logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2006-2010
18 sesja Rady Gminy Latowicz

22 kwietnia 2008 roku

PROTOKÓŁ NR XVIII/08

z sesji Rady Gminy Latowicz
odbytej dnia 22 kwietnia 2008 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy Latowicz

1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Wiceprzewodniczący Rady Gminy - p. Wiesław Świątek, o godzinie 930 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 13 radnych, /nieobecni: p. Hanna Zawadka oraz p. Jan Domański/ co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych oraz sołtysów w załączeniu do protokołu).
Wiceprzewodniczący Rady poinformował, że z powodu nieobecności Przewodniczącego Rady będzie dzisiaj w zastępstwie prowadził obrady. Następnie Wiceprzewodniczący odczytał pisemne upoważnienie od Przewodniczącego Rady.

2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD

Wiceprzewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Informacja Dyrektora MZDW Rejonu Drogowego Węgrów - Siedlce dotycząca planów inwestycyjnych i remontowych na drodze wojewódzkiej Nr 802.
5. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej na realizację zadania pn. "Opracowanie dokumentacji technicznej na budowę chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 802 na odcinku Latowicz - Rozstanki".
6. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2008.
7. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia najmniejszego wynagrodzenia zasadniczego i uzgodnienia ustalenia wartości punktu w złotych dla pracowników gminnych jednostek organizacyjnych.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej mienia komunalnego gminy.
9. Informacja Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu na temat funkcjonowania biblioteki.
10. Sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej za rok 2007.
11. Informacja z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz sprawozdanie z wykonania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2007.
12. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia gminy Latowicz do Stowarzyszenia "Kapitał - Praca - Rozwój".
13. Ocena realizacji uchwały w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Latowicz na lata 2004 - 2006 oraz na lata 2007 - 2013.
14. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy za rok 2007.
15. Sprawozdanie z działalności Rady Gminy za rok 2007 oraz sprawozdania z działalności stałych komisji Rady Gminy za rok 2007.
16. Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy Latowicz za 2007 r. i podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy.
17. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady w okresie między sesjami.
18. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
19. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
20. Sprawy różne.
21. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
22. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Wiceprzewodniczący zapytał czy są jakieś uwagi lub wnioski co do przedstawionego porządku obrad ?
Ponieważ uwag ani wniosków nie zgłoszono przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.

3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH

Pan radny Witold Kłos powiedział, że od dłuższego czasu ciągnie się już kwestia naprawy hydrantów we wsi Stawek (tzw. Dębina) - należy podjąć interwencję, aby hydranty te zostały wreszcie naprawione.

4
INFORMACJA DYREKTORA MZDW REJONU DROGOWEGO WĘGRÓW - SIEDLCE DOTYCZĄCA PLANÓW INWESTYCYJNYCH I REMONTOWYCH NA DRODZE WOJEWÓDZKIEJ NR 802

