w kwota. Ponadto zwiększono dochody o 2.540,00zł z tytułu opłaty skarbowej i opłaty eksploatacyjnej. Ze zmianami w budżecie będzie się wiązała następna uchwała dotycząca zaciągnięcia zobowiązania na realizację w latach 2008 - 2009 inwestycji budowy sieci kanalizacyjnej w Latowiczu, w ulicy Grundowej.
Wójt Gminy
Powiedział, że chciałby jeszcze w tym roku spróbować skanalizować ul. Grundową. Odbył się już jeden przetarg na to zadanie ale bez skutku ponieważ nie została złożona żadna ważna oferta i przetarg trzeba będzie ponowić. Należy zakładać, iż część robót będzie wykonana jeszcze w roku 2008 - na tyle, na ile pozwolą warunki atmosferyczne, a dokończenie realizacji zadania nastąpi wiosną 2009 r. W roku 2009 planowane jest natomiast złożenie wniosku o dofinansowanie ze środków UE na realizację budowy dalszych odcinków sieci kanalizacyjnej w Latowiczu - jest to duża inwestycja i dlatego, aby ją realizować konieczny jest duży zastrzyk finansowy z zewnątrz. Obecnie wybrano do realizacji sieć kanalizacyjną w ul. Grundowej ponieważ jest to ulica dosyć krótka, o zwartej zabudowie, posiadająca fatalną nawierzchnię. Im szybciej wykona się tam kanalizację tym szybciej będzie szansa na poprawę nawierzchni. Udało się także pozyskać dotacje na budowę kanalizacji w tej ulicy. Z powyższych powodów wybrano właśnie ulicę Grundową.
Pan radny Stanisław Parol
Powiedział, że nie kwestionuje zasadności przystąpienia do budowy sieci kanalizacyjnej w ul. Grundowej ale zastanawia się, czy nie lepiej byłoby zaczekać z realizacją tego zadania do wiosny, kiedy będą lepsze warunki atmosferyczne, ponieważ rozkopywanie ulicy w okresie jesienno - zimowym będzie w konsekwencji bardziej uciążliwe dla mieszkańców. Chyba, że są jakieś zobowiązania, które zmuszają do rozpoczęcie prac jeszcze w 2008 r. to wtedy należy je rozpocząć.
Wójt Gminy
Powiedział, że realizacja inwestycji będzie zależała od pogody - jeśli przyjdą ujemne temperatury to na pewno nie będzie się tej inwestycji realizować, ale przykład roku ubiegłego mówi, że może się zdarzyć, iż zimą będą stosunkowo wysokie temperatury pozwalające na prowadzenie inwestycji - jeśli by tak było to dlaczego tego nie wykorzystać. Nie ma natomiast żadnych zagrożeń w przypadku gdy prace rozpoczną się w roku 2009 - nie spowoduje to utraty dotacji.
Ponieważ nie zgłoszono pytań, uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 13 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXI/113/08 w sprawie zmian w budżecie Gminy Latowicz na rok 2008 - uchwała w załączeniu do protokołu."

6
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZACIĄGNIĘCIA W ROKU 2008 ZOBOWIĄZANIA NA REALIZACJĘ ZADANIA PN: "BUDOWA KANALIZACJI SANITARNEJ W LATOWICZU, W ULICY GRUNDOWEJ"

