logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2006-2010
9 sesja Rady Gminy Latowicz

31 maja 2007 roku

PROTOKÓŁ NR IX/07

z sesji Rady Gminy Latowicz
odbytej dnia 31 maja 2007 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy Latowicz


1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy - Jan Domański, o godzinie 930 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, (nieobecni: p. Iwona Bontruk), co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych oraz sołtysów w załączeniu do protokołu).
W sesji uczestniczyli m.in.:
1. Wojciech Osiński - Zastępca Wójta Gminy,
2. Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy,
3. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy,


2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Latowicz na rok 2007.
5. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla Gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem "Budowy przyzagrodowych oczyszczalni ścieków we wsiach Gminy Latowicz".
6. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla Gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem "Termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej na terenie Gminy Latowicz: Ośrodka Zdrowia w Latowiczu, Ośrodka Zdrowia w Wielgolesie, Posterunku Policji w Latowiczu.".
7. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Latowiczu.
8. Informacja z działalności Przewodniczącego Rady w okresie między sesjami.
9. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
10. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
11. Sprawy różne.
12. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
13. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Przewodniczący poprosił Radę oraz Wójta o wyrażenie stanowiska odnośnie zaproponowanego porządku obrad.
Pan Wojciech Osiński - Zastępca Wójta poprosił o wprowadzenie do porządku obrad punktu PN.: "Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla Gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem zadania pn: Wymiana części żeliwnej sieci wodociągowej wraz z przyłączami w m. Latowicz - I etap ul. Św. Ducha. Pan Osiński zaproponował włączenie w/w punktu jako pkt. "4a" do porządku obrad.
Ponieważ nie zgłoszono innych wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie propozycję zgłoszoną przez Zastępcę Wójta.
Rada Gminy Latowicz w obecności 13 radnych jednogłośnie wyraziła zgodę na włączenie do porządku obrad punktu zaproponowanego przez Zastępcę Wójta i umieszczenie go w porządku obrad jako pkt. "4a".
Ponieważ nie zgłoszono żadnych innych wniosków, przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.


3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH

Nie zgłoszono zapytań ani interpelacji.


4
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN W BUDŻECIE GMINY LATOWICZ NA ROK 2007

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy. Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji, radni nie wnieśli pytan i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 12 głosami "za" przy 2 "wstrzymujących" podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Latowicz na rok 2007 - uchwała stanowi załącznik do protokołu.


4a
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZACIĄGNIĘCIA DŁUGOTERMINOWEJ POŻYCZKI Z WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE DLA GMINY LATOWICZ NA SFINANSOWANIE WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM ZADANIA PN: WYMIANA CZĘŚCI ŻELIWNEJ SIECI WODOCIĄGOWEJ WRAZ Z PRZYŁĄCZAMI W M. LATOWICZ - I ETAP UL. ŚW. DUCHA.


Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy. Poinformowała, że pożyczka będzie zaciągnięta na kwotę 313tyś.zł. na okres 3 lat ewentualne umorzenie wynosi 35%.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji, radni nie wnieśli pytan i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 12 głosami "za" przy 1 "wstrzymującym" (jeden z radnych nie wziął udziału w glosowaniu) podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla Gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem zadania pn: Wymiana części żeliwnej sieci wodociągowej wraz z przyłączami w m. Latowicz - I etap ul. Św. Ducha - uchwała stanowi załącznik do protokołu.


5
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZACIĄGNIĘCIA DŁUGOTERMINOWEJ POŻYCZKI Z WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE DLA GMINY LATOWICZ NA SFINANSOWANIE WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM "BUDOWY PRZYZAGRODOWYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW WE WSIACH GMINY LATOWICZ"


Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy. Poinformowała, że pożyczka będzie zaciągnięta na kwotę 1mln.300tyś.zł. na okres 3 lat ewentualne umorzenie wynosi 35%.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji, radni nie wnieśli pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla Gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem "Budowy przyzagrodowych oczyszczalni ścieków we wsiach Gminy Latowicz" - uchwała stanowi załącznik do protokołu.