Pan Stanisław Zyśk - Dyrektor MZDW Rejonu Węgrów - Siedlce na wstępie powiedział, że chciałby przeprosić wszystkich w imieniu władz samorządu województwa mazowieckiego za to, że nie jest jeszcze przebudowany odcinek drogi 802 przechodzący przez Latowicz. Pan Zyśk zaznaczył, iż obiektywnie widząc sprawy, gdyby nie starania p. Wójta to także w tym roku prawdopodobnie nie byłaby rozpoczęta przebudowa tego odcinka - mimo dobrych chęci ze strony Dyrektora. Pan Zyśk powiedział, że decyzja na przebudowę tego odcinka przez Latowicz będzie wydana ok. 15 maja br. Pieniądze na w/w przebudowę są przygotowane już od zeszłego roku. Jeśli zdarzy się, że przebudowa rozpocznie się dopiero we wrześniu lub październiku to wina będzie tu MZDW a konkretnie winne będą przepisy, procedury administracyjno - prawne, które stały się ostatnio strasznie skomplikowane i zawiłe, utrudniające rozpoczęcie prac. W najgorszym przypadku może dojść do sytuacji gdy od wyniku przetargu odwoła się ktoś z oferentów. Wtedy przesunie się oczywiście w czasie moment rozpoczęcia prac, ale nawet w takim przypadku prace te na pewno zostaną rozpoczęte w 2008 r. Być może będą natomiast kontynuowane w 2009. Pan Zyśk podziękował następnie za dobrą współpracę Wójtowi Gminy, mówiąc, iż chciałby aby wszyscy Wójtowie byli tak mobilni jak Wójtowie z Latowicza i ze Skórca.
Wójt Gminy powiedział, że jak wszyscy wiedzą mówił on, iż na 100% droga 802 w Latowiczu będzie w roku 2008 zrobiona ale z tego co mówi p. Zyśk wynika niestety, iż może być odwołanie od przetargu i dlatego w roku 2008 będzie tylko przebudowa rozpoczęta a ukończona będzie w roku 2009 ale nie będzie to ewentualnie wina MZDW bowiem na pewne rzeczy takie jak np. odwołania od przetargu nie ma się wpływu. Pan Wójt powiedział następnie, że cieszy się z tego, iż dzięki takim ludziom jak p. Zysk sprawy ruszają z miejsca i ta droga jednak będzie zrobiona, bo będzie to korzystne dla gminy, pod względem praktycznym ale także pod względem poprawy wizerunku gminy. Pan Wójt powiedział, że będzie jeszcze do rozwiązania problem zatoczek autobusowych, które wydają się konieczne do realizacji.
Pan Stanisław Zyśk powiedział, że problem zatok przystankowych ze względu na bezpieczeństwo musi być rozwiązany ale najpierw trzeba zrobić przebudowę a później zatoczki.
Pan radny Marek Skrzycki zapytał dlaczego gmina musi angażować swoje środki finansowe w pewnym zakresie jeśli chodzi o przebudowę drogi 802, która jest drogą wojewódzką - chodzi np. o kwestię chodników przy 802 na Rozstankach lub na Wymyślu w miejscach gdzie nie ma ciągłej zabudowy. Chodzi także o oświetlenie tych odcinków.
Pan Zyśk powiedział, że jeśli chodzi o sprawy oświetlenia to te rzeczy reguluje ustawa, która czyni za nie odpowiedzialną właśnie gminę - gmina musi płacić za oświetlenie. Jeśli chodzi o udział finansowy w przebudowie to celem nadrzędnym jest tu współpraca między samorządami w celu jak najszybszej realizacji zadania na odcinku, terenie jednostki administracyjnej tj. w tym wypadku na terenie gminy.
Wójt Gminy powiedział, że gmina Latowicz mogłaby teoretycznie nie brać udziału w tej przebudowie ale efekt byłby taki, że MZDW zrobiłby przejście przez Latowicz jako najważniejsze a później robiłby inne, z jego punktu widzenia ważniejsze zadania i nie wiadomo kiedy wróciłby do tematu i czy w ogóle by do niego wrócił, aby wykonać chodniki i doświetlenie na Rozstankach i na Wymyślu. Udział gminy w zadaniu spowoduje, że te chodniki i oświetlenie zostaną wykonane wraz z całą przebudową odcinka. Podobnie wygląda sprawa tzw. przejścia przez Wielgolas (chodniki). Metoda ta tj. współudział w realizacji tego typu zadań jest szeroko stosowana.
Pan Wiesław Świątek powiedział, że z tego co p. Zyśk mówi rozumie, iż przebudowa przy najgorszych układach zacznie się w roku 2008 a skończy w 2009 ale może też być tak, że całośc zadania zostanie zrealizowana w roku 2008.
Pan Stanisław Zyśk potwierdził.
Pan Wiesław Świątek zapytał jeszcze o sprawę tzw. przejścia przez Wielgolas.
Pan Zyśk powiedział, że na pierwszym miejscu bierze pod uwagę tzw. punkty stałe czyli Latowicz, Siennica, Seroczyn to trzeba najpierw zakończyć - inne sprawy później.
Pan Witold Kłos powiedział, że samorządy muszą wszystko dostosowywać do wymagań unijnych - jak ta kwestia wygląda przy przebudowie dróg ?
Pan Zyśk powiedział, że tzw. ustawy okołounijne regulują pewne sprawy ale nie dotyczy to wszystkich dróg i nie wszystkich spraw - dotyczy to dróg strategicznych np. odcinków dróg wojewódzkich ale łączących państwa itp.
Pan Kłos zapytał czy jednak zatoczki autobusowe nie są taką ważną sprawą ?
Pan Zyśk powiedział, że te zatoczki będą zrobione ale tak jak powiedział, teraz musi się koncentrować na ważniejszych sprawach np. moście na rzece Bug, który będzie przebudowywany. Zatoczki będą, ale do tematu będzie można wrócić nie wcześniej niż np. za trzy miesiące.
Pan Robert Skwara powiedział, że z tego co wie, jezdnia na przebudowanym odcinku 802 przez Latowicz ma po przebudowie ulec zwężeniu a poszerzeniu mają ulec chodniki. Pan radny powiedział, że chyba byłoby lepiej jakby ta szerokość jezdni były zachowane zgodnie ze stanem obecnym.
Pan Zyśk powiedział, że zgadza się z p. radnym - te jezdnie powinny być szersze ale takie są projekty. Natomiast dlaczego tak robione są projekty tego nie wie. On nie ma na to wpływu.


5
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UDZIELENIA POMOCY RZECZOWEJ NA REALIZACJĘ ZADANIA PN. "OPRACOWANIE DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ NA BUDOWĘ CHODNIKA W CIĄGU DROGI WOJEWÓDZKIEJ NR 802 NA ODCINKU LATOWICZ - ROZSTANKI"

Wójt Gminy powiedział, że aktualnie odbywa się modernizacja drogi 802 i dlatego został zaproszony dyrektor MZDW. W roku 2008 ma być przebudowany odcinek drogi 802 przez centrum Latowicza (od jednego mostu do drugiego). Proponowana uchwała dotyczy kwestii połączenia chodnikiem odcinka wyremontowanego już drogi 802 na Rozstankach z odcinkiem, który dopiero będzie remontowany czyli ul. Kościuszki. Dotychczas nie było tam chodnika a jest on potrzebny. Aby móc wybudować ten chodnik z udziałem środków gminy trzeba najpierw podjąć uchwałę w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej, ponieważ będzie to zadanie realizowane na terenie Zarządu Dróg Wojewódzkich. Będzie to tzw. zadanie wspólne realizowane przez Gminę Latowicz i MZDW. Byłoby najlepiej gdyby ten chodnik udało się wykonać razem z przebudową odcinka drogi 802 przy której będzie chodnik i są na to szanse. Chodnik byłby wykonany ze środków samorządu Województwa Mazowieckiego natomiast Gmina Latowicz będzie musiała ponieść koszty związane z doświetleniem tego odcinka drogi w tym i chodnika.
Ponieważ nie zgłoszono uwag Wiceprzewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Rada Gminy Latowicz w obecności 13 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę /w załączeniu do protokołu/.