Pani Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy
Powiedziała, że radni znają temat - chodzi o zwiększenie kwoty do 550.000,00zł. Łączna kwota zaplanowana w budżecie na realizację przedmiotowej inwestycji stanowi 550.000,00zł, w tym: na realizację inwestycji w 2008 r. - 265.000,00zł oraz na realizację inwestycji w 2009 r. - 285.000,00zł. Pokrycie zobowiązania nastąpi z podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku od środków transportowych.
Wójt Gminy
Powiedział, że zakłada się, iż część zadania, jeśli warunki atmosferyczne pozwolą zostanie wykonana jeszcze w roku 2008 i dlatego część środków jest zabezpieczona na rok 2008. Pozostała część zadania planowana jest do zrealizowania w roku 2009.
/podczas wypowiedzi p. Wójta na sesję przybył p. radny Marek Skrzycki - tym samym stan radnych obecnych na sesji zwiększył się do 14/
Ponieważ nie zgłoszono pytań, uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych, 13 głosami "za", przy 1 głosie "wstrzymującym" podjęła uchwałę Nr XXI/114/08 w sprawie zaciągnięcia w roku 2008 zobowiązania na realizację zadania pn: "Budowa kanalizacji sanitarnej w Latowiczu w ulicy Grundowej" - uchwała w załączeniu do protokołu."

7
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIANY UCHWAŁY RADY GMINY LATOWICZ W SPRAWIE PRZYSTĄPIENIA GMINY LATOWICZ DO STOWARZYSZENIA "KAPITAŁ - PRACA - ROZWÓJ"

Wójt Gminy
Poinformował, że Gmina Latowicz jest członkiem stowarzyszenia "Kapitał - Praca - Rozwój". Istnieją środki w ramach Programu Obszarów Wiejskich dotyczące programu "Leader". Aby była możliwość ubiegania się przez mieszkańców oraz przez podmioty gospodarcze o te środki to gmina musi wchodzić w skład tzw. lokalnej grupy działania i Gmina Latowicz podejmując uchwałę o przystąpieniu do stowarzyszenia "Kapitał-Praca-Rozwój" weszła w skład takiej grupy, lecz na podstawie tamtej uchwały jest tylko członkiem wspierającym co wiąże się z pewnym ograniczeniem uprawnień dlatego propozycja dzisiejszej uchwały na podstawie której gmina uzyska status pełnoprawnego tzw. zwyczajnego członka stowarzyszenia. Czas pokaże, na ile obecność w tym stowarzyszeniu będzie dla Gminy Latowicz korzystna. W każdym razie dzięki temu jest możliwość ubiegania się o środki finansowe przez osoby fizyczne, podmioty gospodarcze i organizacje społeczne.
Ponieważ nie zgłoszono pytań, uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXI/115/08 w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy Latowicz w sprawie przystąpienia Gminy Latowicz do Stowarzyszenia "Kapitał - Praca - Rozwój" - uchwała w załączeniu do protokołu."

8
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Przewodniczący Rady poinformował, że w okresie miedzy sesjami pełnił cotygodniowe dyżury w Urzędzie Gminy a ponadto brał udział w posiedzenia stałych komisji Rady Gminy. W dniu 17 października odbyło się wspólne posiedzenie stałych komisji Rady Gminy z udziałem Zarządu OSP Latowicz.

9
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI WÓJTA GMINY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Sprawozdanie w załączeniu do protokołu.

10
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE
I ZAPYTANIA RADNYCH

Nie zgłoszono zapytań ani interpelacji.

