logo
logo
Rada Gminy » Protokoły z sesji 2006-2010
7 sesja Rady Gminy Latowicz

6 kwietnia 2007 roku

PROTOKÓŁ NR VII/07

z sesji Rady Gminy Latowicz
odbytej dnia 6 kwietnia 2007 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy Latowicz


1
OTWARCIE SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy - Jan Domański, o godzinie 900 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 13 radnych, (nieobecni: p. Iwona Bontruk oraz p. Wojciech Olko) co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. (listy obecności radnych oraz sołtysów w załączeniu do protokołu). Następnie Przewodniczący poinformował, że sesja zwołana została na wniosek Wójta Gminy złożony w dniu 2 kwietnia 2007 r.
W sesji uczestniczyli m.in.:
1. Bogdan Świątek-Górski - Wójt Gminy,
2. Wojciech Osiński - Zastępca Wójta,
3. Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy,
4. Zofia Łodyga - Skarbnik Gminy,


2
PRZEDSTAWIENIE PORZĄDKU OBRAD

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił, przekazany wcześniej wszystkim radnym następujący, proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji Rady Gminy.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie wniesienia zażalenia do Ministra Edukacji Narodowej na postanowienie Mazowieckiego Kuratora Oświaty w sprawie opinii dotyczącej zamiaru likwidacji filialnej szkoły podstawowej w Redzyńskim.
5. Udzielenie odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania radnych.
6. Sprawy różne.
7. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
8. Zamknięcie sesji Rady Gminy.
Przewodniczący poprosił Radę oraz Wójta o wyrażenie stanowiska odnośnie zaproponowanego porządku obrad.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych wniosków, przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.

3
ZAPYTANIA I INTERPELACJE RADNYCH

Nie zgłoszono żadnych zapytań ani interpelacji.

4
PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE WNIESIENIA ZAŻALENIA DO MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ NA POSTANOWIENIE MAZOWIECKIEGO KURATORA OŚWIATY W SPRAWIE OPINII DOTYCZĄCEJ ZAMIARU LIKWIDACJI FILIALNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W REDZYŃSKIM