6
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN W BUDŻECIE GMINY LATOWICZ NA ROK 2008

Projekt uchwaly przedstawiła p. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy. Poinformowała, że projekt uchwały zakłada zwiększenie planu dochodów w Dz.010 o kwotę 318.080,00 , w tym:
§ 0970 o kwotę 47.080,00 w związku ze zwrotem podatku VAT dot. budowy SUW w miejscowości Chyżyny - II etap, § 6290 o kwotę 21.000,00 - wpłaty mieszkańców na budowę sieci wodociągowej wspomagającej rozwój przedsiębiorczości w miejscowości Latowicz / 14x 1.500,00/, § 6300 o kwotę 250.000,00 - dotacja z Urzędu Marszałkowskiego dot. Komponentu J Mazowiecki Instrument Wsparcia Potencjału Rozwojowego na budowę sieci wodociągowej wspomagającej rozwój przedsiębiorczości w miejscowości Latowicz.
W Dz.700 w § 0770 o kwotę 60.000,00 - wpływy ze sprzedaży działek budowlanych.
Na podstawie pisma Nr ST3/4820/1/08 Ministerstwa Finansów z dnia 12 lutego 2008 r. zwiększono plan części oświatowej subwencji ogólnej o kwotę 314.674,00 zł z przeznaczeniem na finansowanie zadań oświatowych.
W Dz.900 zwiększono plan dochodów ogółem o kwotę 176.841,00, w tym: § 0970 o kwotę 6.841,00 - zwrot podatku VAT dot. budowy sieci kanalizacyjnej w miejscowości Latowicz - III etap, § 0830 o kwotę 20.000,00 - opłata za odprowadzanie ścieków, § 6290 o kwotę 50.000,00 - wpłaty mieszkańców ulicy Grundowej na budowę sieci kanalizacyjnej / 25 x 2.000,00, § 6300 o kwotę 100.000,00 - dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Komponent E Mazowiecki Instrument Wsparcia Budowy Wodociągów i Kanalizacji na budowę kanalizacji sanitarnej w Latowiczu w ulicy Grundowej.
W Dz.926 zwiększono plan § 6300 o kwotę 50.000,00 - dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Komponent D - Mazowiecki Instrument Wsparcia Rozwoju Infrastruktury sportowej na budowę bieżni na boisku sportowym w Latowiczu.
Zmniejszono plan dochodów w Dz.600 § 6300 o kwotę 140.000,00 - dotacja z Urzędu Marszałkowskiego na przebudowę sieci dróg gminnych na Nowym Osiedlu w miejscowości Latowicz- Wymyśle - II etap.
Plan wydatków zwiększono ogółem o kwotę 1.485.895,00.
W Dz.010 r.01010 zwiększono § 6050 o kwotę 500.000,00 z przeznaczeniem na
budowę sieci wodociągowej wspomagającej rozwój przedsiębiorczości w miejscowości Latowicz
W dz.600 r. 60013 zwiększono plan § 4270 o kwotę 15.000,00 na opracowanie dokumentacji technicznej na budowę chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 802 na odcinku Latowicz - Rozstanki. Plan § 6050 w r.60016 zwiększono ogółem o kwotę 93.000,00, z tego: 60.000,00 - na przebudowę sieci dróg gminnych na Nowym Osiedlu w miejscowości Latowicz - Wymyśle - II etap, 33.000,00 na wykonanie przebudowy drogi
gminnej Latowicz -Wymyśle działka Nr 267 na odcinku 320,00 mb od km 0+000 do km 0+320,0, wykonanej systemem gospodarczym na podbudowie gruntu stabilizowanego cementem - I etap.
Zwiększono plan wydatków w Dz. 750 w paragrafach 4010,4110,4120 w związku z podwyżkami płac o kwotę ogółem 53.048,00.
Zwiększono plan wydatków w Dz. 801 i w Dz. 854 o kwotę ogółem 314.674,00, w tym w paragrafach 3020, 4010,4110,4120,4440 w związku z podwyżkami płac o kwotę ogółem 230.338,00 , o kwotę 1.445,00 na dokształcanie i doskonalenie nauczycieli oraz § 4300 w r.80113 o kwotę 84.336,00.
W Dz.900 zwiększono plan § 6050 o kwotę 400.000,00 na budowę kanalizacji sanitarnej w Latowiczu w ulicy Grundowej.
W Dz.926 zwiększono plan § 6050 o kwotę 110.000,00 zł na: 100.000,00 zł na budowę bieżni na boisku sportowym w Latowiczu, 10.000,00 zł na opracowanie autorskiej koncepcji włączenia gminy Latowicz w projekt sieciowy Zielony szlak rowerowy Mazowsza.
Zmniejszono ogółem plan wydatków w Dz. 600 o kwotę 187.300,00 , w tym § 4170 o kwotę 15.000,00 /dot. zimowego utrzymania dróg/, § 6050 o kwotę 15.000,00 dot. przebudowy sieci dróg gminnych na Nowym Osiedlu w miejscowości Latowicz - Wymyśle - I etap.
Zmniejszono plan wydatków w Dz.900 r.90001 § 6050 o kwotę 130.000,00 zł na zadanie - budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowości Latowicz- IV etap .
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli pytań i Wiceprzewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Rada Gminy Latowicz w obecności 13 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę /w załączeniu do protokołu/.