11
SPRAWY RÓŻNE

Wójt Gminy
Poinformował, że 21 listopada br. w Urzędzie Gminy odbędzie się spotkanie konsultacyjne z przedstawicielami biura projektowego w sprawie jednego z projektowanych wariantów przebiegu autostrady A-2, który przewiduje przejście przez północną część Gminy Latowicz. Zainteresowani mieszkańcy mogą uczestniczyć w tym spotkaniu, aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że w/w wariant przebiegu A-2 wydaje się raczej mało prawdopodobny jeśli chodzi o realizację - jest to tzw. trzeci wariant.
Pan radny Witold Kłos
Powiedział, że A-2 wg. tego projektowanego trzeciego wariantu, któremu ma być poświęcone spotkanie ma przebiegać przez jego okręg wyborczy dlatego proponuje, aby przedmiotowe spotkanie zorganizować w Waliskach.
Wójt Gminy
Powiedział, że trzeba będzie przygotować ogłoszenia w tej sprawie.
Przewodniczący Rady
Przypomniał, że po spotkaniu z Zarządem OSP Latowicz postanowiono, że radni przemyślą temat ew. budowy domu kultury w Latowiczu i na sesji wypowiedzą się poprzez głosowanie, czy udzielają Wójtowi pozwolenia na to, aby umieścił w budżecie na 2009 r. wykonanie projektu takiego obiektu.
Pan radny Kazimierz Sekuła
Powiedział, że słyszał, iż mieszkańcy Latowicza nie dadzą rozebrać budynku wynajmowanego przez GS ponieważ jest to zabytek.
Pan radny Stanisław Kowalski
Powiedział, iż jest bardzo dużo inwestycji do wykonania i dlatego nie powinno się obecnie wchodzić w tak kosztowne sprawy jak budowa domu kultury, bo, cyt: "nie wyjdziemy z tego".
Pan radny Witold Kłos
Powiedział, że proponuje, aby na razie spróbować dać OSP Latowicz 35tyś.zł za ten kawałek ich nieruchomości potrzebny pod budowę boiska a później można wspierać ich finansowo. Każda jednostka, która chciała mieć remizę coś na ten cel dawała. Tak było np. w Transborze lub w Budach Wielgoleskich. Trzeba, aby strażacy w Latowiczu się zaangażowali a później co roku można im pomagać dofinansowując w kwocie np. 10tyś.zł lub 20tyś.zł.
Przewodniczący Rady
Powiedział, cyt: "Ma Pan z tym rację - też bym to popierał, ale w piątek żeśmy dyskutowali, byli strażacy i wtedy trzeba było tą kwestię podjąć". Dzisiaj trzeba zdecydować, czy, cyt: "robimy ten dom kultury, czy nie" bo wiadomo, że na to co p. Kłos proponuje na pewno się strażacy nie zgodzą, bo taki wyrazili pogląd.
Pan radny Witold Kłos
Powiedział, że strażacy wcale nie chcieli tego domu kultury,
Przewodniczący Rady
Powiedział, że owszem - była propozycja żeby rozbudować istniejącą remizę, tego chcieli strażacy ale nie wyglądało by to najlepiej - trzeba wziąć pod uwagę, że jest robiona nowa droga, będą nowe chodniki, parkingi itd.
Pan radny Stanisław Kowalski
Powiedział, że obawia się, iż może dojść do sytuacji gdy trzeba będzie zwiększyć zadłużenie, bo trzeba będzie ten dom kultury budować a co do spodziewanej refundacji kosztów to jest dowód z budową sali, że są to "śliskie pieniądze".
Pan radny Witold Kłos
Powiedział, że gdyby było to za rok lub dwa to wtedy być może byłaby klarowniejsza sytuacja a tak to, cyt: "robimy za swoje a funduszy nie widać".
Pan radny Robert Skwara
