logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2006-2010
11 sesja Rady Gminy Latowicz

24 sierpnia 2007 roku

PROTOKÓŁ NR XI/07

z sesji Rady Gminy Latowicz
odbytej dnia 24 sierpnia 2007 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy Latowicz


1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy - Jan Domański, o godzinie 930 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, (nieobecni: p. Witold Kłos oraz p. Marek Skrzycki), co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych oraz sołtysów w załączeniu do protokołu).
W sesji uczestniczyli m.in.:
1. Bogdan Świątek-Górski - Wójt Gminy,
2. Wojciech Osiński - Zastępca Wójta Gminy,
3. Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy,
4. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy,


2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie Zatwierdzenia Regulaminu Działalności Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Latowiczu.
5. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia Statutu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Latowiczu.
6. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławników sądowych do Sądu Okręgowego w Siedlcach oraz do Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim na okres kadencji 2008 - 2011.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2007.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla Gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem zadania pn: "Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej na terenie Gminy Latowicz: Ośrodek Zdrowia w Latowiczu, Ośrodek Zdrowia w Wielgolesie, Posterunek Policji w Latowiczu".
9. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia procedury wyboru banku dla obsługi budżetu Gminy Latowicz.
10. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy.
11. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady Gminy w okresie między sesjami.
12. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
13. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
14. Sprawy różne.
15. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
16. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Przewodniczący poprosił Radę oraz Wójta o wyrażenie stanowiska odnośnie zaproponowanego porządku obrad.
Głos zabrała p. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy. Poinformowała, iż zaszła pewna pomyłka. Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa uchwała w sprawie uchwalenia procedury wyboru banku dla obsługi budżetu Gminy Latowicz nie jest potrzebna - dlatego prosi, aby proponowana uchwała w w/w sprawie została zdjęta z porządku obrad.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy. Poinformował, że przeprowadzono szczegółową analizę spodziewanych kosztów funkcjonowania SP ZOZ w Latowiczu, z której wynika, że opracowanie planu finansowego na rok 2008 dla w/w w ten sposób, aby się on równoważył nie byłoby możliwe. Wiadomo, że byłaby strata. Nie bilansują się koszty i wydatki z prawdopodobnymi przychodami jakie SP ZOZ mógłby uzyskać w postaci środków z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Nawet przy maksymalnym możliwym do przeprowadzenia w granicach prawa ograniczeniu kosztów działalność takiego SP ZOZ nadal nie byłaby opłacalna. Działalność ta byłaby opłacalna, gdyby ośrodki zdrowia prowadził jakiś obcy podmiot - np. SP ZOZ w Mińsku Mazowieckim lub jakiś inny, większy podmiot. Taki większy podmiot miałby odpowiednio większe możliwości do ograniczenia kosztów niż prowadząca SP ZOZ Gmina Latowicz. Przepisy zobowiązują podmiot tworzący SP ZOZ do pewnych kosztów np. stworzenia kilku nowych etatów - m.in. kierownika SP ZOZ, pracownika kadr i administracji i kilku innych. Przepisy nakładają także inne obowiązki, z którymi wiążą się dodatkowe koszty. Bez spełnienia tych wymaganych warunków nie jest możliwe zarejestrowanie SP ZOZ. Wójt powiedział, że mając świadomość spodziewanych strat nie będzie namawiał radnych do tego, aby kończyć procedury rejestracyjne SP ZOZ w Latowiczu i zawierać kontrakt z NFZ. Pan Wójt powiedział, że w obecnej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się sporządzenie