7
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE USTALENIA NAJMNIEJSZEGO WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO I UZGODNIENIA USTALENIA WARTOŚCI PUNKTU W ZŁOTYCH DLA PRACOWNIKÓW GMINNYCH JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że proponuję zwiększyć to proponowane w projekcie uchwały minimum do 10% bo 6% to są śladowe podwyżki.
Pani Sekretarz wyjaśniła, że jest za tym, aby Rada zdecydowała o wzroście wynagrodzeń natomiast proponowana uchwała nie dotyczy kwoty lecz dotyczy tylko najniższego punktu i rozpiętości natomiast jest faktem, że wzrost o 6% w ramach tej proponowanej skali będzie stanowił znikomy wzrost płac dla tych pracowników szkoły nie będących nauczycielami, bowiem ich wynagrodzenia są bardzo niskie. Pani Sekretarz powiedziała, że zapewne byłoby wskazane, aby radni postarali się stopniowo "poszukać środków" na zwiększenie płac dla tych osób, aby się systematycznie powiększały aż do osiągnięcia jakiegoś "ludzkiego" poziomu natomiast dzisiaj się tego nie zrobi, bowiem budżet jest już uchwalony i dzisiaj chodzi o to, aby w ramach tych stawek te osoby mogły dostać te 6% bo aktualnie nie dostałyby tych zagwarantowanych 6% bo się "nie mieszczą" w tabelach.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że jeśli chodzi o podwyżki to jest zwolennikiem podwyżek udzielanych w formie kwotowej a nie procentowej bowiem przy formie procentowej jest tak, że ten kto miał mało ten ma dalej mało a ten kto miał dużo ma jeszcze więcej.
Pan radny Witold Kłos zapytał p. mecenas czy jest możliwe określenie przez Radę Gminy kwotowo a nie procentowo kwestii podwyżek (wzrost wynagrodzeń) "do budżetu".
Pani mecenas powiedziała, że nie bardzo rozumie w czym jest problem, bo czy będzie to określone kwotowo czy procentowo to na jedno wychodzi. Czy Rada Gminy określi, że wzrost wynagrodzeń ma być np. o 10% czy też określi, że ma to być dana kwota, która będzie równa tym 10% to na jedno wychodzi. Rada Gminy określa tylko ogólnie w budżecie kwotę przeznaczoną na wzrost wynagrodzeń (takie ma kompetencje) natomiast nie ma kompetencji, nie może określać wysokości podwyżki dla poszczególnych pracowników.
Pan Stanisław Parol powiedział, że rozumie tą kwestię ale jest jednak zwolennikiem określania wzrostu wynagrodzeń kwotowo.
Wójt Gminy powiedział, że na szczeblu samorządowym władze mają "większego węża w kieszeni" niż Skarb Państwa. Tam wystarczy, że są silne związki zawodowe, wyjdą na ulice, protestują (lekarze, nauczyciele) i mają nie 6% ale 10% czy też 20% wzrostu wynagrodzeń ale nie jest to właściwy sposób gospodarowania finansami. Jest to psucie budżetu a konsekwencje są m.in. takie, że tutaj "na dole" ludzie zarabiają znacznie mniej a w związku z tym uciekają z tych posad na lepiej opłacane. Wójt powiedział, że jeśli nie miałby "węża w kieszeni" to nawet próbowałby "podpuszczać" radnych proponując np. 20% podwyżki ale jak może to robić mając świadomość, że jest deficyt budżetowy w wysokości powszechnie radnym znanej. Trzeba obracać się w tych realiach jakie są natomiast można byłoby spróbować wychwycić grupę tych osób, które mają "głodowe" pensje ponieważ np. sprzątaczka lub pomoc kuchenna w szkole na terenie gminy Latowicz zarabia średnio ok. 800zł "do ręki". Jeśli dostaną te 6% podwyżki to będzie to nieco ponad 30zł. Pracownik w Urzędzie Gminy Latowicz zarabia natomiast średnio ok. 1300zł "do ręki" - ile będzie wynosiła 6% podwyżka w tym przypadku to też sobie można wyliczyć. Wójt powiedział, że uchwała, którą radni podjęli była tylko po to, żeby w tzw. kategoriach zaszeregowania pracownicy się zmieścili.
Pani mecenas wyjaśniła, że na podstawie tej uchwały robi się tabele płac dla pracowników i jeżeli nie byłoby zwiększenia tych punktów i tej rozpiętości to oni, mimo, iż są przygotowane pieniądze to w dotychczasowych tabelach się nie mieścili.
Wójt powiedział, że mówi o tych sprawach, aby radni mieli świadomość o jakich pieniądzach się tutaj mówi.
Pan Stanisław Parol powiedział, że podtrzymuje swój wniosek mówiący o wzroście wynagrodzeń o 10% dla pracowników szkół, którzy nie są nauczycielami. Pan radny powiedział, że pracownicy ci byli w ostatnich latach nie brani pod uwagę. Była także w tej sprawie, w przeszłości interwencja związków zawodowych.
Wójt Gminy zaproponował, aby przełożyć tą sprawę na kolejną sesję, ponieważ na dzisiejszej zostały już podjęte stosowne uchwały.
Pan radny Parol zgodził się na propozycję Wójta.
Ponieważ nie zgłoszono więcej uwag Wiceprzewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Rada Gminy Latowicz w obecności 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę /w załączeniu do protokołu/.

8
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIANY UCHWAŁY W SPRAWIE POWOŁANIA KOMISJI INWENTARYZACYJNEJ MIENIA KOMUNALNEGO GMINY

Projekt uchwały przedstawiła p. Sekretarz. Poinformowała, że proponowana zmiana uchwały jest związana z tym, że dotychczasowy przewodniczący Komisji Inwentaryzacyjnej - p. Wojciech Osiński nie pracuje już w UG Latowicz i konieczna jest zmiana w składzie. Na miejsce p. Osińskiego do składu Komisji proponowana jest p. Sekretarz.
Ponieważ nie zgłoszono uwag Wiceprzewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Rada Gminy Latowicz w obecności 13 radnych, jednogłośnie podjęła uchwałę /w załączeniu do protokołu/.