Powiedział, że nie powinno się w tej chwili używać takich argumentów jak przedmówcy dotyczących finansowania budowy itd. bowiem na razie jest mowa tylko o wykonaniu projektu a od tego do budowy obiektu jest jeszcze długa droga. Ponadto nie należy patrzeć w ten sposób, że to się będzie robiło dla strażaków z Latowicza, bo strażacy powiedzieli, że oni chcą tylko jedno pomieszczenie w tym domu kultury, a cały obiekt miałby służyć wszystkim mieszkańcom gminy. Taki obiekt jest potrzebny m.in. np. na bibliotekę publiczną ale nie tylko. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że mówi się o perspektywie czasowej - nikt nie powiedział, także strażacy tego nie powiedzieli, że ten obiekt miałby już w przyszłym roku być budowany. Strażacy chcieli tylko, aby przystąpić do projektowania, a sam projekt to nie są aż tak duże koszty.
Pan radny Witold Kłos
Powiedział, że ciągle wraca temat lokalizacji biblioteki a przecież było już uzgodnione, że biblioteka ma być w budynku Zespołu Szkół w Latowiczu. Były wprawdzie pewne niezbyt duże protesty ze strony szkoły, bo chodziło o to, aby nie pozbawiać szkoły tej jednej z sal ale trzeba wziąć pod uwagę koszty utrzymania GBP, które będą mniejsze w przypadku usytuowania jej w budynku Zespołu Szkół. W związku z powyższym, z tym argumentem o potrzebie miejsca w domu kultury na bibliotekę nie należy przesadzać. Nie ulega natomiast wątpliwości, że jeśli strażakom coś się zabiera to trzeba im coś w zamian dać.
Przewodniczący Rady
Powiedział, że nie chodzi o to, że jest konieczność umieszczenia w domu kultury GBP tylko o to, że jeśli byłaby ona tam umieszczona to można byłoby w związku z tym uzyskać jakieś dofinansowanie na budowę tego obiektu.
Pan radny Sławomir Odziemczyk
Powiedział, że jego zdaniem trzeba wykonać taki projekt domu kultury natomiast w kwestii realizacji to wiadomo, że priorytetem musi tu być budowa sieci kanalizacyjnej a dom kultury w dalszej kolejności. Jeśli chodzi o ważność projektu to są sposoby aby ją przedłużać poprzez samo zaczęcie prac i wpisanie tego faktu w dokumenty. Ludzie obecnie narzekają, że nic się nie dzieje, ale trzeba postawić sobie pytanie gdzie się ma dziać ? - może jak byłby taki dom kultury to znalazło by się kilka osób z terenu Gminy Latowicz, którzy coś by zaczęli robić.
Pan radny Marek Skrzycki
Powiedział, że chciałby zwrócić uwagę, iż kwestia ew. budowy domu kultury wynikła z uwagi na to, że potrzebny jest fragment działki strażackiej /z remizą/ dla potrzeb budowy boiska przy Zespole Szkół w Latowiczu. Strażacy stawiają warunek, że oddadzą ten fragment działki wraz z remizą, która będzie rozebrana Gminie ale wtedy gdy Gmina zagwarantuje im budowę sali. I tu wynikła sprawa, że można byłoby załatwić kilka spraw naraz tzn. otrzymać od OSP ten potrzebny fragment działki na boisko i nie budować oddzielnej sali dla strażaków na sąsiednim fragmencie działki OSP tylko pobudować tam dom kultury w którym jedną z sal wykorzystywaliby strażacy.
Wójt Gminy
Powiedział, że wbrew pozorom strażacy wcale nie chcą od gminy dużo. Oni chcą tylko jednej sali w tym domu kultury, który byłby pobudowany na działce przekazanej przez OSP gminie.
Pan radny Stanisław Parol
Zapytał gdzie po rozbiórce remizy byłyby garażowane samochody strażackie ?
Wójt Gminy
Wyjaśnił, że rozbiórka nie dotyczyłaby budynku garażowego, tylko sali OSP usytuowanej obok Ośrodka Zdrowia.