ogłoszenia o przetargu na wydzierżawienie obiektów ośrodków zdrowia i do tego namawia radnych. Podobną procedurę zastosowano w Gminie Stanisławów - tam także funkcjonują dwa ośrodki zdrowia. Wójt zamieścił ogłoszenie na wydzierżawienie tych obiektów uprawnionym podmiotom w celu prowadzenia przez nie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej na terenie gminy w oparciu o kontrakt z NFZ. Na ogłoszenie odpowiedziało 6 podmiotów. Komisję konkursową stanowili radni - oni zdecydowali o tym, kto zostanie wybrany. Wójt powiedział, że w dniu wczorajszym był w Stanisławowie i przeprowadził rozmowę zarówno z Wójtem Gminy jak też z pracownikami ośrodków zdrowia i mieszkańcami Stanisławowa.
Wójt powiedział, że zapewne niektórzy z radnych zastanawiają się nad tym czy w przypadku wyboru na drodze konkursu podmiotu do prowadzenia ośrodków zdrowia w ośrodkach tych będą pracowali dotychczasowi lekarze. Pan Wójt poinformował, że można tak sformułować specyfikację na ten konkurs, aby zobowiązać potencjalnych zainteresowanych do zatrudnienia po wygraniu konkursu dotychczasowego personelu. Wójt dodał także, iż jego zdaniem nawet w przypadku gdyby nie zamieszczono takiego zapisu to i tak podmiot, który wygra konkurs zwróci się w pierwszym rzędzie z propozycją zatrudnienia do dotychczasowych lekarzy, bowiem podmiotowi takiemu zależeć będzie na jak największej liczbie pacjentów a obecni pacjenci podpisywali deklaracje do konkretnych, pracujących obecnie w ośrodkach lekarzy i ich zatrudnienie jest w pewnym sensie gwarancją, iż deklaracje te nie zostaną wycofane.
Pan Wójt powiedział, że wobec powyższego proponuje powrócić do swojego wcześniejszego pomysłu czyli ogłoszenia konkursu prowadzenie świadczeń z zakresu POZ na terenie Gminy Latowicz w obiektach dotychczasowych ośrodków zdrowia. Wójt powiedział, iż uległ presji i przez jakiś czas chciał zacząć od SP ZOZ gminnego myśląc, że tak będzie najlepiej - później będzie można pomyśleć o ewentualnym sprywatyzowaniu. Okazuje się jednak, że gminy nie stać na prowadzenie własnego SP ZOZ w dwóch ośrodkach zdrowia -planu finansowego nie da się po prostu w takim przypadku sporządzić tak, aby nie dokładać do tego corocznie co najmniej ok. 200tyś.zł. Gdyby nawet to się udało rozpocząć ze świadomością, że będzie strata to należy mieć świadomość, że prawo nie pozwala na dokładanie do wydatków bieżących ZOZ z budżetu gminy. Jeśli pojawia się strata to gmina może ją pokryć wyłącznie jednorazowo a następnie przeprowadzić restrukturyzację ZOZ-u tak, aby stał się on opłacalny, co w przedmiotowym przypadku nie będzie możliwe a w takim przypadku prawo nakazuje dokonanie likwidacji ZOZ-u. Czyli należy stwierdzić, że nawet przy uruchomieniu działalności takiego ZOZU konieczna byłaby po roku likwidacja SP ZOZ i ogłoszenie przetargu. Wójt powiedział, że namawia radnych do tego, aby dali mu upoważnienie do ogłoszenia przetargu i zawarcia umowy z podmiotem wybranym przez komisje konkursową na 3 lata - Rada może także zgodzić się na zawarcie umowy na okres 5 lat. Nad tym trzeba się zastanowić. W związku z tym Wójt zaproponował włączenie do porządku obrad jako pkt. "5a" punktu pn. "Analiza funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej na terenie Gminy Latowicz - dyskusja, podjęcie stosownych uchwał".
Ponieważ nie zgłoszono innych wniosków Przewodniczący poddał najpierw pod głosowanie zdjęcie z porządku obrad punktu Nr 9 pn: "Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia procedury wyboru banku dla obsługi budżetu Gminy Latowicz".
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych, jednogłośnie zdecydowała o wykreśleniu z porządku obrad punktu nr 9.
Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie włączenie do porządku obrad punktu proponowanego przez Wójta.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych, 13 głosami "za" przy 1 "wstrzymującym" zdecydowała o wprowadzeniu do porządku obrad punktu proponowanego przez Wójta Gminy i umieszczeniu go w porządku obrad jako punktu 5a.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych wniosków, przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.