6
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZACIĄGNIĘCIA DŁUGOTERMINOWEJ POŻYCZKI Z WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE DLA GMINY LATOWICZ NA SFINANSOWANIE WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM "TERMOMODERNIZACJI OBIEKTÓW UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ NA TERENIE GMINY LATOWICZ: OŚRODKA ZDROWIA W LATOWICZU, OŚRODKA ZDROWIA W WIELGOLESIE, POSTERUNKU POLICJI W LATOWICZU"

Projekt uchwały przedstawiła p. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy. Poinformowała, że pożyczka będzie zaciągnięta na kwotę ok. 90tyś.zł. na okres 3 lat ewentualne umorzenie wynosi 30%.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że gminę czeka obecnie wydatkowanie środków na dostosowanie obiektów Ośrodków Zdrowia - w tej sytuacji zastanawia się, czy ta proponowana uchwała o termomodernizacji jest zasadna - może lepiej najpierw podjąć uchwałę o przejęciu, zdecydować o opracowaniu projektów przebudowy a dopiero później decydować się ew. na przeprowadzenie termomodernizacji, kiedy będzie już wiadomo jak ma wyglądać bryła budynków po przebudowie - żeby nie okazało się, że będą później jakieś problemy techniczne.
Pan Wojciech Osiński - Zastępca Wójta powiedział, że cały czas są prowadzone prace odnośnie dostosowania Ośrodków Zdrowia do wymagań UE - obiekty oglądał fachowiec z uprawnieniami - okazało się, że konieczna przebudowa nie będzie musiała obejmować zmian konstrukcyjnych takich jak np. dobudowa, wybijanie dodatkowych okien itp. - w związku z tym nie ma przeciwwskazań do tego, aby zająć się elewacją tych budynków oraz wymiana okien. Obecnie gmina ma na ten cel przyznaną pożyczkę więc należałoby ją wykorzystać. Później trzeba będzie szukać pieniędzy na prace konieczne do wykonania wewnątrz budynków.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że chodziło mu zwłaszcza o sprawę OZ w Wielgolesie, bowiem z tego co wie będzie tam konieczna znacznie większa przebudowa niż w Latowiczu, ale jeśli fachowiec wypowiedział się, że bryła budynku nie ulegnie zmianie to widocznie tak ma być.
Pani Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy powiedziała, że na dzień dzisiejszy punktem wyjścia w kwestii przebudowy obu OZ jest to, że "mieścimy się w tej bryle, która jest tzn. nie wychodzimy na zewnątrz".
Pan radny Marek Skrzycki powiedział, że na poprzedniej sesji pytał o koszty przebudowy - dostosowania OZ na terenie gminy i jak dotąd nie uzyskał odpowiedzi jakie to będą koszty a co za tym idzie - czy całe przedsięwzięcie ma w ogóle sens.
Pani Sekretarz poinformowała, że nie dysponuje danymi szacunkowymi ale trzeba wziąć pod uwagę, iż ceny materiałów budowlanych ostatnio bardzo szybko się zwiększają i dane na dzisiaj nie byłyby aktualne w momencie prowadzenia prac. Niezależnie od powyższego trzeba wziąć pod uwagę, że obecnie nie ma innego wyjścia niż zainwestowanie w te przebudowy przy założeniu, ze gmina chce prowadzić na swoim terenie OZ. Koszty na pewno będą duże i tego nie ma co ukrywać. W grę wchodzi m.in. dostosowanie gabinetów ale także wiele innych rzeczy. Ponadto radni muszą się liczyć z tym, że po utworzeniu gminnego ZOZ będą też koszty organizacyjno-administracyjne.
Zastępca Wójta powiedział, że aktualnie nie ma jeszcze kosztorysu bowiem programy dostosowawcze nie są jeszcze zaakceptowane przez SANEPID - na razie są propozycje lekarzy mówiące o tym jak np. mają być rozwiązane gabinety, korytarze - fachowiec sprawdzał, w jaki sposób można te zmiany dostosowawcze zrobić, aby pozwoliły na to uwarunkowania konstrukcyjne budynków - te propozycje, ustalenia zostały przekazane do SANEPIDU, ale nie ma sensu robić kosztorysu do chwili, gdy projekty dostosowawcze nie zostaną przez SANEPID pozytywnie zaopiniowane, bo może się okazać, że coś trzeba będzie zaplanować inaczej.
Pan radny Marek Skrzycki zapytał, czy w takim razie ma to tak rozumieć, że upada całkowicie wspominana wcześniej koncepcja budowy nowego OZ ?
Pani Sekretarz powiedziała, że nie ma szans, aby do 2008 r. wyrobić się z ewentualną budową.
Zastępca Wójta dodał, że nie wie czy byłoby przyzwolenie społeczne dla budowy tylko jednego OZ. Zastępca Wójta wyjaśnił także, iż wprawdzie w tytule uchwały jest mowa o obiekcie posterunku policji ale ta sprawa została wycofana i pozostała tylko formalnie bowiem tak brzmiała treść wniosku złożonego do WFOŚiGW.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji, radni nie wnieśli więcej pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla Gminy Latowicz na sfinansowanie wydatków związanych z wykonaniem "Termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej na terenie Gminy Latowicz: Ośrodka Zdrowia w Latowiczu, Ośrodka Zdrowia w Wielgolesie, Posterunku Policji w Latowiczu."- uchwała stanowi załącznik do protokołu.