Pan radny Wojciech Olko
Powiedział, że w przypadku gdy gmina przystąpi do opracowania projektu na dom kultury i zostanie rozebrana stara remiza to strażacy będą się domagać, aby jak najszybciej pobudować dom kultury, bo nie będą się mieli gdzie spotykać i trzeba będzie jak najszybciej przystąpić do budowy.
Przewodniczący Rady
Zwrócił uwagę, że strażacy z Zarządu OSP Latowicz podczas spotkania z radnymi zadeklarowali oficjalnie, iż w tym przejściowym okresie między rozbiórką starej remizy a pobudowaniem nowej sali lub domu kultury poradzą sobie wynajmując od parafii odpowiednie pomieszczenie w budynku starej plebanii.
Pan radny Stanisław Parol
Powiedział, że podczas spotkania z zarządem OSP Latowicz radni zastanawiali się co pobudować na działce OSP w momencie gdy zostanie rozebrana stara remiza i z logiki wynikało, że należałoby tam pobudować nie samą salę dla potrzeb strażaków lecz jakiś obiekt o większym zastosowaniu, ale strażacy z Latowicza, cyt: "tylko chcą żeby im pobudować, nic już natomiast nie mówią, że jakimiś funduszami dysponują. Coś tam wydzierżawiają, Coś tam wydzierżawiają, jakieś tam dochody są, nic nie powiedzieli na ten temat. Trzy samochody utrzymują, p. Wójt wie na pewno, które działają, które nie działają albo oni sami też wiedzą, jakiś samochód stary, który stoi tam non stop - nie działa - tylko jeden działa". Uboga wieś jaką są Budy Wielgoleskie budowała niedawno salę strażacką własnymi siłami - tylko przy wsparciu gminy. I takie wsparcie Rada Gminy powinna deklarować. Projektuje się boisko i jest ono potrzebne ale już od kilku lat ciągnie się sprawa zaprojektowania trzech lamp przy odcinku drogi powiatowej od drogi 802 w kierunku Bud Wielgoleskich - jest to ważne ze względów bezpieczeństwa. Mieszkańcy boją się chodzić tym nieoświetlonym odcinkiem przez las a jest on bardzo uczęszczany zarówno przez dorosłych jak też młodzież i dzieci ponieważ chodzi się tamtędy na przystanek autobusowy i z przystanku do domu oraz do kościoła i z kościoła. Pan radny powiedział, że obecnie słyszy iż mają być jakieś lampy projektowane w Kamionce - on nie wie w którym miejscu ma być to oświetlenie ale nic nie ma przeciwko temu. Następnie stwierdził, cyt: "Kończąc chciałbym zaapelować do p. Wójta, żeby te środki znalazły się i żeby w tym roku postawić im te trzy słupy a będę jeżeli nie z p. Wójtem to sam starał się o zezwolenie w Nadleśnictwie, żeby zezwolili na pobudowanie tych trzech słupów w lesie lub w pasie przydrogowym. Także p. Wójcie: nie mówię nie. Konstruujemy budżet, w zależności od konstrukcji tego budżetu uważam, no takie będzie moje i stanowisko jeśli chodzi o pieniążki na ten obiekt tutaj w Latowiczu, który nie twierdzę, że nie jest potrzebny - i funkcje jego zwiększają się i byłoby estetyczniej."
Przewodniczący Rady
Powiedział, że strażacy podczas spotkania z radnymi powiedzieli, że chcą tylko, aby dobudować im do istniejącego budynku garażowego salę na zebrania i na próby dla orkiestry. Propozycja budowy domu kultury wypłynęła od p. Parola.
Pan radny Stanisław Parol
Powiedział, że, cyt: "co innego jest propozycja a co innego: budujemy już."
Przewodniczący Rady