3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH

Nie zgłoszono zapytań ani interpelacji.


4
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZATWIERDZENIA REGULAMINU DZIAŁALNOŚCI RADY SPOŁECZNEJ SAMODZIELNEGO PUBLICZNEGO ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ W LATOWICZU

Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy. Powiedział, że pomimo, iż namawia radnych do podjęcia decyzji o ogłoszeniu konkursu na prowadzenie usług zdrowotnych i ma nadzieję, że Rada taką decyzje podejmie to jednak uważa, iż nie należy zaprzestawać całkowicie czynności związanych z utworzeniem SP ZOZ gminnego, bo nie jest wiadomo, czy taki przetarg dojdzie do skutku a jeśli tak to czy zgłosi się jakiś podmiot. W związku z tym wnosi o podjęcie proponowanej uchwały.
Ponieważ nie zgłoszono pytań Przewodniczący poddał proponowany projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych, 13 głosami "za" przy 1 "wstrzymującym" podjęła uchwałę w sprawie


5
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZATWIERDZENIA STATUTU SAMODZIELNEGO PUBLICZNEGO ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ W LATOWICZU

Projekt uchwały przedstawił Wójt Gminy. Poinformował, że Rada Społeczna SP ZOZ podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Statutu - do kompetencji Rady Gminy należy zatwierdzenie tego Statutu.
Ponieważ nie zgłoszono pytań Przewodniczący poddał proponowany projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych, 13 głosami "za" przy 1 "wstrzymującym" podjęła uchwałę w sprawie

5a
ANALIZA FUNKCJONOWANIA PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ NA TERENIE GMINY LATOWICZ - DYSKUSJA, PODJĘCIE STOSOWNYCH UCHWAŁ

Sprawę przedstawił Wójt Gminy - powiedział, że w zasadzie wszystko w tej kwestii zostało powiedziane już przed wprowadzeniem uchwały do porządku obrad. Stwierdził, że podstawowym problemem jest to, że prowadzenie przez Gminę Latowicz SP ZOZ w dwóch ośrodkach zdrowia nie jest możliwe ze względów finansowych o czym już mówił. Prowadzenie działalności SP ZOZ tylko w jednym obiekcie nie jest natomiast możliwe ze względu na brak woli mieszkańców w tej sprawie. W związku z powyższym zachęca radnych do podjęcia decyzji o rozpisaniu wspomnianego już konkursu.
Pan radny Marek Skrzycki zapytał, czy ośrodki zdrowia w Stanisławowie, o których mówił p. Wójt były w momencie wejścia do nich podmiotu prywatnego już po remoncie.
Wójt powiedział, że pewne prace musiały być przez te podmioty jeszcze po wejściu do obiektów zrobione - nie były to jednak jakieś bardzo duże prace.
Pan radny Skrzycki zapytał o spodziewane koszty remontu obiektów w Latowiczu i w Wielgolesie.
Wójt odparł, że nie jest obecnie w stanie podać dokładnie spodziewanych kosztów remontów wewnątrz obiektów. Jeśli chodzi o remonty zewnętrzne to 3 września będzie otwarcie ofert w przetargu na te prace - czyli termomodernizację oraz wykonanie pochylni dla niepełnosprawnych - całość zadania powinna wg. kosztorysu kosztować ok. 330tyś.zł. Remonty wewnętrzne będą kosztować zapewne mniej więcej podobnie jak zewnętrzne. Wójt powiedział, że można zadać pytanie czy możliwe jest uniknięcie tych kosztów przez gminę - wg. niego jest na to sposób, tzn. należałoby podpisać umowę dzierżawy z podmiotem na okres dłuższy jak 3 lata i ustalić, że podmiot ten będzie wykonywał te remonty wewnątrz obiektów a w zamian za to będzie zwolniony z płacenia czynszu gminie. Jeśli umowa będzie na 3 lata to chyba trudno będzie znaleźć podmiot, który skalkuluje sobie wykonanie tych remontów w ramach czynszu.
Pan radny Stanisław Kowalski powiedział, że boi się, iż podmiot taki "narobi bałaganu", gmina straci czas i będzie problem żeby wyrobić się z dostosowaniem obiektów tj. wykonaniem remontów.
Wójt poinformował, że po wyborze podmiotu Wójt zawiera dwie umowy - jedną na dzierżawę i druga na realizacje świadczeń zdrowotnych.
Następnie p. Wójt poinformował, że p. radca twierdzi, iż w świetle przepisów prawnych sprawa wygląda tak, iż umowa z NFZ nie jest raczej zawierana na okres dłuższy jak 3 lata - dłuższe okresy zdarzają się w sytuacjach wyjątkowych - zasadą są 3 lata. Wobec tego p. radca twierdzi, że nie ma sensu zawierać z podmiotem umowy dłuższej niż na 3 lata - ponadto wydaje się korzystniejsza sytuacja gdy podmiot będzie mając umowę tylko na 3 lata starał się, aby została ona przedłużona - nie mając od razu takiej gwarancji. Do zawarcia umowy na 3 lata ma kompetencje sam Wójt ale byłoby wskazane, aby Rada wypowiedziała się w tej sprawie podejmując decyzje poprzez głosowanie uwidocznione następnie zapisem w protokole z sesji.
Wójt Gminy powiedział, że wobec powyższego prosi Radę o wyrażenie zgody na to, aby ogłosił w imieniu Gminy Latowicz przetarg na wydzierżawienie 2 obiektów ośrodków zdrowia (w Latowiczu i w Wielgolesie) i aby ogłosił konkurs na realizację usług w zakresie POZ przez podmioty do tego uprawnione, które maja zawarte umowy z NFZ - identycznie jak to zrobiono w Stanisławowie.
Wójt zapytał p. radcy czy jest sposób na to, aby radni mieli wpływ na wybór podmiotu.
Radca powiedziała, że takiego sposobu nie ma, bo uchwałę wykonuje Wójt natomiast Wójt może nieformalnie zapoznać radnych z ofertami i zapytać o opinię - natomiast decyzję musi podjąć Wójt.
Ponieważ nie było pytań, Przewodniczący poddał pod głosowanie upoważnienie Wójta do ogłoszenia przetargu.
Rada Gminy Latowicz w obecności 14 radnych, 10 głosami "za", przy 2 "przeciw" oraz 2 "wstrzymujących" wyraziła zgodę na upoważnienie Wójta do przeprowadzenia przetargu na świadczenie usług z zakresu POZ na terenie gminy Latowicz w obiektach 2 dotychczasowych ośrodków zdrowia.