7
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE UTWORZENIA SAMODZIELNEGO PUBLICZNEGO ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ W LATOWICZU

Projekt uchwały przedstawiła p. Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy. Poinformowała m.in. że kolejnymi krokami po powołaniu SP ZOZ będzie powołanie Rady Społecznej SP ZOZ, uchwalenie Statutu SP ZOZ oraz wybór w drodze konkursu Kierownika SP ZOZ.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że cieszy się, że Rada będzie mogła na dzisiejszej sesji podjąć uchwałę w sprawie powołania gminnego SP ZOZ bowiem był i jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Zdrowie mieszkańców jest natomiast wg. niego jednym z kluczowych spraw jakimi powinna Rada Gminy się zajmować. Pan radny poprosił następnie p. mecenas aby w uchwale sprecyzowano, że będzie zagwarantowanie funkcjonowanie OZ w Wielgolesie - aby Rada Społeczna nie zdecydowała przypadkiem w przyszłości, że pozostanie tylko OZ w Latowiczu.
Pani Sekretarz wyjaśniła, że Rada Społeczna SP ZOZ nie będzie miała kompetencji, aby o czymś takim zdecydować.
Pani mecenas powiedziała, że w uchwale jest zapis, iż świadczenia zdrowotne SP ZOZ będą się odbywały w budynkach OZ w Latowiczu oraz OZ w Wielgolesie - żeby to zmienić to Rada Gminy będzie musiała podjąć uchwałę. Następnie p. mecenas wyjaśniła, że to o czym wspomniał p. Parol będzie w kompetencjach Rady Gminy a nie Rady Społecznej SP ZOZ.
Pan Stanisław Parol powiedział, że komisje Rady odbyły spotkanie z lekarzami z terenu gminy i wniosek był taki, że zakres usług dla mieszkańców po powołaniu SP ZOZ nie ulegnie zmianie na niekorzyść mieszkańców.
Ponieważ projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji, radni nie wnieśli więcej pytań i Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy w obecności 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Latowiczu - uchwała stanowi załącznik do protokołu.


8
INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Przewodniczący Rady poinformował, że w okresie miedzy sesjami pełnił jak zwykle cotygodniowe dyżury w Urzędzie Gminy. Ponadto w dniu 10 maja uczestniczył wraz z Wójtem Gminy w spotkaniu z właścicielką apteki w Latowiczu, na którym uzyskał informację, iż aktualnie działające apteki nie muszą dostosowywać się do nowych wymogów - muszą robić to tylko apteki rozpoczynające działalność. W dniu 11 maja Przewodniczący wziął udział w uroczystości 200 lat istnienia szkoły w Wielgolesie. 15 maja był na posiedzeniu Gminnego zarządu OSP. 21 maja odbył spotkanie z Wójtem i p. dr Wojciechem Słomskim w kwestii opieki zdrowotnej na terenie gminy. Następnie wziął udział w poprzedzających dzisiejszą sesję posiedzeniach komisji, które odbyły się w dniach 28, 29 i 30 maja.


9
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOSCI WÓJTA GMINY W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

W zastępstwie Wójta Gminy sprawozdanie złożył p. Wojciech Osiński - Zastępca Wójta.
Zastępca poinformował o następującej działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami:
1) Przeanalizowanie i zatwierdzenie arkuszy organizacyjnych szkół oraz przekazanie ich do kuratorium oświaty.
2) Przeprowadzenie przeglądu Szkoły Podstawowej w Dębem Małym w zakresie bezpieczeństwa uczniów i sprawdzenia odpowiedniej opieki nad nimi - przeglądu dokonała tzw. "trójka" - w skład której wchodzi m.in. przedstawiciel kuratorium i UG. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.
3) Zawarcie aktów notarialnych na sprzedaż działek.
4) Rozstrzygnięcie przetargu na dostawę żwiru - wybrana została oferta p. Sławomira Niedka - cena: 29,28zł za 1m3.
5) Rozstrzygnięcie przetargu na budowę drogi Latowicz - Wielgolas Kolonie (Nowiny) - najniższą ofertę przedstawiło Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego i ta oferta została wybrana.
6) Rozstrzygnięcie przetargu na budowę II etapu SUW w Chyżynach - wybrano ofertę firmy Hydrotechnika z Ignatek, która była ofertą najniższą.


10
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE
I ZAPYTANIA RADNYCH

Nie było zapytań ani interpelacji.