Powiedział, że gdyby przyjąć tą propozycję strażaków o dobudowie to byłaby sytuacja podobna do tej o jakiej wspomniał p. Parol mówiąc o budowie sali strażackiej w Budach Wielgoleskich. Wtedy strażacy w Latowiczu także sami wybudowaliby sobie salę - za pieniądze uzyskane ze sprzedaży gminie fragmentu działki powiększone o np. 10tyś.zł jakie gmina by w ramach pomocy im dołożyła. Ale wynikła propozycja p. Parola dotycząca budowy domu kultury i propozycja ta została poparta przez większość radnych. Spotkanie z Zarządem OSP Latowicz skończyło się na tym, że radni mieli się zastanowić nad tematem i na sesji podjąć w tej sprawie decyzję - stąd dzisiejsza dyskusja. Radni na sesji mieli wypowiedzieć się czy dają Wójtowi przyzwolenie na umieszczenie w budżecie na rok 2009 projektu domu kultury - jeśli tak, to jest droga otwarta do budowy boiska, bo strażacy dali warunek, że jeśli gmina zacznie coś robić w kierunku zabezpieczenia dla nich sali po planowanej rozbiórce starej remizy /np. wpisanie projektu domu kultury do budżetu/ to oni zgadzają się oddać ten potrzebny fragment działki gminie i zgadzają się na rozbiórkę starej remizy. Trzeba wyjaśnić, że chodzi tylko o zaplanowanie w budżecie na 2009 projektu domu kultury a nie jego budowy, która byłaby realizowana w perspektywie kolejnych lat a kiedy dokładnie tego nikt dzisiaj nie wie. Jeśli radni nie zgadzają się na wpisanie projektu domu kultury do budżetu a tym samym na jego późniejszą realizację to trzeba podjąć decyzję w sprawie dobudowy sali przy budynku garażowym OSP.
Pan radny Witold Kłos
Powiedział, że wobec powyższego zgłasza wniosek o przegłosowanie, kto z radnych jest za budową domu kultury a kto jest temu przeciwny. Trzeba zdecydować, czy radni są za budową domu kultury czy za dobudową sali przy budynku garażowym wg. pierwotnej propozycji strażaków.
Przewodniczący Rady
Powiedział, że propozycję p. Witolda Kłosa uważa za bardzo rozsądną. Przegłosowanie tej sprawy byłoby wskazówką dla Wójta odnośnie tego co ma wpisać do budżetu.
Ponieważ nie zgłoszono więcej pytań, uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek p. Witolda Kłosa zadając pytanie o treści: "kto jest za wprowadzeniem przez Wójta Gminy do budżetu na 2009 r. rozpoczęcia prac projektowych domu kultury.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych, 4 głosami "za", przy 3 głosach "przeciw" oraz 7 głosach "wstrzymujących" wyraziła zgodę na wpisanie przez Wójta Gminy do budżetu na 2009 r. rozpoczęcia prac projektowych domu kultury.
Pan radny Witold Kłos
Powiedział, że, cyt: "to jest tylko w fazie projektu - jeszcze później możemy Wójtowi nie dać pieniędzy".
Wójt Gminy
Powiedział, że dokładnie tak jest ale tu nie chodzi o to, żeby strażaków ograć tylko to, że, aby otrzymać od nich grunt potrzebny na budowę boiska to trzeba tak zrobić jak przegłosowano. Nikt natomiast nie obiecywał strażakom, że ten dom kultury będzie pobudowany za rok, dwa lub trzy. Trzeba wziąć pod uwagę ile czasu trwało projektowanie innych budynków kubaturowych - to jest kwestia ładnych kilku lat, nie np. 9 ale na pewno kilku. Samo projektowane to jest dobry rok czasu. Jeśli będzie wykonana dokumentacja projektowa i zdarzy się tak, że będą do uzyskania środki z zewnątrz to mając tą dokumentację będzie z czym "startować" po te środki, będzie łatwiej się o nie starać.