6
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE WYBORU ŁAWNIKÓW SĄDOWYCH DO SĄDU OKRĘGOWEGO W SIEDLCACH ORAZ DO SĄDU REJONOWEGO W MIŃSKU MAZOWIECKIM NA OKRES KADENCJI 2008 - 2011

Projekt uchwały przedstawił Przemysław Wróbel - insp. ds. obsługi Rady Gminy. Poinformował, że zgodnie z przepisami ustawy "Prawo o ustroju sadów powszechnych" do kompetencji Rady Gminy należy przeprowadzenie wyboru ławników na kadencję 2008 - 2011. Wybory należy przeprowadzić do końca października br. w głosowaniu tajnym Przepisy cytowanej ustawy mówią, że przed dokonaniem wyboru ławników Rada Gminy powołuje zespół opiniujący kandydatów na ławników - zespół taki Rada powołała na ostatniej sesji. Zespół, spotkał się na posiedzeniu, podczas którego zapoznał się ze zgłoszeniami złożonymi przez kandydatów na ławników, sporządził pisemną opinię o kandydatach i przedstawi ją radnym na dzisiejszej sesji. Przemysław Wróbel poinformował, iż zgłoszono następujące kandydatury na ławników sądowych"
1) Do Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim - p. Mariola Kluska oraz p. Halina Wiśniewska.
2) Do Sądu Okręgowego w Siedlcach - p. Marzena Chlibiuk.
Następnie p. radny Wiesław Świątek - członek zespołu opiniującego odczytał protokół ze spotkania zespołu wraz z opinią o kandydatach - w opinii stwierdzono brak przeciwwskazań kandydatów do ubiegania się o funkcje ławnika (opinia w załączeniu do protokołu).
Wobec powyższego Przewodniczący Rady poprosił o zgłaszanie kandydatów do komisji skrutacyjnej, która zajmie się przeprowadzeniem tajnego głosowania. Zgłoszono następujących radnych:
1) Hanna Zawadka.
2) Robert Skwara.
3) Wojciech Olko.
Zgłoszeni wyrazili zgodę na udział w komisji. Przewodniczący poddał zgłoszony skład komisji skrutacyjnej pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie powołała komisję skrutacyjną w proponowanym składzie.
Następnie Przewodniczący zarządził krótka przerwę na przygotowanie kart do głosowania.
Po przerwie Komisja poinformowała, że na jej Przewodniczącą wybrana została p. Hanna Zawadka. Przewodnicząca omówiła zasady głosowania i przystąpiono do oddawania głosów. Po głosowaniu Przewodniczący zarządził przerwę na ustalenie wyników. Po przerwie Komisja Skrutacyjna poinformowała, że poszczególni kandydaci otrzymali następującą liczbę głosów:
- w wyborach ławników do Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim:
1) Mariola Kluska - 12 za
2) Halina Wiśniewska - 11 za i 1 przeciw
Oddano także 2 głosy nieważne
- w wyborach ławników do Sądu Okręgowego w Siedlcach:
3) Marzena Chlibiuk - 12 za
Oddano także 2 głosy nieważne.
Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyboru ławników do sądów powszechnych na okres kadencji 2008 - 2011. Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła proponowaną uchwałę.