9
INFORMACJA DYREKTORA GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W LATOWICZU NA TEMAT FUNKCJONOWANIA BIBLIOTEKI

Informację z działalności GBP w Latowiczu przedstawiła p. Anna Niedek - Dyrektor GBP /informacja w załączeniu do protokołu/. Pani Niedek wskazała, że największym problemem GBP jest lokal. Biblioteka miła być w obecnym lokalu tylko 1 rok a tymczasem mijają już 4 lata. Lokal dotychczasowy jest za mały. Biblioteka nie posiada czytelni, a niektóre książki powinno się udostępniać wyłącznie na miejscu. Odnośnie tego są uwagi z biblioteki powiatowej. Księgozbiór się powiększa.
Pan radny Stanisław Parol zapytał Wójta jak wygląda aktualnie sprawa przeniesienia GBP do innego lokalu ?
Pan Wójt powiedział, że problem polega na tym, iż p. Dyrektor Zespołu Szkół w Latowiczu oraz Rada Rodziców obstają przy tym, aby nie zabierać im tej tzw. małej salki gimnastycznej, do której miała być przeniesiona GBP i która jest rzeczywiście w pewnym stopniu wykorzystywana przez Zespół Szkół na różne cele np. prowadzenie zajęć W-F dla najmniejszych dzieci, na różnego rodzaju spotkania itp. Wójt stwierdził, że on nie widzi w tej chwili innego lokalu niż ta sala, gdzie można byłoby przenieść GBP. Gdyby doszło do przeniesienia GBP do tzw. małej salki gimnastycznej to należy liczyć się oczywiście z kosztami adaptacji tego pomieszczenia na potrzeby GBP - m.in. konieczne będzie wykonanie oddzielnego wejścia z zewnątrz bezpośrednio do pomieszczenia GBP. Pan Wójt stwierdził, że sytuacja jest w pewnym sensie patowa natomiast on przyznaję się, że wobec kwestii sprzeciwu odnośnie przeznaczenia malej Sali gimnastycznej dla potrzeb GBP oraz wobec kwestii spodziewanych dosyć dużych kosztów adaptacji tej sali (na pewno ponad 20tyś. zł) jego działania są w tym zakresie na dzień dzisiejszy raczej pasywne. Następnie Wójt zapytał, czy wg. radnych ma podjąć działania zmierzające do odebrania Zespołowi Szkół tego pomieszczenia i przeniesienia tam GBP czy też ma na razie "zostawić temat" z nadzieją, że sytuacja się poprawi.
Pan Ryszard Podobas powiedział, że gmina jest za biedna żeby ponosić koszty na adaptację nowej sali pod potrzeby GBP. Nie ma aż takiego zainteresowania czytelników żeby było konieczne przeniesienie GBP z obecnego lokalu.
Pani Anna Niedek powiedziała, że nie ma gdzie ustawiać nowych książek. Pani Dyrektor powiedziała, że zaprasza do GBP, aby przekonać się jak sytuacja wygląda podczas przerwy, gdy pomieszczenie jest pełnie dzieci ze szkoły, dla których w tym pomieszczeniu nie ma wystarczającej ilości miejsca - do tego dochodzą jeszcze czytelnicy dorośli, którzy z całej tej sytuacji nie są zadowoleni.
Pani Lilla Sabak - sołtys z Wężyczyna powiedziała, że jej zdaniem jest pobudowana nowa, bardzo duża sala gimnastyczna i należy ją maksymalnie wykorzystywać a małą salkę przeznaczyć na GBP.
Wójt Gminy powiedział, że także był tego zdania ale "opór materii" okazał się zbyt silny.
Następnie Wójt Gminy powiedział, że proponuje, żeby on wraz z Komisją Budżetu i Oświaty udał się do GBP w celu dokładnego przeanalizowania sprawy. Następnie trzeba będzie zdać relację pozostałym komisjom lub pozostałe komisje także mogą pójść do GBP i przeanalizować temat i w końcu trzeba będzie podjąć decyzję w tej sprawie. Wójt zaznaczył, iż należy mieć świadomość, że decyzja w tej sprawie należy do Rady Gminy i Wójta bo jest to majątek gminny aczkolwiek trzeba oczywiście także liczyć się z opinią Zespołu Szkół.
Pan Wiesław Świątek - Wiceprzewodniczący Rady stwierdził, że zgadza się z tym, co powiedziała p. Lilla Sabak. W Latowiczu jest dużym kosztem wybudowana sala gimnastyczna i powinno się ją tak wykorzystać aby ta druga salka mogła zostać przeznaczona na potrzeby GBP.

10
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ ZA ROK 2007

Sprawozdanie przedstawiła p. Hanna Aksamitowska - Kierownik GOPS. /sprawozdanie w załączeniu do protokołu/.
Po przedstawieniu sprawozdania p. Kierownik wspomniała m.in., że ma problem związany z brakiem odpowiedniego pomieszczenia do przechowywania produktów otrzymywanych jako pomoc rzeczowa dla najbiedniejszych.
Pan radny Stanisław Parol zapytał, czy sytuacja jeśli chodzi o zubożenie społeczeństwa na terenie gminy polepsza się czy pogarsza - p. radny zauważył, że jest dosyć duża liczba dzieci objętych darmowym dożywianiem w szkołach.
Pani Aksamitowska powiedziała, że liczba tych dożywianych dzieci zwiększa się corocznie w każdej szkole. Mimo to należy wziąć pod uwagę, że część osób pracuje zapewne "na czarno" i te dochody nie są brane pod uwagę przy ustalaniu "minimum" uprawniającego do bezpłatnego dożywiania.

11
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ SPRAWOZDANIE Z WYKONANIA GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH I GMINNEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII ZA ROK 2007

Informacje przedstawiła p. Janina Broda - Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych /materiały w załączeniu do protokołu/. Pytań ani uwag do powyższego nie wniesiono.