Wójt Gminy
Poinformował, iż gmina stara się cały czas skomunalizować drogi gminne, stara się je zasiadywać ale jest jeszcze dużo dróg o nieuregulowanym stanie prawnym.
Pani Elżbieta Całka
Przedstawiła informację na temat dróg gminnych na terenie Gminy Latowicz pod kątem ich aktualnego stanu prawnego /informacja w załączeniu do protokołu/.
Pan radny Witold Kłos
Powiedział, że z przedstawionej informacji wynika, iż praktycznie ok. 3/4 dróg nie ma uregulowanego stanu prawnego oraz zapytał czy można prowadzić postępowanie zasiedzeniowe "hurtowo" tzn. od razu na kilka dróg ?
Pani Elżbieta Całka
Powiedział, że można tak robić a nawet najlepiej jest tak robić ponieważ są wtedy mniejsze koszty - przy skalaniu wniosku o zasiedzenie wpłaca się 2tyś.zł, jeśli wniosek jest na kilka dróg to opłata jest taka sama jak przy jednej. Procedura zasiedzeniowa trwa ok. roku /jeden wniosek/.
Pani radna Iwona Bontruk
Powiedziała, że ciągle mówi się o tym, że drogi będą zasiadywane ale sprawy nie posuwają się do przodu. Pan Wojciech Osiński, gdy pracował jeszcze w Urzędzie Gminy mówił, że drogi będą zasiadywane, że będzie składał wnioski o zasiedzenie i teraz mówi się to samo w odniesieniu do tych samych dróg.
Ryszard Podobas - sołtys ze Stawku
Zgłosił problem, iż część drogi "ze Stawku na Dębinę" przebiegającej przy granicy z Gminą Cegłów jest podobno na terenie Gminy Cegłów.
Wójt Gminy
Powiedział, że tą sprawę trzeba będzie wyjaśnić, bo nie wiadomo, czy jest tak naprawdę.
Pan radny Witold Kłos
Zapytał, czy nie można byłoby ten sporny odcinek drogi zasiedzieć ?
Wójt Gminy
Powiedział, że jest to sprawa przebiegu granic gminy, którą trzeba wyjaśnić.
Pan radny Witold Kłos
Stwierdził, cyt: "Pani Iwona Bontruk powiedziała, że Pan Osiński obiecał - dzisiaj oceniamy jak Pan Osiński pracował: udawał, że pracuje. Żeby żadna droga nie miała przez kadencję Pana Osińskiego uregulowanego stanu prawnego to jest skandal".
Pani Elżbieta Całka
Powiedziała, że dużo dróg zyskało uregulowany stan prawny.
Pan radny Witold Kłos
Zapytał, które to były drogi ?
Pani radna Cecylia Pielasa
Powiedział, że np. jedna z dróg na jej terenie.
Pani Elżbieta Całka
Powiedziała, że może przynieść spis mienia zawierający wykaz dróg, które mają uregulowany stan prawny - z tym, że chodzi tu o drogi, których uregulowanie stanu prawnego nastąpiło poprzez, cyt: "tą łatwiejszą procedurę" poprzez wydanie decyzji przez Wojewodę Mazowieckiego.
Pan radny Witold Kłos
Powiedział, że pewnie chodzi o to co było robione jeszcze za czasów Naczelnika Gminy Edwarda Ośka - takie materiały przynosił już kiedyś Pan Osiński .
Pani Lilla Sabak - sołtys z Wężyczyna
Poinformowała, że jest problem z przejezdnością drogi obok jej posesji w kierunku Walisk - radny mógłby o tą drogę zadbać
Wójt Gminy
Powiedział, że gmina stoi przed dylematem czy doziarniać żwirem drogi tzw. dojazdowe gdzie jeździ tylko sprzęt rolniczy czy te, przy których mieszkają ludzie i wybiera się oczywiście te drugie drogi a ta, o której mówi p. Sabak jest droga dojazdową. Takie drogi dojazdowe, przez które czasami trudno przejechać są też w innych miejscowościach.
Pan radny Stanisław Kowalski
Powiedział, że dobrze, iż p. Wójt poruszył tą sprawę, bo chciałby wobec tego zauważyć, że ma być robiona droga koło p. Marka Skrzyckiego, przy której prawie nikt nie mieszka a można byłoby robić drogę inną, przy której ludzie mieszkają.
Pani Sołtys z Chyżyn
Powiedziała, że wielu mieszkańców jej wsi jeździ tą drogą i byłby tam potrzebny asfalt.
Wójt Gminy