7
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN W BUDŻECIE GMINY LATOWICZ NA ROK 2007

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy. Poinformowała szczegółowo o planowanych w ramach zmian w budżecie zwiększeniu i zmniejszeniu dochodów.
Pan radny Witold Kłos zauważył, iż p. Skarbnik powiedziała o 50tyś.zł na nakładkę bitumiczną ul. Rynek w Latowiczu a tymczasem w projekcie uchwały jest zapisane 30tyś.zł.
Pani Skarbnik powiedziała, że sprawa była omawiana na posiedzeniach komisji i większość radnych była za tym, aby zwiększyć te koszty do 50tyś.zł. i parking przed UG wykonać kostką brukową a nie asfaltową nakładką.
Pan Witold Kłos powiedział, że należałoby się zastanowić, czy nie lepiej poczekać na możliwość uzyskania dofinansowania tych prac a na razie ich nie wykonywać. Pan radny Kłos zauważył, iż Gmina Latowicz będzie miała na koniec roku zadłużenie wynoszące 972zł na jednego mieszkańca.
Wójt Gminy powiedział, że starał się przekonać radnych, aby zrobić w tym roku ul. Rynek. Są dwie możliwości:
1)Firma budująca kanalizacje przywraca połowę jezdni, którą zepsuła - bezpłatnie a pozostały "bałagan" zostaje, w tym druga połowa jezdni w dosyć złym stanie oraz parking przed UG w bardzo złym stanie.
2) Robimy ten odcinek kompleksowo, aby dopasować go estetycznie do drogi 802, która będzie zrobiona w przyszłym roku.
Wójt poinformował, że próbował uzyskać jakąś pomoc z Powiatu ale odmówiono takiej pomocy. Jest jeszcze szansa, aby uzyskać od nich kilkanaście tysięcy z wydatków bieżących o co Wójt będzie zabiegał. Decyzja w sprawie remontu tej ulicy należy do Rady.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 12 głosami "za" przy 1 "przeciw" oraz 1 "wstrzymującym" podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2007 - uchwała stanowi załącznik do protokołu.


8
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZACIĄGNIĘCIA DŁUGOTERMINOWEJ POŻYCZKI Z WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE DLA GMINY LATOWICZ NA SFINANSOWANIE WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM ZADANIA PN: "TERMOMODERNIZACJA OBIEKTÓW UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ NA TERENIE GMINY LATOWICZ: OŚRODEK ZDROWIA W LATOWICZU, OŚRODEK ZDROWIA W WIELGOLESIE, POSTERUNEK POLICJI W LATOWICZU".

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy. Poinformowała, że chodzi o zaciągnięcie pożyczki do wysokości 210 tyś.zł.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2007 - uchwała stanowi załącznik do protokołu.

9
(PUNKT ZDJĘTY Z PORZĄDKU OBRAD)



10
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ROZPATRZENIA SKARGI NA DZIAŁALNOŚĆ WÓJTA GMINY

Przewodniczący Rady poinformował, że podczas posiedzeń komisji powstał pomysł, aby Komisji rewizyjnej zlecić zbadanie spraw poruszanych w skardze na miejscu tj. u mieszkanki gminy, która jest autorką skargi.
Pan radny Wiesław Świątek powiedział, że jego zdaniem wyjazd taki jest zbędny - zarzuty są bezzasadne i powtarzają się w kolejnych skargach tej samej mieszkanki gminy.
Następnie Przewodniczący poddał pod glosowanie zlecenie Komisji Rewizyjnej zbadanie spraw poruszanych w skardze podczas wyjazdu do skarżącej.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 9 glosami "za" przy 3 "przeciw" i 2 "wstrzymującym" zdecydowała o zleceniu rozpatrzenia skargi Komisji Rewizyjnej.




11
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Przewodniczący poinformował, że w okresie między sesjami pełnił dyżury w Urzędzie Gminy oraz wziął udział w trzech posiedzeniach komisji poświęconych tematyce dzisiejszej sesji.