12
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE PRZYSTĄPIENIA GMINY LATOWICZ DO STOWARZYSZENIA "KAPITAŁ - PRACA - ROZWÓJ"

Jarosław Supera - Prezes Stowarzyszenia "Kapitał - Praca - Rozwój". Przedstawił informacje na temat działalności Stowarzyszenia. Poinformował, że Stowarzyszenie działa w ramach istniejącego w UE już od 18 lat programu "Leader" - ściśle związanego z rozwojem obszarów miejsko-wiejskich z miastami do 20tyś. ludności. Program został stworzony, bowiem w UE twierdzono, że dzięki niemu polepszy się jakość dystrybucji środków UE, które za pośrednictwem podmiotów publicznych nie zawsze trafiały do docelowych beneficjentów np. rolników i przedsiębiorców. Istnieją Programy Operacyjne UE, w ramach których można ubiegać się o środki na konkretne działania (zależnie od danego Programu) za pośrednictwem Stowarzyszenia. Do Stowarzyszenia należy 19 gmin ze 123tyś ludności - gmina Latowicz będzie prawdopodobnie ostatnią przyjętą do Stowarzyszenia bowiem jest określony limit liczby ludności. Pozostałe gminy jeśli będą chciały działać w ramach podobnych Lokalnych Grup Działania będą musiały założyć własne Stowarzyszenie. Takich Stowarzyszeń jak "Kapitał-Praca-Rozwój /grup "Leader"/ jest już Polsce dosyć dużo tzn. 162. Przystąpienie Gminy Latowicz do Stowarzyszenia spowoduje, że Gmina Latowicz będzie objęta tworzoną aktualnie Lokalną Strategią Rozwoju, gdzie wpisane są cele, pomysły które będą finansowane przez Stowarzyszenie. Oprócz tego, mieszkańcy gminy, rolnicy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy /potencjalni beneficjenci/ z terenu gminy będą mogli występować do Stowarzyszenia z wnioskami o dofinansowanie różnych działań ze środków UE w ramach programu UE "Leader". Procedury będą w miarę możliwości jak najprostsze. Każda gmina będzie miała w Stowarzyszeniu swojego przedstawiciela. Stowarzyszenie będzie decydowało na co przeznaczyć pieniądze. W ubiegłym roku każda gmina ze Stowarzyszenia dostała ok. 36tyś. zł na organizację imprezy lokalnej dla ludności. Stowarzyszenie zorganizowało m.in. pierwszą w Polsce spartakiadę przedsiębiorców za co zostało wyróżnione przez PKOL. Gmina Siedlce zorganizowała za pieniądze ze Stowarzyszenia np. rajd samochodowy pn.: "Bezpiecznie przez ziemię siedlecką".
Ponieważ nie zgłoszono uwag Wiceprzewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Rada Gminy Latowicz w obecności 13 radnych, 11 głosami "za" przy 2 "wstrzymujących" podjęła uchwałę /w załączeniu do protokołu/.

13
OCENA REALIZACJI UCHWAŁY W SPRAWIE PLANU ROZWOJU LOKALNEGO GMINY LATOWICZ NA LATA 2004 - 2006 ORAZ NA LATA 2007 - 2013

Ocenę realizacji PRL przedstawił p. Robert Skwara - Przewodniczący Komisji Planowania, Budżetu, Finansów, Oświaty, Kultury Fizycznej i Spraw Socjalnych /w załączeniu do protokołu/. Do powyższego nie wniesiono uwag.

14
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI WÓJTA GMINY ZA ROK 2007

Sprawozdanie przedstawił p. Bogdan Świątek - Górski - Wójt Gminy Latowicz /sprawozdanie w załączeniu do protokołu/.

15
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI RADY GMINY ZA ROK 2007 ORAZ SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI STAŁYCH KOMISJI RADY GMINY ZA ROK 2007