Powiedział, że powodem złożenia wniosku o dotację na budowę drogi do Chyżyn obok p. Skrzyckiego nie było to, że mieszka tam p. Skrzycki lecz inne rzeczy, o których była mowa tj. uregulowany stan prawny drogi i np. to, że dochodzi ona do drogi wojewódzkiej 802 za co było dużo punktów.
Pan radny Witold Kłos
Powiedział, że celowo nie były uregulowywane stany prawne niektórych dróg, aby ich nie robić.
Wójt Gminy
Zaprzeczył.
Pan Sołtys z Budzisk
Zapytał co będzie z realizacją drogi obok p. Wielkopolanina ? Miała być robiona 3 lata temu.
Wójt Gminy
W 2007 były złożone dwa wnioski na dwie drogi w ramach FOGR - na drogę Oleksianka - Strachomin i na drogę Budziska - Gózd. W pewnym momencie Zarząd Województwa zajmujący się rozpatrywaniem wniosku zadał Wójtowi pytanie, która z tych dwóch dróg jest dla niego priorytetem - Wójt wskazał na drogę Oleksianka - Strachomin. Ostatecznie pieniądze przyznano tylko na tą drogę wskazaną jako priorytet ale w przyszłym roku to już ta droga Budziska - Gózd będzie priorytetowa i jeśli zostanie udzielone dofinansowanie to będzie ona w 2009 r. zrealizowana na zasadach takich jak poprzednia tj. w proporcji 50% środków z FOGR i 50% środków z budżetu gminy.
Pani Ewa Dudek
Poinformowała, że aktualnie opracowywana jest strategia działania Stowarzyszenia Kapitał-Praca-Rozwój i to co będzie tam zapisane będzie ważne bowiem późniejsze ew. wnioski o dofinansowanie będą musiały być zgodne z tym co jest w strategii. W ramach strategii ma powstać m.in. strategia rozwoju turystyki, bo cały program ma dotyczyć głownie turystyki. W związku z powyższym w strategii trzeba wskazać jedną z miejscowości na trenie gminy jako ta, która będzie wsią agroturystyczną. Jest to problem bo w żadnej wsi obecnie nie ma gospodarstw agroturystycznych. Do takiej wsi miałyby w przyszłości przyjeżdżać dzieci w ramach tzw. zielonych szkól co wiąże się z zapewnieniem miejsc noclegowych.
Wójt Gminy
Powiedział, ze trudno jest o tym mówić w Gminie Latowicz, bo nie ma tu tradycji tego rodzaju działalności ale szkoda byłoby tego nie wpisać bo może przydać się to na przyszłość - jako takie wsie można byłoby np. rozpatrywać Borówek i Transbór lub np. Strachomin czy też Gołełąki.
Pan radny Stanisław Parol
Zaproponował wieś Transbór.
Pani Elżbieta Całka
Zapoznała radnych z materiałami opracowanymi dla potrzeb projektu "Zielony Szlak Rowerowy Mazowsza". W ramach powyższego wykonano koncepcję włączenia Gminy Latowicz w przedmiotowe przedsięwzięcie. /szczegółowe materiały na stanowisku ds. gospodarki nieruchomościami i rolnictwa/.
Wójt Gminy
Poinformował, że m.in. z programu "Lider" - w ramach Stowarzyszenia Kapitał-Praca-Rozwój będzie można wykonać ok. 7km ścieżek rowerowych na terenie gminy.
12
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z sesji Rady, która odbyła się w dniu 23 października 2008 r.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji.



13
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY

W związku z wyczerpaniem się porządku obrad p. Jan Domański - Przewodniczący Rady Gminy zamknął XXI sesję Rady Gminy Latowicz.
Na tym protokół zakończono.
Protokołował:
Przemysław Wróbel


Autor : insp.ds. Rady Gminy i organizacji
Zredagował(a) : Przemysław Wróbel
Data wprowadzenia : 2009-03-17 10:14:24
Data ostatniej modyfikacji : 2009-03-17 10:27:36
Liczba wyświetleń : 1612

Redaktor  Data modyfikacji 
Przemysław Wróbel  17.03.2009 09:25pokaż tą wersję
Przemysław Wróbel  17.03.2009 09:19pokaż tą wersję
Przemysław Wróbel  17.03.2009 09:14pokaż tą wersję



licznik odwiedzin: 2648214