11
SPRAWY RÓŻNE

Pan radny Marek Skrzycki zapytał czy jest robiony projekt techniczny na drogę na osiedlu w Latowiczu. Ponadto p. radny stwierdził, że aktualnie jest potrzeba wyrównania tej drogi (są duże doły).
Zastępca Wójta powiedział, że projektanci oglądali już te drogi - w pierwszej kolejności trzeba się jeszcze porozumieć z właścicielem jednej działki - chodzi o sprawę odwodnienia ul. Mickiewicza, która jest zadołowana. Jeśli się to nie uda to trzeba będzie zrobić droższy projekt z kanalizacją deszczową. Jeśli chodzi o aktualny stan drogi to pracownik UG obejrzy jaka jest sytuacja i jeśli jest taka potrzeba to będzie tam wysłana równiarka.

Pan radny Stanisław Parol zapytał co dzieje się aktualnie z Gminną Biblioteką Publiczną bowiem miała być przeniesiona do większego pomieszczenia.
Zastępca Wójta powiedział, że sprawa jest na razie w zawieszeniu. Został opracowany kosztorys i projekt adaptacji pomieszczenia po tzw. małej salce gimnastycznej na potrzeby GBP. Opiewał na 40tyś.zł. W związku z tym, że jest cały czas w zawieszeniu kwestia dotacji otrzymanych na budowę sali gimnastycznej (sprawa sądowa będzie w czerwcu) to Wójt zdecydował, że na razie nie będzie się robiło tych wydatków. Jeśli rozstrzygnięcie sprawy będzie dla gminy korzystne, to przystąpi się do przeniesienia GBP. Aktualnie trzeba starać się nie generować zbędnych kosztów tzn. takich, które "mogą poczekać".

12
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY

Pan radny Stanisław Parol poprosił o naniesienie poprawki do protokołu z poprzedniej sesji. Poinformował, że na sesji tej zgłosił dwa wnioski o włączenie do wieloletniego programu inwestycyjnego dwóch spraw:
1) Przyłączenia do sieci wodociągowej mieszkańców kolonii wsi znajdujących się na terenie gminy Latowicz, do których dotychczas sieć ta nie została jeszcze doprowadzona.
2) Wykonania będącej obecnie w bardzo złym stanie technicznym drogi na terenie wsi Budy Wielgoleskie "od krzyżówki drogi powiatowej do krzyżówki z drogą do Dzielnika".
Pan Parol powiedział, że zapis dotyczący tej sprawy jaki znalazł się w protokole nie odpowiada w pełni temu co faktycznie powiedział.
Przemysław Wróbel - insp. ds. obsługi Rady Gminy powiedział, że jakość nagrania przebiegu poprzedniej sesji Rady Gminy była tak zła, iż niektórych wypowiedzi radnych nie dało się w prawidłowy sposób odczytać. Po ostatniej sesji uznano, iż sprzęt rejestrujący jej przebieg jest już w tak złym stanie, iż należy zakupić nowy - dzisiejsza sesja nagrywana jest już nowym, cyfrowym dyktafonem. Wprawdzie informacja o tym, że p. Parol wskazał na potrzebę wykonania dwóch w/w inwestycji znalazła się w protokole ale istotnie nie miała ona formy odzwierciedlającej "wiernie" stanu faktycznego tzn. nie było podane, iż p. radny zgłosił te dwie sprawy jako wnioski do wieloletniego planu inwestycyjnego. Ta niezgodność zostanie oczywiście poprawiona tj. zapis w protokole zostanie poprawiony zgodnie ze stanem faktycznym, o którym mówił p. Parol.
Pan Wojciech Osiński - Zastępca Wójta poinformował, że jakość nagrań powinna się poprawić bowiem został zakupiony dyktafon cyfrowy, za pomocą którego nagrywane będą sesje Rady (począwszy od dzisiejszej) - jeśli radni wyrażą zgodę to jest możliwość aby pliki dźwiękowe z zapisem przebiegu sesji umieszczać w internecie, w prowadzonym przez Urząd Gminy Biuletynie Informacji Publicznej - wtedy mieszkańcy gminy posiadający dostęp do Internetu mogliby w swoich domach zapoznawać się z dźwiękowym zapisem przebiegu sesji - można się nad tym zastanowić.
Ponieważ nie zgłoszono więcej uwag, Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Rada Gminy w obecności 14 radnych, 13 glosami "za" przy 1 "wstrzymującym" przyjęła protokół z poprzedniej sesji Rady Gminy.

13
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY

W związku z wyczerpaniem się porządku obrad p. Jan Domański - Przewodniczący Rady Gminy zamknął IX sesję Rady Gminy Latowicz.
Na tym protokół zakończono.
Protokołował:

Przemysław Wróbel
Autor : insp.ds. Rady Gminy i organizacji
Zredagował(a) : Przemysław Wróbel
Data wprowadzenia : 2009-03-13 11:44:28
Data ostatniej modyfikacji : 2009-03-13 11:44:28
Liczba wyświetleń : 1347



licznik odwiedzin: 2648214