Na wstępie głos zabrał p. Bogdan Świątek-Górski - Wójt Gminy wyjaśniając powód zwołania dzisiejszej sesji.
Wójt Gminy powiedział, że radni podjęli na sesji w grudniu 2006 r. uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Filialnej w Redzyńskim. W dniu 30 marca br. do Urzędu Gminy dotarło postanowienie Kuratora Oświaty w tej sprawie. W postanowieniu tym Kurator opiniuje negatywnie zamiar likwidacji szkoły. Na postanowienie to służy zażalenie do Ministra Edukacji Narodowej w terminie 7 dni od dnia doręczenia - dlatego poprosił Przewodniczącego o zwołanie sesji, aby umożliwić Radzie zapoznanie się z tą sprawą i zdecydowanie o złożeniu lub nie składaniu zażalenia na postanowienie.
Pan Wójt powiedział, że w jego przekonaniu postanowienie Kuratora zawiera szereg istotnych błędów. Ustawa o systemie oświaty daje duże kompetencje Kuratorowi w wielu sprawach m.in. w sprawie likwidacji szkół - Kurator opinię w tej kwestii wydaje w formie postanowienia. Na postanowienie takie służy zażalenie - strona niezadowolona z treści postanowienia ma prawo złożyć zażalenie do Ministra Edukacji Narodowej zachowując ustawowy termin.
Pan Wójt powiedział, ze nie będzie dzisiaj mówił o zasadności zamiaru likwidacji szkoły, bo tym tematem Rada zajmowała się już wcześniej natomiast odniesie się do uchybień proceduralnych jakie zawiera postanowienie. Wójt powiedział, że jeśli wydaje się postanowienie to należy dokładnie przeanalizować stan faktyczny i stan prawny tzn. trzeba wziąć pod uwagę cały materiał dowodowy, trzeba zważyć argumenty "za" oraz "przeciw" i dokonać rozstrzygnięcia - to wszystko powinno się ponadto opisać. Tego opisu brak. W takiej sytuacji rodzi się pytanie dlaczego Kurator wziął pod uwagę tylko argumenty rodziców (i je opisał).
Natomiast nie napisał już dlaczego uważa, iż argumenty organu prowadzącego nie zasługują na poparcie. Takich rzeczy robić się nie powinno. Kurator nie dokonał głębokiej, wszechstronnej analizy całego materiału dowodowego. Było tak, że Kurator prosił o pewne informacje dodatkowe i te informacje zostały mu dosłane. Dotyczyły one m.in. sytuacji w Zespole Szkół w Latowiczu po ew. likwidacji szkoły filialnej. Wójt powiedział, że prosi radnych, aby w takiej sytuacji podjęli uchwałę w sprawie wniesienia zażalenia na postanowienie Kuratora co powinno spowodować, że Kurator dokona bardziej wszechstronnej analizy materiału - pomijając to jaką decyzję wyda. Napisze wyraźnie dlaczego za bardziej zasadne uznał argumenty rodziców a nie argumenty organu prowadzącego.
Następnie p. Wiesława Proczka - insp. ds. oświaty odczytała treść postanowienia Kuratora (kopia w załączeniu do protokołu) oraz treść proponowanej uchwały.
Pan radny Kazimierz Sekuła powiedział, że Kurator miał nadesłane materiały zarówno z Urzędu Gminy jak też od rodziców - zapoznał się z nimi i następnie podjął decyzję w swoim przekonaniu zasadną - uzasadnienie tej decyzji zamieścił w postanowieniu - dlatego nie ma potrzeby wnoszenia zażalenia na postanowienie. Pan radny poprosił radnych o pozytywne ustosunkowanie się do prośby rodziców o nie likwidowanie Szkoły Filialnej.
Pan Wojciech Osiński - Zastępca Wójta powiedział, że on proponuje, aby na dzisiejszej sesji nie zajmować się tym, czy likwidacja szkoły w Redzyńskim jest zasadna, bo nawet gdyby opinia Kuratora była pozytywna to Rada zdecyduje o likwidacji szkoły dopiero podejmując uchwałę o likwidacji. Dzisiaj należałoby zająć się tym jak wygląda postanowienie kuratora tzn. jak jest skonstruowane i jakie zawiera błędy. Pan Osiński poinformował, że odnalazł w internecie informację Podkarpackiego Kuratora Oświaty dotyczącą procedury likwidacji szkoły.
Pan radny Sekuła przerwał wypowiedź p. Osińskiego mówiąc, że cyt.: "my mamy swojego - Mazowieckiego Kuratora".
Pan Osiński powiedział, iż wszyscy Kuratorzy działają na zasadzie tych samych przepisów prawnych. Jeśli Kurator Mazowiecki nie umieścił tego na stronie Kuratorium a Podkarpacki uznał, że jest to na tyle ważne, iż warte umieszczenia to warto się z tym zapoznać. Pan Osiński odczytał następnie informację o likwidacji szkół, o której wspominał (w załączeniu do protokołu).
Zastępca Wójta powiedział, że z treści postanowienia Kuratora Mazowieckiego wynika, że wydając takie a nie inne postanowienie wziął on pod uwagę tylko jeden czynnik tzn. argumenty przedstawione przez mieszkańców (rodziców). Pan Zastępca dodał, że tak jak już mówił twierdzi, iż dzisiaj powinno się skupić tylko na treści postanowienia Kuratora.
Przewodniczący Rady powiedział, że popiera stanowisko wyrażone przez Zastępcę Wójta. Pan Przewodniczący stwierdził, że dzisiaj Rada zajmuje się postanowieniem Kuratora a nie kwestią likwidacji szkoły w Redzyńskim. Rada podjęła uchwałę o zamiarze likwidacji a dzisiaj proponowana jest uchwała o wniesieniu zażalenia na postanowienie Kuratora.