Pan Wiesław Świątek - Wiceprzewodniczący Rady przedstawił sprawozdanie z działalności Rady Gminy za rok 2007. /w załączeniu do protokołu/. W 2007 r. odbyło się 11 sesji Rady Gminy. Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej przedstawił p. Tadeusz Szczepańczyk - Przewodniczący Komisji. /w załączeniu/ Komisja odbyła 9 posiedzeń. Sprawozdanie z działalności Komisji Planowania, Budżetu, Finansów, Oświaty, Kultury Fizycznej i Spraw Socjalnych przedstawił Przewodniczący tej komisji - p. Robert Skwara /w załączeniu/ Komisja odbyła 9 posiedzeń. Sprawozdanie z działalności Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej oraz Ochrony Środowiska przedstawił Przewodniczący Komisji p. Witold Kłos /w załączeniu/. Komisja odbyła 11 posiedzeń
Składając sprawozdanie p. Witold Kłos powiedział, że było błędem, iż w 2007 pojemniki służące do pobrania próbek glebowych nie zostały przekazane do rozdysponowania przez p. Sławomira Włodarczyka /doradcy ODR/. Zostały one posłane tylko do jednej miejscowości i w wyniku tego próbki zostały wykonane tylko na terenie jednego sołectwa. W tym roku pojemniki do próbek będą złożone w pokoju p. Sławomira Włodarczyka i będą mogły z nich skorzystać osoby zainteresowane po bezpośrednim zwróceniu się z tą sprawą do p. Włodarczyka. W ubiegłym roku badanie próbek było dla rolników bezpłatne tzn. były finansowane przez gminę w wysokości 7,5zł za szt. W tym roku także gmina sfinansuje próbki w wysokości 7,5zł za szt. Ale ceny próbek wzrosły o 1,90zł i tą różnice będzie już musiał sfinansować rolnik.
Pan Witold Kłos powiedział, że na jego Komisję spada najwięcej pracy - jest to komisja od rolnictwa ale także od ochrony środowiska oraz od bezpieczeństwa publicznego i od ochrony przeciwpożarowej. Z tego powodu nie jest możliwe zrealizowanie wszystkich planów mimo, że Komisja miała więcej posiedzeń jak każda z dwóch pozostałych komisji. Pan Kłos powiedział, że ponadto chciałby zauważyć, że ma zastrzeżenia co do podjęcia uchwały w sprawie podatku rolnego. Wystąpiło tam manipulowanie. Jeśli Wójt przedstawia projekt uchwały i zgłaszany jest obojętnie czy przez radnych lub przez komisję wniosek to wniosek ten powinien być przegłosowany. Pan Kłos powiedział, że w tej sprawie zostały podjęte szerokie działania. Radni, którzy składali wtedy wniosek odwołali się do Wojewody. Wojewoda przekazał sprawę do Regionalnej Izby Obrachunkowej. RIO stwierdziła, że ponieważ jednak większość podjęła taką a nie inną decyzję to uchwała nie będzie uchylona.
Pani mecenas powiedziała, że Wojewoda stwierdził, że nie było naruszenia przepisów i dlatego uchwała nie została uchylona.
Pan Kłos powiedział, że gdyby wnioskujący radni podjęli zdecydowane działania to uchwała na pewno byłaby uchylona bo było naruszenie przepisów. Radni nie podjęli takich działań bowiem byłoby to niekorzystne dla rolników tzn. w przypadku uchylenia uchwały byłaby obowiązująca maksymalna stawka podatku rolnego. Co do oceny wniosków pod kątem tego, który jest najdalej idący to w przypadku podatku rolnego najdalej idącym wnioskiem jest ten, który najbardziej obniża cenę żyta a nie odwrotnie jak sugerowała p. mecenas.
Pani mecenas powiedziała, że chciałaby, aby zostało odczytane pismo RIO, w którym RIO ustosunkowuje się do odwołania wysłanego przez radnych z Komisji Rolnictwa.
Pan Witold Kłos powiedział także, iż Komisja Bezpieczeństwa Publicznego powinna także oceniać która droga kwalifikuje się do remontu i przedstawiać te propozycje Radzie Gminy, która albo je zaakceptuje albo nie. Pan Witold Kłos powiedział ponadto, iż ma nadzieję na lepszą współpracę z "prezydium Rady".
Pani mecenas oraz p. Sekretarz zauważyły, iż nie ma czegoś takiego jak "prezydium Rady".
Pan Kłos powiedział, że ma na myśli Przewodniczącego Rady, który cyt: "nie dopuścił, nie przegłosował naszego wniosku i to było uchybienie, niedociągnięcie".
Pani Sekretarz powiedziała, że jeśli chodzi o poruszaną sprawę próbek glebowych to rachunek dla gminy będzie wystawiony na taką kwotę ile wynika z cennika próbek - ich nie interesują wewnętrzne kwestie polegające na tym, czy i w jaki ew. sposób rolnik będzie partycypował w tych opłatach za próbki - to już jest sprawa gminy.
Pan Kłos powiedział, że jakoś trzeba ten problem rozwiązać.
Pani Sekretarz powiedział, że można zrobić tak, iż gmina może zawrzeć umowę z rolnikami, że rolnik będzie płacił 1,50zł za szt. Resztę zapłaci gmina.
Następnie Wiceprzewodniczący odczytał pismo z RIO, dotyczące podjęcia uchwały w sprawie podatku rolnego na rok 2008, o co prosiła wcześniej p. mecenas /w załączeniu do protokołu/. W piśmie napisano, że nie stwierdzono w uchwale naruszenia prawa oraz nie znaleziono podstaw do uchylenia uchwały z przyczyn proceduralnych.
Pan Witold Kłos powiedział, że ma jeszcze pismo od Wojewody w tej sprawie.
Pani Sekretarz oraz p. mecenas poprosiły, aby p. Witold Kłos przekazał do Urzędu Gminy zarówno pismo, jakie radni z Komisji Rolnictwa skierowali do Wojewody jak również odpowiedź od Wojewody, bowiem pisma te powinny znajdować się w Urzędzie Gminy. Ponadto p. mecenas zauważyła, że RIO odniosła się zarówno do treści merytorycznej uchwały jak i do postępowania przy podejmowaniu tej uchwały i nie stwierdziła żadnych naruszeń
Pan Kłos powiedział, że osobiście rozmawiał z p. Wysokińską z RIO i mówiła ona coś wręcz odwrotnego.
Pan Stanisław Kowalski powiedział, że p. mecenas wszystko "pokręciła". Nie dała przegłosować wniosku komisji, źle doradziła Przewodniczącemu Rady. Pan Kowalski powiedział, że radził się w tej sprawie prawnika bowiem nie wierzył w tej sprawie ani p. Kłosowi ani p. mecenas i dowiedział się, że była to prosta sprawa. Wnioskiem najdalej idącym był wniosek zgłoszony przez radnych z Komisji Rolnictwa i on powinien być jako pierwszy przegłosowany.
Pani mecenas powiedziała, że nad każdym samorządem są organy nadzoru i te organy badały prawidłowość postępowania przy podjęciu uchwały i nie stwierdzono naruszeń.
Pan Kowalski powiedział, że organy nadzoru wzięły tylko pod uwagę to, że była większość głosów przy podjęciu uchwały.
Pani mecenas powiedziała, że wracając do samego wniosku to należy stwierdzić, że wniosek w sprawie uchwały o podatku rolnym p. Kłos odczytał na sesji ale go nie złożył do Przewodniczącego i nie poinformował kto go podpisał. Pani mecenas dodała także, iż jak już wspomniano p. Kłos nie dostarczył także do Urzędu Gminy pisma, które radni z Komisji Rolnictwa wysłali do Wojewody.
Pan Kłos powiedział, że pismo oczywiście dostarczy do UG ale trzeba stwierdzić, iż nie ma problemu polegającego na zatajaniu czegoś, bowiem pismo było odczytane przez niego publicznie na sesji Rady Gminy i jest to zapisane w protokole z sesji - każdy zainteresowany może się zapoznać. Natomiast wniosek radnych w sprawie podatku rolnego powinien być głosowany jako pierwszy.
Pani mecenas powiedziała, żeby p. Kłos jej "nie doszkalał" ponieważ nie ma do tego kompetencji natomiast RIO nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości.
Pan Kłos powiedział cyt: "w takim razie p. mecenas prowokuje nas żebyśmy jeszcze raz napisali, by Pani przedstawić to na piśmie - i to zrobimy".