12
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOSCI WÓJTA GMINY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Wójt Gminy poinformował o następujących sprawach;
1) 20 sierpnia odbyło się otwarcie ofert w przetargu na budowę przyzagrodowych oczyszczalni ścieków - wpłynęły 2 ważne oferty: najtańsza (1mln.900tyś.zł) od firmy p. Rychlika z Bydgoszczy oraz druga (przewyższająca kwotę 2mln.zł) od innej firmy.
2) Podpisana została umowa z wykonawcą na wymianę starej, żeliwnej sieci wodociągowej w Latowiczu (ul. Kościuszki i ul. Św. Ducha) - będzie to kosztowało ok. 300tyś.zł.
3) Realizowany jest III etap budowy kanalizacji w Latowiczu.
4) Zawarto 3 akty notarialne odnośnie sprzedaży działek na osiedlu.
5) Zakończył się proces naboru wniosków dotyczący dotacji na zakup mundurków szkolnych i podręczników szkolnych - decydowały kryteria dochodowe.
6) Mieszkańcy Wężyczyna - państwo Gajowniczkowie zajęli 1 miejsce w gminnym konkursie Piękna Zagroda Wiejska - oraz 2 miejsce na szczeblu powiatowym tego konkursu i 3 miejsce na szczeblu wojewódzkim.


13
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE
I ZAPYTANIA RADNYCH

Nie było zapytań ani interpelacji.


14
SPRAWY RÓŻNE

Przewodniczący Rady odczytał pismo z Komisariatu Policji w Mrozach zawierające prośbę o dofinansowanie kwotą 10tyś.zł. zakupu samochodu dla Policji.
Rada przyjęła powyższe do wiadomości nie wydając opinii w sprawie.

Pan sołtys Ryszard Podobas zapytał, czy przydomowe oczyszczalnie na które odbył się przetarg będą wykonane przed zimą.
Wójt Gminy powiedział, że maja być wykonane do 10 listopada.

Pan Wójt poprosił sołtysów, aby zaangażowali się w sprawę ustawiania znaków drogowych na ich terenie - znaki są zakupione przez gminę, kwestię dowozu znaków na miejsce należy uzgadniać z p. Jarzębskim - najlepiej, aby zabierać je np. ciągnikiem np. będąc przy okazji w Latowiczu. Jeśli nie będzie możliwości odbioru to gmina postara się jakoś pomóc.

Pani sołtys Lilla Sabak poinformowała o niebezpiecznym "uskoku" na drodze powiatowej w Wężyczynie.

Pan radny Skrzycki poinformował, że mieszkańcy pytają co robić ze zdejmowanym eternitów i czy są jakieś pożyczki do uzyskania w tej sprawie.
Wójt powiedział, że dyrektyw UE mówi, że do 2020 r. należy wymienić pokrycia eternitowe. Zgodnie z prawem roboty te mogą przeprowadzać uprawnione podmioty - koszty tego są jednak wysokie. Źródłami potencjalnych dotacji są np. fundusze ochrony środowiska na szczeblu powiatu ale środków tam jest niewiele.

Pan radny Witold Kłos zapytał o kwestię dowozu żwiru na drogi.
Pan Wójt powiedział, że zasady są takie, że radny jeśli wie, że środki samorządowe są zabezpieczone na żwir to umawia się z p. Andrzejem Jarzębskim i ustala gdzie i kiedy ten żwir ma być dowieziony. Jeśli są jakieś niewielkie problemy finansowe w tej kwestii to Wójt stara się pomagać dokładając z ogólnego budżetu gminy a brakującą ilość żwiru.
Pan Kłos powiedział, że kontaktował się z p. Jarzębskim i uzyskał informację, że jest problem, bowiem p. Niedek, który dostarczał żwir zerwał umowę z gminą.
Wójt powiedział, że chyba p. Niedek rozwiązał działalność gospodarczą - trzeba będzie wyjaśnić tą sprawę. Trzeba zgłosić problem i będzie on przez gminę rozwiązany.

15
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY

Ponieważ nie zgłoszono uwag, Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 13 glosami "za" przy 1 "wstrzymującym" przyjęła protokół z poprzedniej sesji Rady Gminy.

16
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY

W związku z wyczerpaniem się porządku obrad p. Jan Domański - Przewodniczący Rady Gminy zamknął XI sesję Rady Gminy Latowicz.

Na tym protokół zakończono.

Protokołował:

Przemysław Wróbel
Autor : insp.ds. Rady Gminy i organizacji
Zredagował(a) : Przemysław Wróbel
Data wprowadzenia : 2009-03-13 11:49:46
Data ostatniej modyfikacji : 2009-03-13 11:49:46
Liczba wyświetleń : 1103



licznik odwiedzin: 2648214