Pan radny Kazimierz Sekuła powiedział, że jedno z drugim się wiąże.
Przewodniczący powiedział, że ma świadomość, iż te sprawy się wiążą ale w celu podjęcia decyzji o likwidacji lub nie likwidacji szkoły będzie trzeba podjąć jeszcze uchwałę i wtedy będzie zasadna dyskusja na ten temat.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że jego zdaniem postanowienie Kuratora jest właściwe. Kurator zajął właściwą postawę wobec mieszkańców Redzyńskiego, którzy chcą utrzymać tam szkołę. Kurator zawarł właściwą sentencję w tym postanowieniu. Sentencja ta wyraźnie określa stanowisko Kuratora wobec szkoły i wobec mieszkańców, którzy szkołę tą chcą utrzymać. Pan radny powiedział, że najważniejszym czynnikiem w tej sprawie jest opinia społeczeństwa, czynnik społeczny i ten najważniejszy czynnik wziął Kurator pod uwagę. Pan Parol powiedział, że źle się stało, iż Rada jest w sporze z Mazowieckim Kuratorem Oświaty w sprawie zamknięcia szkoły. Żaden radny nie powinien dopuścić do tego, aby być w takim sporze nie po stronie społeczności lecz po stronie przeciwnej. Radni powinni reprezentować społeczność nadrzędnie - niezależnie od tego z jakich są miejscowości.
Wójt Gminy powiedział, że poszczególni radni nie są radnymi poszczególnych miejscowości lecz są radnymi całej Gminy Latowicz i powinni myśleć w kategoriach gminnych czyli o całej tej wspólnocie samorządowej jaką jest Gmina Latowicz. Pan Wójt zaapelował do radnych aby podejmując uchwałę o zażaleniu dali szansę służbom Kuratora na bardziej szczegółowe popracowanie nad zagadnieniem. Wójt powiedział, że w przypadku gdy Rada podejmie uchwałę "dobrą dla gminy Latowicz" tzn. o wniesieniu zażalenia, i w przypadku gdy Minister Edukacji to zażalenie odrzuci to będzie się ubiegał, pisał wniosek do MEN o zwiększenie subwencji oświatowej. Bo jeśli MEN toleruje sytuację, wyraża zgodę na to, aby dwoje nauczycieli nauczało 10 dzieci to niech da na to środki, bowiem nie może być tak, iż ktoś wydaje postanowienie praktycznie prawie bez żadnego uzasadnienia i nie daje na to pieniędzy - łatwo jest podejmować decyzje nie ponosząc odpowiedzialności ekonomicznej wobec tej lokalnej społeczności, której decyzja dotyczy.
Pani Barbara Zgódka - Sekretarz Gminy powiedziała, że obowiązkiem Kuratora jest napisanie obszernego uzasadnienia merytorycznego swojej decyzji a takiego uzasadnienia Kurator nie zamieścił.
Pan radny Marek Skrzycki powiedział, że jego zdaniem Kurator naruszył swoim postanowieniem zasady demokracji - jest to zaprzeczenie demokracji - jeśli radni zostali wybrani w wolnych wyborach, podjęli pewną decyzję i Kurator wydaje takie postanowienie to tak to trzeba określić - Kurator nie powinien narzucać radnym co mają robić - tak nie powinno być, jeśli to robi, to powinien dać na to pieniądze.
Pan radny Kazimierz Sekuła powiedział, że jeśli chodzi w tej sprawie o koszty, o sprawy finansowe to tej sprawy nie powinno w ogóle być, bowiem był przetarg na sale gigantyczną gdzie wybrano najdroższą ofertę a tu mówi się o dużo mniejszej kwocie.
Pan radny Stanisław Parol powiedział, że p. Skrzycki nie ma racji - zaprzeczeniem demokracji byłoby nie uszanowanie woli mieszkańców Redzyńskiego.
Ponieważ nie zgłoszono więcej pytań ani uwag Przewodniczący poddał proponowany projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Gminy Latowicz w obecności 13 radnych, 8 głosami "za" przy 5 głosach "przeciw" podjęła uchwałę w sprawie wniesienia zażalenia do Ministra Edukacji Narodowej na postanowienie Mazowieckiego Kuratora Oświaty w sprawie opinii dotyczącej zamiaru likwidacji filialnej szkoły podstawowej w Redzyńskim. - uchwała stanowi załącznik do protokołu.


13
UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA ZŁOŻONE INTERPELACJE
I ZAPYTANIA RADNYCH

Nie było zapytań ani interpelacji.


14
SPRAWY RÓŻNE

W sprawach różnych Wójt Gminy poinformował, że odbył się przetarg na budowę II etapu Stacji Uzdatniania Wody w Chyżynach.


15
PRZYJĘCIE PROTOKOŁU Z POPRZEDNIEJ SESJI RADY GMINY

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
Rada Gminy w obecności 13 radnych jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji Rady Gminy.

16
ZAMKNIĘCIE SESJI RADY GMINY

W związku z wyczerpaniem się porządku obrad p. Jan Domański - Przewodniczący Rady Gminy zamknął sesję Rady Gminy Latowicz.

Na tym protokół zakończono.

Protokołował:

Przemysław Wróbel
Autor : insp.ds. Rady Gminy i organizacji
Zredagował(a) : Przemysław Wróbel
Data wprowadzenia : 2009-03-13 11:35:46
Data ostatniej modyfikacji : 2009-03-13 11:35:46
Liczba wyświetleń : 1503



licznik odwiedzin: 2648214