16
SPRAWOZDANIE Z WYKONANIA BUDŻETU GMINY LATOWICZ ZA 2007 R. I PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ABSOLUTORIUM DLA WÓJTA GMINY

Sprawozdanie z wykonania budżetu przedstawił p. Bogdan Świątek-Górski -Wójt Gminy. Ponieważ sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za rok 2007 było szczegółowo analizowane na posiedzeniach stałych komisji Rady, Wójt Gminy ograniczył się do przedstawienia go na sesji w skrócie. Informacje przedstawione przez Wójta uzupełniła p. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy.
Następnie p. Skarbnik odczytała wniosek Komisji Rewizyjnej z dnia 2 kwietnia 2008 r. w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy Latowicz za rok budżetowy 2007 /w załączeniu do protokołu/ oraz zapoznała radnych z uchwałami Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie Zespół w Siedlcach, w sprawie:
- opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Latowicz z dnia 2 kwietnia 2007 r. w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy Latowicz za rok budżetowy 2007 (uchwała Nr 96/S/2008 z dnia 11 kwietnia 2008 r.),
- opinii o przedłożonym przez Wójta Gminy Latowicz sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy Latowicz za rok 2007 (uchwała Nr 54/S/2008 z dnia 4 kwietnia 2008 r),
Powyższe zostało przez Skład Orzekający RIO w Warszawie Zespół w Siedlcach zaopiniowane pozytywnie.
/Uchwały w załączeniu do protokołu/
W związku z tym, iż do przedstawionych materiałów nie wniesiono pytań ani uwag, Wiceprzewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy za rok 2007.
Rada Gminy Latowicz w obecności 13 radnych, jednogłośnie udzieliła absolutorium Wójtowi Gminy Latowicz za 2007 r. (uchwała nr XVIII/99/08 w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Latowicz za 2007 r. stanowi załącznik do protokołu).

17
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Z powodu nieobecności Przewodniczącego Rady punkt nie był realizowany.


18
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOSCI WÓJTA GMINY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Wójt Gminy poinformował o następujących sprawach ze swojej działalności w okresie między sesjami:
1) Spotkanie w CKU w Mińsku Mazowieckim z wiceministrem Dziekońskim w sprawie planowania przestrzennego.
2) Uroczystość przekazania sprzętu strażackiego uzyskanego ze środków samorządu województwa /w Starostwie w Mińsku Mazowieckim/.
3) Wizyta w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w sprawie zwrotu dotacji udzielonych na budowę sali gimnastycznej w Latowiczu.
4) Odbył się przetarg na żwir /procedury są na ukończeniu/ oraz na pracę równiarki.
5) Zatrudniono dwie osoby w celu pomocy rolnikom w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie.
6) Kończy się przebudowa starego wodociągu w Latowiczu.
7) Odbyły się 2 wizyty w celu analizy dostępnych technologii przydomowych oczyszczalni /Wójt oraz p. Tadeusz Nowicki/.


19
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE
I ZAPYTANIA RADNYCH


Wójt Gminy powiedział, że w sprawie hydrantów umówi się na wyjazd terenowy z p. Konopką /Dyrektorem ZGK w Mrozach/ z udziałem p. Jerzego Gajowniczka /konserwatora sieci wodociągowej/ i poinformuje p. radnego Witolda Kłosa o wynikach.

20
SPRAWY RÓŻNE

Pani Zofia Wardzyńska - sołtys z Latowicza /rejon II/ podziękowała radnym za przychylne zagłosowanie nad budową chodnika między centrum Latowicza a Rozstankami oraz poinformowała, że rejon II przeznaczył na w/w cel 12tyś.zł. /na dofinansowanie tego zadania/.

Pan Witold Kłos przekazał Wiceprzewodniczącemu Rady pismo od Wojewody, o którym była wcześniej mowa /w sprawie podatku rolnego etc./ oraz wspomniał, że radni z komisji Rolnictwa mieli tu dzisiaj pewne uwagi do p. mecenas natomiast p. mecenas jest pracownikiem p. Wójta i to w zasadzie do p. Wójta powinno być napisane pismo w tej sprawie.

21
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY

Wiceprzewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z sesji Rady.
Rada Gminy Latowicz w obecności 13 radnych jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji.

22
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY

W związku z wyczerpaniem się porządku obrad p. Jan Domański - Przewodniczący Rady Gminy zamknął XVIII sesję Rady Gminy Latowicz.
Na tym protokół zakończono.
Protokołował:

Przemysław Wróbel
Autor : insp.ds. Rady Gminy i organizacji
Zredagował(a) : Przemysław Wróbel
Data wprowadzenia : 2009-03-13 14:23:47
Data ostatniej modyfikacji : 2009-03-13 14:23:47
Liczba wyświetleń : 1107



licznik odwiedzin: 2648214